wmaraci reklam

Araba Üretemiyoruz KILIÇDAROĞLU

22 Mesajlar 3.509 Okunma
smmexpress

kritik kritik Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek internet sektörü
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad Ö** Ç**
  • Mesajlar 165
  • Beğeniler 19 / 12
  • Ticaret 3, (%100)
SANKİ ÜLKEYİ 15 YILDIR KILIÇDAROĞLU YÖNETİYOR!
AKP’Lİ ÇAMLI’DAN KILIÇDAROĞLU’NA: ARABA ÜRETEMİYORUZ UTANMIYOR MUSUN?

http://gazetekritik.com/yeliz-diye-bilinen-akp-li-camli-dan-kilicdaroglu-na-isyan-araba-uretemiyoruz-utanmiyor-musun/9625/

wmaraci
reklam

Kanuni Kanuni WM Aracı E-Mail Onaysız
  • Üyelik 09.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Müh
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 767
  • Beğeniler 242 / 241
  • Ticaret 12, (%100)

Kingjames adlı üyeden alıntı

Hiç düşündünüzmü bu forumda neden Hükümeti sevenler konu açmıyor?

Eminim çok cevabınız vardır, hatta sınırsız.. ama şimdiden söyleyeyim (o yüzden değil) o cevabı bulacak adam gerçekten özgüveni tavan yapmış birisidir..

Ben neden konu açmadığımı söyleyeyim, açtığım konuya gelen cevaplar çok saçma olacak. Çünkü düşünmüyorlar. Onlarla uğraşmak sadece vakit kaybı olur benim için. Mantıklı ve düşünerek konuşan kişilerle her daim sohbet edebiliriz.

Ayrıca;

Yerli araba üretimiyle ilgili savunma sanayi müsteşarından bir konferans dinledik. "Yok şu başa gelseydi yapardı" mantığıyla olmuyor o işler. Devlet destek verir, otomobil üreticileri riski göze alarak yerli otomobil için çalışmalara başlar. O yüzden bir "babayiğit" aranıyordu. Şu anki HAYIRcı KOÇ grubu vs yerli otomobil fikrine yanaşmadılar.

creed74 creed74 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** T**
  • Mesajlar 977
  • Beğeniler 33 / 388
  • Ticaret 45, (%100)
Sayın Kanuni peki koskoca %60 dan bir babayiğit çıkmadı mı?

Ben konuyu "devlet destek verir, üreticiler de yapar" kadar basit görmüyorum. Bir otomobil üretmenin (eğer amaç görüntü olsun diye üretmek değilse ve gerçekten Hindistan markaları gibi olmayıp, bir Japon otomobili gibi rekabet derecesi yüksek bir ürün olacaksa) altından birkaç milyarlık devlet desteğiyle çıkılmaz. Hele günümüzde büyük firmalar bile rekabet ortamına dayanamayıp el değiştiriyorsa.

Otomobil üretebilmek için malesef sadece para yeterli değil, zaten sadece para ile yapılabiliyor olsa bile inanın devletin vereceği destek bir vw grubunun sadece arge harcamasına bile erişemez ki dediğim gibi sadece para ile alakalı bir konu değil, hafıza gerekiyor, bilgi gerekiyor. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok belki ama Amerikanın keşfinde yaşanılan tecrübeler yaşanmadan malesef yarım olur. Bu ülkenin deneme amacıyla saçılacak parası malesef yok.

Önce kendi hafızamızı kaybetmemeye bakalım. Ben uzun zamandır doğru dürüst domates bile yemiyorum, domatesi ki; yetiştirmesi en kolay ve ucuz üründür, bırakın geliştirmeyi, bozduk. Uzun zamandır lokomotif sektör inşaat, her taraf inşaat alanı, köprüler, tüneller yapılıyor.. Sorarım size neden otomobilden önce bir köprüyü de biz yapmıyoruz? Neden bir tüneli de biz yapmıyoruz? Otomobil üretemediğimiz için mi? Otomobil üretemiyoruz diye mi tarımda geri kalıyoruz? Neden sürekli beyin göçü yaşanıyor? Neden gencecik zehir gibi beyinlerin harika fikirlerine destek verilmeyip, tesbih çeken robota destek veriliyor? Otomobil üretemediğimiz için mi?

Sevgili kardeşim, biz eğitimi düzeltelim, emin olun bu ülke bin tane babayiğit çıkartır.

Rekomedya Rekomedya Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad C** Ş**
  • Mesajlar 1930
  • Beğeniler 1527 / 1150
  • Ticaret 25, (%100)

creed74 adlı üyeden alıntı

Sayın Kanuni peki koskoca %60 dan bir babayiğit çıkmadı mı?

Ben konuyu "devlet destek verir, üreticiler de yapar" kadar basit görmüyorum. Bir otomobil üretmenin (eğer amaç görüntü olsun diye üretmek değilse ve gerçekten Hindistan markaları gibi olmayıp, bir Japon otomobili gibi rekabet derecesi yüksek bir ürün olacaksa) altından birkaç milyarlık devlet desteğiyle çıkılmaz. Hele günümüzde büyük firmalar bile rekabet ortamına dayanamayıp el değiştiriyorsa.

Otomobil üretebilmek için malesef sadece para yeterli değil, zaten sadece para ile yapılabiliyor olsa bile inanın devletin vereceği destek bir vw grubunun sadece arge harcamasına bile erişemez ki dediğim gibi sadece para ile alakalı bir konu değil, hafıza gerekiyor, bilgi gerekiyor. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok belki ama Amerikanın keşfinde yaşanılan tecrübeler yaşanmadan malesef yarım olur. Bu ülkenin deneme amacıyla saçılacak parası malesef yok.

Önce kendi hafızamızı kaybetmemeye bakalım. Ben uzun zamandır doğru dürüst domates bile yemiyorum, domatesi ki; yetiştirmesi en kolay ve ucuz üründür, bırakın geliştirmeyi, bozduk. Uzun zamandır lokomotif sektör inşaat, her taraf inşaat alanı, köprüler, tüneller yapılıyor.. Sorarım size neden otomobilden önce bir köprüyü de biz yapmıyoruz? Neden bir tüneli de biz yapmıyoruz? Otomobil üretemediğimiz için mi? Otomobil üretemiyoruz diye mi tarımda geri kalıyoruz? Neden sürekli beyin göçü yaşanıyor? Neden gencecik zehir gibi beyinlerin harika fikirlerine destek verilmeyip, tesbih çeken robota destek veriliyor? Otomobil üretemediğimiz için mi?

Sevgili kardeşim, biz eğitimi düzeltelim, emin olun bu ülke bin tane babayiğit çıkartır.

0 dan bu işe girip kimse yapamaz şu anda, yapsa da ne bir boka benzer ne rekabet şansı olur, o yüzden bu işi kesinlikle devlet destekli ya da devlet eliyle yapmalı. Yani kardeş biriniz yapın demekle olmaz, dediğin gibi çok büyük üreticler bile iflas etti el değiştirdi, işçilerine maaş ödeyemez duruma geldi. Çin gibi büyük bir pazara da sahip değil, ne olsa satın alacak müşteri de bulamaz, o yüzden bu iş sermaye sahipleri için girilmeyecek kadar riskli. Koç falan filan bunlar zaten yabancı ortaklı üretimle bu işten para kazanıyorlar, neden hazır varken riske girsinler ?

Ben her zaman paranın bu ülkede yanlış yönetildiğini düşünüyorum, gerçi bu yönetimde liberal ekonomi, devletin müdahil olmadığı rekabete burnunu sokmadığı bir sistem getirildi onun da etkisi büyük, fakat kalkınmanın yolu devletin de belirli noktalarda müdahale etmesiyle mümkün. Başka yolu yok bunun. Erdoğanın düşüncelerinden hak verdiğim tek konu da sanırım bu, o da böyle düşünüyor ama o kadar dışa bağımlı hale gelinmiş ki bazı noktalarda müdahil olsan karşılaşacağın sonuç büyük zararlar verebilir. Yani hatayı burada yaptılar kafadan, Özal da hatayı burada yaptı. Ülke her konuda hazır olmadan dışa açılmanın bedelini ödüyoruz. Ekonomiyi hazır olmadan bir şey üretmeden globale açıp kendimiz üretemez rekabet edemez hale geldik. Son 10 15 yılda dışarıdan bulunan ucuz parayı da üretimi şahlandırmak yerine inşaat gibi günü kurtaracak işlerde harcattık. Abartmıyorum ülke geleceğini betona asfalta gömdük.

İşsizlik fonu bile ülkede işsizliği bitirecek kadar üretim tesisi açılmasına yetecek ölçüdeydi, üstünde kredileri bu alanlara yönlendirerek 10 yılda tarifsiz bir kalkınma mümkündü, arap baharında da burnumuzu sokmadan kalabilseydik o pazarları kaybetmeseydik, satacak ürün yetiştiremiyor olacaktık. Gerçi bu yolu daha da genişletmenin peşinden gidip burunlarını soktular ama yanlış ata oynayarak eldeki bulgurdan da oldular, inşaatı ise çıkar yol gördüler çünkü tüm sektörlerde tüketimi tetikliyordu, fakat sınırlıydı ve sürdürülebilir değildi. İşte yolun sonu da göründü buraya kadardı yani bu işler.

Yakın zamanda yeni bir global kriz ve ardından parasal genişleme yakalarsak bunları yine gerçekleştirebiliriz, fakat son 30 yılın treni bence kalktı kaçırdık. Trump yönetimi de çarkı tersine işletmenin doğru olduğunu düşündüğünden o olduğu sürece de parasal genişleme olmayacak, AB de politika değiştiriyor ve daha yakınında bulunan küçük ülkeleri kalkındırmaya yönelik hamlelerde bulunacak gibi, belki bu olursa bir nebze rahatlarız ama bunun şartı da AB ile iyi ilişkiler kurmaktan geçiyor.

Sadece geçirdiğimiz zamanı değil, bence geleceğimizden de bu hatalar yüzünden 10 15 yıl daha kaybettik. Bu çizgide gittiğimiz sürece bu kayıp gelecek süresi de artacak, bence ülkeye yeni kan yeni bir vizyon yeni bir yönetim gerek artık. Halkın da yöneticilerin de bu gerçeği görmesi gerekiyor. İnsanların umutsuzlukları, gerginlikler moral bozukluğu da böyle düzelir belki, yeni bir heyecanla bir yerlerden başlanır. Bazı gerilimler kutuplaşmalar unutulur, şöyle bu karşıt grupların kesişme noktası olan isimlerden bir yeni oluşum çıkarsa tadından yenmez. Akp tam böyle bir dönemde ortaya çıkmış ve tam da tarif ettiğim gibi bir ivme kazandırmıştı, ilk önce soğuk duran karşı gelen insanlar bile umutlanmıştı ve ilk 2 dönem gerçekten çok güzeldi, şimdi yeniden böyle bir ihtiyaç doğdu, ivmeye umuda ihtiyacımız var.

wmaraci
wmaraci

Teveccuh Teveccuh Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 30.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek CEO
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad T** Ç**
  • Mesajlar 799
  • Beğeniler 0 / 343
  • Ticaret 2, (%100)
Kanuni
"Ben neden konu açmadığımı söyleyeyim, açtığım konuya gelen cevaplar çok saçma olacak. Çünkü düşünmüyorlar. Onlarla uğraşmak sadece vakit kaybı olur benim için. Mantıklı ve düşünerek konuşan kişilerle her daim sohbet edebiliriz."

İnsanlara hakaret ediyorsun. Açtığın konu mantıklı olsun ki millette mantıklı cevap versin. "Düşünmüyorlar" demişsin. Çok düşünceliysen cesaretin varsa bir yaz bakalım. Neler düşünüyormuşsun öğret bize. Mantıklı düşünce yazılarını bir paylaş bakalım neresini doğru neresini yanlış belirt, varsa cesaretin bir öğret. Bilgin ve tecrüben varsa paylaş. Sonuçta buradan herkes kişisel görüş ve düşüncesini paylaşıyor. Çocukça kaçamak yapmak yerine tecrübeliysen yaz çiz. Her tecrübesizin, kendini bir şey sanıp yüksek görenler gibi labada dubada şeklinde 12 yaşındaki çocuk gibi cevap vereceksen hiç yazma. Hem küçük görüp ilgin olmadığı konuyu okuman gerekmez.

İmzanda "Siteleriniz güvende mi?" başlıklı bir link var. Yazdığın cevaba karşı sana güvenip site emanet edilmez.

soloturk soloturk Facebook reklamları ..... Kullanıcı
  • Üyelik 02.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Facebook Reklamları
  • Konum Konya
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 260
  • Beğeniler 37 / 109
  • Ticaret 23, (%100)
Siyaset şeytan işidir. Dostlukların arasına nifak sokar. Hükümetler gelip gecicidir, TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ bakidir. Millet olarak kenetlenmediğimiz sürece ne araba, ne buğday, ne de başka şey üretemeyiz.

Bırakın her gün televizyonda gördüğünüz siyaset şarlatanlarını, onların hepsi olay örgüsünden ibaret.
Gün geliyor bunlar sıkı fıkı olmuyor mu ?
Gün geliyor kapalı kapılar arkasında anlaşmalar yapılmıyor mu ?
Hala ne chpsi akp si o'cusu şu'cusu diye ayrıştırıyorsunuz birbirinizi.
İnsanız biz, milletiz. Hoşunuza gitse de gitmese de, iyisiyle kötüsüyle Türkiye 'yiz.
Gelişen dünyada kaybolmamak icin bizde herkes gibi calışmak , başarmak zorundayız.
Atıla adımları, genc arkadaşlarımızın birinci olan projelerini, gelişen ekonomik değerleri, kültür miraslarını, verimli topraklardan elde ettiğimiz tarım ürünlerini yazan gazeteleride okuyun, sürekli hükümeti kötüleyen , Türkiye Cumhuriyeti Devletini gömen gazetelerden kafanızı kaldırın da , sırf okumak icin bile olsa güzel gelişmeleri de yazan gazeteleri de okuyun.

Birbirimize kin gütmekle bu gemi yürümez.
Hepimiz aynı gemideyiz.
Kanuni

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 09.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Müh
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 767
  • Beğeniler 242 / 241
  • Ticaret 12, (%100)
Teveccüh

Sitede biraz yenisiniz. Daha önceki konulara gelen cevapları okumanızı öneririm. Gerçi birçoğu tartışmaya, hakarete vardığı için kaldırıldı. Siyaset konusunda site içinde ve dışında çok kişiyle konuştuk. Emin olun yarısından fazlası mantıklı konuşmuyor. Tek çeşit gazete ve 2 kanal izlersen olacağı bu.

Kimseye hakaret ettiğim yok. Sadece işin vehametini söylüyorum. Site taraması yaparken sizden bilgi istemiyoruz. Bir yorumumdan dolayı önyargılı bir şekilde "güvenilmez" olduysam vay halimize.

LikeSend

"0 dan bu işe girip kimse yapamaz şu anda, yapsa da ne bir boka benzer ne rekabet şansı olur, o yüzden bu işi kesinlikle devlet destekli ya da devlet eliyle yapmalı. Yani kardeş biriniz yapın demekle olmaz, dediğin gibi çok büyük üreticler bile iflas etti el değiştirdi, işçilerine maaş ödeyemez duruma geldi. Çin gibi büyük bir pazara da sahip değil, ne olsa satın alacak müşteri de bulamaz, o yüzden bu iş sermaye sahipleri için girilmeyecek kadar riskli. Koç falan filan bunlar zaten yabancı ortaklı üretimle bu işten para kazanıyorlar, neden hazır varken riske girsinler ? "

Hocam, devlet her işe el atamaz. Ancak destek verir. Yurtiçinde otomobil üreten firmalar var. Söylediğin gibi riske girmiyorlar. Çünkü dünyaya para gözüyle bakıyorlar. Kilyos'ta yüzlerce ağacı katledip 6 ağacın taşınmasını bahane eden holdinglerden memlekete bir hayır dokunmaz. Ne varsa bu memleketin özünde var.

• Üyelik 30.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek CEO
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad T** Ç**
  • Mesajlar 799
  • Beğeniler 0 / 343
  • Ticaret 2, (%100)
Kanuni halen hakarete devam ediyorsun. Ben sana açıkla diyorum, sen yenilikten bahsediyorsun. Neyse kalsın. Açıklama yapsan da boş konuşacağından emin olmaya başladım.

• Üyelik 09.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Müh
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 767
  • Beğeniler 242 / 241
  • Ticaret 12, (%100)
Teveccüh Asıl hakareti siz yapıyorsunuz.

• Üyelik 30.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek CEO
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad T** Ç**
  • Mesajlar 799
  • Beğeniler 0 / 343
  • Ticaret 2, (%100)
Kanuni kanıtla ne dedim ve halen bir açıklaman yok.

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al