wmaraci reklam

E ticaret Sitesi İçin Önerileriniz? Ürün Ekleme? Tedarik?

13 Mesajlar 2.091 Okunma
smmexpress

EkipNetwork EkipNetwork akacak para hesapta durmaz Platin Üye
  • Üyelik 18.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad H** M**
  • Mesajlar 1269
  • Beğeniler 360 / 359
  • Ticaret 170, (%100)
Merhaba arkadaşlar, sonunda uzun zamandır aklımdaki e ticaret sitesini kurmayı başardım. Sağolsun prestashop sayesinde tam istediğim gibi bir site kurdum. Açık kaynaklı bu yazılım sayesinde premium tema ve profesyonel sunucuyla beraber profesyonel bir ticaret sitesine kavuştum. Sitenin adresini buradan veremiyorum çünkü henüz düzenlemeleri bitiremedim. Daha yakından yardım etmek isteyenlere pm yoluyla site adresini atabilirim.

Şimdi aklıma takılan sorular var, aranızda e-ticaret yapanlarınız elbette var. Eğer yardımcı olabilirseniz hayallerimi gerçekleştirmede çok yardımcı olursunuz.

Tabi bu e-ticaret sitesini kafama göre açmadım. Amcamın yapı malzemeleri ve izolasyon firması var. Büyük bir depomuz var, yeteri kadar ürün stoklayabiliyoruz. Ancak satılan ürünler daha çok çatı malzemeleri ve izolasyon üzerine... Muhasabe programında 200 den fazla ürün var. Ancak kataloglarla ürün çeşidi 4 haneliyi buluyor.. BRAAS, BASF ve IŞIKLAR gibi büyük firmaların bayilikleri var elimizde... O yüzden ürün kalitesinde ve ürün temininde sıkıntımız yok. Hatta bazı firmalardan fabrika çıkışı müşterilere kargo bedava olacak şekilde ürün yollayabilme imkanımız var..

Sitenin alan adı aklınıza gelebilecek her türlü ev araç gereçlerinin satımına uygun. Alan adı 7 harfli ve oldukça jenerik. Bu yüzden züccaciye, hırdavat, mobilya gibi ürünleri bu alan adı sayesinde çok kolay satabilme imkanım var... Hatta ablam'ın kocasının yeni açmış olduğu züccaciye dükkanı var. İlk başta ordan ürün tedarik etmeyi düşünüyorum bunun için... Normalde kendisi araba tamiri, araba alıp satma ile uğraşıyor :D

Buraya kadar okuyanlara gerçekten minnettarım. Lütfen tecrübelerinizi ve görüşlerinizi paylaşın. Genç girişimci arkadaşınızı sevindireceğinizden emin olabilirsiniz :)

1-) Henüz satış hacmi çok yüksek değil, kargo sorununu nasıl çözebilirim?
2-) Ürünleri tek tek eklemek başa bela. Ürünleri nasıl tek seferde ekleyebilirim. Bu sektördeki .xml formatındaki ürünleri nerden bulabilirim?
3-) Ürün temininde bulunmak için hangi tedarikçilerle görüşebilirim? Bazı ürünler için stoksuz e-ticaret nasıl yapabilirim?

Şimdilik takıldığım sorular bunlar... Tecrübelerinizi ve önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Hem ben hem de bu işe gönül vermiş olan nice insan faydalanır.

Teşekkürler!

wmaraci
reklam

TolgaKARAHAN TolgaKARAHAN Developer Kullanıcı
  • Üyelik 27.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Developer & SEO Expert
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** K**
  • Mesajlar 150
  • Beğeniler 34 / 62
  • Ticaret 10, (%80)
Merhaba,

Öncelikle yeni e-ticaret siteniz için size hayırlı olsun demek isterim. Çok fazla uzatmadan hemen sorduğunuz sorulara geçeyim. Fakat geçmeden önce belirtmek isterim, profesyonel bir e-ticaret sistemini yöneten biri değilim ama bu konuda gerçekten çok fazla araştırma yaptım ve bir çok müşteri profilini de yakından inceledim.

1- Kargo Sorunu

Kargo sorunu için eğer elinizde bir firma varsa, kargo şirketleriyle anlaşabilirsiniz. Kargo şirketleri e-ticaret firmalarına belirli bir fiyat üzerinden gönderim sağlıyor. Bu fiyatıda isterseniz müşteriye yansıtabilirsiniz, istersenizde ürününüzün fiyatına ekleyerek "ücretsiz kargo" adı altında ürünlerinizi yayınlayabilirsiniz. Tavsiyem, ikincisini yapmanız. Çünkü insanlar kargoya para vermekten gerçekten çekiniyor, ücretsiz kargo yazısını gördüklerinde o ürünü alma istekleri 2 kat daha fazla artıyor.

2- XML Formatında Ürün Ekleme

XML formatında ürün ekleme konusunda daha önce hiç çalışma yapmadım ama emeksiz yemek olmaz derlermiş. Bence ürünlerin resimlerini sizin çekerek yüklemeniz ve kendiniz girmeniz ürünlere daha hakim olmanızı sağlayacaktır. Bunu da eğer müşteriye hissettirirseniz, müşteri dönüşümleri artacaktır.

3- Ürün Teminatı

Stoksuz ürün satışı için DropShipping yöntemini araştırmanızı tavsiye ederim. Bu yöntemle ilgili yazımın sonunda açıklayıcı bir resim dosyası atacağım. Ama kısaca olay şu, müşteri sizden ürün siparişini veriyor ve parayı ödüyor sizde ürün tedarikçisine ürünün tedarik parasını gönderiyor ve müşterinin size vermiş olduğu sipariş adresini iletiyorsunuz. Böylelikle kargo vesaire gibi işlerle uğraşmayarak tamamiyle müşteri odaklı çalışıyorsunuz. Sizin bulunduğunuz sektörde dropshipping yöntemi ile çalışan firmalar var mı hiç bilmiyorum. Ama BRASS, BASF ve IŞIKLAR gibi büyük firmaların bayiliği iseniz olayı şu şekilde yürütebilirsiniz; Bu bayiliklerde bulunan ürünleri sitenize koyarsınız, bayilerin size sunmuş olduğu katalog fiyatının üzerine kendi kâr marjınızı koyarak fiyat belirlersiniz. Ardından size sipariş geldiğinde, sipariş adresini doğruca bu firmalara iletip ürünü direkt olarak müşteriye yollatabilirsiniz. Firmalara da faturayı sizin adınıza kesmelerinizi istersiniz, müşteri için kesilecek olan faturayı da siz kesersiniz.

Aklınıza takılan başka sorular varsa yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım.

EkipNetwork

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 18.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad H** M**
  • Mesajlar 1269
  • Beğeniler 360 / 359
  • Ticaret 170, (%100)
TolgaKARAHAN hocam ilginiz için gerçekten çok ama çok teşekkür ederim :)

1-) Kargo sorununu ilk etapta kar marjından almayı düşünüyorum. Yani maliyetine satış yapacam, gerekirse biraz zarar edeceğim. Reklam çalışması gibi düşünülebilir. Satış artarsa kargo şirketleriyle anlaşma yapacağım.

2-) Tabi ki emeksiz işin karşılığı olmaz ama ben ürün eklemek derken ürünlerin başlıklarından ve özelliklerinden bahsetmiştim :D Yani ürünler otomatik eklenecek ben sadece düzenlemesini, bilgilerini ve resimlerini ekleyeceğim :)

3-) Evet, gerçekten çok büyük firmaların bayilikleri var elimizde. Bazıları Ana bayilik.. Ancak hangilerinin fabrika çıkışı müşterilere gönderim yaptığını bilmiyorum. Amcamla konuşurken hangi firmaların olduğunu sormamıştım. Onu yakında soracağım zaten :)
TolgaKARAHAN

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 27.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** K**
  • Mesajlar 150
  • Beğeniler 34 / 62
  • Ticaret 10, (%80)
hasmer , Rica ederim ne demek destek olmak görevimiz :)

1- Kargo için eğer böyle bir şey düşünüyorsanız, PTT ile çalışabilirsiniz. Ben son zamanlarda gerçekten memnunum. En azından gramaj bazına göre çok çok daha az ücret alıyorlar. Örneğin, aynı kargoyu Yurtiçi Kargo ile Lüleburgaz'a 14TL ile gönderirken PTT ile aynı kargoyu Lüleburgaz'a 5TL'ye göndermiştim. Hatta, gramajı daha ağır olan bir kargoyu buradan Van'a 9TL'ye falan göndermiştim PTT ile :D Ve üç iş günü içerisinde teslim edilmişti Van'a siz, düşünün :D Bu arada bu kargo işlemlerini de İstanbul'dan yapıyorum.

2- İşin en zor kısımlarından birisi de odur hocam gerçekten :D Ama bence, belirli bir strateji içerisinde ekleyin ürünlerinizi. Yani, aynı anda 100 tane ürün ekleyip teker teker açıklama yazmak sizi sıkabilir. Artık ellinci altmışıncı üründe, ürün için yazdığınız yazıların kalitesi azalabilir. Eğer bütçeniz varsa, forumdan 100 kelimelik 100'er tane makale yazdırabilirsiniz her ürün için bu da 1TL'den 100TL eder toplamda. XML konusunda yardımcı olabilsem keşke.. Ama sektör yabancı olduğum bir sektör olduğu için alternatif sunabiliyorum sadece.

3- Fabrika çıkışı müşterilere gönderim için firmalarla oturulup konuşulabilir diye düşünüyorum ama dediğim gibi bahsettiğiniz sektörde, sektörel bilgim az olduğu için ne kadar işe yarar bilemem.

Ek olarak bazı şeylerde söyleyebilirim,

Eğer E-Ticaret siteniz için reklam verecek alanlar düşünüyorsanız Facebook iyi bir optimize ile gerçekten çok güzel dönüşümler verebiliyor. Google Adwords ise çok nazlıdır iyi kullanırsanız iyi getirisi olur :D Google Adwords için, Google Adwords Merchant reklam modelini kullanabilirsiniz. Google Adwords Merchant reklam modelini şöyle açıklayayım, Google'a girip "su ısıtıcısı" yazdığınız zaman çıkan kısım varya, Google Alışveriş Sonuçları olarak geçiyor. Altında hangi site olduğu ve fiyatının ne kadar olduğu yazıyor. İnanılmaz dönüşüm sağlıyor bunlar. Sizde kendi sektörünüz için bunları uygulayabilirsiniz. Mesela atıyorum, "pimaş boru" kelimesi aylık 1K-10K aranma hacmine sahip. Sizde bu kelimeden Google Merchant üzerinde sitenize reklam verdiğiniz zaman, "pimaş boru" kelimesinde arama yapan kişilerin %70-80'ni sizin sitenize ziyaretçi olarak gelecektir ve direkt olarak sizin ürün sayfasına gidecektir. Böylece müşteriye kolaylıkla istediğini sunmuş oldunuz.
EkipNetwork

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 18.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad H** M**
  • Mesajlar 1269
  • Beğeniler 360 / 359
  • Ticaret 170, (%100)
TolgaKARAHAN Geri dönüşün için tekrar teşekkür ederim :)

1-) PTT'ye hiç sıcak bakmıyordum daha önceleri, hatta bu kargo işinde de aklıma hiç gelmedi. Önerin için teşekkür ederim, bunu kesinlikle aklımda tutacağım :D

2-) Ürün ekleme derken siteye değil sisteme eklemekten bahsettim :D Yani sisteme eklicem ama hepsi yayınlanmayacak ben aralarından seçeceğim öyle yayınlayacağım. İlk etapta gramajı az, küçük boyuttaki ürünlerin satışını yapacağım. Eğer kargo ile anlaşma yaparsam devasa boyuttaki malların satışını yapacağım :)

Reklam önerilerin için teşekkür ederim Google Merchant kesinlikle deneyeceğim :) Zaten çoğu siteden en ucuz fiyatı verdim mi inanılmaz geri dönüş sağlarım :)
TolgaKARAHAN

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 27.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** K**
  • Mesajlar 150
  • Beğeniler 34 / 62
  • Ticaret 10, (%80)
hasmer ,

Google Merchant Center konusunda sıkı bir araştırmayla ve güzel bir strateji ile çok iyi dönüşümler alabilirsiniz. Ama mutlaka sıkı bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim yoksa bütçenizi derinden sarsacaktır :)

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana, umarım e-ticaret sektöründe ki yolunuz bol başarılı ve engelsiz olur. Şimdiden başarılar dilerim :)
EkipNetwork

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 18.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad H** M**
  • Mesajlar 1269
  • Beğeniler 360 / 359
  • Ticaret 170, (%100)

TolgaKARAHAN adlı üyeden alıntı

hasmer ,

Google Merchant Center konusunda sıkı bir araştırmayla ve güzel bir strateji ile çok iyi dönüşümler alabilirsiniz. Ama mutlaka sıkı bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim yoksa bütçenizi derinden sarsacaktır :)

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana, umarım e-ticaret sektöründe ki yolunuz bol başarılı ve engelsiz olur. Şimdiden başarılar dilerim :)

Çok teşekkür ederim hocam :) bu işe gönül koydum, gözümü kararttım geri dönüşü yok artık :) Reklam konusunda çok titizim. O konuda sıkıntı çıkacağını sanmam :D
TolgaKARAHAN

kişi bu mesajı beğendi.

fthkekik fthkekik WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek memur
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad F** K**
  • Mesajlar 547
  • Beğeniler 86 / 85
  • Ticaret 15, (%100)
bızde bu tarz bır ıse gırdık fakrlı sektor malesef urunlerı toptan atmanın yolunu sımdılık bulamadık

• Üyelik 18.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad H** M**
  • Mesajlar 1269
  • Beğeniler 360 / 359
  • Ticaret 170, (%100)

fthkekik adlı üyeden alıntı

bızde bu tarz bır ıse gırdık fakrlı sektor malesef urunlerı toptan atmanın yolunu sımdılık bulamadık

Belki girdiğiniz sektörle alakalıdır hocam, hemen pes etmemek gerekir :)
fthkekik

kişi bu mesajı beğendi.

fthkekik fthkekik WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek memur
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad F** K**
  • Mesajlar 547
  • Beğeniler 86 / 85
  • Ticaret 15, (%100)
urun grubu tekstıl hocam malum cok ayrıntılı cok fazla..
bakalım ugrasıyorlar zaten :)

wmaraci
Konuyu toplam 3 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 3 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al