Com-tr Gen-tr Avantajı Var Mı

6 Mesajlar 805 Okunma
smmexpress

Stores Stores WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 1500
  • Beğeniler 75 / 531
  • Ticaret 55, (%98)
Merhaba. Bir proje fikrim var ve bununla ilgili yaklaşık 1 aydır sadece domain araştırması yapıyorum. Konu o kadar derinleşti ki bende farklı noktalara kaymaya başladım. Bu noktalar da ise bazı soru işaretleri oluştu.

İyi kötü şuana kadar edindiğim tecrübelerde domain uzantısının Google gözünde değeri olmadığını fark ettim. Xyz ve shop uzantı ile ortalama rekabette ilk sıralara oturmayı başardım. Fakat illaki kullanıcı gözünde sıkıntı olduğundan dolayı kalıcılıkta problem yaşanıyor. Veya 1. Sıranın hak ettiği hiti alamıyorsunuz.

Bende bu yeni projem için domain araştırması okurken uzun zamandır kafamda olan soruyu da araştırmak istedim. Tr uzantılı domainlerin Türkçe içerikte daha üst sıralarda yer aldığı doğru mu? Birçok farklı konu forum ve yazı gezdim ama herkes bir şey demiş.

Ben konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan bilgi istiyorum. Lütfen yardım edin hep beraber aydınlanalım. Gerçekten ufakta olsa bir torpil oluyor mu?

Lütfen konuyu çekip içerik kaliteli ise .TK da olur veya sel iyiyse .TK da olur demeyin. Bunu bende biliyorum az çok ama gerçekten detaylı ve tüm planları yapılan bir işe girmek istediğim için +1 puan bile benim gözümde büyük.

*mobilden yazdım. Harf, yazım ve noktalama hataları için özür dilerim. Bilgisayara geçince düzenleyeceğim
zirvesunucum

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

bLaCkReaLiSt bLaCkReaLiSt Hasan Kullanıcı
  • Üyelik 04.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad H** D**
  • Mesajlar 213
  • Beğeniler 37 / 56
  • Ticaret 2, (%100)
Uzantının ne olursa olsun önemi yoktur, emekle çalışmakla olur bu işler. .tr li alacağınız her domainlerle alanınız sadece Türkiye olur, globale hitap etmek istiyorsanız bilemem.

Decimas Decimas WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 821
  • Beğeniler 1 / 302
  • Ticaret 1, (%100)
Arama sorgusu içinde tr kelimesi geçiyordur, bellllllki bu parametre de sonuçlardaki .tr için küçük bir etkisi olabilir ama Türkiye geçiyorda .tr uzantılar daha yukarıda listeleniyor diye bir durum söz konusu olmaz.

Kullanıcının psikolojisini anlamak gerek, kullanıcı güvendiği bir arama motoru tarafından listelenen başlıklara ve açıklamalara bakar. Eğer aradığı şey ticari ise .net, eğitim ise .edu, toplulukla ilgiliyse .org gibi klasik şeyleri gözle arar ama yoksa -100 puan ziyaretçi kaybettin anlamına gelmez.

Biraz mantıklı düşünelim, eğer bir arama motoru olsaydın küresel geçerliliği olan bir uzantıyı dışlayarak, aşağı iterek kendi ayağına sıkmış olmaz mısın? veya haksız rekabet ortamı oluşturabilecek herhangi bir şey. Burada iki olay var, arama motorunun cebine giren para ve kullanıcı memnuniyeti.

Çok fazla seo bloğu falan okuma, bir şey mi aradın direkt google dokümanlarına bak. Millet bir tarafından şehir efsanesi uydurmayı çok seviyor.
ASametYildirim

kişi bu mesajı beğendi.

no time for caution

zirvesunucum zirvesunucum ZirveSunucum Company Kullanıcı
  • Üyelik 07.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Hosting Firma Sahibi
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 106
  • Beğeniler 51 / 18
  • Ticaret 0, (%0)
Herhangi bir avantajı yoktur .

En iyi olanı tercih edin.

zirvesunucum.com | zsi.com.tr
wmaraci
wmaraci

bbking bbking WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 51 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 1065
  • Beğeniler 228 / 227
  • Ticaret 0, (%0)
.com.tr Kurumsal firmalar için müşteri gözünde avantaj sağlar ama Google de alakası yok.

Bölge dil ayarları ile domain uzantısı karışılıyor genelde

www.Hizliisler.com

ASametYildirim ASametYildirim Saygı, Sevgi, Anlayış. Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3826
  • Beğeniler 2399 / 1874
  • Ticaret 97, (%100)

Decimas adlı üyeden alıntı

Arama sorgusu içinde tr kelimesi geçiyordur, bellllllki bu parametre de sonuçlardaki .tr için küçük bir etkisi olabilir ama Türkiye geçiyorda .tr uzantılar daha yukarıda listeleniyor diye bir durum söz konusu olmaz.

Kullanıcının psikolojisini anlamak gerek, kullanıcı güvendiği bir arama motoru tarafından listelenen başlıklara ve açıklamalara bakar. Eğer aradığı şey ticari ise .net, eğitim ise .edu, toplulukla ilgiliyse .org gibi klasik şeyleri gözle arar ama yoksa -100 puan ziyaretçi kaybettin anlamına gelmez.

Biraz mantıklı düşünelim, eğer bir arama motoru olsaydın küresel geçerliliği olan bir uzantıyı dışlayarak, aşağı iterek kendi ayağına sıkmış olmaz mısın? veya haksız rekabet ortamı oluşturabilecek herhangi bir şey. Burada iki olay var, arama motorunun cebine giren para ve kullanıcı memnuniyeti.

Çok fazla seo bloğu falan okuma, bir şey mi aradın direkt google dokümanlarına bak. Millet bir tarafından şehir efsanesi uydurmayı çok seviyor.

Sonuna kadar katılıyorum ama son paragrafınıza özel olarak teşekkür etmek istedim.

Teşekkür ederim hocam güzel noktaya değinmişsiniz :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al