wmaraci reklam
lidertakipci

Wordpress siteyi sıfırdan kodlanmış siteye aktarma

5 Mesajlar 442 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

NihadAbdullayev NihadAbdullayev NihadAbdullayev.com Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Dijital Girişimci
  • Konum Azerbeycan
  • Ad Soyad N** A**
  • Mesajlar 48
  • Beğeniler 8 / 2
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba arkadaşlar. Bir sorum var. Yeni bi proje üzerinde çalışıyoruz, hepsiburada, n11 gibi bir marketplace. İlk aşamada test olarak wordpress üzerinde belirli temalar ve eklentiler kullanarak bu marketplace'i kurmak istiyoruz. Mağazalar, mağaza profilleri (sayfaları), ürünler. Mağazalar kendi hesaplarından ürünlerini ekleyebilecekler ve s. (bildiğiniz gibi dokan, wc marketplace gibi eklentiler sayesinde tabi). İlk aşamada ortalama 50-60 mağaza ve 5-10 bin ürün olur. Wordpress bunu kaldıracaktır ama site tutarsa ve biraz kazandırırsa sonuna kadar wordpressle gitmek mümkün olmayacaktır tabi. Daha gelişmiş bir site yaptıracağız.
Şimdi soru şu, eski ürünleri, mağaza profillerini, linkleri, kullanıcı bilgilerini ve s. kaybetmeden, yeni siteye aktarılması mümkün mü? Mümkünse çok mu uğraştırır, çok mu pahalıya mal olur? Yoksa aynı database table'ları, aynı link yapılarını kullanarak eski wordpressi aktarmak basitce yapılabilir mi?
Dipnot: Azerbaycanda kurulacaktır, pazar yeni yeni gelişiyor, öyle sıfırdan kodlanmış site yaptıracak bütce yoksa girmeyin falan demeyin. Kısmi olarak bi bütce var ama onu reklama ayırmak istiyoruz zaten hedef kitle küçük, Türkiye pazarıyla kıyaslanamaz. Test amaçlı olduğundan, yavaş yavaş ilerlemek istiyoruz, o yüzden wordpressle başlayacağız

NihadAbdullayev.com
wmaraci
reklam

ASametYildirim ASametYildirim Saygı, Sevgi, Anlayış. Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3826
  • Beğeniler 2399 / 1874
  • Ticaret 97, (%100)
Hocam herşeyi anladım da neden wordpress site kurduktan sonra wordpressi bırakmak gibi zorunluluk hissettiğiniz anlayamadım.

Bence wordpress olarak sistemi kurduktan sonra yeni sistem için tekrardan boşuna uğraşmayın.

NihadAbdullayev NihadAbdullayev NihadAbdullayev.com Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Dijital Girişimci
  • Konum Azerbeycan
  • Ad Soyad N** A**
  • Mesajlar 48
  • Beğeniler 8 / 2
  • Ticaret 0, (%0)

ASametYildirim adlı üyeden alıntı

Hocam herşeyi anladım da neden wordpress site kurduktan sonra wordpressi bırakmak gibi zorunluluk hissettiğiniz anlayamadım.

Bence wordpress olarak sistemi kurduktan sonra yeni sistem için tekrardan boşuna uğraşmayın.

Hız sorunu başlıca, e-ticaret sitesi için en önemli şey hız, şimdilik yeterli belki ama işler büyürse wordpress bunun altından kalkamaz. Ayrıca işlemciyi çok yorar, hostingden ayrılıp servera bile geçilirse bu önemli bir problem olur, çeşitli yöntemlerle iyileştirmeler yapılabilir tabi ama bu da bir yere kadar. Sonra detaylı olmaması, açık kaynak olduğundan geliştirilebilir ama yine de beklenen performansı göstermez diye düşünüyorum. Ve güvenlik açıkları, wordpress düzenli güncellemeler yapsa da tehlike kaçınılmaz, güvenlik eklentilerinin bile koruyamayacağı durumlar söz konusu sonuçta.
Tabi ki, yeni sistem gerekmedikce wordpress'te kalmayı düşünüyoruz ama bu konuyu açma sebebim de bu, bir gün wordpress yetersiz kalırsa kurduğumuz her şey mahvolur mu yoksa yeni sisteme kolayca entegrasyon yapabilir miyiz :)

NihadAbdullayev.com

ASametYildirim ASametYildirim Saygı, Sevgi, Anlayış. Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3826
  • Beğeniler 2399 / 1874
  • Ticaret 97, (%100)

NihadAbdullayev adlı üyeden alıntı

Hız sorunu başlıca, e-ticaret sitesi için en önemli şey hız, şimdilik yeterli belki ama işler büyürse wordpress bunun altından kalkamaz. Ayrıca işlemciyi çok yorar, hostingden ayrılıp servera bile geçilirse bu önemli bir problem olur, çeşitli yöntemlerle iyileştirmeler yapılabilir tabi ama bu da bir yere kadar. Sonra detaylı olmaması, açık kaynak olduğundan geliştirilebilir ama yine de beklenen performansı göstermez diye düşünüyorum. Ve güvenlik açıkları, wordpress düzenli güncellemeler yapsa da tehlike kaçınılmaz, güvenlik eklentilerinin bile koruyamayacağı durumlar söz konusu sonuçta.
Tabi ki, yeni sistem gerekmedikce wordpress'te kalmayı düşünüyoruz ama bu konuyu açma sebebim de bu, bir gün wordpress yetersiz kalırsa kurduğumuz her şey mahvolur mu yoksa yeni sisteme kolayca entegrasyon yapabilir miyiz :)

Hocam kusura bakmayın heralde tam okumamışım :)

Sorunuzun cevabına gelecek olursam evet wordpressten kurtulup sıfırdan ayrı yazılama geçebilirsiniz ama bildiğim kadarıyla bu çok kolay olmayacak hatta bana göre sıfırdan bu sistemi yazdırsanız daha az masraf edersiniz. Çünkü siteyi komple wordpress den temizlemek, her eklenti için ayrı ayrı uğraşıp yeni siteye entegre etmek normale göre baya uğraştırır.

wmaraci
wmaraci

cooper cooper Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Müh. öğrencisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** F**
  • Mesajlar 531
  • Beğeniler 225 / 254
  • Ticaret 5, (%100)
Wordpress'teki database tablo adları vs. vs. herşey yeni özel yazılımın database'i ile aynı olursa geçilebilir lakin bence böyle bir şey zor ve gereksiz yere uğraşmak olur. Bence Wordpress ile başlayıp devam edin veya direkt olarak özel yazılımla başlayın. Wordpress'te gereksiz sorguları vs. vs. minimuma indirdiğiniz sürece hız, güvenlik vs. gibi konularda sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Wordpress kullanan büyük siteler Wordpress üzerine geliştirmelerle adeta Wordpress'i özel yazılım haline getirip kullanıyorlar.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al