wmaraci reklam
lidertakipci

Adsense Vergi Hakkında sorunlar?

41 Mesajlar 8.156 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Yaman Yaman Yazıyor... Kullanıcı
  • Üyelik 31.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad Ş** Y**
  • Mesajlar 741
  • Beğeniler 127 / 240
  • Ticaret 16, (%100)
Google'ın kestiği vergiden Türkiye'ye gelen yok. İrlandalı bir şirket olduğu için kesilen vergi İrlanda'ya veriliyor. Para Türkiye'ye akınca vergi falan vermemiş oluyorsunuz. Çift vergilendirme olacak yani. 2017 yılı için güncel gelir vergisi oranı 13.000 TL'ye kadar %15'dir. Şirket kurmak zorunda değilsin. Gider paşa paşa beyan edersin verirsin vergini oturursun aşağıya.

Ama kurum faydalarından yararlanamazsın.

Diyelim kurumsunuz ve karınız 15000TL. Bu paranın 5000 TL'siyle ofisinize bilgisayar aldığınızda, ayda belirli bir miktar amortisman (yıpranma payı) ayıracaksınız. Yine varsayıyorum bu miktar 1.000 TL.
Gelecek ay yine 15000TL gelir elde ettiğinizde bu sefer KDV hesaplarken -1000 şekilde hesaplayacaksınız. Yani 15000TL'den 2.700'ü vergi ödeyecekken, 1400 liradan 2.520 TL ödeyeceksiniz.

Firma kurarsan sabit %18 KDV'ni ödersin. Muhasebeciye'de stopaj ödersin. O da uçuk fiyatlar değil. Gelir vergisi gibi paraya göre oran oynamaz.

Müşterine gösterirsin vergi levhanı, verirsin ofis adresini, bağlı olduğun vergi dairesindeki vergi numaranı. Güvenine güven katarsın.

2017 gelir vergisi oranları için TIKLA!

Zaten memlekette iş kurmak o kadar maliyetli değil. Limited şirket için 10.000 TL sermaye gerekiyor. Ha param yok o kadar diyorsanız şahıs şirketi kurarsınız. Daha ucuza gelir.

Eski konuyu horlattım ama bilgilendirmek ve pürüzleri gidermek istedim.

wmaraci
reklam

ozianna ozianna Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 22.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 43 / K
  • Meslek emlak
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad Ö** U**
  • Mesajlar 19
  • Beğeniler 0 / 13
  • Ticaret 0, (%0)
Hayır bu konu çok yanlış anlaşıldı. Ben mesela yurt dışında yaşıyorum sitem Türkçe tamam Türkiyeden tıklanıyo ama ben tıklayandan yazanmıyorum ki kazancım Google dan yani Amerikadan. Türkiyeye ne yurt dışındaki bir vatandaşın Amerikadan ne kazandığından. Bazı siteler var google adsense değil site üzerinden satış yapıyor evet o gelir farklı vergisini vereceksin. Ama Google adsense Amerika kaynaklı gelirdir yurt dışından gelen kazancın Türkiyeyle ne ilgisi var?

Ayrıca sitem %86 Türkiyeden tıklanıyor şimdi Almanyadan Azerbayjandan tıklayan adamın vergisini neden Türkiyeye vereyim. Sitem Türkçe olsa bile Türkiye Tükçenin sahibi değil ki dünyada 300 milyon Türkçe konuşan var. Ayrıca öyle olsa Arapça bir site açan vergiyi Suudi Arabistana mı verecek, Yemene mi Suriyeye mi Lübnana mı Irak mı hangisine? Sizin anlayamadığınız siz geliri tıklayandan elde etmiyorsunuz tıklayan para vermez geliri Google dan elde ediyosunuz.

ozianna ozianna Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 22.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 43 / K
  • Meslek emlak
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad Ö** U**
  • Mesajlar 19
  • Beğeniler 0 / 13
  • Ticaret 0, (%0)

Yaman adlı üyeden alıntı

Google'ın kestiği vergiden Türkiye'ye gelen yok. İrlandalı bir şirket olduğu için kesilen vergi İrlanda'ya veriliyor. Para Türkiye'ye akınca vergi falan vermemiş oluyorsunuz. Çift vergilendirme olacak yani. 2017 yılı için güncel gelir vergisi oranı 13.000 TL'ye kadar %15'dir. Şirket kurmak zorunda değilsin. Gider paşa paşa beyan edersin verirsin vergini oturursun aşağıya.

Ama kurum faydalarından yararlanamazsın.

Diyelim kurumsunuz ve karınız 15000TL. Bu paranın 5000 TL'siyle ofisinize bilgisayar aldığınızda, ayda belirli bir miktar amortisman (yıpranma payı) ayıracaksınız. Yine varsayıyorum bu miktar 1.000 TL.
Gelecek ay yine 15000TL gelir elde ettiğinizde bu sefer KDV hesaplarken -1000 şekilde hesaplayacaksınız. Yani 15000TL'den 2.700'ü vergi ödeyecekken, 1400 liradan 2.520 TL ödeyeceksiniz.

Firma kurarsan sabit %18 KDV'ni ödersin. Muhasebeciye'de stopaj ödersin. O da uçuk fiyatlar değil. Gelir vergisi gibi paraya göre oran oynamaz.

Müşterine gösterirsin vergi levhanı, verirsin ofis adresini, bağlı olduğun vergi dairesindeki vergi numaranı. Güvenine güven katarsın.

2017 gelir vergisi oranları için TIKLA!

Zaten memlekette iş kurmak o kadar maliyetli değil. Limited şirket için 10.000 TL sermaye gerekiyor. Ha param yok o kadar diyorsanız şahıs şirketi kurarsınız. Daha ucuza gelir.

Eski konuyu horlattım ama bilgilendirmek ve pürüzleri gidermek istedim.

Yanlışınız var. Şimdi alıcı kim satıcı kim bunu düşünmeden yorum yapıyorsunuz. Ben Türkiyeye neden vergi vereyim Türkiyeye ne satıyorum? Google Adsense şirketlerin Amerikadan satın aldığı bir reklam ürünüdür yani alıcı şirket satıcı Google bundan benim web siteme ne? Ben tıklayan adamdan kazanç sağlıyo muyum? Hayır o zaman neyin vergisini vericem. İnternetten kazanılan kazançlara google dahil değil çünkü google yabancı kaynaklı kazançtır. Yurt dışından aldığın hangi online ürün ya da servisin vergisini veriyosun ki? Ortada Türkiyeden kazanılan bir para yok neyin vergisi. Biraz mantıklı düşünün.

Çoğu insanda zihniyet şu: Tıkları Türkiyeden alıyosun parayı Türkiyeden kazanıyorsun. Hayır efendim tıklayan adamın cebinden para çıkmıyo ki ben neden Türkiyeden kazanayım? O zaman BBC, CNN ve tüm yabancı sitelerin Türkiyeye vergi ödemesi lazım Türkiyeden de tık alıyolar. İşte o iş öyle olmuyo tıklama bedava. Para olayı google ile reklamcı şirket arasında olan bir olaydır. Yani müşteri tıklayan değil müşteri reklam veren şirket satıcı Google. Bilmem anlatabildim mi

ferhatates ferhatates WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Makine Mühendisi
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad F** A**
  • Mesajlar 28
  • Beğeniler 8 / 11
  • Ticaret 0, (%0)
Önce bilgisayar alıyoruz, bilgisayar için para vergi veriyoruz. Sonra bilgisayarı kullanabilmek için elektrik parası veriyoruz. Elektrikte de vergiyi veriyoruz. Dünyaya bağlanmak için internet kuruyoruz. İnternete para veriyoruz, bir de vergisini de ödüyoruz internetin. Domain alıyoruz, diyelim onunda vergisini veriyoruz, hosting hizmeti alıyoruz onun da vergisini veriyoruz, (trdan alırsak). Siteye masraf yapıyoruz, emek sarfediyoruz. Sonra kalk gel internetten gelir elde ediyorsan vergi iste. Zaten şimdiye kadar bir sürü vergi veriyoruz, yine ne vergisi ben anlamadım bu işi. Son osmanlı zamanlarından farkı yok, şişir vergileri vur kırbacı halka, ödetmeye çalış. Son yakındır bu şekilde.
Dijiseo Inchredible lastpavel

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 31.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad Ş** Y**
  • Mesajlar 741
  • Beğeniler 127 / 240
  • Ticaret 16, (%100)

ozianna adlı üyeden alıntı

Yanlışınız var. Şimdi alıcı kim satıcı kim bunu düşünmeden yorum yapıyorsunuz. Ben Türkiyeye neden vergi vereyim Türkiyeye ne satıyorum? Google Adsense şirketlerin Amerikadan satın aldığı bir reklam ürünüdür yani alıcı şirket satıcı Google bundan benim web siteme ne? Ben tıklayan adamdan kazanç sağlıyo muyum? Hayır o zaman neyin vergisini vericem. İnternetten kazanılan kazançlara google dahil değil çünkü google yabancı kaynaklı kazançtır. Yurt dışından aldığın hangi online ürün ya da servisin vergisini veriyosun ki? Ortada Türkiyeden kazanılan bir para yok neyin vergisi. Biraz mantıklı düşünün.

Çoğu insanda zihniyet şu: Tıkları Türkiyeden alıyosun parayı Türkiyeden kazanıyorsun. Hayır efendim tıklayan adamın cebinden para çıkmıyo ki ben neden Türkiyeden kazanayım? O zaman BBC, CNN ve tüm yabancı sitelerin Türkiyeye vergi ödemesi lazım Türkiyeden de tık alıyolar. İşte o iş öyle olmuyo tıklama bedava. Para olayı google ile reklamcı şirket arasında olan bir olaydır. Yani müşteri tıklayan değil müşteri reklam veren şirket satıcı Google. Bilmem anlatabildim mi
Öncelikle şöyle diyeyim, muhasebe öğrencisiyim. Ülkemizde tacirler iki şekilde faaliyet gösterirler.
1- Perakende satış yapanlar (emtia alıp satanlar)
2- Hizmet verenler (Tesisatçı, Oto Tamircisi)

Siz siteniz üzerinden satış yapmıyor insanlara hizmet veriyorsunuz. Makaleleri insanlara hizmet versin diye koyuyorsunuz sitenize. Medyaları, müzikleri paylaşıyorsunuz ki girip insanlar yararlanabilsin. Bu bir hizmet türüdür. Google ise satıcı ve alıcı değil sadece aracı konumunda burada. Şirketler Google'a başvuruyor. Yayıncılar reklamları yayınlıyor. Hatta aracı olduğu için ödemelerde pay alıyor Adsense kesintisi adı altında her ay :)
Siz yine direkt olmasa bile dolaylı şekilde ziyaretçiler sayesinde gelir elde ediyorsunuz. Adsense reklamı alan tonlarca Türk şirketi var.
Google Türkiye'de ofisleriyle faaliyet gösteriyor ayrıca. Sadece çifte vergilendirme olayı yanlış. Devletin talep etmesi oldukça normal diye düşünüyorum.

Özetle; sitenizde hizmet veriyorsunuz, google aracılığı ile reklam alıyorsunuz. ziyaretçi reklama tıklıyor ardından para kesiyorsunuz.
Yaptığınız hizmet sonucunda kazanç sağlıyorsanız bu memlekette vergi vermekle mükellefsiniz. "Bilmem anlatabildim mi?" :)

KDOGAN KDOGAN Burada 13 Yıl Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad K** D**
  • Mesajlar 1901
  • Beğeniler 837 / 757
  • Ticaret 131, (%99)
Yaman şimdi şöyle demek istiyor aslında ozianna

Mesela Türkiye'de olan bir şirkete çalışmış olmuş olsaydık, o zaman devletin vergi istemesi normaldi. Çünkü şirket Türkiye'ye ait. Şirket Türkiye'de kazanım içerisinde. Kazandığının vergisini de veriyor Türkiye'ye. Bu durumda Türkiye'nin halkı sayesinde kazanç sağlamış oluyor ve Türkiye üzerinden yapmış oluyor bunu.

Fakat Google Adsense yurtdışı kaynaklı bir şirket. Yani Türkiye'de ofisleri olabilir ama şirket ülke bazlı yatırım yapmış, ofisler açmış. Bu durumda şirket hangi ülkede kurulduysa vergiyi o ülke alabilir. Çünkü şirket o ülkeye aittir. Yanlış anlaşılmasın, vergiyi halktan o ülke alabilir. Yani şirketten alınan vergiden bahsetmiyorum ben.

E şimdi ben Amerika kaynaklı bir şirkete çalışıyorum. Ama Türkiye üzerinden çalışıyorum. Yalnızca burada oturuyorum. Türkiye benim Adsense gelirlerime güvenlik ya da farklı farklı şekillerde hizmet sağlamıyor.

Peki devlet benim gelirlerimi bir şekilde güvence altına almıyorsa ve aldığım paralara hiçbir şekilde etkisi yoksa, bu durumda ben neden Türkiye'ye vergi ödeyeyim. Zaten paso vergi ödüyoruz her adımımızda.

Bankalar aracılığı ile bile vergiler alınıyor halk üzerinden. Bunlar bilinen şeyler. Şimdi ben Türkiye'deki bir şirkette çalışmıyor ve 2000 TL para kazanmıyorum aylık. O zaman neden kazandığım 2000 TL'sinin 400 TL'sini ödeyeyim?

Şirketin ana merkezi Türkiye'de değil. Türkiye şirkette çalıştığımız için herhangi bir güvence sağlamıyor. Devleti kullanarak herhangi bir işlem de yapmıyoruz.

Ee, neyin vergisini alabilir ki? Kendi ülkesinde olmayan bir şirketin vergisini alamaz zannımca. Bu saçmalık.

Ürün satmış olsak eyv. Türkiye'de bazı hizmetleri kullanmış oluruz. Kendimizi güvence altına alırız. Bunlara karşılık vergimizi öderiz. Ama Türkiye'yi ne ilgilendiriyor benim Amerika'ya çalışıp da kazandığım para?

Bütün mevzu bu ülkede yaşamaksa eğer, yaşamak hakkı herkesindir. Bunun için bizden bir şeyler tayin edemezler sürekli.

Bu yüzden ben tamamen saçma buluyor ve bununla ilgili çözümler arıyorum. Kazandığım paranın 400-600 TL arasını vergi veremem. Zaten 3-5 kuruş zor kazanıyoruz, onu da devlete mi verelim.
Yaman

kişi bu mesajı beğendi.

hava15 hava15 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 204
  • Beğeniler 17 / 46
  • Ticaret 4, (%100)
Kafa karıştıran 2 önemli nokta var.
1- iİrlanda ile çifte vergi anlaşması neticesinde Türkiyede tekrar vergi vermek gerekli mi?
2- Hesabınıza yıllık 50bin Euro para girişi varsa vergi vermek zorundasınız. Bu oran Torba yasayla mı değişti, yoksa önceden mi vardı?

• Üyelik 31.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad Ş** Y**
  • Mesajlar 741
  • Beğeniler 127 / 240
  • Ticaret 16, (%100)
KDOGAN hocam bu konuda haklısınız. Ben sistematiği anlatmak istedim. Devlet sanırım benim anlattığım gibi düşünüp vergi talep ediyor. Türkiye'de kazanılmayan parada devlet nasıl kendini hak sahibi yapıyor bende anlamış değilim. Buradan zararlı çıkan yine vatandaş olacak, emir demiri keser.
KDOGAN

kişi bu mesajı beğendi.

KDOGAN KDOGAN Burada 13 Yıl Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad K** D**
  • Mesajlar 1901
  • Beğeniler 837 / 757
  • Ticaret 131, (%99)
Yaman , kesinlikle öyle olacak gibi görünüyor.

PhpDeveloper PhpDeveloper Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 17.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Php developer
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 91
  • Beğeniler 5 / 14
  • Ticaret 4, (%100)
Merak ettiğim olay tamam yasal siteler bu vergileri ödeyecek peki yasa dışı siteler bu durum da ne yapacak örneğin warez,film, oyun, program, uygulama indirme ve izletme yapan kişiler ? bu zaten yasal değil yasal olmayan bir şeyin vergisini nasıl ödeyecek ?

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al