wmaraci reklam

Forum İçin Önerim

9 Mesajlar 861 Okunma
smmexpress

ttw ttw ... Kullanıcı
  • Üyelik 02.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Aksaray
  • Ad Soyad B** H**
  • Mesajlar 536
  • Beğeniler 64 / 137
  • Ticaret 0, (%0)
Merhabalar,

Böyle büyük bir sitenin yönetilmesinin zor olduğunun bilincindeyim. Ve bu tür bir tecrübeyi bizzat yaşamadığım için uygulanabilirliğinden emin olmadığım birkaç öneride bulunmak istiyorum.

Bildiğimiz üzere burası bir webmaster forumu. Ancak üye sayısının hızla artması bazı sorunlara yol açıyor. Örneğin şu anda şikayetim var kategorisinde bir kişi için en az 5 konu açılmış durumda ve adam herkesi dolandırmış. Burası sıradan bir forum değil, yani geyik muhabbetinin döndüğü forumlardan değil de daha ciddi ilişkilerin ve ticaretlerin döndüğü bir forum. Saygınlığını ve seviyesini kaybetmemesi adına forum için önerilerim şöyle;

- Foruma üyelik için herkesin nüfus cüzdanının ön yüzünden bir fotoğraf isteme zorunluluğu getirilsin. O kişinin **************lığı kesinleşirse bilgiler dolandırdığı üyelerle paylaşılsın ki rahatlıkla dava edebilelim ya da ulaşma şansımız olsun. Adam herkesi kandırıyor banlanıyor farklı isimle yine geliyor. Sadece kimlik numarası sormak da yetersiz internet üzerinde sayısız kimlik numarası oluşturucu yazılım var. Sahte bir numarayla gelebilir. Kesinlikle kimlik uygulamasının olması gerektiği taraftarıyım.

- Bazı şikayetlerde gördüm ki şu kişiden şikayetçiyim demiş olayı anlatmış üye. Ama bir tane bile kanıt, ekran görüntüsü yok. Yöneticiler suçlanan kişiyi konuya çağırmışlar cevap yazmayınca da uzaklaştırmışlar. Ancak ben konuya dışarıdan baktığımda bir kanıt göremiyorum. Belki arkadaş gerçekten dolandırıldı ama bunun kanıtı nerede? Bu konuda biraz daha somut deliller dikkate alınmalı ki adil olunabilsin benim görüşüme göre.

- Foruma girdiğimizde kayıtlı değilsek splash gibi bir buton çıkıp hemen kayıt ol diyor. Üye toplamak için faydalı olsa da bence burası seçkin bir forum olduğu için her gelene gel üyemiz ol denmemeli. Webmaster olanlar ya da en azından olma yolunda olan kişiler zaten buranın kalitesini anlayıp üye olmak isteyeceklerdir. Ancak bu şekilde toplamak her kesimden insanı sadece bir telefon numarasıyla foruma almak oluyor. **************lık gibi durumlar da kaçınılmaz hale geliyor.

Tabii ki benim görüşüm bu yönde kesinlikle haklı olduğumu söylemiyorum. Ancak bahsettiğim şekilde olmasa da farklı birkaç düzenleme gerekiyor bence artık. Yoksa bu olayların artacağı düşüncesindeyim.

wmaraci
reklam

OmrAlgs OmrAlgs WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Vhki
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad Ö** A**
  • Mesajlar 263
  • Beğeniler 80 / 95
  • Ticaret 11, (%100)
en temizi davetiye kodu görüşündeyim.
shateiel

kişi bu mesajı beğendi.

felsefesizfilozof felsefesizfilozof Yetenek Avcısı Kullanıcı
  • Üyelik 09.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek ogrenci
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad D** I**
  • Mesajlar 260
  • Beğeniler 12 / 33
  • Ticaret 0, (%0)

OmrAlgs adlı üyeden alıntı

en temizi davetiye kodu görüşündeyim.

aynı fikirdeyim

www.yetenekavcilari.net | Geleceğin yetenekleri burada

Pasa Pasa Gelecek Bizim Yönetici
  • Üyelik 30.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum 🖤 Hatay
  • Ad Soyad S** P**
  • Mesajlar 14497
  • Beğeniler 3057 / 3057
  • Ticaret 356, (%100)
1- Kimlik bilgilerini alsak dahi siz (veya başka bir üyemiz) dolandırıldığını iddia ettiği için kimsenin kimlik bilgilerini paylaşamayız. Şüpheli gördüğümüz kişilerden kimlik doğrulaması talep ediyoruz zaten. Fakat bu bilgileri sadece savcılık kanalıyla bizden talep edebilirsiniz.

2- TC kimlik numarası ile üyelik malesef bir güvenlik önlemi olamaz. Siz birer webmaster iseniz internetten ne kadar kimlik numarası, ad soyad'ı bulunabileceğini anlatmama gerek yok.

3- Davetiye sistemi hiçbir zaman bir güvenlik önlemi olmaz. Dolandırlamak isteyen kişi o davetiyeyi zaten bir şekilde edinir.

4- Şikayet konularında kanıt ve mümkünse görüşme kayıtları talep ediliyor. Fakat şikayet edilen taraf bazen bilinçli olarak şikayet sonrasında foruma giriş yapmıyor. Bu durumda aylarca kişiyi bekleyip, takip edemeyiz. Bu tür şikayetlerde üyelerin hesapları askıya alınıyor ve uzaklaştırma sebebi olarak şikayet konusunun linki belirtiliyor. Uzun süre sonra dahi olsa şikayet edilen kişinin bir açıklaması varsa wmaraci.com/iletisim 'den ulaşıyor.

5- Webmaster olan, olmak isteyen veya sadece izleyici konumda dahi olsa burada bulunmak isteyen herkes WM Aracı'nın davetlisidir ve üyelik başvurusu yapabilir. Zira sadece webmaster'lar değil, makale yazarı olan öğrenciler, ev hanımları gibi birçok farklı alana ilgisi olan kişiler üyelik formunu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduğu takdirde WM Aracı'na üye olabilir.

Ek not: **************lıklarla ilgili daha önce de defalarca açıklama yaptık. Yine yazayım; **************lıkların %70-80'i WM Aracı üyesi olmayan kişiler tarafından ben xxx isimli kişiyim denilerek sosyal mühendislik yöntemiyle yapılıyor. Yani sadece dikkatsiz üyelerimiz dolandırılıyor. Bunun için de yapabilecek bir şeyimiz yok malesef. Üyelerin kendi kontrollerini sağlayıp o şekilde alışverişlerini yapmaları gerekiyor.
Serkan anonymated

kişi bu mesajı beğendi.

Deneyim demeyin, deneyin!

wmaraci
wmaraci

KDOGAN KDOGAN Burada 13 Yıl Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad K** D**
  • Mesajlar 1901
  • Beğeniler 837 / 757
  • Ticaret 131, (%99)
Bende "davetiye" diyorum ve susuyorum :)
shateiel

kişi bu mesajı beğendi.

brkrtp brkrtp Mobile App Developer Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Mobile App Developer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 964
  • Beğeniler 269 / 251
  • Ticaret 31, (%97)
Sms onayi

anonymated anonymated Webnoloji.net Kullanıcı
  • Üyelik 01.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Teknoloji ve Psikoloji
  • Konum Niğde
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 2005
  • Beğeniler 1489 / 657
  • Ticaret 15, (%100)
Kimlik istenmesi birçok kişiyi rahatsız edecektir. Davetiye belki olabilir. Ama bu da forumdan yararlanmak isteyen birçok kişiye kapıyı kapatmak demektir. Mesela davetiye için kişinin web projeleri ve referansları falan sorulsa. Ama o kişi kendisini zaten bu konularda geliştirmek için kaydolmak istese ona engel konulmuş olur. Açıkçası ben bu foruma ilk kaydolurken illa kodlama dili bilme veya büyük bir projem olması gerekliliği olsa kaydolamazdım. Ama artık bilgili olduğum konularda yardımcı oluyorum. Zaman zaman konu açıp yardım istiyorum.

Kısacası davetiye sistemi gelirse foruma katkısı olabilecek veya forumdan çok faydalanabilecek kişiler engellenir. Kimlik konusunda ise, bazı kişiler ************** diye herkesten bu fotokopi istenemez. Sonuç olarak ufak bir yanlış anlaşılma olsa. Veya adam uzun süredir foruma girmiyor mesela, direkt kimlik savcılığa verilse belki de haksız yere o adam dava edilecek. Yani forumda **************lıkların azalması bize bağlı. Ticareti azsa peşin ödeme yapma. Referans iste. Sözleşme iste. Bu kadar dikkatli olmak zorunda olmasak keşke ama zorundayız.

Açıkçası yönetimin davetiye getirmemekle iyi yaptığını düşünüyorum.

shateiel shateiel Biologist Kullanıcı
  • Üyelik 03.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Biyolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 1703
  • Beğeniler 659 / 509
  • Ticaret 9, (%100)
Kimlik bu durumda biraz ağır olur açıkcası ben vermek istemem. Davetiye sistemi ile bu sorun daha kolay çözülür düşüncesindeyim

muhdelibas muhdelibas WM Aracı Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Türkolog
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 362
  • Beğeniler 42 / 122
  • Ticaret 2, (%100)
En iyi koruma yöntemi herkesin kendine ayar çekip tedbirini alıp dikkatli olmasıdır.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al