George Friedman: 2020'de Türkiye İlk 10 Ekonomiden Biri Olacak

27 Mesajlar 3.072 Okunma
smmexpress

websitetr websitetr WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek WEB
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 295
  • Beğeniler 188 / 44
  • Ticaret 3, (%100)

Backlinkcigeldi adlı üyeden alıntı

Her 10 kişinin 9unun cebindeki paraya bak hocam issizlik oranına vs.. daha sonra bunlarla karşılastır. Ne yalan söyliyeyim baya güldüm okurken. Afrika ülkeleri ile yarişiyoruz. Ithalat ihracatin 2 3 katı borç almış başını gitmiş samandan hayvana her şeyi ihraç ediyoruz. Eğitim desen berbat.
Güldürürken üzdü :(

mustix adlı üyeden alıntı

Bu "iddiaları" bir tarafından savururken arkada mehter veya dombıra varmıydı acaba?

Ülkedeki rüşvet, yolsuzluk, liyakatsizlik konusunda aynı fikirdeyiz. Fakat bu ilerleme tarihi, jeopolitik, sosyoekonomik bir durum...

George Friedman kimdir? Stratfor'un kurucusudur: https://en.wikipedia.org/wiki/Stratfor Stratfor'un Amerikadaki ciddiyetini bilmeden yorum yapmayın acele etmeyin. 10 yıl önce söyledikleri şeylerin bazıları gerçekleşmeye başladı bile.
cooper

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

cooper cooper Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Müh. öğrencisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** F**
  • Mesajlar 531
  • Beğeniler 225 / 254
  • Ticaret 5, (%100)
websitetr Adamı bilmeden atlamışlar. Bu adam hayatını siyasi araştırmalara vermiş, araştırmaları izinde de bu tarz öngörülerini paylaşıyor. Geçtiğimiz yıllarda da Türkiye’ye gelmişti.
websitetr

kişi bu mesajı beğendi.

mustix mustix WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** R**
  • Mesajlar 536
  • Beğeniler 17 / 323
  • Ticaret 103, (%99)

websitetr adlı üyeden alıntı

Ülkedeki rüşvet, yolsuzluk, liyakatsizlik konusunda aynı fikirdeyiz. Fakat bu ilerleme tarihi, jeopolitik, sosyoekonomik bir durum...

George Friedman kimdir? Stratfor'un kurucusudur: https://en.wikipedia.org/wiki/Stratfor Stratfor'un Amerikadaki ciddiyetini bilmeden yorum yapmayın acele etmeyin. 10 yıl önce söyledikleri şeylerin bazıları gerçekleşmeye başladı bile.

Ben Erciyes Üniversitesin'de ekonomi okudum ve master yaptım. Yüzlerce kitap, binlerce makale okumuşluğum var ekonomi üzerine. Bana değil Stratfor'un kurucusu daha kralı gelse, şu an Türkiye'nin içinde bulunduğu durumda (ki her geçen gün negatif yönlü büyüme devam ediyor), 2 yıl içinde dünyanın en iyi 10 ekonomisi arasına gireceğini anlatamaz. Abartılı ve göstermelik rakamlar ile ancak körü körüne "bu adam büyük bir insan, her dediği doğru" diyen kitle inanır.

Wikipedia yasaklı olduğu için bakamadım değerli şahsiyetin çok büyük profiline.
doaldigital

kişi bu mesajı beğendi.

Crewx Crewx Mr.Whale Kullanıcı
  • Üyelik 19.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** C**
  • Mesajlar 3706
  • Beğeniler 1310 / 1310
  • Ticaret 152, (%100)
Herkes ister ülkenin bir konuma gelmesini sen solcusun sen sağcısın veya sen chplisin sen mhplisin sen akplisin diyerek sanki ülkenin çıkarını kendi görüşü dışındakiler düşünmüyormuş gibi düşündüğümüz için ilerleyemiyoruz. Bu algılardan kurtulup tarafsızca sorgulamalar yaparsak bu konuya inanmıyorum çünkü şuanda durum at izinin it izine karışması gibi kriz eşikte ekonomi çökük durumda esnaf kan ağlıyor üretim yok 2070 deseniz olabilir derim fakat bu durumda bu düzende bu işin oluru yoktur bana göre.
websitetr

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 01.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek WEB
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 295
  • Beğeniler 188 / 44
  • Ticaret 3, (%100)

Ben Erciyes Üniversitesin'de ekonomi okudum ve master yaptım. Yüzlerce kitap, binlerce makale okumuşluğum var ekonomi üzerine. Bana değil Stratfor'un kurucusu daha kralı gelse, şu an Türkiye'nin içinde bulunduğu durumda (ki her geçen gün negatif yönlü büyüme devam ediyor), 2 yıl içinde dünyanın en iyi 10 ekonomisi arasına gireceğini anlatamaz. Abartılı ve göstermelik rakamlar ile ancak körü körüne "bu adam büyük bir insan, her dediği doğru" diyen kitle inanır.

Wikipedia yasaklı olduğu için bakamadım değerli şahsiyetin çok büyük profiline.

Grafiğe bakarsanız zaten ilk 10'a girmek Amerika'ya kafa tutmak değil hocam. Takıntıları boşverin. Siyaseti de boşverin. Grafik okuyarak karar verin.

Backlinkcigeldi Backlinkcigeldi Homo sapiens sapiens... Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)

2019da belli olacak ülkenin ekonomide yükselip yükselmeyeceği. Bunu bilmek icin kahin olmaya gerek yok. Adam yazılarinın sonunda bu birden çok değişkene bağlıdır. Gerçekleşmeyedebilir diyor. Zart diye atlamamak gerek. Bu sadece bir öngörü bu kadar. Gerçekleşme ihtimalinden daha fazla gerçekleşmeme ihtimali var. O değişkenlerden biri 2019daki seçim mesela ya da
Envai çeşit şey ihraç edilmesi
Ya da issizlik artışı
Ya da eğitim berbatlaşması. Bunların hepsinin bir gerıdönüşü vardır ekonomiye. Ek olarak ağzını açinca amerikaya lanet yağdıranlar şimdi bu adamın dediklerini savunuyor. Ahh ahh şaka gibi ülke.

Köy enstitüsü ve Atatürk yolunda sistem devam etseydi su an ilk 3teydik. İnanılmaz iyi bir jeopolotik konuma sahibiz lakin ne yazık ki içine ettiler ülkenin.

Çok değil 2019daki sonuca göre ya batacağız ya ivme kazanıp düzeleceğiz. 1 sene daha beklemekte yarar var. :)

Bana cia mia cart curt istibahratmış stratformuş cart curt. Bunlar boş işler. Ben şunu bilirim

Çin 1
Usa 2
Hindistan ile japonya 3.lük için kapışacak
Almanya vs.. diye devam edecek.

Yapay zekaya robotik alanlara bilişime yazılıma teknolojiye kim önem veriyorsa o gelecekte lider konuma gelecektir.

Boş kehanetler bunlar. Gerçekler hemen yanınızda
websitetr

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)

Grafiğe bakarsanız zaten ilk 10'a girmek Amerika'ya kafa tutmak değil hocam. Takıntıları boşverin. Siyaseti de boşverin. Grafik okuyarak karar verin.

2022ye kadar bu grafik geçersiz olacak UK 8e hatta 10a kadar düşer hindistan ivme kazanır çin 1. Duruma gelir vs.. Türkiyenin burada bir görevi durumu yok. Bu ülkelerin %90nı teknolojiye bilime inanılmaz önem veriyor. Biz asansör battaniye tahrik konularını konuşup istiklal marşının bestesini tartısıyoruz.

Son olarak yazacağım su daha fazla da uzatmayacağim benim düşüncem şu 2019da kaybederse 2030a kadar ilk 10a girebiliriz belki 2019da kazanırsa ilk 30 40 ları görürüz. Çünkü elde var 0. İleri görüşlü vizyonlu biri gerekli bu ülkeye mümkünse iyi de eğitim almış biri :)

Jeopolitik konumda bir yere kadar etkili oluyor :) 127 milyon nufuslu japonya çine usa e kafa tutuyor. Neden adamlar çalışıyor üretiyor geliştiriyor.

En basitinden tayvan ya. Kaç kişi biliyor tayvanı adamların 10 15 tane dünya çapında markası var. 23 milyon nufuslari var adam inanılmaz üretim var adamlarda

mustix mustix WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** R**
  • Mesajlar 536
  • Beğeniler 17 / 323
  • Ticaret 103, (%99)
Ben siyasi bir analiz yapmadım, takıntılarım da yok. Ben ekonomik olarak bilgime dayanarak sana bilgimi ilettim.

İstatistik dansöz gibidir kardeşim, nereye istersen oraya kıvırtırsın. Şişirme ve sahte rakamlar verip, ilk 10'a 2020'yi beklemeden bile girebilirsin. Bu iş başbakanın, "16 yılda 4 milyar ağaç diktik. İnanmayan saysın." demesine benzer. Bilmem anlatabildim mi?
websitetr

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)

Ben siyasi bir analiz yapmadım, takıntılarım da yok. Ben ekonomik olarak bilgime dayanarak sana bilgimi ilettim.

İstatistik dansöz gibidir kardeşim, nereye istersen oraya kıvırtırsın. Şişirme ve sahte rakamlar verip, ilk 10'a 2020'yi beklemeden bile girebilirsin. Bu iş başbakanın, "16 yılda 4 milyar ağaç diktik. İnanmayan saysın." demesine benzer. Bilmem anlatabildim mi?

Özetle durum bu hocam. Ne deseniz boş.

https://twitter.com/ekim_nehir/status/976348512618270720

• Üyelik 01.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek WEB
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 295
  • Beğeniler 188 / 44
  • Ticaret 3, (%100)
Tabiki bunlar öngörüler. Kitabında bunları kendine göre sebeplere bağlıyor...

Çin için:
"Çin'in büyümesi daha fazla devam edemez ve mevcut büyüme zenginlerle fakirler arasındaki farkı açıyor, ekonomik büyüme artarsa Çin bütünlüğü tehlikeye girebilir. Bu nedenle Çin Mao dönemi politikalarına yönelerek büyümeyi durdurmak zorunda kalabilir. Ayrıca askeri ve ekonomik güç olarak Çin'i Asya-Pasifik bölgesinde Japonya, Hindistan ve Kore dengeler." diyor.

Rusya için: Rusya'ya karşı Amerika'nın müttefikleri Polonya ve Türkiye olacak diyor. Rusya bir dağılma daha yaşayabilir diyor...

Dünyayı 20 yıllık periyotlara ayırıyor ve "güç değişimleri 20 yılda bir değişebilir. 100 yıl önce şu anki dünyayı kimse hayal etmiyordu" diyor.

Bu bir Amerikan bakış açısı tabi ki... Ama öngörülerinin bazıları gerçekleştiği için söyledikleri kayda değer...

Burada olumlu-olumsuz fikirlerini güzel bir şekilde ifade eden herkese teşekkür ederim.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al