lostyazilim

Açılmamış bir sitenin reklamı nasıl yapılır?

12 Mesajlar 1.820 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Dorebar Dorebar ⇐⇐ Horror Story Kullanıcı
  • Üyelik 14.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Yatırımcı
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad T** L**
  • Mesajlar 1895
  • Beğeniler 1159 / 1158
  • Ticaret 51, (%100)
Merhaba arkadaşlar;
Aslında soru gayet net. Şubat ayından bu yana başlamış olduğum bir projem var ve ciddi yatırımlar yaptım. Projem, blog + forum + soru cevap şeklinde yürüyen bir portal oluşumu ve blog kısmında yayınlanacak olan bütün konu başlıkları (7.000+) taslak haline getirilip görselleri özel olarak çizildi, içerikler üretiliyor. Forum kısmının bütün kategorileri ve kategori açıklamaları girildi. Hakkımızda, iletişim, reklam, künye ve benzeri tüm politikalar özenle hazırlandı. Kurumsal kimlik çalışması yapıldı, kartvizitinden tutun da, afiş, dergi, broşür, antetli kağıt gibi tasarımlar bitti. Yaklaşık 90 farklı sosyal medya sitesinde hesaplar açıldı, her biri için ayrı ayrı profil ve kapak görselleri yapıldı ve doğrulamalar yapıldı. 30 kişilik bir editör kadrosu mevcut ve her birine verdiğim başlıklar özenle üretiliyor. Şu anda sadece bu editörleri bir arada tutabileceğim, girdiğim sektörle alakalı olarak insanları davet edebileceğim ve operasyon merkezi sıfatını taşıyan bir ofis arayışı içerisindeyim. Bu ofiste, haftalık basın bültenleri, aylık online dergi gibi üretimlerimiz de olacak. Firmalar, bayiler ve şirketlerle gerek telefondan, gerek ise merkezlerine gidilip yüz yüze prezantasyon yapılacak.

Lakin site henüz açılmak için hazır değil. Bu süreci boş boş oturarak beklemek yerine reklamlara şimdiden başlamak istiyorum. Evet reklamlar için sosyal medya sitelerini ve video sitelerini kullanacağım fakat nasıl bir yol izlemeliyim, ne tür reklam metinleri ve görseller oluşturmalıyım bunları düşünürken, sizlerden de fikir almak istedim.

Değerli fikir ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

(Aranızda projemi bilen 3-5 sevdiğim abim, kardeşim var. Konuyu görüp yorum atmadan önce, proje detayı vermezlerse memnun olurum.)
Being grsy Phantaso

kişi bu mesajı beğendi.

[Firma Rehberlerine Ekleme Hizmeti] TAM 500 Rehber!
wmaraci
reklam

kolcu kolcu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Çorum
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 455
  • Beğeniler 30 / 146
  • Ticaret 21, (%100)
Bu kadar emek ne için gerçekten merak ettim. :)

Aktif olmadan nasıl tanıtım yapılabilir hiç fikrim yok. Şahsi kanaatim, internet ortamı tek atımlık barut gibi. Hemen karar veriyor insanlar. İlk intiba önemli. Olumsuz bir deneyimin etkisi aylarca silinmez. Bu nedenle, tam aktif olmadan çalışma yapmayın bence. Sabır başarı için en önemli özelliklerden, sabredip bekleyeceksiniz.

UyuzWeb UyuzWeb Yardımsever Kullanıcı
  • Üyelik 17.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Aircraft Powerplant
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 988
  • Beğeniler 40 / 200
  • Ticaret 24, (%100)
Lakin site henüz açılmak için hazır değil. demişsiniz. Hazır değilse öncelikle hazır konuma getirilmeli ki yapacağınız yatırım boşa gitmesin. Yada hazır olmadığını bildiğiniz halde ufak bir başlangıç yapın.

Geri dönüş için mesajı alıntılayın.

• Üyelik 14.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Yatırımcı
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad T** L**
  • Mesajlar 1895
  • Beğeniler 1159 / 1158
  • Ticaret 51, (%100)
kolcu abi sadece birden aklıma geldi bazen televizyonda veya internet reklamlarında rastlıyorum işte çok yakında, az kaldı gibi reklamlar dönünce ben de acaba böyle bir şey yapsam mı diye beyin fırtınası yapmak istedim.

UyuzWeb siteyi istesem bugün açabilirim. Site zaten hazır, orada cümlem devrik olmuş olabilir. Şöyle izah edeyim. Bütün teknik yapılanma kurulu, hazır olan içerikler zaten siteye giriliyor ve birbirine bağlanması gereken makaleler ayarlanıyor. Açılmak için hazır değil derken şunu kast etmiştim. Bazı site tanıtımlarında mutlaka denk gelmişsindir, çocuk forum açmış 100 tane kategori girmiş hepsi bomboş. Çocuk blog açmış 3 tane yazı girmiş yayına almış tanıtım yapmış. Benim burada anlatmaya çalıştığım buydu. Yani özetle, şimdi bile açabilirim siteyi ama bazı kategorilerdeki içerikler yazı dizisi. Birini bitirip diğerine başlıyorsun, buna benzer eksiklikler var yani teknik anlamda eksik sıfır.

wmaraci
wmaraci

Phantaso Phantaso İçeriklerin Gücü Adına! Kullanıcı
  • Üyelik 18.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Metin Yazarı & Editörü
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad F** S**
  • Mesajlar 1905
  • Beğeniler 843 / 842
  • Ticaret 119, (%100)
Öncelikle projeyi bildiğimden daha rahat konuşabilme imkanına sahibim. Doruk ile projeninin belirli bir bölümünü hazırlamak için konuştuk ama iş yoğunluğu bizlere bu fırsatı tanımadı.

Naçizane önerim; İçerikler ile ilgili görseller hazırlanarak yavaş yavaş sosyal medya ağlarından paylaşılmalı. Hepsi değil, sadece en dikkat çekici 100 tanesini dahi günlük zamanlamalar ile paylaşman ufak bir kitlenin toplanmasına olanak sağlar. İçerikler hazır olup yüklendiğinde linkli versiyonlarını rahat bir şekilde yaygınlaştırabilirsin.

Öneri-2; Proje ile ilgili anlatımı sade bir görsel hazırlayarak facebook sayfasından sponsorlu reklam verebilirsin. Görsel bir nevi "ilan" olarak görüleceği için kitlelerin gözünde çekici hale gelecektir.

noop noop WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek domain alınır-satılır
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 688
  • Beğeniler 73 / 264
  • Ticaret 7, (%100)
öncelikle projeniz açıldığında görmek isterim. merakla bekliyorum çalışmanızın ürününü.

forumlarda gördüğüm en büyük hata 100 tane boş ve alakasız kategori açılması. bundan siz de bahsetmişsiniz. içeriği olmayan bir kategoriyi hiç açmayın zamanla ihtiyaç duyulduğunda açılır. forum açıldığında 30 kişilik editör ekibiniz aktif olarak katılsın foruma. boş bir foruma girenler bir daha uğramaz.

reklam olayına gelirsek. "çok yakında hizmetinizde" tarzı reklamların iş yaptığına inanmıyorum. sadece sinemalar için "yakında sinemalarda" kullanılabilir. sinemaların bileti de zaten gösterimden önce satılıyor o bakımdan uygun.

site açıldığı gün yoğun bir reklama başlamanız daha etkili olur. aynı anda 100 kişinin forumda bulunması bir kişinin paylaşımda bulunması diğer 99 kişiden de birinin cevap vermesi gibi birbirini tetikleyici unsurlar olacaktır.

kısa cevabım: site açıldığı gün reklama başlamanız. açılmadan önce reklam için para harcamaktansa o bütçeyi de açılış haftası kullanmak daha verimli olacaktır. insanlar reklama tıkladıklarında sonuç almalı.

ve başarılar dilerim. açılış günü wmaracıya da konu açarsanız bizler de katılmış oluruz.

ek olarak: ofis tarzı düşünceniz var. tam olarak sektörü bilmiyorum ama bir çok sektörde sabit ofis giderlerinin gereksiz olduğu düşüncesindeyim.

daniel1336 daniel1336 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Makine Mühendisi
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad İ** K**
  • Mesajlar 1338
  • Beğeniler 587 / 525
  • Ticaret 36, (%100)
Hocam hem projeyi bilenler belli etmesin diyorsunuz yani gizliliğin önemini biliyorsunuz. Hemde faaliyete geçmeyen sitenin tanıtımını yaparak fikrin çalınması riskine gereksiz yere ortaya çıkarıyorsunuz. Yani şimdi diyelim ki siteniz fizy olsun, müziklerin youtube si diye görselleri paylaştınız sosyal medyada çok yakında yayında yazdınız. Sizden önce birinin bu fikri hayata geçirip projenizi çalma riskine niye giriyorsunuz. Bence nacizane önerim sabredin üstadım.

• Üyelik 14.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Yatırımcı
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad T** L**
  • Mesajlar 1895
  • Beğeniler 1159 / 1158
  • Ticaret 51, (%100)
daniel1336 hocam zaten projeyi bilen arkadaşlar da en fazla %10'luk bir kısmını biliyor. Tamamını eksiksiz bir şekilde bilen Being var çünkü içerik üretiyor. WpÖmerFaruk var çünkü teknik desteğimi o sağlıyor. Onlarla da zaten gerek telefon, gerek skype üzerinden görüştüğüm için burada açık açık fikirlerini beyan etmezler :) Yani çalınabilecek bir durum söz konusu olamaz çünkü en basit olarak söyleyim, forumda kullanılan moderatör, yetkili gibi kullanıcı gruplarının ranklarına kadar noter tasdikli. Logo, görseller ve marka tescilini söylemiyorum bile. Ben sadece bu kategorinin amacına uygun bir şekilde yeni bir fikir öğrenebilir miyim acaba diye konu açmıştım.

Sabır önerin için teşekkür ederim, bu projemde ihtiyacım olan en önemli faktör :D
Being daniel1336

kişi bu mesajı beğendi.

guvenmg guvenmg WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.11.2016
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad G** M**
  • Mesajlar 1604
  • Beğeniler 564 / 285
  • Ticaret 4, (%75)
Öncelikle sitenizde acilisa su kadar kaldi olacak ve e posta yeri olacak acilinca ilk senin haberin olsun tarzinda falan fila e posta ile abone olsun diye daha sonra reklama gelince yuklu bir reklam degilde ufak tefek facebook gruplarinda paylasim yapinoz mesela Açiliş icin Son Gun Ay Saat gibi merak eden kayit eder ve bakar zaten :)

www.diyetdusmani.blogspot.com Denenmiş ,pratik ve tam kıvamında yemek tarifleri sitesi

Muhendisbey6154 Muhendisbey6154 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.04.2017
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Makine mühendisliği öğrencisi
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 632
  • Beğeniler 217 / 122
  • Ticaret 9, (%100)
90 tane sosyal medya sitesi var mi ya:)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al