wmaraci reklam
lidertakipci

Lisedeki haklarimiz dogrumudur ?

27 Mesajlar 2.892 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

SafakCALiSKAN SafakCALiSKAN lafliyorum.com Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Amele V.2
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad Ş** Ç**
  • Mesajlar 4640
  • Beğeniler 1124 / 1124
  • Ticaret 7, (%100)
saç neyse de sakal bıraktırmazlar galiba. bizim zamanımızda kızlar küt saçla gelemiyorlardı. ya toplayacak ya da erkek gibi kestirecekti. hele ki jöle. kafayı duvara sürten şerefsiz bir hoca vardı. sonra onu dövdüler :D
Kotil

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Kotil Kotil Son oynayışlar.. Kullanıcı
  • Üyelik 13.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Ögrenci / Yazar / Editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad T** K**
  • Mesajlar 2157
  • Beğeniler 1092 / 743
  • Ticaret 90, (%99)
ŞafakÇALIŞKAN :D hoca haketmiş hoca hoca olsa problem yokta hocalıgı fırsat bilirse problem :D

tamerh tamerh WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Eğitim
  • Konum Karaman
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 359
  • Beğeniler 198 / 178
  • Ticaret 10, (%100)
Haklarımız ve sorumluluklarımız arasında dengeyi gözetmeliyiz. Sorumluluklarımızı yerine getirmeye özen göstermeli ve haklarımızı bilip savunmalıyız.

Okul ve sınıf belli bir amaç doğrultusunda düzenlenmiştir. Ortak yaşam alanlarında olduğu gibi okulda da insanların bir arada bulunmalarından ötürü birbirimize göre sorumluluklar üstleniriz. Hâl ve hareketleriyle sınıfta ve okulda eğitimi aksatan bir öğrenci bu suretle orada eğitim için bulunan diğer öğrencilerin hakkına girmiş olur. Kendi hakkı için gösterdiği hassasiyeti diğerleri için de gözetmeli. Ayrıca öğretmen de aynı şekilde eğitim öğretim sürecini planlayıp yürütürken tüm öğrencilerin hak ve hukukunu gözeterek sorumluluklarını yerine getirmeli. Ve muhatabının insan olduğunu, onur ve haysiyet taşıdığını bir an olsun unutmadan hareket etmeli.

Kendimize yapılmasını istemediğimiz şeyi başkasına yapmadığımızda ilişkilerimizde daha az sorun yaşayacağız.
Not: Öğretmenim.
Aleejhoan

kişi bu mesajı beğendi.

mutevaggil mutevaggil farkineki.com Kullanıcı
  • Üyelik 21.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek bilg. müh.
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 74
  • Beğeniler 38 / 11
  • Ticaret 0, (%0)
Sevgili öğrenciler, bunlara kafa yoracağınıza derslerinize kafa yorunuz. Ayrıca cep telefonuna 5 gün uzaklaştırma cezası vardır. Madem haklarınızı çok bilmek istiyorsunuz alın size birincil kaynak:

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/ortaogrkurumyon_0/yonetmelik.pdf

hak arayacaksanız sosyal medyada değil, kanun ve yönetmeliklerde arayınız.

not: meslek lisesinde öğretmenim.

ek: mesela alın size yönetmelikten kontrol ve aramayla ilgili bölüm. polise, savcıya, izne gerek yoktur:

Bu tedbirler kapsamında, okul yönetimince; okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu
kararına bağlı olarak alınan ihbar, şikâyet, duyumla gerekli görülen hallerde, önceden tedbir
almak, olumsuz öğrenci davranışlarının fiil ve suça dönüşmesini engellemek, eğitim
ortamlarının güvenliğini sağlamak ve öğrencileri her türlü olumsuz ve zararlı davranışlardan
korumak amacıyla okul, pansiyon ve eklentileri, sıra, masa, dolap ve gerekli görülen diğer
yerler aranır, tedbir amaçlı bu arama ve inceleme işleri öğrencinin kişilik ve onurunu rencide
etmeden okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu üyeleriyle görevlendirilen öğretmenlerce yapılır.

ayrıca kılık kıyafet yönetmeliğin dördüncü maddesinin d bendinde sakal ve bıyık bırakamaz denmektedir.
tamerh mondschein Aleejhoan

kişi bu mesajı beğendi.

www.farkineki.com
wmaraci
wmaraci

konusal konusal Saygılı olmak lazım. Kullanıcı
  • Üyelik 25.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Yazıcı - Okuyucu
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** G**
  • Mesajlar 470
  • Beğeniler 203 / 246
  • Ticaret 1, (%100)
1- Üst araması yapılabilir. Okula zararlı madde getirip getirmediğini kontrol eder. Zararlı maddeden kastım sigara , çakı vb. Fakat bu aramayı Öğretmen tek başına yapamaz. Okul idaresi arama yapılacağına dair karar alır, arama yapılacak öğretmenler belirlenir, onlar dışında arama yapamaz kimse..

2- Öğretmen ders esnasında telefon ile uğraştığını görür ve telefonu senden isterse ve sen vermezsen disiplin cezası almanı sağlayabilir. Böyle durumlarda cep telefonunu verip ders sonunda alman daha uygun. Çalıştığım okullarda genellikle telefon alındığında velisine haber verilip velinin gelip alması ve veliye; öğrenci bir daha telefon ile gelecekse bile derste çıkarmaması için uyarı vermesi gerektiği söylenip, ikinci kez tekrarlanırsa disiplin cezası verileceği söylenir, ki ceza alan çok öğrenci gördüm.

3- Öğrencinin okula gidip gelirken uyması gereken kurallar var. Bu kurallar içerisinde saç sakal bakımına da dikkat etmesi var. Sakallı gelen öğrencinin okula alınmaması, birkaç kez tekrarlaması durumunda disipline gönderildiğine şahit oldum. Okula geliyorsunuz, kahveye değil. :)

4- Ne sebeple olursa olsun, hiç bir Öğretmen veya İdareci öğrenciye hakaret edemez. Edildiği taktirde şikayet edilecek yerler belli. Şikayet edilecekse en etkili çözüm BİMER. Öğretmen hakkında soruşturma açılır, soruşturma devam ederken sadece MEB'le kalmaz. Aynı zamanda 4-5 koldan incelenir soruşturma.

5- Bazı Öğretmenler vardır öğrenciyi susturma veya korkutma yolu olarak tokat atar. Böyle durumlarda ilk önce Okul Yönetimine haber verilmesi, çözüm bulunmazsa Velinin okula gelip Okul idaresiyle konuşması, çözüm alınmayacağı anlaşıldığında da son çare olarak Okul idaresine Emniyete , Kaymakamlığa, Valiye yani BİMER aracılığıyla tüm kurumlara şikayet dilekçesi yazacağını söylemesi durumunda idare Öğretmen ile ciddi ciddi konuşur ve olayın bir daha tekrarlanması engellenir.

wmaracı

brown brown WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1748
  • Beğeniler 385 / 385
  • Ticaret 27, (%96)

Kotil adlı üyeden alıntı

Benim 2. ile isim var telefonu goturup goturmemek adina yoksa ne sac ne sakal nede hocalarla problem var.

Bu seneki yönetmelikle birlikte telefon kullanan öğrenciye 5 güne kadar uzaklaştırma verilebiliyor. Yani cezası yönetmelikte mevcut, vermiyorum diyemezsin.

kendoka kendoka Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Geleneksel Tedavi Usulleri Uzmanı
  • Konum Konya
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 1393
  • Beğeniler 257 / 275
  • Ticaret 25, (%100)
Ya üst aramak derken aklıma ne geldi :) Antalya lisesinde okuyoruz. Bilen bilir değişik bir tarihi vardı. O zaman da parasız geziyoruz ya. Dedim benim kankaya olum gel bimden mal alıp satalım. Tamam la dedik. İlk gün şöyle 5 10 liralık bişeyler. Sonra 20 30 derken artık 50 lira sermayeye ulaştık. Tabi çanta artık yetmiyordu. Büyük bir valizle gliyorduk. Her gün öyle valizle okula girilmiyor. Atladık duvardan, hoop müdür arka bahçede :D

Benim kanka firarrrrr. Müdür beni yakaladı. Bütün okulun içinden azarlaya azarlaya okulun girişindeki güvenlik kulubesine vardık. Ben de o aralar pek evde kalmıyorum. Valizin bir gözünde özel eşyalarım var. Bir gözünde ramuz el hadis kitabım vardı arapça. Büyük gözde de ne ararsan var. Bir termos çay, nescafe, ayran, kutu kola, yüklü miktarda buz, kek ve gofretler vb. vb.

Müdür ilk başta çok da sinirli değildi. Ama adam çantayı deştikçe çıkanlardan sonra kafayı duvara vuracaktı. Her yeni bir şey çıkınca hem şaşırıyor hem de sinirleniyordu. Zaten bende de öğrenci tipi yok. Adam en son bütün okulun içinde şöyle bağırdı.

[B]"Antalya lisesini sizin eline bırakmayacağım. Amaçlarınıza ulaşamayacaksınız"[/B]

Yaw adam mevzuyu az kalsın terörle mücadeleye ihbar edecekti :D :D

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al