wmaraci reklam

Forum Siteleri Geri Kaldı

39 Mesajlar 4.484 Okunma
smmexpress

webprogramlama webprogramlama WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 31 / K
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 18
  • Beğeniler 17 / 13
  • Ticaret 0, (%0)
Ben olsam beyaz bir sayfa ile başlatırım, kullanıcılar günlük ne önerdiyse ona göre günlük geliştiririm. Kullanıcılar hastası olacak :)

Twitter Hesabı: @web_programlama
Google+ Hesabı: https://plus.google.com/u/0/110187108814964507049
wmaraci
reklam

DesignTr DesignTr HODL ! Kullanıcı
  • Üyelik 19.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Yatırımcı, Grafik Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** M**
  • Mesajlar 1217
  • Beğeniler 99 / 373
  • Ticaret 6, (%100)
webprogramlama keşke herşey planladığınız gibi gitse.
60423

kişi bu mesajı beğendi.

Yazdıklarım kendi düşüncelerimdir, yatırım tavsiyesi değildir.

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)

NovemberNight adlı üyeden alıntı

Görüşünüze katılmıyorum, özellikle vbulletin gayet de radikal güncellemeler yapıyor, ayrıca isteyen sıfırdan kendi temasını yazabiliyor veya uygun bulduğu bir temayı alabiliyor, ya da temanın sevmediği kısımlarını istediği şekilde değiştirebiliyor.

Zaten arkadaş yazılımlara yönelik söylemekten ziyade yazılımı kullanan yöneticilerden bahsetmiş. Yani vbulletin geri kalmış demiyor, kullanan site yöneticileri geri kalmış diyor.

Arkadaşın değindiği konuya gelecek olursak da doğru gerçekten bir çok site yöneticisi özellikle de bu internet aleminde belli bir yer edinmiş 5-6-10 yıllık geçmişi olan siteler pek kendini güncellemiyor, önem vermiyor belki gerek duymuyor yada korkuyor.

Genelde bir çoğu saldım çayıra mevlam kayıra usulu, nasılsa kitleyi edinmiş, ismini duyurmuş parada geliyor kim uğraşacak yenilikle, tasarımla, kullanıcıyla.

Ben şahsen flat tasarımları çok seven biriyim fakat 1800 lü yıllardan kalma gibi görünen flat tasarımları değil tabiki modern tasarımlar.

Aşağıdaki örnekte ne demek istediğimi anlatabilirim belki. İki sitede forum birisi 1800 lü yullarda kurulmuş diğeri 2124 yıllarında. :D

557furkan 53456

kişi bu mesajı beğendi.

NovemberNight NovemberNight WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek İmalat Ar-Ge Mühendisi
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 514
  • Beğeniler 158 / 174
  • Ticaret 8, (%100)
cihaneken hocam haklısınız fakat şu var. Kendimden örnek vereyim TR'nin en büyük akademik forumlarından birinde uzun zamandır editörlük yapıyorum, yöneticisi de çok yakın bir dostumdur. 90K üye var forumda, sosyal medya hesabında 170K üye var. Biz zaten gündüzleri genellikle üniversitede kendi işlerimizle uğraşıyoruz. Akşamları ancak adamakıllı bakabiliyoruz foruma. Dönem içinde bazı günler akşamları bile vakit bulamıyoruz öğrencilerin quizlerini sınavlarını okumaktan. Vakit bulunca da 2-3 saatimiz foruma gelen soruları cevaplamakla, haber eklemekle falan geçiyor zaten.

Toparlamak gerekirse, (belki siz benden daha iyi biliyorsunuzdur) büyük forumları yönetmek çok zor. Genellikle forum sahiplerinin tek işi o forum olmuyor reelde de bir işte çalışıyor. Bu sebeple geliştirmeye falan zaman kalmıyor. Bu birincisi.

Bir de şu var sağlıklı ve stabil giden bir şeyi değiştirip var olan düzeni bozma riskine girmek istemiyor çoğu forum yöneticisi. Bazen yapılan çok çok basit bir değişiklik bile üyelerden çok ciddi olumsuz tepkiler alabiliyor. Bunu biz yaşadık. Bu sebeple alışılagelmiş arayüzü çok değiştirmek istemiyor kimse.

Dediğim gibi büyük forumlarda moderatörlük deneyiminiz varsa zaten bunları siz benden daha iyi bilirsiniz. Bu sebeple değişiklik yapılmıyor. 300 kişinin olduğu bir forumda değişiklik yapmak kolaydır ama 90K kişinin olduğu bir forumda değişiklik esnasında olası bir sıkıntı ciddi zararlara yol açar malumunuz. Bu sebeple özellikle de sistem sağlıklı ilerliyorsa pek değiştirmeye yanaşılmaz.

wmaraci
wmaraci

Regex Regex SEO & Law Consultant Kullanıcı
  • Üyelik 27.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Avukat
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 846
  • Beğeniler 256 / 527
  • Ticaret 106, (%100)
Forum sitelerinden kastedilenin ne olduğu bu noktada önemli. Eğer genel forum kitlesini hedef alıyorsanız ve stabiliteden yanaysanız vBulletin 3'ü geliştirmeniz yeterli olacaktır ancak güncel teknolojiye, gelişime hitap etme amacındaysanız örneğin XenForo kullanabilirsiniz. Tamamen arz-talep meselesi. Günümüzde "forumcu" olarak adlandırdığımız kullanıcı kitlesi vBulletin 3 yapısını, kullanım kolaylığını ve tarzını benimsedi.

ICQ, Yahoo!, MSN Messenger gibi simgeleri de belirtecek olursam onlar işin en kolay kısmı. Bu alanları düzenlemek; Facebook, Twitter gibi sosyal medya ikonlarıyla değiştirmek en basit bir web yöneticisinin bile yapabileceği bir editlemedir. Bu bağlamda sistemsel bir kısıtlama bulunmuyor.

vfstech vfstech WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad F** K**
  • Mesajlar 235
  • Beğeniler 24 / 54
  • Ticaret 6, (%100)
Eminim bu konuda benden fazlasıyla deneyimli arkadaşlar vardır fakat bir şey söylemek istiyorum. Mesajların hepsini okudum ve çoğunuzun dediği gibi kimse düzeni bozmaktan yana değil. Yani var olan bir şeyi bozmak. Aslında var olan bir şeyi bozmak için 90k-100k her neyse kullanıcının kullandığı düzeni bozmak zorunda değilsiniz, halihazırda subdomain üzerinden her gün 10-15 dakika aklınıza gelen güzel şeyleri ekleyerek forumu çok daha ileriyle (flash ve görsel açıdan) götürebilirsiniz. Yani madem bu kadar para kazanılıyor, kendinize yetecek kadar kazanıyorsunuzdur eminim. Yoksa bu kadar emeğin karşılığını alamayıp dükkanı kapatıp giderdiniz. Ufak ufak yatırımlar yapıp, yeni yöneticiler, editörler alıp bunu başarabilirsiniz diye düşünüyorum. Her şeyden önce bir ofiste oturulup tartışılması gerek. Ülkemizde tutabilen ne kadar forum var ki? toplasan 10-15'i geçmez. Çok mu zor bir masada buluşup kozları paylaşmak? merak ediyorum gerçekten. Yani kullanıcı sürekli yenilik ister. Sevdiğim bir söz vardı siz kullanıcıya sorarsanız siz daha isteklerini yapmadan o başka bir şey ister diye. Madem böyle siz yeni bir şeyler katmaya çalışın. Bu iş yeni reklam alanları oluşturmakla olmuyor. Bunu kavramamız gerekiyor milletçe bence.
3525

kişi bu mesajı beğendi.

sealofnova sealofnova www.muhabbetkusu.biz Kullanıcı
  • Üyelik 19.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek WebMaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 676
  • Beğeniler 8 / 56
  • Ticaret 23, (%100)
Aslında ben forum siteme sürekli yenilikler yapıyorum ama verdiğim emeğin karşılıgını alamıyorum. Vbulletin kullanıyordum 3 4 tema değiştirdim temaları neredeyse birbirinin aynısı daha sonra mybb geçtim vbulletinde tek tek girdiğim etiketler zamanla googledan silindi şuanda etiket sistemini kullanmıyorum sitem bazı kelimelerde üst sıralara çıktı ama halen hitim 100 - 200 -300 arası şuanki temamı bir çok kişi begendi ama siteye giren konuyu okuyan çıkıyor buda maalesef insanın morelini bozuyor. Bakalım ilerde üyeleri memnun etmek için haftada 1 çekiliş yapmayı düşünüyorum inşallah çekiliş sayesinde beklenen ilgiyi görürüm :)

Bencede gelen kullanıcılar gereken ilgiyi göstermiyor :)

53456 53456 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 2422
  • Beğeniler 1174 / 895
  • Ticaret 20, (%100)
cihaneken temaya aşık oldum abi o ne öyle

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
NTBol malesef phpbb teması, keşke mybb olsada kullansak :D
53456

kişi bu mesajı beğendi.

ekyildiz ekyildiz Blogger Kullanıcı
  • Üyelik 17.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Freelance
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 447
  • Beğeniler 66 / 83
  • Ticaret 4, (%100)
aynen katılıyorum ben kendi forumumda sizin de burada belirttiğiniz yenilikleri yaptım konuyu tam üstüne açmışsınız :D ancak malesef şöyle de bir durum var biz ne kadar reklam yaparsak yapalım ya da ne kadar tanıtım yapmaya çalışırsak çalışalım hep bir markalaşmış ve kendini sektöre kabul ettirmiş sitelerin gölgesinde kalıyoruz. ben siteyi açtım wmaraci, *** varken sana kim gelir diye ön yargıyla yaklaşmaya başladılar ve halen daha bu ön yargıyı malesef yıkamadım.

Kişisel Blog - http://ekyildiz.co
wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al