wmaraci reklam

Web Programlama icin Hangi Yazılım Dili ?

50 Mesajlar 7.628 Okunma
smmexpress

ogzhnbaygul ogzhnbaygul WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 283
  • Beğeniler 31 / 71
  • Ticaret 0, (%0)
html css jquery birazda php ile wordpress tabanında istediğin siteyi kodlardın aslında bu dilleri öğrenmek sıkıntı değil bunları nasıl en iyi şekilde kullanacağını öğrenmek sıkıntı.

wmaraci
reklam

THEX3T4R THEX3T4R @Back-End Developer. Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek @Back-End Developer.
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad R** E**
  • Mesajlar 693
  • Beğeniler 24 / 200
  • Ticaret 1, (%100)

localhost adlı üyeden alıntı

C# ile ASP.NET üzerine çalışmalarımı yapıyorum. Veritabanı olarak ise MSSQL kullanıyorum. Java ile hiç proje geliştirmedim. Syntax yapılarını incelediğimde çok büyük farklar göremedim. Java ya da C# tercih dememin sebebi ikisi de diğer dillere nazaran daha gelişmiş olmalarıdır. C# dilinin Java' dan feyz aldığı söylenir.

public static int minFunction(int n1, int n2) {
int min;
if (n1 > n2)
min = n2;
else
min = n1;

return min;
}

Örnek bir metod üzerinde inceleme yaparsak bu metod iki dilde sorunsuz çalışacaktır.

yemeksepeti.com bildiğim kadarıyla java ile geliştirilmiştir.

Demeniz o ki Masaüstü ve System icin C# ve Java , Web programlama icin ise ASP.NET + css + sql + jquery

Ek Olarak: Hocam bide yemeksepeti sanırım (kendim baktım) ASP.NET :/

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1987
  • Ticaret 10, (%100)

THEX3T4R adlı üyeden alıntı

Hocam kaynak olarak düşünürsek ve Türkiye standartları olarak düşünürsek zaman kaybı olmazmı ? (dil icin söylemiyorum)

dokümantasyon zaten var türkçe kaynak diyorsanız gerek yok bence türkiye standartlarına göre bu dil evet fazla

hiçbir sorunu çözmeyen crystal dilini türkiye de yazan kişiler var bunu sadece örnek olarak vermek istiyorum.

boş dil ile uğraşan çok ama c ve c++ dilinin güvenli halini kullanan ve uğraşan kişi sayısı az keza bu diller web programlama altında artık kullanılabiliyor düşük kaynak kullanımı ile

PHP %1 kullanırken diğerleri %0.5 kullanıyor.

kişisel tercihler ve projelere göre değişmesi taraftarıyım her zaman ama bu konuda .net kullanılmasına karşıyım.

• Üyelik 18.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad R** E**
  • Mesajlar 693
  • Beğeniler 24 / 200
  • Ticaret 1, (%100)
phpdv , Mrtcn , brkrtp , localhost

Saygı Değer Büyüklerim Sizin bilgileriniz icin Teşekür ederim ama kusura bakmayın hicbiride işime yaramadı neden derseniz Biriniz .NET işe yaramaz diyor, Biriniz PHP Yardır diyor Biriniz ASP.NET Devam et diyor Biriniz İlkez duyduğum bir dil tavsiye ediyor. Abiler siz olsaydınız ne yapardınız ?

Yazılımdan beklentim ve amacım şudur.
Güzel ve kullanışlı web siteleri yaparak bunları fazla kişinin kullanımına sunmak Belkide ilerde Kendi mobil Oyun ve Uygulamarımı yapmak istiyorum. Aynı zamanda Unreal Engine 4 ' te Oyun geliştiriyorum. Burda BluePrint denilen yazılım bilmiyenler icin bir olay var ama buda bazen buglara ve eksiklere neden oluyor yazılıma ilk başlama sebebim buydu C++ Ögrenip daha gelişmiş oyunlar yapmaktıki C++ kitabı aldım ögreniyorum ve sonra Arkadaşlar ve cevrem Web dediler bir baktım ve hoşuma gitti ve sonra Web programlama ögrenerek tasarımlar yapabilirim. kullana bilirim bir proje geliştire bilirim veya sata bilirim dedim. Bu konuda tavsiyelerinizi bekliyorum ve Webi ögrenip bir şey yapmadan tekrar System veya Masaüstü yazılıma gecmek istemiyorum Tavsiyeleriniz Şuanda benim icin cok önemli :)

wmaraci
wmaraci

analogfikir analogfikir Osmanlı İmparatorluğu Kullanıcı
  • Üyelik 20.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Yok
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** G**
  • Mesajlar 888
  • Beğeniler 224 / 118
  • Ticaret 11, (%100)
C# geçmişin varsa asp.net ile başla yoksa

Sırasıyla şunları öğren :
1. Html & Css
2. Php
3. Javascript , Jquery

Web için diyorsan bunlar. Şiddetle tavsiye ederim :)

Websiteprojectmm Websiteprojectmm WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Sağlık sektörü
  • Konum Gaziantep
  • Ad Soyad E** M**
  • Mesajlar 38
  • Beğeniler 0 / 6
  • Ticaret 1, (%100)
http://www.w3schools.com/html/

Hocam buradan HTML ile başla. Sonra CSS ve Javascript diye devam et. Uygulamalı olarak öğrenmek en iyisi.

php ve asp.net Mercedes ve BMW gibi kabaca. Biraz çalışınca hangisine yatkınsan veya hoşuna giderse ondan devam edersin bence.
THEX3T4R

kişi bu mesajı beğendi.

netr0n netr0n WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Mühendis / Coder
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** A**
  • Mesajlar 32
  • Beğeniler 20 / 30
  • Ticaret 0, (%0)
Cevapları okurken benim bile kafam karıştı.

Yazınızda c++ çalıştığınızı söylemişsiniz dolayısıyla ben sizi php'ye daha yakın gördüğüm için php hakkında daha kapsamlı bilgi vermeye çalışacağım.

İstediğiniz web programlama dilini öğrenebilirsiniz asıl sorulması gereken hedefiniz nedir?

Eğer hedefiniz büyük kurumsal şirketlere veya Kamu sitelerine ticari yazılımlar hazırlamak ise .Net tercih edebilirsiniz. (Bunları yapan şirketler bellidir.) Yalnız kafanızda şirketler ve kamu siteleri .NET tercih ediyorsa demek ki .Net daha iyidir gibi soru oluşmasın. Şirketlerin ve Kamuların .Net tercih etmesindeki tek amaç bir sorunla karşılaştıklarında muhatap bulmak istedikleri için tercih etmektedirler. .Net'in desteğini de Microsoft verdiği için muhatap microsofttur.

Asp.Net ile yapabileceğiniz her şeyi ama her şeyi Php ile yapmak mümkün. Yine aynı şekilde php ile yaptığınız Her şeyi ASP.net ile yapmakta mümkün. Her ikisininde inanılmaz güçlü frameworkleri vardır. CodeIgniter'den tutunda laravele kadar Zend Frameworkünden tutunda phalcon'a kadar inanılmaz güçlü frameworkler vardır.

Php ile hazırladığınız yazılımı Mysql yapısıyla Linux altında çalıştırırsanız diğer dillerden belirgin bir farkla hızlı çalıştığını gözlemleyebilirsiniz. Tabii Php Sadece Mysql ile çalışmıyor PDO sayesinde bir çok veritabanı ile çalışma imkanınız da var. Ayrıca Microsoft windows altında da, Mac OS x altında ve bir çok platform altında da Php'yi çalıştırabilirsiniz.

Faydalarına Gelelim; Php ücretli veya ücretsiz tüm veritabanlarını destekler. Asp.Net ile çalıştığınızda Access kullanmak ve ekstra bir maliyet ödemek durumunda kalacaktınız. Çünkü Php apache kullanarak ücret ödemek durumunda değildir çünkü apache ücretsizdir. Ama Microsoft IIS kullandığı için ücret ödemek durumunda kalıyorsunuz. Ayrıca php linux işletim sistemini kullandığı için yine ücret ödemiyoruz çünkü linux ücretsizdir. Ama asp.net microsoft server kullandığı için ona da ayrı para ödemeniz gerekir. Php güçlü bir dildir. Hazır Fonksiyonları, açık kaynaklı oluşu, döküman çokluğu vs çok geniştir. Zaten facebook gibi youtube gibi yahoo gibi sitelere bakılırsa php'nin gerçekten güçlü bir dil olduğu anlaşılır.

Zaten c++ gibi güçlü bir programlama dilini bilen bir insanın php öğrenmesi en fazla 1,2 gününü alır.

Ayrıca temelde html yok ise önce html daha sonra php öğrenilmesi gerekir. Html bir programlama dili değildir. Metin işaretleme dili olarak çıkmıştır ve zengin metin işaretleme dili olarak nam salmıştır. Öğrenmesi kolaydır. Css'de aynı şekilde günümüzde öğrenilmesi elzemdir. Zor değildir bir iki hafta sıkı çalışıldığında belirgin bir şekilde düzenlemeler yapabildiğinizi göreceksiniz. Daha sonra php'ye geçebilirsiniz. İşi daha ileri götürmek istiyorsanız ileride javascript öğrenmenizi tavsiye ederim tabii bunun yanında kütüphanelerini de öğrenin. Onlarda öyle çok zor öğrenilecek şeyler değil. En başta yazmam gerekeni, en sonda yazıyorum. İyi bir yazılımcı olmak istiyorsanız ve ileride sorunlar yaşamamak adına önce İngilizce öğrenin. 150 saatlik bir İngilizce işinizi görecek ve zamanla gelişecektir. Bu işte İngilizce çok önemlidir ve İngilizceyi asla zaman kaybı olarak görmeyin.

Başarılar.
serdar01 THEX3T4R phpdv

kişi bu mesajı beğendi.

phpdv phpdv www.reklajans.com Kullanıcı
  • Üyelik 30.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek PHP Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** B**
  • Mesajlar 20
  • Beğeniler 5 / 5
  • Ticaret 3, (%100)

THEX3T4R adlı üyeden alıntı

phpdv , Mrtcn , brkrtp , localhost

Saygı Değer Büyüklerim Sizin bilgileriniz icin Teşekür ederim ama kusura bakmayın hicbiride işime yaramadı neden derseniz Biriniz .NET işe yaramaz diyor, Biriniz PHP Yardır diyor Biriniz ASP.NET Devam et diyor Biriniz İlkez duyduğum bir dil tavsiye ediyor. Abiler siz olsaydınız ne yapardınız ?

Yazılımdan beklentim ve amacım şudur.
Güzel ve kullanışlı web siteleri yaparak bunları fazla kişinin kullanımına sunmak Belkide ilerde Kendi mobil Oyun ve Uygulamarımı yapmak istiyorum. Aynı zamanda Unreal Engine 4 ' te Oyun geliştiriyorum. Burda BluePrint denilen yazılım bilmiyenler icin bir olay var ama buda bazen buglara ve eksiklere neden oluyor yazılıma ilk başlama sebebim buydu C++ Ögrenip daha gelişmiş oyunlar yapmaktıki C++ kitabı aldım ögreniyorum ve sonra Arkadaşlar ve cevrem Web dediler bir baktım ve hoşuma gitti ve sonra Web programlama ögrenerek tasarımlar yapabilirim. kullana bilirim bir proje geliştire bilirim veya sata bilirim dedim. Bu konuda tavsiyelerinizi bekliyorum ve Webi ögrenip bir şey yapmadan tekrar System veya Masaüstü yazılıma gecmek istemiyorum Tavsiyeleriniz Şuanda benim icin cok önemli :)

Hiçbir işime yaramadı derken? :)
Ben ikisinide kullanabileceğini söyledim dostum.
Karar senin, her ikisiylede yapabileceklerini, her ikisine girmeden önce web adına çalışabilmen için temelinde ne olması gerektiğini vs vs :)

Son olarak,
Arkadaşlarımında dediği gibi öncelikle ne yapmak istediğine karar vermelisin,
Oyun mu yazmak istiyorsun?
Oyun mu kurgulamak istiyorsun?
Mobil uygulama mı yazmak istiyorsun?
Mobil uygulama arayüzleri mi dökmek istiyorsun?
Web tabanlı yazılım yapmak mı istiyorsun?
Yok ben çok gelişmiş web siteleri tasarlamak istiyorum mu diyosun?

Karar senin ;)

• Üyelik 18.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad R** E**
  • Mesajlar 693
  • Beğeniler 24 / 200
  • Ticaret 1, (%100)

netr0n adlı üyeden alıntı

Cevapları okurken benim bile kafam karıştı.

Yazınızda c++ çalıştığınızı söylemişsiniz dolayısıyla ben sizi php'ye daha yakın gördüğüm için php hakkında daha kapsamlı bilgi vermeye çalışacağım.

İstediğiniz web programlama dilini öğrenebilirsiniz asıl sorulması gereken hedefiniz nedir?

Eğer hedefiniz büyük kurumsal şirketlere veya Kamu sitelerine ticari yazılımlar hazırlamak ise .Net tercih edebilirsiniz. (Bunları yapan şirketler bellidir.) Yalnız kafanızda şirketler ve kamu siteleri .NET tercih ediyorsa demek ki .Net daha iyidir gibi soru oluşmasın. Şirketlerin ve Kamuların .Net tercih etmesindeki tek amaç bir sorunla karşılaştıklarında muhatap bulmak istedikleri için tercih etmektedirler. .Net'in desteğini de Microsoft verdiği için muhatap microsofttur.

Asp.Net ile yapabileceğiniz her şeyi ama her şeyi Php ile yapmak mümkün. Yine aynı şekilde php ile yaptığınız Her şeyi ASP.net ile yapmakta mümkün. Her ikisininde inanılmaz güçlü frameworkleri vardır. CodeIgniter'den tutunda laravele kadar Zend Frameworkünden tutunda phalcon'a kadar inanılmaz güçlü frameworkler vardır.

Php ile hazırladığınız yazılımı Mysql yapısıyla Linux altında çalıştırırsanız diğer dillerden belirgin bir farkla hızlı çalıştığını gözlemleyebilirsiniz. Tabii Php Sadece Mysql ile çalışmıyor PDO sayesinde bir çok veritabanı ile çalışma imkanınız da var. Ayrıca Microsoft windows altında da, Mac OS x altında ve bir çok platform altında da Php'yi çalıştırabilirsiniz.

Faydalarına Gelelim; Php ücretli veya ücretsiz tüm veritabanlarını destekler. Asp.Net ile çalıştığınızda Access kullanmak ve ekstra bir maliyet ödemek durumunda kalacaktınız. Çünkü Php apache kullanarak ücret ödemek durumunda değildir çünkü apache ücretsizdir. Ama Microsoft IIS kullandığı için ücret ödemek durumunda kalıyorsunuz. Ayrıca php linux işletim sistemini kullandığı için yine ücret ödemiyoruz çünkü linux ücretsizdir. Ama asp.net microsoft server kullandığı için ona da ayrı para ödemeniz gerekir. Php güçlü bir dildir. Hazır Fonksiyonları, açık kaynaklı oluşu, döküman çokluğu vs çok geniştir. Zaten facebook gibi youtube gibi yahoo gibi sitelere bakılırsa php'nin gerçekten güçlü bir dil olduğu anlaşılır.

Zaten c++ gibi güçlü bir programlama dilini bilen bir insanın php öğrenmesi en fazla 1,2 gününü alır.

Ayrıca temelde html yok ise önce html daha sonra php öğrenilmesi gerekir. Html bir programlama dili değildir. Metin işaretleme dili olarak çıkmıştır ve zengin metin işaretleme dili olarak nam salmıştır. Öğrenmesi kolaydır. Css'de aynı şekilde günümüzde öğrenilmesi elzemdir. Zor değildir bir iki hafta sıkı çalışıldığında belirgin bir şekilde düzenlemeler yapabildiğinizi göreceksiniz. Daha sonra php'ye geçebilirsiniz. İşi daha ileri götürmek istiyorsanız ileride javascript öğrenmenizi tavsiye ederim tabii bunun yanında kütüphanelerini de öğrenin. Onlarda öyle çok zor öğrenilecek şeyler değil. En başta yazmam gerekeni, en sonda yazıyorum. İyi bir yazılımcı olmak istiyorsanız ve ileride sorunlar yaşamamak adına önce İngilizce öğrenin. 150 saatlik bir İngilizce işinizi görecek ve zamanla gelişecektir. Bu işte İngilizce çok önemlidir ve İngilizceyi asla zaman kaybı olarak görmeyin.

Başarılar.

Hocam öncelikle ne kadar Teşekkür etsem az Allah razı olsun ingilizcem gayet iyi konuşma ve okumada zorluk cekmiyorum (teknik terimlerde dahil) Web olarak şoyle bir yol izlemeyi dusunuyorum. HTML -> CSS ->PHP ->SQL opsiyonel olarak jquery veya jscript
Peki hocam bir sorum olucak ASP.ET önermiyorsunuzda bana daha kolay ve daha dinamik geldi birde ASP.NET sql destegi var kendi oyunumuzun web sitesi asp ve sql kullanıyoruz :/ (cahilligime verin) Birde hocam masaüstü ve system dili olarak ne önerirsiniz bu soruları cevaplarsanız cok makbule gecer :)

ontedi ontedi www.ontedi.com Kullanıcı
  • Üyelik 03.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Yazılım Uzmanı, Matematikçi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** T**
  • Mesajlar 1119
  • Beğeniler 325 / 324
  • Ticaret 2, (%100)
Araba yapmaya benzer.

Önce kıyafeti, sonra çalışan aksamı yapılır bu işte.

HTML, CSS, JavaScript daha sonra ise PHP veya ASP.NET

www.ontedi.com
www.cizgi.site
wmaraci
Konuyu toplam 4 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 4 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al