freelance iş ilanları

Sayfa TO'nun TBM'ye etkisi nedir?

18 Mesajlar 3.116 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

TazZ TazZ www.ahmetcetintas.com Kullanıcı
  • Üyelik 19.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Grafiker Yazılımcı
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 795
  • Beğeniler 324 / 323
  • Ticaret 19, (%100)
Merhaba arkadaşlar,

Sayfa TO'nun TBM'ye etkisi nedir? Düşük mü olması daha iyidir? Yüksek olması mı?

Not: İnternette aradım net bir cevap bulamadım.

wmaraci
reklam

engellibilgi engellibilgi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Özel Sektör
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 476
  • Beğeniler 17 / 77
  • Ticaret 8, (%100)
Ssyfo to yuksek olmaldır. Kısaca sayfa goruntulemenin tıkmaya oranıdır. !00 sayfa görüntülenmiş ve 3 tıklama varsa SAYFA TO % 3 olur

bu rakam ne kadar artarsa o kadar çok tıklama var demektir. Tabi sayfa görüntelem sayısına göre

basymgroup basymgroup Parabol Kullanıcı
  • Üyelik 15.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Memur
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 871
  • Beğeniler 70 / 257
  • Ticaret 10, (%100)
Normalde yüksek olmalıdır. Ama çok yüksek olursa Adsense ban yeme riski de vardır.
Sayfa T.O'nun en düşük %2 olması makbuldür. En yükseği için net bir şey diyemeyeceğim. İlla ki dememiz gerekirse bence %5'i geçmemesi gerekir.

hmttatar46 hmttatar46 Cümleten S.a Kullanıcı
  • Üyelik 17.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Halı Yıkama
  • Konum Kahramanmaraş
  • Ad Soyad H** T**
  • Mesajlar 792
  • Beğeniler 212 / 220
  • Ticaret 6, (%100)
yıllardır herkes %5 der 5 i geçmediği sürece sıkıntı yokMUŞ

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 19.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 795
  • Beğeniler 324 / 323
  • Ticaret 19, (%100)

engellibilgi adlı üyeden alıntı

Ssyfo to yuksek olmaldır. Kısaca sayfa goruntulemenin tıkmaya oranıdır. !00 sayfa görüntülenmiş ve 3 tıklama varsa SAYFA TO % 3 olur

bu rakam ne kadar artarsa o kadar çok tıklama var demektir. Tabi sayfa görüntelem sayısına göre

basymgroup adlı üyeden alıntı

Normalde yüksek olmalıdır. Ama çok yüksek olursa Adsense ban yeme riski de vardır.
Sayfa T.O'nun en düşük %2 olması makbuldür. En yükseği için net bir şey diyemeyeceğim. İlla ki dememiz gerekirse bence %5'i geçmemesi gerekir.

hmttatar46 adlı üyeden alıntı

yıllardır herkes %5 der 5 i geçmediği sürece sıkıntı yokMUŞ

Soru gayet açıktı aslında. Neden böyle alakasız cevaplar aldım anlamadım. Bence soruyu okumadan başlığa cevap yazdınız. Gerçi yine de alakasız..

Soruyu biraz daha açıyorum:

Sayfa TO tbm'yi etkiliyor mu? Etkiliyorsa nasıl bir algoritma kullanıyor?

Yani google, "senin sayfa TO düşük. Demek ki daha etkili tıklamalar oluyor" deyip daha mı yüksek tbm verir? Yoksa, "senin TO yüksek demek ki siten reklam verenlerin hedeflerine uygun" deyip daha mı yüksek tbm verir?

Ya da Sayfa TO'nun TBM ile hiçbir ilgisi yok mu? O zaman neden var?

hmttatar46 hmttatar46 Cümleten S.a Kullanıcı
  • Üyelik 17.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Halı Yıkama
  • Konum Kahramanmaraş
  • Ad Soyad H** T**
  • Mesajlar 792
  • Beğeniler 212 / 220
  • Ticaret 6, (%100)
TazZ :) kendime gülüyorum şu anda :) başlığı okuyunca direk yazmışım benim hatam.

hocam arasında bağ var ama bunun iyi mi yoksa kötü mü olacağı tartışılır.

benim kendi site ve yt kanalımdan gözlemlediğime göre to düşük olunca (0,5-1 arası) tbm biraz daha yüksek to yüksek olunca(4-5 arası) tbm biraz daha düşük oluyor.
TazZ

kişi bu mesajı beğendi.

Revil Revil WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Makine Mühendisliği Öğrencisi
  • Konum Erzurum
  • Ad Soyad O** U**
  • Mesajlar 415
  • Beğeniler 71 / 82
  • Ticaret 15, (%100)
ben TO ne kadar düşükse TBM o kadar yüksek olduğunu düşünmekteyim
TazZ

kişi bu mesajı beğendi.

27207 27207 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 02.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1852
  • Beğeniler 346 / 707
  • Ticaret 5, (%100)
TBM TO ilebağlantılı ama bir bakımından da ayrı birşey hocam. TBM'yi etkileyen en önemli unsur reklamverenler. Rekabeti yüksek kelimelerle ilgili reklam çıkıyorsa TBM yüksek olur.

Mesela şimdi yılbaşı yaklaştı. Yılbaşı indirimleriyle ilgili tüm firmalar reklam yarışına girdi. Herbiri kendi reklamını üste taşımak için giderleri arttırıyor. Dolayısıyla çok verenin reklamı daha fazla çıkıyor. Parayı veren düdüğü çalar hesabı. Senin siten de bundan etkileniyor.

Bunu şöyle deneyebilirsin. Çerezleri temizle, DNS önbelleğini temizle, Google hesaplarından çıkış yap ve sitendeki sayfaları gez. Eğer sitende Gmail, Google vs gibi Google reklamları çıkıyorsa sitende içerikle alakalı pahalı reklamlar çıkmıyor demektir. İçeriğini rekabeti ve geliri yüksek kelimelere göre dizayn et (içerikleri). Sen de o yarışan firmaların nimetlerinden faydalan.

TO ne kadar yüksekse malum o kadar gelirin artar. Ama TBM'yi yükseltmenin tek yolu pahalı reklamları sitene hedeflemek. Onun da tek yolu içerik. Yoksa tıklama sayısı direkt olarak TBM'yi etkilemiyor.

Kaynak yok deneyimle sabittir.
TazZ

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 19.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 795
  • Beğeniler 324 / 323
  • Ticaret 19, (%100)

PHPacemisi adlı üyeden alıntı

TBM TO ilebağlantılı ama bir bakımından da ayrı birşey hocam. TBM'yi etkileyen en önemli unsur reklamverenler. Rekabeti yüksek kelimelerle ilgili reklam çıkıyorsa TBM yüksek olur.

Mesela şimdi yılbaşı yaklaştı. Yılbaşı indirimleriyle ilgili tüm firmalar reklam yarışına girdi. Herbiri kendi reklamını üste taşımak için giderleri arttırıyor. Dolayısıyla çok verenin reklamı daha fazla çıkıyor. Parayı veren düdüğü çalar hesabı. Senin siten de bundan etkileniyor.

Bunu şöyle deneyebilirsin. Çerezleri temizle, DNS önbelleğini temizle, Google hesaplarından çıkış yap ve sitendeki sayfaları gez. Eğer sitende Gmail, Google vs gibi Google reklamları çıkıyorsa sitende içerikle alakalı pahalı reklamlar çıkmıyor demektir. İçeriğini rekabeti ve geliri yüksek kelimelere göre dizayn et (içerikleri). Sen de o yarışan firmaların nimetlerinden faydalan.

TO ne kadar yüksekse malum o kadar gelirin artar. Ama TBM'yi yükseltmenin tek yolu pahalı reklamları sitene hedeflemek. Onun da tek yolu içerik. Yoksa tıklama sayısı direkt olarak TBM'yi etkilemiyor.

Kaynak yok deneyimle sabittir.

Cevap için teşekkürler hocam, gayet net anlatmışsın.

Adwords kelime planlayıcı kullanıyorum. Buna göre yazıları uyarlıyorum. Bunda sıkıntım yok.

Sayfa gösterimin baya fazlaydı. Bunu %50 oranında azalttım bilinçli olarak, yani to'yu yükselttim. Acaba yanlış yaptım diye açtım bu konuyu da. Ama bu bilgilere göre doğru yaptığımı görüyorum.

Bir süre daha böyle denemeye devam edeceğim..

27207 27207 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 02.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1852
  • Beğeniler 346 / 707
  • Ticaret 5, (%100)
Şimdi şöyle bir durum var.
Geçen ay Ford firması ticari araç alanları 20 ay 0 faizli 20.000 TL kredi veriyordu, her yerde bunun reklamını yaptı.
Eğer yazını bu reklama göre ayarlarsan çok güzel. Bir yazı düşün; yazıda kredi fırsatını anlatıyor, Ford'un ticari araçlarını inceliyor. O yazının içinde Ford'un 20.000 TL kredi reklamı çıkarsa herkes tıklar ona. Güzel kazanç getirir.

Google'de bir kelime aratmak gerek önce. Eğer Google sonuçları sayfasında üstünde altında birçok reklam varsa o kelime iyidir ;) Demekki o kelimeye reklam veren çok ve senin sitende de o reklamlardan biri görünebilir. O zaman o kelimeye yoğunlaşıp yazıyla en ilgili reklamı sitende çıkartmaya uğraşmak gerek. Asıl olay bu. Böyle olursa Google gözünde prestijin artıyor. Yoksa benim şifalı bitkiler yazısında Akbank reklamı çıkıyor ve tıklama başı 10 kuruş veriyor. Zaten şifalı bitkiye bakan kimse de banka reklamına tıklamıyor.
TazZ gaste

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al