wmaraci reklam

Web Programlama icin Hangi Yazılım Dili ?

50 Mesajlar 7.594 Okunma
smmexpress

netr0n netr0n WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Mühendis / Coder
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** A**
  • Mesajlar 32
  • Beğeniler 20 / 30
  • Ticaret 0, (%0)

THEX3T4R adlı üyeden alıntı

Hocam öncelikle ne kadar Teşekkür etsem az Allah razı olsun ingilizcem gayet iyi konuşma ve okumada zorluk cekmiyorum (teknik terimlerde dahil) Web olarak şoyle bir yol izlemeyi dusunuyorum. HTML -> CSS ->PHP ->SQL opsiyonel olarak jquery veya jscript
Peki hocam bir sorum olucak ASP.ET önermiyorsunuzda bana daha kolay ve daha dinamik geldi birde ASP.NET sql destegi var kendi oyunumuzun web sitesi asp ve sql kullanıyoruz :/ (cahilligime verin) Birde hocam masaüstü ve system dili olarak ne önerirsiniz bu soruları cevaplarsanız cok makbule gecer :)

Asp.net'in SQL desteği elbette var; Mssql kullanır ve maliyetlidir. Mysql gibi açık kaynak kodlu değildir. Dediğim gibi, dil seçimini bir platforma bağlı kalmayın diye önerdim ve ileride yapacağınız çalışmaları ticari bir amaca dönüştürmek istediğinizde kimse yüksek sunucu paraları ödemek istemez. Eğer İngilizceniz çok iyi ise, hepsini unutup go lang öğrenmenizi tavsiye ederim.

Kardeşim sistem programcılığına merakın varsa C/C++ öğreneceksin. Her ne kadar ülkemizde sistem programcıları iş bulmakta zorlansa da açta kalmıyorlar. Sistem programcılığını öğrenmek uzun zaman ve emek ister. Şimdi sorundan anladığım kadarıyla bu alanda da bilgi sahibi değilsin. C# gibi java gibi diller ile masaüstü programcısı olabilirsin bu dilleri öğrenmen C/C++ gibi uzun zaman almaz. Zaten zaman almasın, insanlar direkt uygulama geliştirsin diye çıkan diller bunlar. C# ile java'nın kod yapısı birbirine benzemez. İkisininde çok farklı yönleri var ama kod yapısı farklı olsa da amaçları aynı diyebiliriz. İkisininde sağlam kütüphaneleri vardır. Bu da çok çabuk uygulama yapmamıza imkan sağlar. Eğer sen java kütüphanesinin kendisini yazacaksan, c#'ın kendisini yazacaksan burada C ve C++ öğrenmen gerekecektir. İşte bu sistem programcılığına girer. Dediğim gibi ülkemizde framework geliştiren veya bir işletim sistemi geliştiren olmadığı için ve ciddi emek istediği için kimse cesaret edemiyor. Zaten cesaret eden de belli bir zaman sonra java gibi dillere yöneliyor. Bunu şuna istinaden söylüyorum Mecidiyeköy'deki C derneği sistem programlama üzerine kurslar veriyordu Kaan Aslan ileri düzey C++ dersleri veriyordu. O zamanlar hatırlıyorum kendisi de java olsun c# olsun bu gibi dilleri eleştiriyordu. Ama bir ara ziyaret ettiğimde Kaan Aslanın JAVA dersleri verdiğini gördüm. Talebin çok olduğunu ve şirketlerin iş ilanlarında bu gibi dilleri tercih etmesi Kaan Hocayı da Java dersleri vermeye mecbur kıldı ki oranında kendisini ticari anlamda döndürmesi ve para kazanması gerekiyordu. Eğer sistem programcısı olacaksan oradan kurs almanı öneririm. C/C++ derslerini Kaan Aslan vermiyor ama Necati Ergin veriyor diyebiliyorum. Fark etmiyor zaten sistem programcılığında ikisi de kendisini kanıtlamış insanlardır. Zaten Sistem programcısı olmak istiyorsanız eğitim şarttır. Birinin size tavşan deliğini göstermesi gerekiyor. :)
cihaneken THEX3T4R

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

yms yms WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirici
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 277
  • Beğeniler 39 / 62
  • Ticaret 0, (%0)
Bazı yorumlar gözlerimi yaşarttı. Bizim milletin bilmeden atıp-tutmak gibi lanet bir huyu var maalesef.

Özetle kardeşim;
- HTML bir işaretleme dilidir. Webin olmazsa olmazıdır.
- CSS ile HTML elemanlarını tasarlarsın, bu da olmazsa olmazdır.
- Javascript ile statik sayfalarına hareket getirir, kullanıcı etkileşimli kılarsın. jQuery gibi kütüphaneler ile Javascript'i asgari düzeyde kod, azami düzeyde verimlilikle kullanırsın.
- Dinamizm varsa; veri vardır, veri varsa; veritabanı olma ihtimali yüksektir. Muhtemelen de ilişkiseldir. Yani SQL sorgulama dili de kaçınılmazdır.
- Gelelim işin back-end tarafına; sayısız seçeneğin var. Eminim hepsiyle, istediğin her şeyi yapabilirsin. Ama madem CPP'a aşinasın; Java'ya yönel derim, zorlanmazsın.

Uyumuna bayıldığım ölümcül bir kombinasyon:
Java(Spring MVC + Spring Data + JPA) + Javascript(Angular.js) + CSS(Bootstrap) + HTML(Allahın emri)

Bu arada seni bu kombinasyon ile veritabanı tasarımı ve SQL'den kurtardım.

Scala dili ve Play Framework'ü de bir araştır derim. Geleceği parlak, trendi yüksek bir yeni yetme. Tip tanımlamak gibi baş döndürücü özellikleri var :)

SON OLARAK HERKESE NOT: Java'nın şöyle eksiği var, böyle eksiği var gibi cümleler kurmayın, Allah çarpar :)

@Bean Love getLove()

Crewx Crewx Mr.Whale Kullanıcı
  • Üyelik 19.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** C**
  • Mesajlar 3706
  • Beğeniler 1310 / 1310
  • Ticaret 152, (%100)
THEX3T4R hocam ben bu işin içinde olduğum için söylüyorum şimdi seçenekleri söylim

1. Asp ile web programlama
2. Php ile web programlama
3. Django ile web programlama

Şimdi Asp ile web programlama yapacak birisi C# öğrenmesi gerekiyor. C# öğrenirsen masaüstü program yapmayıda öğrenirsin sonra ASP geçim web programlamasını yaparsın. Dinamik siteleri yapmak için MVC yapıları geldi bu hem php de var hemde asp de artık zor değil.

2. Php ile yaparsan direk kendine özgü bir dil oldugu için onu öğrenirsin ve web programlama öğrenmiş olursun. Bakıldığında internet dünyasında bir çok site php kullanıyor.

3. Django python'un framework üdür. Python öğrenip django ilede web programlama yapabilirsin.

Şimdi tercihini neye göre yapacaksın ?

Kurumsal firmalarda çalışmak istiyorsan gerçekten bir şirkete bağlı olmak istiyorsan kesinlikle ASP öğrenmelisin.

Kurumsal değilde daha çok free çalışmak istiyorsan kesinlikle PHP öğrenmelisin. Tabi php kurumsaldada çalışıyor fakat ASP bilen birisinin geliri kadar para alamaz.

Django gelirsek yeni bir framework olduğu için özel sitelerde kullanılıyor yani facebook, google gibi sitelerde çalışmak istiyorsan python ve django bilmen gerekiyor. Ben şahsen böyle bir hedefim olduğu için öğreniyorum.

Sana yanlış bilgiler vermek istemem ama benim bildiklerim düşüncelerim bunlardır.

He web programlamada mutlaka bilmen gereken HTML - CSS - JS dir fakat sana tavsiyem HTML - CSS - Angular Js olacaktır. Angular js googlenın geliştirdiği bir framework tür. Bu sayede js ve jquery öğrenmene gerek kalmıyor ve bir çok işlemi rahat ve dinamik hale getirebiliyorsun.

Tüm bildiklerim bu kadar kendine göre yol seçmeni öneririm. Allah yolunu açık etsin.
Mrtcn

kişi bu mesajı beğendi.

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1987
  • Ticaret 10, (%100)

THEX3T4R adlı üyeden alıntı

phpdv , Mrtcn , brkrtp , localhost

Saygı Değer Büyüklerim Sizin bilgileriniz icin Teşekür ederim ama kusura bakmayın hicbiride işime yaramadı neden derseniz Biriniz .NET işe yaramaz diyor, Biriniz PHP Yardır diyor Biriniz ASP.NET Devam et diyor Biriniz İlkez duyduğum bir dil tavsiye ediyor. Abiler siz olsaydınız ne yapardınız ?

Yazılımdan beklentim ve amacım şudur.
Güzel ve kullanışlı web siteleri yaparak bunları fazla kişinin kullanımına sunmak Belkide ilerde Kendi mobil Oyun ve Uygulamarımı yapmak istiyorum. Aynı zamanda Unreal Engine 4 ' te Oyun geliştiriyorum. Burda BluePrint denilen yazılım bilmiyenler icin bir olay var ama buda bazen buglara ve eksiklere neden oluyor yazılıma ilk başlama sebebim buydu C++ Ögrenip daha gelişmiş oyunlar yapmaktıki C++ kitabı aldım ögreniyorum ve sonra Arkadaşlar ve cevrem Web dediler bir baktım ve hoşuma gitti ve sonra Web programlama ögrenerek tasarımlar yapabilirim. kullana bilirim bir proje geliştire bilirim veya sata bilirim dedim. Bu konuda tavsiyelerinizi bekliyorum ve Webi ögrenip bir şey yapmadan tekrar System veya Masaüstü yazılıma gecmek istemiyorum Tavsiyeleriniz Şuanda benim icin cok önemli :)

Peki ben bir soru sorayım İnstagram yada diğer büyük siteler alt yapılarında niye PHP yada .NET kullanmıyor ? (dipnot: birader microsoft tabanında .net kullanıyor demeyin bende pazarlayacak olsam bende kullanırdım.)

dipnot2: güvenlik tarafında php ve .net heder eder adamı bunu da yazayım da

kilit nokta burası bunun dışındaki tüm her şey teferruat belki benim bahsini geçirdiğim dili duymamış olabilirsin normaldir geleceğin dili olarak geliyor çünkü :)

wmaraci
wmaraci

brkrtp brkrtp Mobile App Developer Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Mobile App Developer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 964
  • Beğeniler 269 / 251
  • Ticaret 31, (%97)

Mrtcn adlı üyeden alıntı

Peki ben bir soru sorayım İnstagram yada diğer büyük siteler alt yapılarında niye PHP yada .NET kullanmıyor ? (dipnot: birader microsoft tabanında .net kullanıyor demeyin bende pazarlayacak olsam bende kullanırdım.)

dipnot2: güvenlik tarafında php ve .net heder eder adamı bunu da yazayım da

kilit nokta burası bunun dışındaki tüm her şey teferruat belki benim bahsini geçirdiğim dili duymamış olabilirsin normaldir geleceğin dili olarak geliyor çünkü :)

Hiçbir büyük site tek bir dil kullanmıyor. Yalnış bilgiye sahipsiniz .

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1987
  • Ticaret 10, (%100)

brkrtp adlı üyeden alıntı

Hiçbir büyük site tek bir dil kullanmıyor. Yalnış bilgiye sahipsiniz .

Orada tek bir dil kullanılıyor diye bir şey geçiyor mu bence bir kez daha okuyun

nuti nuti WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Muhasebe
  • Konum Konya
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 594
  • Beğeniler 216 / 84
  • Ticaret 12, (%100)

phpdv adlı üyeden alıntı

Html - Css olmazsa olmazın, bir kere bunu yutmalısın.
2000-2002 Trendlerinde kalmak istemiyorsan Jquery %100 öğrenmelisin.

Php-Sql
Asp-Sql işin dinamik tarafı, gözünün gördüğüyle bir ilgisi yok.

Aralardan sorularını seçerek alırsak;

*1 - Standart bir websitesi için Html+Css yeterli.
*2 - Sadece Php ve Sql ile dinamik bir site yapılabilir ama arayüze ihtiyacın var bkz.*1
*3 - Asp-Html-Css-Sql bu beşlinin yaptığını yapabilir.

-------------------

Asp ve Php nin hiçbir farkı yoktur gözümde, fanatiklik meselesi diyelim ben PHP tavsiye ederim.
Html-css-jquery öğreneyim mi diye sormana zaten gerek yok :)

Saygılar.

Hocam php html css sql öğrenmek için çok iyi ingilizce bilmek şartmı hiç ingilizce bilmeyen biri öğrenebilir mi.

Samurai Samurai Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 22.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Php Yazılımcısı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 354
  • Beğeniler 84 / 86
  • Ticaret 13, (%92)
Türkiye de kurumsal firmalarda çalışacağım diyorsanız ASP.NET öğrenin.

Daha gelişmiş ülkeler de çalışacağım diyorsanız PHP öğreniniz.

Yok ben kendim pişirip kendim yiyeceğim diyorsanız PHP öğreniniz.

Tabi bunların yanında HTML+CSS de bilmek şart.

muhdelibas muhdelibas WM Aracı Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Türkolog
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 362
  • Beğeniler 42 / 122
  • Ticaret 2, (%100)
HTML, CSS, PHP. Başka bir şeye gerek yok.

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al