wmaraci reklam
lidertakipci

Google bizi dinliyor mu ?

36 Mesajlar 3.994 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)

hsntngr adlı üyeden alıntı

Baskı düzeyi oluşturuyor mu burdan başlayım. Evet şuan farkında bile olmadığımız için çoğu zaman önemsemiyoruz . Ama ilerde kullanılan bu bilgiler herhangi bir koşulda veya durumda sizin aleyhinize kullanılabilir mi ? Durum bu kadar ileri gidebilir mi ?

Dİğer bir boyutu ise, bir adam düşün, esnaf. Mahallesinde herkesin evine böcek koymuş dinliyor. Kİmin neye ihtiyacı varsa hemen alıyor ve adamın kapısına "şu ürün bize geldi" diye afiş asıyor.Sİzce bu haksız kazanç olmaz mı ?

Google baskı düzeyi oluşturamaz sizi hapsedemez, aileniz ve size zarar veremez. Topladığı bilgileri aleyhinize kullanamaz.

Hayır haksız kazanç olmaz. Ülkede kimse önemsemiyor ama big data önemli...

Ayrıca gizlilik ve kullanışm koşullarını kimse okumuyor hakkını bilmiyor. Bu neyin gizliliği ?

Ufak bir tavsiye vereyim.

Google ayarlarından herşeyi kapatsanız bile google verileri toplamaya devam eder. Kullanım koşullarını bir zahmet okuyun :)

wmaraci
reklam

ASametYildirim ASametYildirim Saygı, Sevgi, Anlayış. Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3826
  • Beğeniler 2399 / 1874
  • Ticaret 97, (%100)
Şu andan itibaren google siliyorum diyecem ama adamlar androidi yönetiyor yine dinlenmekten kurtulamayacam :(

tolga07 tolga07 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 425
  • Beğeniler 91 / 66
  • Ticaret 7, (%100)
Benimde daha önce başıma geldi. Hangi arkadaşıma anlatsam, Cem Yılmaz'ın "FBI Bizi dinliyormuş" şakasını açıyor Youtube'dan. Ben ve arkadaşım hiç bir şekilde google araması yapmadan sadece uzun uzun bir konu hakkında konuştuk ve ardından 1 gün boyunca o konunun reklamlarına denk geldim.
ulas

kişi bu mesajı beğendi.

PoineTR PoineTR WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Bilgisayar Prog.
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 390
  • Beğeniler 112 / 111
  • Ticaret 3, (%100)
Tamam belki o kadar önemli birileri değiliz ama daha öncede bir TV markası tvdeki kameraları ve akıllı kumandaları kullanarak kayıt yaptığını ve bu durum yüzünden özür dilediğini açıkladı. Ne kadar önemsiz birisi olsak bile birilerinin bizi izlemesi dinlemesi çok kötü bir durum. Eskiden saha ajanları vardı şimdi siber ajanlar var. Adam TV/Telefon ile bizi izliyor yada dinliyor ise bunu başkaları da yapabilir. Tehtid amaçlı kullanabilir. Sadece google değil tüm firmalar verilerimizi izinli veya izinsiz depoluyor.

Belki bu forumdan biri ilerde başbakan pardon başbakan olamıyoruz artık. Cumhurbaşkanı olacak. Yada milletvekili ? İlerde bunlar karşımıza çıkabilir.

Angela Merkel geçmişte çekilen uygunsuz fotoğrafları geçen yıllarda yayınlandı. Böyle bir durum bizimde başımıza çok kolay bir şekilde gelebilir. Denildiği gibi internete yüklenen hiç-bir-şey silinmez.

wmaraci
wmaraci

ahmetozer ahmetozer WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Sunucu Yönetimi & Geliştirici
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 211
  • Beğeniler 12 / 51
  • Ticaret 0, (%0)
Network den arada takip yaparım olumsuz bir şey varmı diye ama bu güne kadar öyle bir şeye denk gelmedim.

Linux Server,Network(ipv4+ipv6) https://ahmetozer.org https://github.com/ahmetozer

Glaus Glaus Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek ...
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ü** D**
  • Mesajlar 238
  • Beğeniler 54 / 83
  • Ticaret 5, (%100)
Hocam kullandığı işletim sistemi hakkında ne kadar bilgisi var milletin bu konuda yorum yapsın :) Biraz araştırma yapsanız takıntılı bir yapıya sahipseniz fazla sürmez paranoyak olursunuz :) İşinizi yapmaya devam edin relax olun.

ulas ulas C# & ASP.NET Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Full Stack Developer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad U** K**
  • Mesajlar 1403
  • Beğeniler 404 / 404
  • Ticaret 18, (%100)
Geçen bir foruma kaydoldum, ardından belli bir sure sonra facebooka giriş yaptım ve sağ tarafta forum sitesinin grubunun onerildigini gördüm. Yani Facebook, google ve diğer firmalar işbirliği içerisinde. Bu iş firmayla kalmamakla birlikte bir çok kirli isinde döndüğü düşüncesindeyim.

technovenue.com

OzWebDesign OzWebDesign WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Web
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad Ö** T**
  • Mesajlar 148
  • Beğeniler 39 / 40
  • Ticaret 5, (%100)
Sadece android de olduğuna inanmıyorum iOS da da var. Önceki telefonum android idi ekşisözlükte bu konuyu görmüştüm ve test ettim. Hiç arama yapmadığım , alakasız ve çok az kullanılan bir kelime seçtim. Misal tabure kelimesi. Telefonumdan daha önce hiç bir şekilde arama yapmadım. Evdeki interneti kullanan diğer telefon ve bilgisayardan da arama yapılmadı. Bir gün boyunca telefonun yanında sürekli tabure diye söyledim hatta içerisinde tabure geçen cümleler kullandım. Bir gün içinde internette gezerken tabureyle ilgili bir tane reklam çıkmadı. Hatta mobilya ile ilgili reklam dahi çıkmamıştı. Reklam çıkmadığına ikna olduktan bir gün sonra gece bir sayfada gezinirken bildiğin tabure reklamı çıktı. AdWords te aratsan o kelimeye reklam veren bulamazsın fakat bana reklamı çıktı. O gün Google ın bizi dinlediğini anladım.

Şuan iOS kullanıyorum ve bir gün annemle bir kaç saat boyunca televizyon alma konusunda konuştuk. İşte lg alalım vs diye anlaştık. O zamana kadar bu telefondan yakın zamanda tv ile ilgili hiç bir arama yapmadım. Kullandığım modeme bağlı olan diğer telefon ve bilgisayardan da arama yapılmadı çünkü ihtiyaç yoktu. Yani reklamın çıkması çok zor ihtimal. Konuyu konuşurken nette gezerken sürekli araba , ev , kıyafet vs reklamlar çıkıyordu. Konuyu konuştuk, tartıştık akşamı tak lg tv reklamı, turuncu indirim diye halbuki ben tv ile ilgili yada onu anımsatacak teknoloji sitesinde değildim. Tam iki gün boyunca sürekli farklı farklı tv reklamları çıktı ve bazen telefon elimdeyken konuşulan konularla ilgili reklamlar denk geliyor artık hiç şaşırmıyorum . Bildiğin nokta atılı yapıyor.

muhdelibas muhdelibas WM Aracı Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Türkolog
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 362
  • Beğeniler 42 / 122
  • Ticaret 2, (%100)
Valla dinliyorsa helal olsun...

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)

OzWebDesign adlı üyeden alıntı

Sadece android de olduğuna inanmıyorum iOS da da var. Önceki telefonum android idi ekşisözlükte bu konuyu görmüştüm ve test ettim. Hiç arama yapmadığım , alakasız ve çok az kullanılan bir kelime seçtim. Misal tabure kelimesi. Telefonumdan daha önce hiç bir şekilde arama yapmadım. Evdeki interneti kullanan diğer telefon ve bilgisayardan da arama yapılmadı. Bir gün boyunca telefonun yanında sürekli tabure diye söyledim hatta içerisinde tabure geçen cümleler kullandım. Bir gün içinde internette gezerken tabureyle ilgili bir tane reklam çıkmadı. Hatta mobilya ile ilgili reklam dahi çıkmamıştı. Reklam çıkmadığına ikna olduktan bir gün sonra gece bir sayfada gezinirken bildiğin tabure reklamı çıktı. AdWords te aratsan o kelimeye reklam veren bulamazsın fakat bana reklamı çıktı. O gün Google ın bizi dinlediğini anladım.

Şuan iOS kullanıyorum ve bir gün annemle bir kaç saat boyunca televizyon alma konusunda konuştuk. İşte lg alalım vs diye anlaştık. O zamana kadar bu telefondan yakın zamanda tv ile ilgili hiç bir arama yapmadım. Kullandığım modeme bağlı olan diğer telefon ve bilgisayardan da arama yapılmadı çünkü ihtiyaç yoktu. Yani reklamın çıkması çok zor ihtimal. Konuyu konuşurken nette gezerken sürekli araba , ev , kıyafet vs reklamlar çıkıyordu. Konuyu konuştuk, tartıştık akşamı tak lg tv reklamı, turuncu indirim diye halbuki ben tv ile ilgili yada onu anımsatacak teknoloji sitesinde değildim. Tam iki gün boyunca sürekli farklı farklı tv reklamları çıktı ve bazen telefon elimdeyken konuşulan konularla ilgili reklamlar denk geliyor artık hiç şaşırmıyorum . Bildiğin nokta atılı yapıyor.

Telefonunuzda Whatsapp ve Facebook yüklü mü ? cevabınız her ikisinden birine evet ise bu yaşadıklarınız çok normal, kullanım koşullarını okumanızı öneririm.

Her iki uygulamayı kapatırsanız bu gibi durumlara denk gelmeyeceksiniz. Aktif olarak ses takibini google yapmıyor. Konum kullanıyor anlık olarak

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al