wmaraci reklam
lidertakipci

Ölüm ve Sonrası

33 Mesajlar 4.183 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Karikaturname Karikaturname WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Muhasebe
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** G**
  • Mesajlar 780
  • Beğeniler 465 / 297
  • Ticaret 1, (%100)

SaX adlı üyeden alıntı

Browland Öncelikle 1,1 milyar (yüzde 16) atesit var dünyada güncel rapora göre, dünyada 2,2 milyar Hıristiyan (yüzde 32), 1,6 milyar Müslüman varken toplamda 3.8 milyar kişi Allah'ın varlığını kabul ediyor 1.1 milyar kişinin yanılma payı yokta 3.8 milyar kişinin yanılma payını neden siz çok büyük hatta doğru düşünme oranlarının olmadığını düşünüyorsunuz? Ateistlere göre bütün dini inançlara sahip insanlar afedersin (M*L) kabul ediliyor, yeri geldiğinde Allahımıza sovenler oluyor, peygamber efendimize sovenler oluyor hiç önemli değil sovmeye devam etsinler.

Size son bir soru size göre ölümden önce yi hatırlamıyoruz ( Ki bende hatırlamıyorum) ölümden sonraki zamank da hatirlamayacayiz

Bana göre ölümden sonra sonsuz birr hayat var? İnanmayan kişiler için sonsuz cehennem var.

Buna göre sizin dediğiniz doğru çıksa ben ne kaybedicem, sizin dediğiniz doğru çıksa siz ne kaybedeceksiniz?

Hocam cidden garip bir savunma mekanizması kurmuşsun, çok kişi öyle düşünüyor diye o düşünce doğru olmaz. Düşüncenin, bilginin doğru olması için kanıtlanabilir, ölçülebilir olması, somut kanıt ve delillere dayanması lazım. Bahsettiğin dini inançlar son Yahudiliği de katarsak bahsettiğin dini inançların geçmişi 3-4 bin yıl ancak. İnsanlık 250 bin yıldır var. 250 bin yıl nere, 3-4 bin yıl nere.

Ağacı Sev Yeşili Koru Ayıyı Öp!
wmaraci
reklam

Backlinkcigeldi Backlinkcigeldi Homo sapiens sapiens... Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)
Burada dogmaları savunan kişilerle fizik kimya matematik biyoloji ve evrim tartışmak isterim. Ha evrimi desteklemiyorum(inanmıyorum değil cünkü bu bir gerçeklik inanç meselesi değil) diyorsanız bu cehalete şapka çıkarır giderim.

Bir arkadaş ateist sayısı az 1.1 milyar hristiyan+müslüman sayısı ateistin 2 3 katı ateist yanılıyor olamaz mı demiş. Öncelikle iş sayılarda bitseydi bundan binlerce yıl önce milyarlarca insan daga taşa tapıyordu. Dağa taşa laf edeni asıp kesiyorlardı. Aya tanrıça gözüyle bakan vardı. Demekki sayılar bir halt ifade etmiyormuş. Dogmalar hiçbir zaman bitmeyecek sadece şekil değiştirecek.

Einstein da bir tanrı olabilir deyip dinleri reddediyordu mesela fakat onun Tanrısi sizin tanrınızdan farklı bir tanrıydı zaten kendisi de bunu söylüyordu.

Evrimi ben size bilimsel verilerle kanıtlayabilirim fakat siz bana adem ve havvadan geldiğimizi kanıtlayamazsınız. Sizinkisi bir inançtır bizimkisi bir gerçeklik.

Ha isterseniz dağa taşa tapın mühim değil fakat bir şey biliyormuş gibi bilmediğiniz konularda atıp tutmayın. Misal dindarların %95i evrimi reddeder ve evrime iftira atar. Yahu kaç defa evrimi okuyup anlamaya çalıştınız? Kuran oku kuran oku diyip duran kitle kaç bilimsel kitap okudu? Kendinizle çelişiyorsunuz.

Her insan kendinden sorumludur. Bir başkasına zarar vermediği sürece istediğiniz şeye inanabilirsiniz yeter ki kendinizle çelişmeyin ve insanlarin özgürlüklerini kısıtlamayın. Misal okullarda verilecek bilimsel eğitimden bile korkuyor bu kitle çocuklar kendi kararlarini verir deistlik ateistlik artar diye. Evrimi derslerden cikaran 3 5 dandik ülkeden biriyiz. Bu yozlasmış zihniyeti aşın.

Yoksa uçan ejderhaya inan istiyorsan bana ne yahu. Yeter ki bir başkasını kısıtlama ona saygı duy. Hepsi bu.

Yoksa ben zorla zihninize matematik fizik biyoloji sokamam. Siz gerçekleri reddediyorsanız bu sizin tercihiniz fakat her insana bir seçenek sunulmalı. Yani cocuklara iyi bilimsel bir egitim verilmeli isteyene yine dini egitim verilsin fakat belli bir yaştan sonra. El kadar cocuklari cehennemle oyla buyla korkutmayın. Tanrıdan da korkmanıza gerek yok şayet bir tanrı varsa zaten bunu idrak edemezsiniz. Yani cennet cehennem vs.. kavramlarının bütünü mitolojiktir. İster inanın ister inanmayın. Yunan mitolojisinden mısira kadar. Şeytan melek vs.. kavramlarinin hepsi müslümanlik ve diger dinlerden önce vardı.

Neyse ya derin mevzular.
Korkmaz

kişi bu mesajı beğendi.

ForuMaster ForuMaster Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.01.2019
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad T** S**
  • Mesajlar 138
  • Beğeniler 152 / 55
  • Ticaret 0, (%0)
Geriye sayım devam ediyor...

Herkes öyle ya da böyle merak ettiklerinin cevabını alacak. Nitekim ölümden kaçış yok! Herkes kendi inancının üzerinde diretip durabilir. Her şey öldükten sonraya...

Başarılar...
EmineT

kişi bu mesajı beğendi.

AZRaeLeM AZRaeLeM WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad K** Ü**
  • Mesajlar 516
  • Beğeniler 124 / 120
  • Ticaret 11, (%100)
Ölmeden bilemeyiz.

Bilimsel olarak yaşam fonksiyonlarının hepsini yitirmiş ve üzerinden geçen zaman sonrasında tekrar bilimsel olarak yaşayan bir insan olmadığı için. Ölüm denen o kavramın sonrasını bilmemizin imkansız olduğunu düşünüyorum.

Bazı din alimlerinin bu konularda çok farklı fikirleri var. Merak ediyorum bu bilgileri nasıl edindiler? Ben bu bilgilerin kesinliğine nasıl inanacağım. İnançlı birisi bile olsam her söylenene, her denilene inanmak zorunda değilim. Birde o kadar kesin konuşanlar var ki, gittiğinde hemen sana şu soruları sorcaklar, ezberle geçmesi kolay olsun.

İnsan aklı ile Allah'ı bulabilir diye bir bilgi var. Bana çok hoş ve çok mantıklı geliyor bu cümle. Ben daha aklım ile dinin gerçekliğini kavrayamadım. Youtube'den olsun televizyondan olsun, bir çok ateisti ters köşe yapan din adamları gördüm, izledim. Fakat hala aynı fikirdeyim ki kimse görmediği, duymadığı, yaşamadığı, hissetmediği bir olayı, kavramı, tanıyı nötr birisine kanıtlayamaz. Bir din alimide dinden bahsederken okudukları, duydukları, edindikleri bilgileri kullanıyor. Onun bu bilgileri edindiği kaynağın doğruluğunu bile bilmiyoruz.

Çok fazla uzatmak istemiyorum. Bu sorunun cevabını hepimiz bir gün öğreneceğiz. O gün bir anlamı olacak mı, olmayacak mı orasını bilemem.

wmaraci
wmaraci

SaX SaX Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 01.02.2019
  • Yaş/Cinsiyet 54 / E
  • Meslek Yazar
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 24
  • Beğeniler 0 / 4
  • Ticaret 0, (%0)

Backlinkcigeldi adlı üyeden alıntı

Burada dogmaları savunan kişilerle fizik kimya matematik biyoloji ve evrim tartışmak isterim. Ha evrimi desteklemiyorum(inanmıyorum değil cünkü bu bir gerçeklik inanç meselesi değil) diyorsanız bu cehalete şapka çıkarır giderim.

Bir arkadaş ateist sayısı az 1.1 milyar hristiyan+müslüman sayısı ateistin 2 3 katı ateist yanılıyor olamaz mı demiş. Öncelikle iş sayılarda bitseydi bundan binlerce yıl önce milyarlarca insan daga taşa tapıyordu. Dağa taşa laf edeni asıp kesiyorlardı. Aya tanrıça gözüyle bakan vardı. Demekki sayılar bir halt ifade etmiyormuş. Dogmalar hiçbir zaman bitmeyecek sadece şekil değiştirecek.

Einstein da bir tanrı olabilir deyip dinleri reddediyordu mesela fakat onun Tanrısi sizin tanrınızdan farklı bir tanrıydı zaten kendisi de bunu söylüyordu.

Evrimi ben size bilimsel verilerle kanıtlayabilirim fakat siz bana adem ve havvadan geldiğimizi kanıtlayamazsınız. Sizinkisi bir inançtır bizimkisi bir gerçeklik.

Ha isterseniz dağa taşa tapın mühim değil fakat bir şey biliyormuş gibi bilmediğiniz konularda atıp tutmayın. Misal dindarların %95i evrimi reddeder ve evrime iftira atar. Yahu kaç defa evrimi okuyup anlamaya çalıştınız? Kuran oku kuran oku diyip duran kitle kaç bilimsel kitap okudu? Kendinizle çelişiyorsunuz.

Her insan kendinden sorumludur. Bir başkasına zarar vermediği sürece istediğiniz şeye inanabilirsiniz yeter ki kendinizle çelişmeyin ve insanlarin özgürlüklerini kısıtlamayın. Misal okullarda verilecek bilimsel eğitimden bile korkuyor bu kitle çocuklar kendi kararlarini verir deistlik ateistlik artar diye. Evrimi derslerden cikaran 3 5 dandik ülkeden biriyiz. Bu yozlasmış zihniyeti aşın.

Yoksa uçan ejderhaya inan istiyorsan bana ne yahu. Yeter ki bir başkasını kısıtlama ona saygı duy. Hepsi bu.

Yoksa ben zorla zihninize matematik fizik biyoloji sokamam. Siz gerçekleri reddediyorsanız bu sizin tercihiniz fakat her insana bir seçenek sunulmalı. Yani cocuklara iyi bilimsel bir egitim verilmeli isteyene yine dini egitim verilsin fakat belli bir yaştan sonra. El kadar cocuklari cehennemle oyla buyla korkutmayın. Tanrıdan da korkmanıza gerek yok şayet bir tanrı varsa zaten bunu idrak edemezsiniz. Yani cennet cehennem vs.. kavramlarının bütünü mitolojiktir. İster inanın ister inanmayın. Yunan mitolojisinden mısira kadar. Şeytan melek vs.. kavramlarinin hepsi müslümanlik ve diger dinlerden önce vardı.

Neyse ya derin mevzular.

Karikatürname adlı üyeden alıntı

Hocam cidden garip bir savunma mekanizması kurmuşsun, çok kişi öyle düşünüyor diye o düşünce doğru olmaz. Düşüncenin, bilginin doğru olması için kanıtlanabilir, ölçülebilir olması, somut kanıt ve delillere dayanması lazım. Bahsettiğin dini inançlar son Yahudiliği de katarsak bahsettiğin dini inançların geçmişi 3-4 bin yıl ancak. İnsanlık 250 bin yıldır var. 250 bin yıl nere, 3-4 bin yıl nere.

Yok hani ben orda 2.3 milyar kişi inanıyor kesin doğru diye bir kelime kullandım mi? yoksa benmi âmâ yım birtek? Siz bizim inancımızın doğru olmadığını kesin kabul ediyorsaniz. Bizde sizin inancınızın kesinlikle yanlış olduğunu kabul ediyoruz diyorum hocam. Sıkıntı yok siz yolunuza biz yolumuza.
EmineT

kişi bu mesajı beğendi.

EmineT EmineT WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2018
  • Yaş/Cinsiyet 34 / K
  • Meslek Devlet Memuru
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** T**
  • Mesajlar 431
  • Beğeniler 196 / 210
  • Ticaret 2, (%100)
Toz enerji hiçlik diyenler mezarlığa gitsinler ve baksınlar tek bir ses duyabiliyorlar mı? Duyamayacaklar o zaman kendileri de o mezara indiği zaman;

O inkar edenler Müslüman olmayı nice kereler dileyecekler.
Hicr Suresi, 2. ayet

Bırakın isteyen enerji desin hiçlik desin istediğini desin. Onlardan birisi ölü 1 kişiye ne olduğuna dair (ruhuna) gram bilgiye sahip değiller inanmak istediklerine inanıyorlar ve bu konuda özgürler dinde asla zorlama yoktur.

Değerli müslüman kardeş ve abilerim kalbi mühürlenen insanlar vardır bunları çevirmeye çoğumuzun imanının yeteceğini kendi zannımca sanmıyorum buyrun gelin biz takvamızı yükseltmeye çalışalım.

Konu sahibi arkadaşım sana cevaben de bilim insanı olan Dr. Zakir hocanın videosunu objektif olarak dinlemeni ve izlemeni öneriyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=2ItxYYITWQo

yukarıdaki video daha çok müslümana yönelik olduğu için eğer ateist isen buna bakmalısın

https://www.youtube.com/watch?v=Jg4G5kPEC-A

Yukarıda ve aşağıda inanmayanlardan tek farkımız eğer inanıyorum diyerek gram fiilimiz yoksa sıkıntıdayız. Size (inananlara) bir örnek vermek isterim;

Askeriyeyi çok iyi bilirim. Bir insanın kurmay subay olabilmesi için;

4 yıl askeri lise
4 yıl harp aokulu
3+3 yıl akademi
çeşitli başarılar ve belgeler
meslek disiplin puanı vs gibi sayısı çok yoldan geçer niçin?

Kurmay subay olabilmek için,

Peki Dünya üzerinde bir meslek için bunlara emek verip canla başla kazanmaya çalışırken Allah'ın müjdelediği cennet ve daha da ötesi cemalini görmek daha mı kolay olacaktı?

Sana deseler ki bir gözünü ver kurmay subay ol hiçbiriniz kabul etmezsiniz. Ama (engelliler hariç) elimizi ayağımızı göz ve diğer herşeyi bize karşılıksız vererek iraden var İslam ve İmanın şartları ile Cennet'e tasavvuf ile cemale erişebilme şartı koyan Allah'ın kanunu bize ağır geliyor. Kurmay subay için belki forumun gençleri herşeyi yaparım derken biz müslümanlar çoğu şeyi Allah için yapmıyoruz.

Bırakın ateistle deistle uğraşmayı şükür etmeye ve asıl sınava hazırlanalım. Yukarıdaki üyelerden hiçbirisi ölüm sonrası için her zaman kanıtla belgeyle konuşanlar birşey ortaya koyamadan dogma diyenler düşüncesinden öte gidemiyor. Nefesleri kesildiğinde nefesimiz kesildiğinde herşeyi göreceğiz kesilmeden ya anlayacağız ya da göreceğiz.

Einstein; Dinsiz bilim felçtir, bilimsiz din de kördür. Sadece bilim diyenlere...

Selametle
Glsm

kişi bu mesajı beğendi.

Siber suçlarla alakalı yaşadığınız problemleri PM atabilirsiniz.

darknov4 darknov4 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad V** S**
  • Mesajlar 3084
  • Beğeniler 1387 / 910
  • Ticaret 29, (%100)
Dogmatik şeyleri bir kenara bırakıp biraz felsefe okuyun lütfen.

Browland Browland WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Melaturji ve Malzeme Mühendisi
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad Ö** Ş**
  • Mesajlar 1154
  • Beğeniler 747 / 748
  • Ticaret 3, (%100)
Bakın hanımefendi, saygı boyutunu aşan ithamlarda bulunuyorsunuz, öncelikle kendinize gelin.

Bu başlık altında sorulan konu ile alakalı sizin dininize veya peygamberinize hakaret edilmiyor. İslam dinine en fazla ihanet eden ve hakaret edenler yine müslümanlardır. Çünkü bizlerin, sizin dininize bir ilgimiz yok.

Aynı zamanda iftira atarak bizleri zan altında bırakmaya çalışmak dininizde "günah" değil mi?

Ayrıca madem o kadar müslümansınız, evli bir bayan olarak tanımadığınız ortamlarda tanımadığınız erkeklerle konuşmak dininizce yasak değil mi? Eğer çok bağlıysanız dininze yanınızda kocanız olmadan erkeklerin olduğu ortamlara girmemenizi tavsiye ederim.

Bu yorumu yukarıda "sayıları belli olan" diye söylediğiniz için yazdım.
Karikaturname

kişi bu mesajı beğendi.

EmineT EmineT WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2018
  • Yaş/Cinsiyet 34 / K
  • Meslek Devlet Memuru
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** T**
  • Mesajlar 431
  • Beğeniler 196 / 210
  • Ticaret 2, (%100)
Saygı boyutunu aştığını kesinlikle düşünmedim ancak görüşünüze saygım olduğu için düzeltme yaptım.

Ayrıca madem o kadar müslümansınız, evli bir bayan olarak tanımadığınız ortamlarda tanımadığınız erkeklerle konuşmak dininizce yasak değil mi? Eğer çok bağlıysanız dininze yanınızda kocanız olmadan erkeklerin olduğu ortamlara girmemenizi tavsiye ederim.

Ben neyin günah neyin sevap olduğunu kimden öğreneceğimi çok iyi biliyorum sen hiç kendini yorma sesini duymadığım tipini görmediğim bir profile cevap veriyorum nasıl bir dinsizin yaptığı kimseyi ilgilendirmiyorsa benim ne yaptığımda seni zerre ilgilendirmez haddini aşma.

Senin düşüncelerin besbelli benimki de yukarıda saygı duyuyorum saygı duyacaksın.
Glsm

kişi bu mesajı beğendi.

Siber suçlarla alakalı yaşadığınız problemleri PM atabilirsiniz.

Browland Browland WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Melaturji ve Malzeme Mühendisi
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad Ö** Ş**
  • Mesajlar 1154
  • Beğeniler 747 / 748
  • Ticaret 3, (%100)
Hanımefendi elbette benden öğrenmeyecekseniz. Benden öğrenirseniz "ateist" olursunuz. Siz Kur'an-ı Kerim'den öğrenin. Çünkü alıntı yaptığınız cümlenin benzeri orada yazmaktadır.

Ben burada kimseye dinini öğretmeye çalışmam. Benim hem haddime değil, hem de umrumda değil.

Herkesin düşüncesini açıkça söylemesinden yanayım. Sizin burada olmanız benim için sorun değil, hatta özgür yaşam için gerekli. Unutmuş olabileceğinizi düşünerek hatırlatmak istedim.

Lütfen eleştirilerinizi başkalarına haksız ithamlarda bulunmadan yapınız. Bende size destek veririm o zaman.

İyi forumlar...
Karikaturname

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al