freelance iş ilanları

Türk Gençliği Ve Yabancı Dizi Tutkusu

20 Mesajlar 4.261 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

sosyofikir sosyofikir WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Mimar - Blogger
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad E** U**
  • Mesajlar 539
  • Beğeniler 92 / 58
  • Ticaret 8, (%100)

Gayet normal. Yani oturupta Son, Feriha vb. 50 yıldır aynı tarz dizileri seyretmektense farklı yapımları olan kanallara yöneliyor tabii ki gençlik. Ve burada da %100 Türk dizi endüstrisi'nin bir sorunu var. Yani geçen atv'de bakıyorum bir baktım Flashforward'ı yayınlıyor. Tamam yayınla yayınla da kendin niye böyle gizemli diziler yapamıyorsun. İşte burada yabancı diziler ön plana çıkıyor ? Mesela The Vampire Diaries izleyicileri ekrana kilitlemekte vampirleri, kurt adamları ve cadıları kullanıyor ki bu Türkiye'de yapılsa her gün dizi ile dalga geçerler gençlerin beyinleri yıkanıyor gibi. The Walking Dead farklı bir kategoride izleyicisi'nin karşısında dünya'daki bir virüs yüzünden galiba Rick ailesi ve onun arkadaşlarının zombilerden yani filmin deyişiyle aylaklardan kurtulmalarını anlatan bir dizi serisi. Zaten bu dizi serisi bildiğim kadarı ile Robert Kirkman tarafindan yazilmakta olup, ilk 6 sayısı Tony Moore sonraki sayılar ise Charlie Adlard tarafindan çizilmektedir. Yani diyeceğim bu gençlik bu dizileri seyreder hocam neden mi ?

Türk Dizileri
Duygu Sömürüsü
Duygusallık
Aşk
İhtiras
vb.

Yabancı Diziler öyle değil onlar farklı özellikleri ile karşımıza çıkıyorlar.
Daha bir çok özellikle karşımıza çıkıyorlar bu yüzden Kuzey Güney iyi bir dizi gibi görünürken şimdi reklam arttırmak vb şeyler için diziyi başa sarıyorlar bir daha birdaha aynı tarz şeyler oluyor.. İşte bu yüzden ben Türk yapımı çok iyi filmler gördüm ki Çağan Irmak bunların başında gelen yönetmenlerdendir. (Bkz. Babam Ve Oğlum, Ulak..) Ama Türk yapımı iyi dizi olmuyor ki bir ara Aşk-ı Memnu vardı o biraz daha iyiydi ama neden mesela bir korku dizisi ve ya gizem dizisi yapılmıyor ?

Dizilerin 2 saate yakın olması da ayrı bir sorun oyuncu, izleyici artık resmen arkadaş oluyorlar bu kadar çok zaman ve televizyonların reklamları o kadar çok zaman alıyor ki tahmin edemezsiniz. Siz bir dizi seyrederken kimbilir kaç dakika reklam seyrediyorsunuz..
Yabancı dizilerde öyle mi ?
Lost, Fringe bunlar da 2 saatlik mi yayın yapıyorlar yoksa 45 dakika özgün ve kaliteli bir yapım mı sergiliyorlar..

Hayır 45 dakika dizi vardır dizi biter reklam öyle başlar kalite budur..

Kaynak : http://www.sosyofikir.com/2012/03/turk-gencligi-ve-yabanc-dizi-tutkusu.html

Sosyofikir.Com Kaliteli güncel blog
wmaraci
reklam

NuCLeuS NuCLeuS sistemlinux.org Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 735
  • Beğeniler 110 / 318
  • Ticaret 1, (%100)
Benim Türk dizilerini izlemem için şunların olması lazım.

[*]Türk dizilerinin süreleri, yabancı dizilerin süreleriyle aynı olduğunda,
    [*]Türk dizilerindeki kalitenin, yabancı dizilerinkiyle aynı olduğunda,
    [*]Türk dizilerdeki silahlı çatışma sahnelerinde, kurşunlar bir arabaya çarptığında üzerinde delik oluştuğunda veya patlayıp havaya uçtuğunda ve iyi adamların da yaralanma sahneleri arttığında. (Türk dizilerinde kötü adamlar her zaman kötü nişancıdır. İyi adamların 1 sezondaki vurulma sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Ölümsüz gibiler mübarek.)
    [*]Türk dizilerindeki bir çok dizi birbirine hikaye olarak benzemediğinde, yaratıcı ve farklı hikayeler çıktığında, (ayrıca yabancı dizilerden esinlenerek dizi yapılmadığında)
    [*]Bir Türk dizisini ve tekrarını bin defa oynatmadıklarında,
    [*]Adam gibi kaliteli dizi müzikleri yapıldığında,

İlk aklıma gelen maddeler bunlar. Bu maddelerin hepsi bir dizide olduğunda o diziyi seyrederim. Bunun olmayacağını bildiğim için Türk dizilerini izlemeye zaman ayırmanın manası yok. Şu anda Türk dizisi olarak bir tek Arka Sıradakileri izliyorum. Onu da izlememin neden ilk başladığından beri izlediğim için. Gerçi o dizinin de içine ettiler. Yazacak bir şey bulamadıkları için dizidekilerin başına sürekli belalar geliyor. İşin kolayına kaçıyorlar yani. Zaten yavaş ve eski sahnelerin gösterildiği yerleri hızlı geçip en önemli yerlerine bakıyorum, o kadar. Türk dizileri beni televizyondan soğuttu resmen. Reklam sürelerinden bahsetmiyorum bile...
mertaluc sosyofikir

kişi bu mesajı beğendi.

cokbaska cokbaska WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 /
  • Meslek Serbest Meslek
  • Mesajlar 712
  • Beğeniler 22 / 115
  • Ticaret 9, (%100)
Arkadaşlar yabancı özentisinin ne sonuçlar oluşturabiliceğini az çok bilirsiniz.Hem yabancı dizi izleyip neden onlara para verelim ?
Ne güzel dizilerimiz var...
Örneğin (benim izlediklerim)
Kuzey Güney
Fatmagülün suçu ne ?
...

gibi güzel dizilerimiz var.
Tabi yabancı savaş , macera dizilerimiz yok :) o konuda bişiy diyemiycem..

sosyofikir sosyofikir WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Mimar - Blogger
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad E** U**
  • Mesajlar 539
  • Beğeniler 92 / 58
  • Ticaret 8, (%100)

cokbaska adlı üyeden alıntı

Arkadaşlar yabancı özentisinin ne sonuçlar oluşturabiliceğini az çok bilirsiniz.Hem yabancı dizi izleyip neden onlara para verelim ?
Ne güzel dizilerimiz var...
Örneğin (benim izlediklerim)
Kuzey Güney
Fatmagülün suçu ne ?
...

gibi güzel dizilerimiz var.
Tabi yabancı savaş , macera dizilerimiz yok :) o konuda bişiy diyemiycem..

Hocam bu konuda özenmek ve profesyonel izleyici kavramlarını iyi özümsemek lazım diye düşünüyorum.
15-20 dakika da bir reklam veren bir televizyon sektörü mevcut. Diziler 2 saat boyunca aslında 45 dakika da anlatılabilecek bir şeyi anlatıyorlar. Yabancı dizilerde aralara reklam koyulmuyor biz özentilik değil gerçekleri konuşuyoruz. Sadece olması gerekenleri. Konu olarak bazı konulara öylesine yoğunlaşmış bir dizi sektörü var ki sanki onun dışına çıksalar kimse onları izlemeyecek gibi bir tutum ortada görülüyor. Yani asıl söylemek istediğim daha orjinal konulara önem vererek bu dizilerin kalitelini daha nasıl arttırabiliriz. Elbette dizilerimizin filmlerimizin gelişmesini istiyoruz ama eleştiri yapmadan hiç bir yere gelemeyiz bunu da biliyoruz.
NuCLeuS

kişi bu mesajı beğendi.

Sosyofikir.Com Kaliteli güncel blog
wmaraci
wmaraci

cokbaska cokbaska WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 /
  • Meslek Serbest Meslek
  • Mesajlar 712
  • Beğeniler 22 / 115
  • Ticaret 9, (%100)
sosyofikir ,

Reklam süreleri kısmına hiç değinmedim , çünkü hep internetten izliyorum.
Tv'den dizi izlemediğim için haklı olabilirsin...

Ayrıca ;
Türk dizi sektörü şöyledir.Film uzasın dursun para kazanalım.Tadında bırakmaları lazım.Mesela önceden izlediğim dizilerden Kurtlar Vadisi ve Arka Sıradakiler.Bu iki diziyi öyle uzattılarki artık bana yeter derittiler ve daha da izlemedim.Bir dizi 5 sene sürmez.Yerinde bırakacaksın...
sosyofikir

kişi bu mesajı beğendi.

GeNCo GeNCo Freelancer... Kullanıcı
  • Üyelik 26.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Adana
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 129
  • Beğeniler 41 / 28
  • Ticaret 17, (%94)
Yakın zamanda bir Ezel'i baştan sona takip ettim, şimdide denk gelirsem Suskunlar'ı izliyorum... Geri kalan dizilerin bir çoğu gördüğüm kadarıyla beş para etmez. (Tabi bu benim görüşüm)

PPuNisHeRR PPuNisHeRR Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 93
  • Beğeniler 2 / 11
  • Ticaret 0, (%0)
ilk resmin koydugun dizi the walking dead hiç kaçırmadan bu zamana kadar izledim ve 2. sezon bitti hergun 3. sezon ne zaman diye neredeyse bakıyorm 3. sezonun ne zaman çıkacağınıda çok merak ediyorum artık bende bağımlılık yaptı. Her neyse ben size şöyle söylüyüm türk dizilerinden bir cacık olmas bizim türk halkı sansür(si**şi) çok seviyor geçenlerde bir film vardı daha filmin ilk bölümü ya ilk bölümünde koskoca adam kızı yaşındaki biriyle yatıyordu bu film sizce izleyiciyi çekme amaçlımı yoksa milleti ekrana kitliyip paraları vuruyum derdindemi işte fark bu izlediğim dizi olan the walking dead daha doğru durust +18 sahne yok(cinsel içerikli) yani kısacası sinema tadında bir dizi bence bu yonden insanları etkilemeyi başarabiliyorlar

SafakCALiSKAN SafakCALiSKAN lafliyorum.com Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Amele V.2
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad Ş** Ç**
  • Mesajlar 4640
  • Beğeniler 1124 / 1124
  • Ticaret 7, (%100)
bazı tr diziler gerçekten sürükleyici oluyor, mesela kuzey güney iyi bir dizi, kv iyi bir dizi,
o kadar çok laçkalaştı ki dizi sektörü, özel bölüm yapıyorlar bide 2 saat özet 2 saat yeni bölümü falan
40 dakika yetiyor bana

scoofield scoofield WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 135
  • Beğeniler 2 / 22
  • Ticaret 0, (%0)
Türk dizileri baştan sona rezillik, o dizileri izledikçe kendimi basit bir insan gibi hissediyorum.Biz o tür dizileri izledikçe aptal,ahlaksız dizi oyuncuları tonla para kazanıyor.Biz ne yapıyoruz eşşek gibi çalışıyoruz ki 3-5 kuruş para kazanalım.O dizileri izleiyp kendinizi küçük düşürmeyin.(şahsi görüşüm)
Ogulcan 3525

kişi bu mesajı beğendi.

Benim için sadece iyi ya da kötü insan vardır.

Onur07 Onur07 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 31.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 850
  • Beğeniler 596 / 114
  • Ticaret 2, (%100)
Türk dizilerini izlemem için aşağıdaki maddeler olmalı.
* Her dizi aynı hikaye olmamalı . ( Aşık olur , biter , sonra tekrar barışır evlenir vs..)
* Sürükleyici olmalı.
* Kendine özgü olmalı.
* En fazla 1 saat olmalı . Araya reklamlar geldiği için zaten 2 saat oluyor.
* 1 saat özet göstermesinler .
* Adam gibi efektleri olmalı.

Bunlar olduğu zaman Türk dizilerini izlemez isem benim adım Onur değil.
Nurcin

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al