wmaraci reklam

Telifsiz fotoğraflar çok pahalı değil mi, bu işe girilir mi?

13 Mesajlar 1.619 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

nigne2011 nigne2011 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad E** T**
  • Mesajlar 647
  • Beğeniler 112 / 197
  • Ticaret 1, (%100)
Shutterstock sitesine baktım 5 adet görsel 49 $, diğer sitelerde de durum aynı, google henüz yaptırım uygulamaya başlamadı ama önümüzde bir iki sene içinde ciddi yaptırımlar gelecek gibi, şimdiden bu işe yatırım yapmak gerekir diye düşünüyorum mesela bir fotoğraf makinesi alıp arşiv oluşturmak gibi. bu tarz işler yapan var mı, kazançları nasıl?

atıyorum 10 bin kaliteli görsele aylık bin dolar kazanırsın gibi. mesela bir ekip kurup tanesini 10 kuruşdan, 1 liradan alırım sonra Shutterstock gibi sitelere yüklerim, merak ettiğim konu bu işin detayları, boşa kürek çekmeyelim.

wmaraci
reklam

cooper cooper Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Müh. öğrencisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** F**
  • Mesajlar 531
  • Beğeniler 225 / 254
  • Ticaret 5, (%100)
Bu iş stok fotoğrafçılığı diye geçiyor. Ama öyle 2-3 bin liralık makineyle alıp fotoğraf çekmek değil, çok profesyonel stüdyolarda ve bu işe yıllarını vermiş kişiler yapıyor. Amatör olarak başlarsan 1-2 yıl içerisinde para kazanmaya başlarsın belki.
nigne2011

kişi bu mesajı beğendi.

Marstyson Marstyson WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 1186
  • Beğeniler 491 / 321
  • Ticaret 1, (%100)
Gerçekten zora sokar mı internetten fotoğraf yükleyenleri ? Bilen biri var mı ?

• Üyelik 15.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad E** T**
  • Mesajlar 647
  • Beğeniler 112 / 197
  • Ticaret 1, (%100)

cooper adlı üyeden alıntı

Bu iş stok fotoğrafçılığı diye geçiyor. Ama öyle 2-3 bin liralık makineyle alıp fotoğraf çekmek değil, çok profesyonel stüdyolarda ve bu işe yıllarını vermiş kişiler yapıyor. Amatör olarak başlarsan 1-2 yıl içerisinde para kazanmaya başlarsın belki.

evet stüdyo fotoğrafçılığı diye bir şey var ama ben daha çok doğa, sektörlere özel çalışmaktan yanayım, instagramda bedava paylaşan insanlar var sonuçta, onlardan satın alırım, biraz da kendim çekerim. 10-20 ins. hesabından mix yaparım sonra hangi türler çok satıyorsa ona yoğunlaşırım diye düşünüyorum.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

RoboticProgram RoboticProgram WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.09.2018
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad F** Ş**
  • Mesajlar 62
  • Beğeniler 30 / 25
  • Ticaret 0, (%0)
Aslında bu işe girmiş kişilerden biraz tecrübe deneyim alsak çok iyi olacaktır. Dışarıdan bakıldığı zaman gayet güzel duruyor. Al eline bir fotoğraf makinesi çık caddeye haftada bir. Çek 300-400 tane fotoğraf içerisinden seç 8-10 tane kral fotoğrafı. Az üzerinde oyna gerekirse fazla abartmadan. Sonrada at stock sitesine. Ancak işin içine girince gerçekten de öyle mi? Bu konuda aslında deneyim yaparak ta tecrübe kazanılabilir ancak sonuçta girişte de bir maliyet var.

Günümüzde 3 kişiden 5'inin fotoğrafçı olduğunu düşünürsek, bu işe wmaraci'nda giren kişilerin olduğuna kesin gözüyle bakıyorum. Ben bu konuda bir araştırma yapıp deneyimlerimi paylaşacağım. Olumlu olumsuz her detayıyla anlatmaya çalışacağım ancak bu biraz vakit alacaktır.
nigne2011

kişi bu mesajı beğendi.

ParaKazan.com.tr - Ek iş yaparak para kazan ve yatırım araçları

yb79 yb79 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek web sitesi sahibi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ö** Ç**
  • Mesajlar 555
  • Beğeniler 286 / 212
  • Ticaret 1, (%100)
Boşa kürek çekmeyelim işin detaylarını bilen birisi var mı diye bitirmişsiniz açtığınız konuyu.
Ben sonda söyleyeceğim şeyi en başta söylemek istiyorum ki boşa kürek çekersiniz.
Nedenleri;
Tanesini 10 kuruştan alacağınızı söylediğiniz görsel de size 10 kuruş kazandırır.3 kuruşa 5 köfte yok yani..10 kuruşluk yatırımla sitenize ekleyeceğiniz bir görselden para kazanmayı beklemek bence hiç mantıklı değil.
İş yapacak görselleri fotoğraf sanatçıları üretiyor ki fotoğraf çekmek için fotoğrafın çek butonuna basmak yeterli değil:)Nasıl ki her profesyonel fotoğrafçı yıllarını verse de başarılı olamadığı gibi bu işte tecrübesiz birilerinin bu sektörden ekmek yemeyi umması da mantıklı gelmiyor.
Microstock ajansları çok ciddi yatırımlarla sitelerini zaten on, yirmi yıl önce kurdular.Ve burada komisyon karşılığı içerik üreten insanların sayısı da oldukça fazla.Piyasada bu işte top 10 siteye baktığımızda bu sitelerin en kötüsünün bile günlük 10 bin yeni içerik girdiğini, en çok iş yapan shutterstock, istock gibi sitelerin ise çok daha fazla yeni içerik girdiğini düşünürsek sizin kuracağınız ekibin hiçbir anlam ifade etmediğini görebiliriz.Hergün en az yüzbinvektör, fotoğraf, müzik, video üreticisi bu siteler için üretim yapıyor.Ve ürettikleri görsel sayısını siz hesap edin.
Dediğiniz doğurudur fiyatlar çok pahalı ama bu içerikleri üretenlerin %80'ni ürettikleri içeriğin satışından sadece maksimum %30 pay alıyorlar, %10 bile alan büyük bir kitle var.Komisyonlar düşük ancak exlusive üye olduğunuzda %50 ye yaklaşan komisyon alabiliyorsunuz.Exclusice üyelik için ise üretimlerinizi sadece bir site için yapmalısınız.Bu da çoğu üreticinin sıcak bakmadığı bir üyelik biçimi.Çoğunluk üretici ürettiklerini birden fazla siteye yükler, ortalama 5-6 gibidir baş siteler, sonraki siteler ise başaltı ve yeni açılan sitelerdir.
Kısaca bu işe girmemenizi öneriyorum.

Çok olumsuz konuştuğumun farkındayım o yüzden mesajıma ekleme yapmak istedim.
Yapacağınız en güzel iş bildiğiniz bir sektörde iş yapmanız olmalıdır.Çünkü o sektörde başarılı olmak için o iş ehli, hatta en iyisi olmanız gerekir.Başarı ayrıntıda gizlidir.Yani küçük ayrıntılar yaptığınız işte sizi birinci sıraya taşır ve yüzlerce rakip sitenin önünde birinci sıraya yerleştirir.

• Üyelik 15.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad E** T**
  • Mesajlar 647
  • Beğeniler 112 / 197
  • Ticaret 1, (%100)

yb79 adlı üyeden alıntı

Boşa kürek çekmeyelim işin detaylarını bilen birisi var mı diye bitirmişsiniz açtığınız konuyu.
Ben sonda söyleyeceğim şeyi en başta söylemek istiyorum ki boşa kürek çekersiniz.
Nedenleri;
Tanesini 10 kuruştan alacağınızı söylediğiniz görsel de size 10 kuruş kazandırır.3 kuruşa 5 köfte yok yani..10 kuruşluk yatırımla sitenize ekleyeceğiniz bir görselden para kazanmayı beklemek bence hiç mantıklı değil.
İş yapacak görselleri fotoğraf sanatçıları üretiyor ki fotoğraf çekmek için fotoğrafın çek butonuna basmak yeterli değil:)Nasıl ki her profesyonel fotoğrafçı yıllarını verse de başarılı olamadığı gibi bu işte tecrübesiz birilerinin bu sektörden ekmek yemeyi umması da mantıklı gelmiyor.
Microstock ajansları çok ciddi yatırımlarla sitelerini zaten on, yirmi yıl önce kurdular.Ve burada komisyon karşılığı içerik üreten insanların sayısı da oldukça fazla.Piyasada bu işte top 10 siteye baktığımızda bu sitelerin en kötüsünün bile günlük 10 bin yeni içerik girdiğini, en çok iş yapan shutterstock, istock gibi sitelerin ise çok daha fazla yeni içerik girdiğini düşünürsek sizin kuracağınız ekibin hiçbir anlam ifade etmediğini görebiliriz.Hergün en az yüzbinvektör, fotoğraf, müzik, video üreticisi bu siteler için üretim yapıyor.Ve ürettikleri görsel sayısını siz hesap edin.
Dediğiniz doğurudur fiyatlar çok pahalı ama bu içerikleri üretenlerin %80'ni ürettikleri içeriğin satışından sadece maksimum %30 pay alıyorlar, %10 bile alan büyük bir kitle var.Komisyonlar düşük ancak exlusive üye olduğunuzda %50 ye yaklaşan komisyon alabiliyorsunuz.Exclusice üyelik için ise üretimlerinizi sadece bir site için yapmalısınız.Bu da çoğu üreticinin sıcak bakmadığı bir üyelik biçimi.Çoğunluk üretici ürettiklerini birden fazla siteye yükler, ortalama 5-6 gibidir baş siteler, sonraki siteler ise başaltı ve yeni açılan sitelerdir.
Kısaca bu işe girmemenizi öneriyorum.

Çok olumsuz konuştuğumun farkındayım o yüzden mesajıma ekleme yapmak istedim.
Yapacağınız en güzel iş bildiğiniz bir sektörde iş yapmanız olmalıdır.Çünkü o sektörde başarılı olmak için o iş ehli, hatta en iyisi olmanız gerekir.Başarı ayrıntıda gizlidir.Yani küçük ayrıntılar yaptığınız işte sizi birinci sıraya taşır ve yüzlerce rakip sitenin önünde birinci sıraya yerleştirir.

hocam güzel demişsiniz de benim birinci olmak gibi bir hedefim yok, adsense'de birinci değilim mesela ama az da olsa kazanıyorum, size göre o zaman adsense'ye de girmemeliydim:)

Büyük düşünmek güzeldir ama gerçekçi de olmak gerekir, benim en büyük hedefim bu işten aylık 500-1000 $ kazanmak, on bin adet foto. ile bu gelir sağlanırsa eğer 2-3 bin tl maliyeti olur, bu işte yüklemenin yanı sıra açıklama ve anahtar kelime girme kısmı da var ki o da bizim bildiğimiz işler.

• Üyelik 12.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ö** Ç**
  • Mesajlar 555
  • Beğeniler 286 / 212
  • Ticaret 1, (%100)
Siz bu yazdıklarımdan sadece ilk sayfada ya da birinci sırada olmanın olanaksızlığını anlattığımı anladıysanız eğer bence çok yanlış bir çıkarım yapmışsınız. :)
Bu işte günlük üretici sayısı yüzbin.Ve bu yüzbinin içerisinde mesleği bu olan insan sayısı da fazla.Amatörlerden bahsetmiyorum sadece.Dolayısıyla bu yüzbin kişinin üretim sayısı günlük düşünün.Kuracağınız ekiple aramalardan çıkmanızın imkansızlığını ifade etmeye çalıştım detaylı bir şekilde.Bunun dışında satın alacağınız içeriği 10 kuruş olarak yazmışsınız ki bu durumda da aramalardan çıkma ihtimaliniz imkansız çarpı imkansıza denk geliyor benim kanımca :)

• Üyelik 15.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad E** T**
  • Mesajlar 647
  • Beğeniler 112 / 197
  • Ticaret 1, (%100)

yb79 adlı üyeden alıntı

Siz bu yazdıklarımdan sadece ilk sayfada ya da birinci sırada olmanın olanaksızlığını anlattığımı anladıysanız eğer bence çok yanlış bir çıkarım yapmışsınız. :)
Bu işte günlük üretici sayısı yüzbin.Ve bu yüzbinin içerisinde mesleği bu olan insan sayısı da fazla.Amatörlerden bahsetmiyorum sadece.Dolayısıyla bu yüzbin kişinin üretim sayısı günlük düşünün.Kuracağınız ekiple aramalardan çıkmanızın imkansızlığını ifade etmeye çalıştım detaylı bir şekilde.Bunun dışında satın alacağınız içeriği 10 kuruş olarak yazmışsınız ki bu durumda da aramalardan çıkma ihtimaliniz imkansız çarpı imkansıza denk geliyor benim kanımca :)

yanlış anlaşılma var sanırım, benim grup kurmaktan kastım 10-15 instagram hesabıyla anlaşmak ve fotoları bu büyük sitelere yüklemek, tabi ki ben Shutterstock gibi bir site kurmayı düşünmüyorum, oraya yükleyeceğim diyorum.

• Üyelik 12.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ö** Ç**
  • Mesajlar 555
  • Beğeniler 286 / 212
  • Ticaret 1, (%100)
Şimdi anlatmak istediğini anladım, ama öyle bir anlatmışsınız ki tamamen site kurmaya yönelik gibi anlaşılıyor.Zaten webmaster forumundayız.
O zaman tüm anlattıklarım site kuracaklara gelsin:)
Düşündüğün şey birkaç açıdan başarısız olabilir.
Şöyle ki, yükleme yapacağın fotoğrafların instagramda daha önceden yayınlanmamış olması gerekir.Onu da fotoğrafçılarla anlaşırım canım ne olacak diyorsan, yani sadece sana 10 kuruştan çekeceklerse en baştaki yazımda anlattığım 3 kuruşa 5 köfte olmaz çıkarımı yapılır.
Şöyle ki, ben microstock siteleri için çizimler yapıyorum.Elimde bugünkü değeri 10 bin tl olan bir tablet (artan dolar kuru ile..) ve çok uzun yılların mesleki tecrübesi var.Dolayısıyla bir günde 500 görsel üretebilirim.Ama ben 3-5 görsel üretmeyi seçiyorum.Çünkü üreteceğim beş yüz içerik bana kalitesiz olduğundan bir şey kazandırmaz.Yani stock işinde fazla sayıda üretmek yerine kaliteli içerik üretmek çok daha akıllıca olur. 10 kuruşluk içerikten bir kalite beklemek, satış yapmasını beklemek bence iyi bir fikir değil.Ama tabi bu sektörde site kurup adsense'den gelir beklemekten kat ve kat dediğin daha mantıklı.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al