freelance iş ilanları

Kargo istedim ama alamadım hukuki işlem uygulanır mı

21 Mesajlar 7.670 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

AdSenseisi AdSenseisi Özgürlük Bedel Gerektirir Kullanıcı
  • Üyelik 26.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Bilinmiyor
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1570
  • Beğeniler 310 / 298
  • Ticaret 39, (%100)
Sitenin birinden Alis veriş yaptım ama kapıda ödeme param yetmedi alamadım param yetti ama kargo araçta ek ücret istediler bende bunu vermek istemedim geri gönderdim şimdi firma da hukuk birimine sizi şikayet edeceğiz diyerek mesaj atıyor lar ne yapmam gerek 😉

wmaraci
reklam

Backlinkcigeldi Backlinkcigeldi Homo sapiens sapiens... Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)
Hukuki olarak onlar haklılar. Dava açarlarsa gereken yapılır. Yani çocuk oyunu değil bu kapıda ödeme ile defalarca kez ben de alisveris yaptim 1 kez dahi problem cikmadi. Onay verdiginiz bir alisverisi almiyorsaniz kargo ucretini ödemeniz mecburidir. Bu bir kuraldir ve siz buna uymamissiniz.
Render

kişi bu mesajı beğendi.

murattat murattat TATOĞLU BİLİŞİM Kullanıcı
  • Üyelik 02.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek e-ticaret yöneticisi
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 858
  • Beğeniler 21 / 324
  • Ticaret 41, (%100)

Backlinkcigeldi adlı üyeden alıntı

Hukuki olarak onlar haklılar. Dava açarlarsa gereken yapılır. Yani çocuk oyunu değil bu kapıda ödeme ile defalarca kez ben de alisveris yaptim 1 kez dahi problem cikmadi. Onay verdiginiz bir alisverisi almiyorsaniz kargo ucretini ödemeniz mecburidir. Bu bir kuraldir ve siz buna uymamissiniz.

Öğrenci arkadaş hangi kural ve neyi biliyorsun merak ettim ? Bilmeden neden sallama yapıyorsun ? 5 yıldır e ticaret yöneticiliği yapıyorum ve konu sahibine belirtmek isterim böyle bir hak ya da süreç yok.

Ürünü almama hakkınız mevcut hiç bir şekilde de sizi dava edemezler. Hatta size böyle konuştularsa ben sizi şikayet edeceğim diyebilir ve tüketici mahkemesine gidebilirsiniz.

Ancak belirtmek isterim ki ;

Ahlaki olarak yaptığınız doğru olmamaktadır. Yönettiğim firmalarda da bu şekilde emin olun yüzlerce kabul edilmeyen kargo geliyor.

GÜnlük 50 kargo çıkıyorsa kapıda ödemeli olarak 5-10 tanesi kesin kabul edilmiyor. Müşteri 2 yerden sipariş veriyor hangisi erken gelirse onu alıp diğerini kabul etmiyor.

Bu yapılanlar büyük terbiyesizlik , satıcı firma üründen kar etmeden en az 12 TL ve zaman kaybı yaşıyor.

Lütfen hakka geçmemek için bu tür işlemlere dikkat ediniz.

NOT : Tekrar belirtiyorum yasal olarak hiç bir suçu bulunmamaktadır. Yasa tüketicinin yanında ürünü kabul etmeme hakkınız var.
siyahh haber58 Metallicali

kişi bu mesajı beğendi.

Emrecany Emrecany Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 1231
  • Beğeniler 126 / 259
  • Ticaret 22, (%100)
Hocam sizi korkutmuşlar eğer öyle bir olay olursa ürün geldi istediğim gibi değildi iade ettim diyeceksiniz :)

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)
Öyle kafaya göre sipariş edim reddedim durumu olamaz hocam. Bir kere kapıda odeme yapmadan önce firma arayıp onay alıyor şahıstan, ek olarak ürünü almıyorsan dahil geri gönderim kargo ücreti verilmesi isteniyor.
Eğer herhangi bir yaptırimı yoksa iyimiş. Ben de bundan sonra her yerden sipariş ister o zaman kadar param çıkışırsa alırım yoksa geri yollarım :) hakka geçmek bunun tek cezası ise vallahi bravo.

EK OLARAK ÖĞRENCİ ARKADAŞ DİYEREK BİR KUCÜMSEME VE EGO İÇERİSİNE GİRMİŞSİNİZ LAKİN AŞAGIYA BIR SİTE BIRAKIYORUM. OKUMA YAZMANIZ VAR İSE 2 dk ayirip okuyunuz. Yok öyle hicbir yaptırım yok demek. Ben yapmıyorum dersin. Her firma sizin gibi değil. Kargo ücretini verir geri gönderirsin o zaman hiçbir şey olmaz. Ama yok öyle ben hem kargo vermem hem ürün almam demek. Eger almayacaksa Kargo ücreti+Kapıda odeme hizmeti verilmesi gerekiyor. Yanlıs bilgi vermeyin insanlara. BEN BİR ŞEY DEMİYORUM veya BIR YAPTIRIM DA BULUNMUYORUM. Derseniz okey. Lakin genele vurmayın.

https://www.farmasisatis.com/kapida-odeme-ile-siparisi-teslim-almama/

Siteye girmeyenler için ozet bir ss de ekliyorum.

Bunu yazma sebebim de şu. Ceza yok falan diyip böyle seyler yapmayin. Her firma aynı değil sonra ugraşır durursunuz.

Benzer bir kaç site daha ekliyorum.
https://www.bolmarka.com/kapida-odeme-nedir--sID23.html

http://www.lokmanhekimpazar.com/siparis_ve_teslimat

https://bimodam.com/Sayfalar/kapida-odeme-kurallari-13/

Bydevelopet Bydevelopet WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Yazılım mühendisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 402
  • Beğeniler 32 / 87
  • Ticaret 6, (%100)
Hocam kapıda ödeme + begenmesseniz almayın gibisinden satis yapiyorlar hep sanmiyorum bisey olucagini begenmedim zorlamı

TecnoLobi TecnoLobi Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 943
  • Beğeniler 121 / 134
  • Ticaret 5, (%100)
Backlinkcigeldi
harunergenc

öncelikle kolay gelsin bende bir kargo firmasında çalışıyorum bahsettiğiniz olay ile günde onlarca kişiyle karşılaşıyoruz vazgeçtim almıyacam almak istemiyorum gibi sorunlar çıkmakta. aksine konuyu okurken ;

+ ''ama kargo araçta ek ücret istediler'' derken kargo firması mı ek ücret istedi bunu yapma hakları yok

+ '' Onay verdiğiniz bir alışverişi almıyorsanız kargo ücretini ödemeniz mecburidir.'' böyle bir kural da yok kargoyu alırsın ödemesi varsa ( kargo bedeli ürün değil ) yaparsın alırsın ödemesi olduğu için kabul etmeye bilirsin ücretinden dolayı bu kargo şubeye döner gönderen firma aranır bakın kargoyu ödemeden dolayı kabul etmiyorlar ne yapalım geri gönderelim mi ödemesini yapacak mısınız diye sorulur bu gönderenin cevabına karşılık kargo bedelsiz olarak teslimatı yapılır yada kargo gönderene geri getirilir ve kargo bedeli tahsil edilir böyle olduğu içinde gönderen her turlu o parayı ödeyeceği için bedelini ödeyeceğini söyler kargo teslim edilir.

+attığınız resim sadece o firma için geçerli olabilir adam kendine göre kural kanun belirlemiş olabilir

tabi bunun böyle olması sizi haklı çıkarmıyor satın alacagınız ürün bedeli zaten sitede belirtiyor bütçenize göre sipariş edersiniz ve paranızın yetmemesi sizi haklı duruma sokmaz

• Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)
Hocam ben zaten her firma için geçerli demiyorum. Lakin genele vurup herkes öyle denilmesi yanlış. Burdan okuyup aklinda kalan bir insan gider ödeme yapmaz bu saydığim firmalar gibi bir firmaya denk gelir sonra uğraşir durur. Herhangi bir yaptirim yok demek yerine satin aldiginiz firma herhangi bir uyari veya yaptirim belirtmiş mi sitesinde ona bakmak gerekiyor. Firma yetkilileri arkadaşi aramiş hukuki islem baslatacaklarini söylemişler bu saydigim tipte bir firmaya denk gelmiş olamaz mi? Yani genele vurulmasi yanliş. Bugün en ufak bir şeyden dahi dava açılabiliyor bu tür konularda dikkatli olup araştırmak lazım. Ben arkadaşın ürün aldığı firma adına konuştum. Hukuki işlem baslatacaklarini söylediklerine göre sitelerine bir uyari vs.. koymuşlardir diye dusunuyorum??

-Ek olarak ücreti kargo değil firma istemiş. Kapıda odeme bedeli ve kargo geri gönderim ücreti olarak heralde

-Ha arkadas ürünü begenmeyip mi iade etti diyelim üzerine bir de bu sekilde tehdit mi aldı dava bile açabilir orası ayrı.

Dedigim gibi firmaya göre degiskenlik gösteren şeyler bunlar. Komşusu balkondan sofra sirkeledi diye dava açan birini tanıyorum yani bu tip insanlar firmalar çok herkesi ayni kefeye koymamak lazim

haber58 haber58 Doğruluk dost kapısı Kullanıcı
  • Üyelik 10.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 54 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Bitlis
  • Ad Soyad Ö** D**
  • Mesajlar 1772
  • Beğeniler 424 / 491
  • Ticaret 47, (%100)

murattat adlı üyeden alıntı

Öğrenci arkadaş hangi kural ve neyi biliyorsun merak ettim ? Bilmeden neden sallama yapıyorsun ? 5 yıldır e ticaret yöneticiliği yapıyorum ve konu sahibine belirtmek isterim böyle bir hak ya da süreç yok.

Ürünü almama hakkınız mevcut hiç bir şekilde de sizi dava edemezler. Hatta size böyle konuştularsa ben sizi şikayet edeceğim diyebilir ve tüketici mahkemesine gidebilirsiniz.

Ancak belirtmek isterim ki ;

Ahlaki olarak yaptığınız doğru olmamaktadır. Yönettiğim firmalarda da bu şekilde emin olun yüzlerce kabul edilmeyen kargo geliyor.

GÜnlük 50 kargo çıkıyorsa kapıda ödemeli olarak 5-10 tanesi kesin kabul edilmiyor. Müşteri 2 yerden sipariş veriyor hangisi erken gelirse onu alıp diğerini kabul etmiyor.

Bu yapılanlar büyük terbiyesizlik , satıcı firma üründen kar etmeden en az 12 TL ve zaman kaybı yaşıyor.

Lütfen hakka geçmemek için bu tür işlemlere dikkat ediniz.

NOT : Tekrar belirtiyorum yasal olarak hiç bir suçu bulunmamaktadır. Yasa tüketicinin yanında ürünü kabul etmeme hakkınız var.

Bilen insanlar konuşunca bize alkışlamak düşer ...

NETFLIX GURUBUMUZA HEMEN ORTAK OLMAK İÇİN TIKLAYIN

murattat murattat TATOĞLU BİLİŞİM Kullanıcı
  • Üyelik 02.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek e-ticaret yöneticisi
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 858
  • Beğeniler 21 / 324
  • Ticaret 41, (%100)
Bak kardeşim kimseyi aşağılamam senide aşağılamadım öncelikle yazdıklarıma dikkat etmeni istiyorum.

Mesleğin nedir ? Öğrenci olarak belirtiliyor zamanında bizde öğrencilik yaptık ve herşeyi öğrenmeye devam ediyoruz.

Sen okulunu okuyorsun ben ise bu işi yapıyorum.

O attığın resim nedir merak ediyorum ? Tüketici mahkemesinde kesinleşen maddeyi hiç bir şahıs firması delemez. Yok o şartlarda bu şartlarda olur ben firma olarak böyle yapıyorum böyle bir seçeneği kesinlikle satıcının yoktur.

Bana xx firmasının kendi kafasına göre oluşturduğu metni okutmanız hiç bir şeyi ifade etmez. İsterseniz o firmadan bizzat sipariş verir ve kabul etmem kargoyu iade ederim. Ancak bunu kendime yakıştıramam bu bir haktır ( yasal süreci yoktur ) .

Ben yaklaşık 10 firma ile kargo anlaşması düzenledim 3 tanesi ile kapıda ödeme gönderiyorum.

Yapılan kargo anlaşmalarında ( yazılı olarak ) eğer müşteri ürünü kabul etmez ise kargo ücreti satıcıdan alınmaktadır diye bir ibare yer almaktadır. Bu şartı da değiştiremezsiniz .

Umarım açıklayıcı olmuşumdur.

Backlinkcigeldi adlı üyeden alıntı

Hocam ben zaten her firma için geçerli demiyorum. Lakin genele vurup herkes öyle denilmesi yanlış. Burdan okuyup aklinda kalan bir insan gider ödeme yapmaz bu saydığim firmalar gibi bir firmaya denk gelir sonra uğraşir durur. Herhangi bir yaptirim yok demek yerine satin aldiginiz firma herhangi bir uyari veya yaptirim belirtmiş mi sitesinde ona bakmak gerekiyor. Firma yetkilileri arkadaşi aramiş hukuki islem baslatacaklarini söylemişler bu saydigim tipte bir firmaya denk gelmiş olamaz mi? Yani genele vurulmasi yanliş. Bugün en ufak bir şeyden dahi dava açılabiliyor bu tür konularda dikkatli olup araştırmak lazım. Ben arkadaşın ürün aldığı firma adına konuştum. Hukuki işlem baslatacaklarini söylediklerine göre sitelerine bir uyari vs.. koymuşlardir diye dusunuyorum??

-Ek olarak ücreti kargo değil firma istemiş. Kapıda odeme bedeli ve kargo geri gönderim ücreti olarak heralde

-Ha arkadas ürünü begenmeyip mi iade etti diyelim üzerine bir de bu sekilde tehdit mi aldı dava bile açabilir orası ayrı.

Dedigim gibi firmaya göre degiskenlik gösteren şeyler bunlar. Komşusu balkondan sofra sirkeledi diye dava açan birini tanıyorum yani bu tip insanlar firmalar çok herkesi ayni kefeye koymamak lazim

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al