freelance iş ilanları

TUBİTAK Açıkladı: YERLİ OTOMOBİLİMİZ

49 Mesajlar 5.543 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

32095 32095 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 31.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1809
  • Beğeniler 2 / 459
  • Ticaret 5, (%100)

Korkmaz adlı üyeden alıntı

%100 %90 %50 %10 %0

Yukarıdaki oranlardan hangileri acaba. Bir araba yapıyorsan arabada kullanılan her bileşenin Türkiye'de üretilmesi gerekiyor. Sen gidip Beyini Simens den alırsan araba %90 yerli olur. :D

katılıyorum zamanında devrim arabalarını sabote edilmese şimdiye kadar çok iyi arabalar çıkabilirdi , üretimi olmayan bir ülke neyin arabasını yapıyor? %100 yerli olmadığına eminim ayrıca tubitak gibi dini kurum olup bilime kapıları kapatmış bir kurumdan ne beklenir ? araba alıncaksa alman bmw veya mercedes alınır

wmaraci
reklam

Ozi Ozi . Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Devoloper
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 3052
  • Beğeniler 1 / 941
  • Ticaret 50, (%100)

LikeSend adlı üyeden alıntı

Bu 88 yılının fiyatları sanırım, şimdi baktım dizel tofaşlar ilk o yıl satılmış yeni dediğine göre 88 dir herhalde :)

Dizel üretildide orjinallerinde suziki alt yapısı vardı yalnış hatırlamıyorsam. :)

Dizel pek tutmadı tutsaydı belki iyi yürürdü fakat motor çalışması olsun yakı sarfiyatı ve gürültülü çalışması onu pek götürmedi. 1999'dan sonra artık lpgli araç bile üretiyordu. BRC markaydı sanırsam. Onlar çok iyi tuttu. Özellikle taksiciler kapış kapış alıyorlardı. Ve sene 2003 son aşamalar sayılı üretimler yapıldı son seride far ayarı imbollizer klima gibi güzel özellikler geldi fakat gerek şase yapısı gerek diğer organlar dönem avrupa araçlarının gerisinde kaldı ne yazık ki. Sonra diğer ülkelere satıldı azerbaycan gibi ülkelere onlarda max 2009'a kadar devam edebildi.

Son olarak yazımı bir video ile sonlardırmak istiyorum ufak bir tofaş serüveni :)

Rekomedya

kişi bu mesajı beğendi.

AhmetCakmak34 AhmetCakmak34 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 2472
  • Beğeniler 934 / 1174
  • Ticaret 41, (%100)
Eğer yerli arabayı 20 bin tl'ye satarlarsa 2-3 tane depolamak için alınabilir :D

EranKucuk EranKucuk Oyun Medyası Kullanıcı
  • Üyelik 26.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 923
  • Beğeniler 356 / 355
  • Ticaret 35, (%100)
Arkadaşlar yine yutturdular, yerli uçak olayına döndük :D Fotoğrafta ki araç cadillac'tır kanmayalım böyle şeylere :D Şaka gibi ülkeyiz cidden

wmaraci
wmaraci

MehmetTURK MehmetTURK Kronik Depresif Kullanıcı
  • Üyelik 05.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 924
  • Beğeniler 219 / 226
  • Ticaret 24, (%100)
Cadillac Bls olduğunu farkedemediniz mi? :D Milleti kendimize güldürmekten başka bişey yapmıyoruz yemin ederim.

Rekomedya Rekomedya Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad C** Ş**
  • Mesajlar 1930
  • Beğeniler 1527 / 1150
  • Ticaret 25, (%100)

Şöyle bir şey buldum : http://blog.milliyet.com.tr/bunlari-biliyor-muydunuz---10----nostalji/Blog/?BlogNo=136483

Ortalama şimdinin 40 bin lirasına yakın rakamlara geliyor sanırım Tofaşlar :)

Dizeli biliyorum Suzuki değil İsuzu motor olabilir en azından Sakarya çevresinde bir sürü dolanan dizel kartal isuzu motor, sonradan takma da olabilir bunlar emin değilim benzinliğe girerken sesinden gelişinden anlaşılıyordu dizel oluşları :D renoların da var r9 dizelleri çok az da olsa görmüşlüğüm var.

Boş zamanlarımın büyük kısmı sanayide arkadaşın dükkanında geçiyor, bugün bile 3-4 saat sanayideydim ne kadar tuhaf araba var görüp duyuyorum. Benzinli transporterlar sprinterlar var mesela, 100 lük benzinli doçlar var hatta bi tane müzelik arkadaşımda var duruyor :D daha önce göçmen mahallesinde oturdum orada da manyetolu araba görmüştüm önünden kolla çevirip çalıştırıyorsun, bir de benzinle yağı karıştırıp mobilet gibi deposuna döktüğün wartburg var trabant moskvich falan dünya gördüm :D

Düşünüyorum da bunca sene önce bunları üretebiliyorlarsa günümüz teknolojisiyle çok daha iyilerini bizim üretiyor olmamız lazımdı. Devlet araba başına araba parası kadar vergi aldığından bu işe yanaşmıyor sanırım başka açıklaması olamaz. Volkswagenin ürettiği arabadan onlardan fazla parayı bizim devlet vergi yoluyla kazanıyor

Ozi Ozi . Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Devoloper
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 3052
  • Beğeniler 1 / 941
  • Ticaret 50, (%100)

Çok doğru söyledin. Enfilasyon hesaplamasından hesaplayınca

http://www3.tcmb.gov.tr/enflasyoncalc/enflasyonyeni.php

Bir şahin 30 bin tl çıktı. Dizellerde az çok 40 45 bin eder. Ama enfilasyon bizi bitirdi 2010 ise bu şahin 20 bin tl ediyor. :)

Volkwagen konusunda son dönemlerde ABD listesinden çıkarmış durumda bakalım ne yapacaklar.
Rekomedya

kişi bu mesajı beğendi.

harpoon harpoon WM Aracı E-Mail Onaysız
  • Üyelik 26.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Yazılım Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 196
  • Beğeniler 8 / 35
  • Ticaret 2, (%100)

%100 %90 %50 %10 %0

Yukarıdaki oranlardan hangileri acaba. Bir araba yapıyorsan arabada kullanılan her bileşenin Türkiye'de üretilmesi gerekiyor. Sen gidip Beyini Simens den alırsan araba %90 yerli olur. :D

Kardeş sen dünyada olduğuna eminmisin ? Artık çoğu marka sıfırdan her şeyini kendisi üretmiyor. Mesela Opel araçların tüm motorları Fiat'a ait Mercedes in A serisi Reno motoru burada önemli olan marka lisansı ve isim yapmış olması artık tüm parçalar ortak üretiliyor maliyeti kısmak için yerli dedikleri şey yerli sermaye ve lisans hakkı başka bir şey değil.
isousluer

kişi bu mesajı beğendi.

isousluer isousluer Usluer Kullanıcı
  • Üyelik 05.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirici
  • Konum Konya
  • Ad Soyad İ** U**
  • Mesajlar 4900
  • Beğeniler 1419 / 2962
  • Ticaret 45, (%100)

%100 %90 %50 %10 %0

Yüzde yüz yerli diye bir tabir kullanmışlar mı? Gerçekten merak ettiğim için soruyorum.

Ayrıca şu an montaj yapmayan bir sektör var mı? Kendi sektörümüzden örnek vereyim. Aklımıza gelen hemen hemen tüm markaların üretim yeri Çin'dir mesela. Otomobil sektöründe de Mercedes-Benz otomobillerinin motorunu Renault tedarik etmektedir. Mercedes-Benz Alman otomobili olmasına rağmen Renault bir Fransız markasıdır. Bunun gibi örnekleri de çoğaltabiliriz.

Eleştiri yaptığını sanıyorsun da bilgisizliğin ortaya çıkıyor.
Onvr

kişi bu mesajı beğendi.

Korkmaz Korkmaz cagdaskorkmaz Kullanıcı
  • Üyelik 03.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek SARUHAN HOLDING - Fakir Elektr
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 3537
  • Beğeniler 253 / 1236
  • Ticaret 8, (%100)

isousluer adlı üyeden alıntı

Yüzde yüz yerli diye bir tabir kullanmışlar mı? Gerçekten merak ettiğim için soruyorum.

Ayrıca şu an montaj yapmayan bir sektör var mı? Kendi sektörümüzden örnek vereyim. Aklımıza gelen hemen hemen tüm markaların üretim yeri Çin'dir mesela. Otomobil sektöründe de Mercedes-Benz otomobillerinin motorunu Renault tedarik etmektedir. Mercedes-Benz Alman otomobili olmasına rağmen Renault bir Fransız markasıdır. Bunun gibi örnekleri de çoğaltabiliriz.

Eleştiri yaptığını sanıyorsun da bilgisizliğin ortaya çıkıyor.

Audi de Tamponlarının kalıplarını bizim firmaya veriyor. Tasarımlarınıda ben yapıyorum ;)

Yerli değil bu araçlar.

Ek Olarak:

harpoon adlı üyeden alıntı

Kardeş sen dünyada olduğuna eminmisin ? Artık çoğu marka sıfırdan her şeyini kendisi üretmiyor. Mesela Opel araçların tüm motorları Fiat'a ait Mercedes in A serisi Reno motoru burada önemli olan marka lisansı ve isim yapmış olması artık tüm parçalar ortak üretiliyor maliyeti kısmak için yerli dedikleri şey yerli sermaye ve lisans hakkı başka bir şey değil.

Ben uzaydan geldim. Orada ufolar %100 Marslı üretim.

cagdaskorkmaz.com.tr
wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al