wmaraci reklam
lidertakipci

Yazılımcılara Ne Kadar Güvenebiliriz?

29 Mesajlar 3.411 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

mrgun mrgun Seo yazılım Kullanıcı
  • Üyelik 18.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ö** G**
  • Mesajlar 280
  • Beğeniler 109 / 79
  • Ticaret 26, (%100)
Eğer projeniz cidden büyük ise kurumlar bir firma ile çalışmanızı öneririm.
Hatta şöyle bir durum var,bir yazılımı yaptırırsınız fakat gerekli güvenlik önlemleri alınmadığı takdirde müşteri o yazılımın kodlarına tersine mühendislik yöntemiyle erişebilir.Sonra da dediğiniz senaryo ortaya çıkar.

wmaraci
reklam

halitkara halitkara www.inancgroup.com Kullanıcı
  • Üyelik 07.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek bilgi işlem - yazılım destek
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 196
  • Beğeniler 139 / 34
  • Ticaret 0, (%0)
vakti zamanında bir firmaya yazılım yazdırdık.aramızda sözleşme imzaladık. yazılımcı sektörü bilmiyordu ben ona proje liderliği yaptım adım adım yazdırdım. proje bitti, parasını bi şekilde aldı.ee gözü açıldı sektörü tanıdı. kendileri yazdığı için bir kere mantığı kurdu yazılımda pc lerinde de var çalışma kodları. diğer rakip firmalar ile görüşmeye başlamış sağını solunu rengini değiştirip çalışmaya başlamış.

yapacak bişey yok sistem bu şekilde. empati yapmak lazım.sen yazılımcı olsan napardın ?

diğer bir seçenek yanında çalıştır 1 tane elin ayağın güvenilir yazılımcı hep onla yürü.

bu ara ; bende 1 senedir o firmadan ayrıldım,yazılımcının yazdığı projenin açık kaynak kodları bende var.AHLAK,EDEP olacak. Gidip hiçbir rakip firmaya kurmadım o yazılımı.
Samurai

kişi bu mesajı beğendi.

3525 3525 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 27.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 2967
  • Beğeniler 1073 / 440
  • Ticaret 0, (%0)
Çok doğru bir konuya değindiniz, takibim altındadır. Sonuçları merak ediyorum.

ozgurgezen ozgurgezen WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Bilgisayar Muhendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** H**
  • Mesajlar 702
  • Beğeniler 224 / 225
  • Ticaret 16, (%100)
Merhaba,
Sorunuz tam acik degil. Yazilim ve tasarim konusunu oncelikle ayirmaniz gerekmekte.

Bireysel yazilimci ile ufak bir proje icin ornekten gidersem, "Şimdi bildiğim kadarıyla her yazılımcı yazdığı eserde kendine ait bir iz bırakır. " demissiniz dogrudur, kullandigi/izledigi bir yazilim standarti yoksa bu direk olarak belli olur. Ornek le 2 sayiyi 4 islem yapan kod parcasi yazdigini varsayalim.

function OzgurHesapislemi( int ozgursayi1 , int ozgursayi2, string islem)
{
// sadece 4 islem yapabilen bir fonksiyon
...
}

Bunu yazan yazilimcinin bir nevi imzasidir ama ciddi sirketlerde boyle bir yazima izin verilmez. Asagidaki biraz daha duzgun bir yazim
function HesapIslemi( int sayi1, int sayi2, string islem)
{
...
}

Yukardaki 2 fonksiyonda 2+3 , 5*8 gibi islemleri yaparken ((4+3)*3)/2 gibi bir islemi yapamayacaktir. Musteri yarin obur gun bunu da isterse fonksiyon calismayacaktir.

Hem kurumsal hem de acik kaynak kullanmaya onem firmalar ise github gibi yerlerden CC MIT BSD lisansli kodlari alirlar ve projelerinde kullanirlar. Bunun avantaji hem daha jenerik hem de onlarca kez test edilmis olmasidir. Musteri ister 2+3 islemi yapsin ister ((4+3)*3)/2 islemi yapsin yazilan kod calisacaktir. Hem musteriye ilerde gerekebilecek fonksiyon verildi hem de maliyetlerden kisildi.

Diger taraftan musteri eger boyle bir kullanim (ucretsiz lisansli dahi olsa) istemiyorsa anlasmasinda belirtir. Yazilim firmasi da bunun maliyetini projeye ekler. Orneklersek HesapIslemi ucretinin musteriye maliyeti 30TL, musteri yarin obur gun ihtiyac halinde karisik islem seti istiyorsa bunun da maliyeti 200 TL olacak, verdigi 30 TL de cope gidecek. Arti parantez, firmanin elinde jenerik bir kod yazacak yazilimcinin maliyeti yuksek olacagi icin deneyimli biri yazacak, bunun testi vs ni de ekleyince 200 TL yi rahatca bulacaktir.

Bireysel is yapan yazilimcilarin bilgisayarlarinda HesapIslemi fonksiyonu daha oncesinden varsa size maliyetini 2 TL olarak ekleyecektir. Yok ben baskasinda kullanilan HesapIslemi fonksiyonunu istemiyorum derseniz. Tamam diyecek ve fonksiyonu degistirip sizden 20 TL isteyecek. Tamam diyerek degistirecegi fonksiyonda asagidaki gibi olacak.

function OzgurHesapislemiCokOzgun( int ozgursayi1ozgun , int ozgursayi2ozgun, string islem)
{
...
}

Burada yazilimcidan cok isi yaptirmak isteyen musteri ne istedigini bilecek. Buyuk projeler icin her zaman en az 3 kisi masaya oturur. Isi yaptirmak isteyen, isi yapacak olan ve bilirkisi ( turkiye icin cok nadir bu durum)

* fiyatlandirmalar hayal urunudur, ornekle verilmesi gerektigi icin verilmistir.

--- devami konu ilerledikce gelecek.
mrgun

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

3525 3525 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 27.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 2967
  • Beğeniler 1073 / 440
  • Ticaret 0, (%0)
Konu Dışı: ozgurgezen hocam siz GDevelop mu kullanıyorsunuz?

Konu İçi: Her geliştiricinin sistematiği ve çalışma isteği çok farklıdır, kimisi gider açık kaynak koddan güç alır, kimisi gider kendi ezberlediği kodları yazmaktadır.

• Üyelik 17.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** H**
  • Mesajlar 702
  • Beğeniler 224 / 225
  • Ticaret 16, (%100)
Merhaba agg1401,
Sanirim bir yanlis anlama durumu yasiyorum, laga luga dan arkadasim diye hitap etmeye basladiniz, simdi de hocam oldu. Lutfen benimle konusurken ya nickim ile hitap et ya da Özgür Bey de.

Soruna gelecek olursam cok farklı gelıstırme IDE leri kullanıyorum. Visual Studio.Net, Eclipse. Sirket politikalari hangi arac derse. Evde ise genelde Notepad++

GDevelop kullanmadim bilmiyorum, GDevelop icin "Open source game creation software: No programming or coding is required!" Ben kullandigim oyun motorlari pure WegGL uzerine calisanlardir, kodlar el ile yazilir, yazilmasi icin de oyun motoru bazinda spesifik bilgi gerekir.
3525

kişi bu mesajı beğendi.

Aykut Aykut Yaşa Mustafa Kemal Paşa Kullanıcı
  • Üyelik 29.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek serbest
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 2184
  • Beğeniler 715 / 772
  • Ticaret 32, (%100)
Hocam düşünsene Fb ve Twitter' ın bile benzerleri var piyasada ve kullanılıyor.

Tolgac Tolgac Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 08.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Web Tasarım ve Yazılım
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** Ç**
  • Mesajlar 236
  • Beğeniler 14 / 49
  • Ticaret 0, (%0)
Hocam bu zamana kadar hangi yazılımcıya iş yaptırdıysam sorun yasadım. Benim fıkrım işi yaptırmadan para vermeyın.. Ve sureklı sorun
ozgurgezen

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 17.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** H**
  • Mesajlar 702
  • Beğeniler 224 / 225
  • Ticaret 16, (%100)
Ben de TolgaÇ nin fikrine katılıyorum. Bireysel yazılımcıya iş yaptırmayın, gidin hazır alın.

Neden?
Bireysel yazılımcıdan istediğiniz yazılım bir nevi terzi dikimi olacaktır ve istediği parayı vermeden ucuza yaptırmak isteyeceksiniz. O da yapacak ama ortaya çıkan takım elbise size oturmayacak. Bütçeniz varsa piyasada gayet düzgün işler çıkaran yazılımcılar bulunmakta, onlarla çalışmakta sakınca gormuyorum.

Yapacağınız projenin bir benzeri üç aşağı beş yukarı hazır olarak satılmaktadır, codecanyon gibi yerlerde. Gidin onu alın sonra onu modifiye ettirin. 15$ a satar ama 100 kisiye satar. Seri uretimdir, hatalarinin buyuk kismi giderilmis veya cikan hatalar giderilecektir. Yukardaki bireysel yazilimci da hatalari giderecektir ama maliyeti size yansiyacaktir.

Immortal Immortal Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 13.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Medya Danışmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** Ç**
  • Mesajlar 260
  • Beğeniler 19 / 38
  • Ticaret 0, (%0)
Tek kelime ile güvenmeyin.. Yazılımcı arkadaşlar kusura bakmasın ama kafasına vura vura iş yaptırıyoruz. Yıldık artık.. parasını alıp işi yapmayan mı dersınız telefonları açmayan mı !!!
3525

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al