wmaraci reklam
lidertakipci

/blog klasöründe blog açarsak, ana dizin de google'da yükselir mi?

15 Mesajlar 1.969 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

ececan ececan WM Aracı Telefon Onaysız
  • Üyelik 11.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek hesap kullanılmayacaktır. lütf
  • Konum Adana
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 139
  • Beğeniler 43 / 52
  • Ticaret 9, (%100)
merhaba arkadaşlar, daha önce denemediğim ve benzer bilgi bulamadığım bir konu hakkında bilenlere sorum var.

siteadi.com şeklinde bir sitem var diyelim. bu sitem, google'da istese de yükselemez. güncel makaleler vs. almıyor diyelim. o halde siteadi.com/blog/ şeklinde alt dizine blog kurup burada makale yayınlarsam, siteadi.com da google'da değer olarak yükselir mi?

blog.siteadi.com şeklinde sormuyorum buraya dikkat edilmesini rica ederim
siteadi.com/blog/ şeklinde olacak.

wmaraci
reklam

AhmetCakmak34 AhmetCakmak34 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 2472
  • Beğeniler 934 / 1174
  • Ticaret 41, (%100)
İçerik kaliteli olmadıktan sonra hiçbir türlü yükselmez. Ama içerik kaliteli olursa site-ismi.com/alsadadasd şeklindeki uzantı bile google'da yükselir :)
onurdeger

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 11.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum Adana
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 139
  • Beğeniler 43 / 52
  • Ticaret 9, (%100)
Zaten amaç /blog/ dizininde kaliteli içerek üreterek bunu yapmak. Çünkü ana dizinde kaliteli içerik olmadığını söylemiştim. Fakat Google, /blog/ dizinini ana dizinden ayrı mı değerlendirir, bunu merak ediyorum.

Sorumu buna göre okuyup cevaplarsanız sevinirim. Cevabınız için de teşekkür ederim.

AlfaOis AlfaOis www.GameOis.com Kullanıcı
  • Üyelik 22.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Bilgisayar Prog. / Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ü** G**
  • Mesajlar 843
  • Beğeniler 75 / 205
  • Ticaret 53, (%100)
Şimdi ortada bir çelişki söz konusu, orneksite.com/blog yerine doğru çalışmaları uygulayabiliyorsanız ana klasörde yer alan site içerisinde de aynı çalışmaları yapabilirsiniz. Sorunuza gelirsek orneksite.com/blog yada farklı bölümler olsun hepsi tek site olarak algılanacaktır, blog kısmında yaptığınız çalışmalar tabi ki ana klasöre de etki edecektir, tabi ki bu demek değil ki siz full alt klasörlere çalışma yapın, navigasyonları, kategori yada bölümü değerli olsun, alt klasöre nasıl çalışma yapıyorsanız iki kısmıda aynı şekilde götürmelisiniz.
ececan

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 11.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum Adana
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 139
  • Beğeniler 43 / 52
  • Ticaret 9, (%100)
:) Teşekkür ederim cevabınız için. Şunu da ekleyeyim, bu konuların cahili değilim, uzun yıllardır işim de dahil olmak üzere bu konularla ilgiliyim fakat SEO tamamen uzmanlık alanım değil.

Kaldı ki uzman olsam bile algoritmalar değişmekte. Gönül isterdi ki yabancı sitelerde sorduğumdaki gibi birileri birkaç veri sunarak cevaplasın ama bu şu an için mümkün görünmüyor pek. Yani ben sıfır bilgiyle sormuyorum aslında bunu, sadece yanlış bilgileri düzeltmek adına tartışma formunda ilerlemesini diliyorum.

Anadizinde de kaliteli şeyler yapabilirsiniz demişsiniz fakat örnek vermek gerekirse bir video sitesine ne kadar çalışma yaparsanız yapın, özellikle de kullanıcıların ekleme yapabildiği video harici diğer tüm sitelerde arama motorlarının gözünde yükselmek üzere yapabileceğiniz şeyler sınırlıdır.

Benim durumum da buna benzer bir durum olduğu için anadizini altdizin ile yükseltmeye çalışmaktan bahsediyorum.

Örneğin benim anadizinimde fazlaca link çıkışı olacak, içerik az olursa link çıkışları siteyi spam'e kadar götürebilir. Bu içerik azlığını blog dizininde giderebilir miyiz, google bu siteyi ayrı değerlendirir mi bunu tartışmak istiyorum.

(Yukarıdakilerin hepsi size cevap olarak değildir. Sizin cevabınız ayrı değerlendirileceğidir. Teşekkürler cevabınız için. :)

ZirveSEO ZirveSEO Kurumsal SEO Hizmetleri Kullanıcı
  • Üyelik 29.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Technical Algorithm Engineer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 159
  • Beğeniler 104 / 28
  • Ticaret 51, (%100)
Ana dizinde yükselme sağlanır bu şekilde.
ececan

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 11.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum Adana
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 139
  • Beğeniler 43 / 52
  • Ticaret 9, (%100)
Teşekkür ederim ZirveSEO

Herkese teşekkür ederim cevapları için. Ek cevabı olanlar yazabilir, başka arkadaşlar da faydalanırlar.

AlfaOis AlfaOis www.GameOis.com Kullanıcı
  • Üyelik 22.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Bilgisayar Prog. / Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ü** G**
  • Mesajlar 843
  • Beğeniler 75 / 205
  • Ticaret 53, (%100)

ececan adlı üyeden alıntı

:) Teşekkür ederim cevabınız için. Şunu da ekleyeyim, bu konuların cahili değilim, uzun yıllardır işim de dahil olmak üzere bu konularla ilgiliyim fakat SEO tamamen uzmanlık alanım değil.

Kaldı ki uzman olsam bile algoritmalar değişmekte. Gönül isterdi ki yabancı sitelerde sorduğumdaki gibi birileri birkaç veri sunarak cevaplasın ama bu şu an için mümkün görünmüyor pek. Yani ben sıfır bilgiyle sormuyorum aslında bunu, sadece yanlış bilgileri düzeltmek adına tartışma formunda ilerlemesini diliyorum.

Anadizinde de kaliteli şeyler yapabilirsiniz demişsiniz fakat örnek vermek gerekirse bir video sitesine ne kadar çalışma yaparsanız yapın, özellikle de kullanıcıların ekleme yapabildiği video harici diğer tüm sitelerde arama motorlarının gözünde yükselmek üzere yapabileceğiniz şeyler sınırlıdır.

Benim durumum da buna benzer bir durum olduğu için anadizini altdizin ile yükseltmeye çalışmaktan bahsediyorum.

Örneğin benim anadizinimde fazlaca link çıkışı olacak, içerik az olursa link çıkışları siteyi spam'e kadar götürebilir. Bu içerik azlığını blog dizininde giderebilir miyiz, google bu siteyi ayrı değerlendirir mi bunu tartışmak istiyorum.

(Yukarıdakilerin hepsi size cevap olarak değildir. Sizin cevabınız ayrı değerlendirileceğidir. Teşekkürler cevabınız için. :)

Sadece yardımcı olmak adına yazmıştım, agresif bir tutumum yoktu aslında. Neden böyle bir açıklama yaptığınızıda anlamadım keza bilgi eksikliğine yönelik bir yazımda olmamıştı.

Video yada benzeri şekilde içerik üretilen bir platformunuz varsa dikkatli olmalısınız, burada gözden kaçan bir durum olacaktır, o da google'ın içerik politikaları, örnekle siz video içerikleri üretirken yada kullanıcılar, başlıkları ne kadar özgün girerse girsin bir süre sonra spama düşebilir, tekrarlayan başlıklar, ve etiketler ile böyle olursa, siteniz google tarafından değerlendirmeye alınıp bir takım cezalar alabilir. Bunların sebepleri kopya içerik, tekrarlayan anahtar kelimeler yada ziyaretçiye fayda sağlamayan içerik şeklinde. Tabi bunlar spam şekilde yapılan çalışmalar için söylediğim bir bilgi.

Tavsiyem içerikler üretilirken kullanıcıların özgün açıklamalar eklemelerini sağlayın örnekle video içerisindeki kişiden, olaydan yada video ile alakalı yazılar girmesini sağlayın yada onay sürecinde bunu siz yapın. Aksi halde sağlam bir yatırım ile açılmaz ise site blog kısmının sağladığı artı da pek etki etmeyecektir keza çoğu zaman videolar anasayfa üzerinden değer alıp sıralamaya girecektir, anasayfada yer alan içerikler SEO uyumlu değil yada google içerik politikasına aykırı ise zararlı olacaktır. Başarılar dilerim.
ececan

kişi bu mesajı beğendi.

w4nted w4nted WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek SEO
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 647
  • Beğeniler 42 / 100
  • Ticaret 53, (%98)
Hocam basit olarak cevaplayayım

site.com bu bizim site adresimiz
site.com/kategori1 bu kategorimiz (sizin bahsettiğiniz kategori gibi bişey olacak)
site.com/ilk-konu (buda bizim konumuz olacak)

## Şimdi gelelim açıklamaya sitenin tamamı bir bütündür en aşağıdan başlayalım sitenize eklediğiniz konular hangi kategoriye bağlıysa google üzerinden hit aldıkça ve değeri yükseldikçe bağlı olduğu kategorinin puanını yükseltir

## Kategoriler ise ana dizine bağlı olduğundan dolayı o bölümlerin kalitesi arttıkça anasayfanızın değeride yükselir domain değeri ve sayfa değerleri yükselir

## şimdi yukarıdan aşağı inersek aynı şekilde anasayfanız ne kadar güçlü olursa eklediğiniz konular o kadar yukarıdan girer

## Kategorileriniz ne kadar güçlü ise o kategoriye ait konular o kadar yukarıdan girer mesela film sitesini örnek verelim korku filmleri kategorisine çok iyi çalıştınız o kategoriden eklediğiniz filmler hep iyi sıradan girer

- Ama dram filmleri kategorisinin değerleri çok kötü korku filmlerine eklediğiniz konulara göre daha aşağıdan girer

Sonuç olarak siz sitenize /blog diye bir alt dizin açıp buraya özgün içerik girip çalışma yaparsanız evet kesinlikle anasayfanızın değeride artar

İnşallah açıklayıcı olmuştur biraz uzun oldu
ececan Karizmatik

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 11.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum Adana
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 139
  • Beğeniler 43 / 52
  • Ticaret 9, (%100)

AlfaOis adlı üyeden alıntı

Sadece yardımcı olmak adına yazmıştım, agresif bir tutumum yoktu aslında. Neden böyle bir açıklama yaptığınızıda anlamadım keza bilgi eksikliğine yönelik bir yazımda olmamıştı.

Video yada benzeri şekilde içerik üretilen bir platformunuz varsa dikkatli olmalısınız, burada gözden kaçan bir durum olacaktır, o da google'ın içerik politikaları, örnekle siz video içerikleri üretirken yada kullanıcılar, başlıkları ne kadar özgün girerse girsin bir süre sonra spama düşebilir, tekrarlayan başlıklar, ve etiketler ile böyle olursa, siteniz google tarafından değerlendirmeye alınıp bir takım cezalar alabilir. Bunların sebepleri kopya içerik, tekrarlayan anahtar kelimeler yada ziyaretçiye fayda sağlamayan içerik şeklinde. Tabi bunlar spam şekilde yapılan çalışmalar için söylediğim bir bilgi.

Tavsiyem içerikler üretilirken kullanıcıların özgün açıklamalar eklemelerini sağlayın örnekle video içerisindeki kişiden, olaydan yada video ile alakalı yazılar girmesini sağlayın yada onay sürecinde bunu siz yapın. Aksi halde sağlam bir yatırım ile açılmaz ise site blog kısmının sağladığı artı da pek etki etmeyecektir keza çoğu zaman videolar anasayfa üzerinden değer alıp sıralamaya girecektir, anasayfada yer alan içerikler SEO uyumlu değil yada google içerik politikasına aykırı ise zararlı olacaktır. Başarılar dilerim.

Yok dostum, hiçbir alınganlık ederek yazmadım emin olabilirsin. Sadece genel ekleyeceklerimi sana verdiğim cevapla içiçe yazınca, sonunda "hepsinin sana olmadığını" belirtsem de haliyle öyle değilmiş gibi olmuş. Biraz da stackoverflow özentiliği gibi oldu benimki, kaynaklarla tartışalım istedim bir an.

Evet video sitesini örnek olarak verdim fakat genel olarak aynı sayılabilecek bir proje üzerindeyim. Aslına bakarsanız dediğiniz gibi her içerik için özgün yazı giriyorum, girilmesini şart koşuyorum. Fakat buna rağmen özgün de olsa external link barındıran yazılar olduğu için, şimdiden hızlı yükseliş için önlem almak istedim. Dediklerinize katılmakla birlikte spam konusunda dedikleriniz gayet doyurucuydu. Çoğuna dikkat ediyorum ama Google etmiyor örneğin. Bunun en başında da, site haritası kullanan sitelerin Google tarafından iç linklere göre taranmaya devam etmesidir. Bazı girişleri robots ile engelleyemiyoruz, sitemap dosyamızda da yok fakat google yine de tarayıp indeksliyor. Mesela anahtar kelimelerinin her birinin sayfası gibi. (siteadi.com/anahtar-kelime-s72.html ... vs.)

w4nted adlı üyeden alıntı

Hocam basit olarak cevaplayayım

site.com bu bizim site adresimiz
site.com/kategori1 bu kategorimiz (sizin bahsettiğiniz kategori gibi bişey olacak)
site.com/ilk-konu (buda bizim konumuz olacak)

## Şimdi gelelim açıklamaya sitenin tamamı bir bütündür en aşağıdan başlayalım sitenize eklediğiniz konular hangi kategoriye bağlıysa google üzerinden hit aldıkça ve değeri yükseldikçe bağlı olduğu kategorinin puanını yükseltir

## Kategoriler ise ana dizine bağlı olduğundan dolayı o bölümlerin kalitesi arttıkça anasayfanızın değeride yükselir domain değeri ve sayfa değerleri yükselir

## şimdi yukarıdan aşağı inersek aynı şekilde anasayfanız ne kadar güçlü olursa eklediğiniz konular o kadar yukarıdan girer

## Kategorileriniz ne kadar güçlü ise o kategoriye ait konular o kadar yukarıdan girer mesela film sitesini örnek verelim korku filmleri kategorisine çok iyi çalıştınız o kategoriden eklediğiniz filmler hep iyi sıradan girer

- Ama dram filmleri kategorisinin değerleri çok kötü korku filmlerine eklediğiniz konulara göre daha aşağıdan girer

Sonuç olarak siz sitenize /blog diye bir alt dizin açıp buraya özgün içerik girip çalışma yaparsanız evet kesinlikle anasayfanızın değeride artar

İnşallah açıklayıcı olmuştur biraz uzun oldu

Dediğiniz aslında mantığı kullanmanın, felsefeyle doğruyu bulmanın en güzel örneklerinden birisi olmuş. Bunu belki ben de düşünmüşümdür ama sizin gibi fikir haritası şeklinde sunamamıştım beynimde kendime. Teşekkürler :))

Dediklerinize ek olarak, bir soruyu cevaplayabilsek tamamen, belki de bunlar da otomatik olarak cevaplanacak. Mesela bir subdomain'in ana domaine etkisi kendisine olduğu kadar ise, anadomain altındaki tüm sayfalarda da durum böyledir. Neden bu mantığı kullanma zorunluluğu hissettim? Çünkü her zaman siteadi.com/kategori şeklinde sitemiz olmayabilir. Yeni sitelerin ve popüler sitelerin çoğu kategori adını url'de geçirmiyor bile. Bunda Google seo açıklamalarında url'lerin kısa ve anahtar kelimelerden birkaçını içermesinin daha iyi olduğu ve fazlasının spam görüntüsü oluşturacağı yönündeki bilgilerdir. O halde böyle bir sitemiz yoksa, siteadi.com/sayfa-1.html şeklinde url'lere sahip sitemiz varsa, burada /blog/ açmak, farklı bir algı yaratabilir. Google bu konuda bence yeterli açıklamaları yapmadan webmasterları yargılıyor..

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al