freelance iş ilanları

Wordpress Etiket(tag) ve SEO

19 Mesajlar 2.646 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

CoaX CoaX AmeleMaster Kullanıcı
  • Üyelik 04.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek CoaXSEO
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** P**
  • Mesajlar 1049
  • Beğeniler 216 / 667
  • Ticaret 8, (%88)
enerjiveguc hocam ben hiç etiket kullanmıyorum :cool:

wmaraci
reklam

Escalous Escalous Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek (.*?)
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** Ş**
  • Mesajlar 1392
  • Beğeniler 421 / 799
  • Ticaret 4, (%100)

sworks adlı üyeden alıntı

Ne kadar az sayfanız olursa o kadar yararlı olur değil, Google sıralamasında bulunan sayfalarınızın ne kadar önemli ve kaliteli olduğu önemlidir.

Seo ayarlarından etiketleri vb sıralamada görünmeyen sayfaları noindex yaptıysanız yeterli zaten.

Fakat bu etiket sayfası bile olsa sitemapden silmenizin yararı değil zararı olur. Eğer ayarladıysanız zaten bu sayfalar noindex, follow sayfalarıdır. Yani Google bu etiket linklerini indexlemez ama takip etmiş olur. Bu yüzden sitemapden silmenize gerek yok. Çünkü Google bu sayfaları takip ettiğinde indexlenmesi gereken içerikleriniz ile karşılaşabilir. Demek istediğim etiket sayfasını indexlemez, ama takip eder ki o etiket sayfasında belki önemli bir içeriğiniz vardır, ona ulaşıp o içeriği indexler.

Bu yüzden etiket sayfalarının kullanımı veya sitemap'e etiketlerin eklenmesinde sakında yoktur. Tabii, dediğim gibi noindex yaptıysanız. En azından benim stratejim bu.

Etiket sayfasından takip edilen linkler, post linkleridir. Meta mevcutsa yazar ve kategori linkleridir. Yani gene site haritasında olan linklerdir, etiketleri kullanmayacaksa kaldırması faydalıdır.

Etiketler mini kategorilerdir, kullanıp kullanılmaması kullanıcının kullanımına ve site türüne bağlıdır.
gfo

kişi bu mesajı beğendi.

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)

CoaX adlı üyeden alıntı

sworks hocam siz benden farklı düşünüyorsunuz sanırsam.
etiket ve kategori sayfaları kalitesiz içeriklerdir.
bunları sitemapta gösterirseniz, google bunları ana konunuzdan önce gösterebileceği gibi siteye bu etiket sayfasından gelen ziyaretçi direk konuya giriş yapamayacaktır. ziyaretçi tek tıklamayla istediğini almaya odaklı olduğu için aradığını bulamayınca geri dönüp dizinde başka bir siteye giriş yapacaktır. bu da sizin sitenizde ziyaretçinin hemen çıkma oranında olumsuz etkisi olacaktır. bana göre bu durum seo tekniklerine aykırıdır.

Aksine neredeyse birebir aynı düşünüyoruz. :) Zaten pek çok site etiket sayfalarını mantıklı olarak noindex yapıyor. Bem de indexlenmemesi taraftarıyım sizin gibi.

Sadece bu etiket sayfaları indexlenmese bile etiket kullanımının faydalı olacağı düşünüyorum. Tabii, mesajda söylediğim gibi kendim SEO stratejisi olarak etiket sayfalarını gezmesi için Google botlarını çekmeye çalışıyorum. Benim için bu sayfalar indexlenmediği sürece sorun yok.

Escalous Evet sitemap üzerinden etiket sayfalarının yayınlanmaması konusunda haklı olabilirsiniz yani ben yanlış biliyor da olabilirim. Zaten mesajda da belirttiğim gibi ben strateji olarak ufak da olsa bu yöntemi denemekteyim.

Örneğin teknoloji sitesinde, yapay zeka gelişimi 2018 adında bir içerik var. Ben bu içeriği ve başlığı 2019 olarak güncelledim. Bu içerik eskidi ve site arşivinde alt sayfalara düştü. Sitemap üzerinde 100.sayfada bulunuyor.

Ama yapay zeka etiket sayfasında ise 1.sayfada bulunuyor. Google botları bu yapay zeka etiketini benim anasayfamda görüyor ve takibe alıyor. Haliyle güncellenmiş yapay zeka 2019 içeriğime daha hızlı ulaşıyor ve doğal yöntemlerle güncellemiş oluyor. Tabii birden fazla buna benzer sebepleri var etiket kullanmamın. Sadece kullanılması ama noindex olması taraftarıyım.

Sadece sitemap üzerinde bile eklense noindex olduğu için indexlenmemesi lazım. Ya da ben o şekilde indexlenmesine denk gelmedim şimdilik :)
gfo

kişi bu mesajı beğendi.

enerjiveguc enerjiveguc Wordpress Destek Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5151
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)

CoaX adlı üyeden alıntı

enerjiveguc hocam ben hiç etiket kullanmıyorum :cool:

Sen başka sularda geziyorsundur, adsense gibi 😊

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5151
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)

gfo adlı üyeden alıntı

Her girdiğim içerikte etiket kullanıyorum zaten ama dediğim gibi etiketler noindex, gtag olayından haberim yok ama benim Dizi ve Film izleme sitem için işe yaramaz sanırım.

Öyle düşünüyorsanız Google ile işiniz yok demek ki 😀

gfo gfo WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.09.2017
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek SEO & Content Manager
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad G** Ö**
  • Mesajlar 452
  • Beğeniler 159 / 160
  • Ticaret 2, (%100)

enerjiveguc adlı üyeden alıntı

Kurdum gtag sistemini :D inşallah doğru kurmuşumdur, analitics ile bağladım

Medium

• Üyelik 30.09.2017
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad G** Ö**
  • Mesajlar 452
  • Beğeniler 159 / 160
  • Ticaret 2, (%100)

Şöyle bir şeyler ortaya çıktı..

Medium

• Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5151
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)

gfo adlı üyeden alıntı

Şöyle bir şeyler ortaya çıktı..

Google gerekli yönlendirmeleri yapacaktır. Adımları sabırla izleyin doğruyu bulacaksınız.

• Üyelik 30.09.2017
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad G** Ö**
  • Mesajlar 452
  • Beğeniler 159 / 160
  • Ticaret 2, (%100)

Google gerekli yönlendirmeleri yapacaktır. Adımları sabırla izleyin doğruyu bulacaksınız.

Kapsayıcı yayınla şeyini de yaptım, umarım olmuştur :D

Önizleme yapınca sitede çıkıyor zaten, Google Analitiks ile gönderildi diyor.

Medium
wmaraci
Konuyu toplam 3 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 3 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al