wmaraci reklam
lidertakipci

Özel Sektör İşten Çıkarma Tazminatı Hesaplama

12 Mesajlar 1.600 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

reload58 reload58 Çaylak Mühendis E-Mail Onaysız
  • Üyelik 10.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Sivas
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 1176
  • Beğeniler 530 / 286
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba,

İş yerimizde çalışan muhasebeci kadını işten çıkarmak zorundayız.(Sebebini yardımcı olmak isteyen kardeşime açıklayacağım.) Önceden canım gülüm olarak geçinen kadın şu an terör estiriyor. 14 gün önce işten çıkarılacağını belirttik. Halen çalışmaya devam ediyor. Ramazan bitene kadar çalışmasına devam etmesini uygun gördük. Bayram öncesi mağdur olmaması adına. Son 2 gündür akıl hocaları tarafından aldığı bilgilerle bir takım tazminat raporları hazırlamış ve 50 bin ₺ kadar istiyor.(Avukatın hesapladığı 30,000₺) 2 sene kadar bizimle çalıştı. Yok 23 Nisan, 19 Mayıs vb tatillerde çalıştığını gösterip sigorta ile ilgili resimlerde atmış ve daha bir çok şey.. Detaylı görüşme yapmam gerek.. Sabah iş yerine gideceğim ve nasıl davranmam gerektiğini çok bilemiyorum.

Lütfen konuya hakim olan bilgili arkadaşlar yardımcı olabilir mi? :norespond:
İletişim adreslerim için lütfen mesaj atınız.

wmaraci
reklam

ermaneray ermaneray proje danışmanlığı Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek satınalma/proje danışmanlık
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 2627
  • Beğeniler 77 / 644
  • Ticaret 12, (%100)
tazminat olayına etken olan maddeler başlıca olarak.
sözleşme alınan brüt maaş çalışılan yıl ihbar süresi kullanımı kalan yıllık izin hakları ve haklı olarak resmi tatillerde çalışması ve bu mesailerin ödenmemesi şeklinde olur.

basitçe sizde hesap edebilirsiniz. sözleşmeniz yoksa işçi mahkemesine kadar gider ara yol bulursunuz ve yine ödeme yaparsınız hakettiği kadarı.

kolay gelsin

• Üyelik 10.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Sivas
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 1176
  • Beğeniler 530 / 286
  • Ticaret 0, (%0)

ermaneray adlı üyeden alıntı

tazminat olayına etken olan maddeler başlıca olarak.
sözleşme alınan brüt maaş çalışılan yıl ihbar süresi kullanımı kalan yıllık izin hakları ve haklı olarak resmi tatillerde çalışması ve bu mesailerin ödenmemesi şeklinde olur.

basitçe sizde hesap edebilirsiniz. sözleşmeniz yoksa işçi mahkemesine kadar gider ara yol bulursunuz ve yine ödeme yaparsınız hakettiği kadarı.

kolay gelsin

Dediğiniz normal hesaplamalara göre 6 ila 8 bin türk lirası arasında bir meblağ çıkıyor. Fakat bu hesaplanan 30 bin türk lirasına anlam veremiyorum. Avukata danıştık bir tane. Oda fiyatı uygun buldu. Ne kadar saçma.. tam 2 yıl çalış. Sonra maaşının 10 katını ( hemen hemen 1 yıllık maaş) tazminat olarak al.

Browland Browland WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Melaturji ve Malzeme Mühendisi
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad Ö** Ş**
  • Mesajlar 1154
  • Beğeniler 747 / 748
  • Ticaret 3, (%100)
2 yıl çalıştıysa 8 (edit)hafta ihbar tazminatı, 2 maaş bürüt tazminat, resmi tatillerde çalışma ücreti, v.b

2012 yılında mahkeme ile 1.5k net maaş alan kişi 1.5 yıllık çalışmasına 13k tazminat almıştı.

2 sene için bence de uygun bir tutar... Bu cebinizden çıkan para değil, çalışanın yasalar tarafından hak edilmiş kazancıdır.

wmaraci
wmaraci

Premium01 Premium01 Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 15.03.2019
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Pazarlama
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** S**
  • Mesajlar 124
  • Beğeniler 7 / 39
  • Ticaret 0, (%0)
hocam her zaman düz mantık düşünüyorum fazla takılmıyorum. Brüt maaş x çalıştığın yıl :)

cthax cthax @emileyt.vanlife Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Çağrı merkezi görevlisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 3488
  • Beğeniler 1222 / 1221
  • Ticaret 130, (%100)
hocam 3 defa tazminat almış biri olarak bile (hepsi fazlası ile lehime) rakamı fazla buldum aciliyeti yoksa bana rakamları ve tüm doneleri atın 1-2 güne size asıl alacağını +/- hesaplayayım

engellibilgi engellibilgi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Özel Sektör
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 476
  • Beğeniler 17 / 77
  • Ticaret 8, (%100)
2 yıl için 30 000 yüksek gibi ama neye göre hesaplanıyor

Günde 8 saat çalışma var fazlası için mesai ödediniz mi ?

Bayramlarda resmî tatillerde çalıştı ise mesai veriniz mi

Senelik izin hakkını tam mı aldı

İhbar tazminatı ödeyecek misiniz

Vs vs

Mikserci Mikserci https://nedennedir.com Kullanıcı
  • Üyelik 22.05.2019
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek oto ses sistemi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 160
  • Beğeniler 30 / 51
  • Ticaret 1, (%100)
üstadım bende bir kaç kez tazminat aldığım için az çok bilirim.
30 bin lira çok 1 rakam.
Resmi tatillerde 2 bayram hariç çalıştıysa 13 bin lira senelik hakederi var o kadar.
siz ona deyin git mahkemeye ver, oda direk gidemicek ara bulucuya gidicek orada rakam daha düşük oluyor.
Red etme hakkı var her zaman ama mahkeme en az 2.5 sene sürüyor :)
yine alacağı 2.5 sene sonrasında 13+13+2.5 senelik faiz.

https://nedennedir.com

• Üyelik 10.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Sivas
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 1176
  • Beğeniler 530 / 286
  • Ticaret 0, (%0)

Browland adlı üyeden alıntı

2 yıl çalıştıysa 8 (edit)hafta ihbar tazminatı, 2 maaş bürüt tazminat, resmi tatillerde çalışma ücreti, v.b

2012 yılında mahkeme ile 1.5k net maaş alan kişi 1.5 yıllık çalışmasına 13k tazminat almıştı.

2 sene için bence de uygun bir tutar... Bu cebinizden çıkan para değil, çalışanın yasalar tarafından hak edilmiş kazancıdır.

Konuyu düzeltiyorum. Gece dalgınlıkla yanlış yazmışım. Bizim vereceğimiz tutar 30,000 ₺ ederinde. Fakat 50,000 ₺ kadar ücret talep edilmekte. Ücreti vermemek için çabalamıyoruz. Hesaplamalara göre ne çıkıyorsa onu vermeye çalışıyoruz. Lakin iki tarafında hesaplaması farklı..

Premium01 adlı üyeden alıntı

hocam her zaman düz mantık düşünüyorum fazla takılmıyorum. Brüt maaş x çalıştığın yıl :)

İki tarafta kabul ediyorsa ne güzel :)

cthax adlı üyeden alıntı

hocam 3 defa tazminat almış biri olarak bile (hepsi fazlası ile lehime) rakamı fazla buldum aciliyeti yoksa bana rakamları ve tüm doneleri atın 1-2 güne size asıl alacağını +/- hesaplayayım

Gün içerisinde ileteceğim. Gece dalgınlığım ile yanlış yazmışım. Bizim vereceğimiz tutar 30,000 ₺ civarında. Talep edilen tutar 50,000 ₺ tutarında. Biraz daha yüksek olabilir.

engellibilgi adlı üyeden alıntı

2 yıl için 30 000 yüksek gibi ama neye göre hesaplanıyor

Günde 8 saat çalışma var fazlası için mesai ödediniz mi ?

Bayramlarda resmî tatillerde çalıştı ise mesai veriniz mi

Senelik izin hakkını tam mı aldı

İhbar tazminatı ödeyecek misiniz

Vs vs

Çalışanlara karşı hiçbir işi ertelemeyiz. Ödememek için bir çaba göstermeyiz. Yasalara göre hesaplaması nasıl yapılırsa bizde o şekilde iş yaparız. Detaylı bilgi göndereceğim.

Mikserci adlı üyeden alıntı

üstadım bende bir kaç kez tazminat aldığım için az çok bilirim.
30 bin lira çok 1 rakam.
Resmi tatillerde 2 bayram hariç çalıştıysa 13 bin lira senelik hakederi var o kadar.
siz ona deyin git mahkemeye ver, oda direk gidemicek ara bulucuya gidicek orada rakam daha düşük oluyor.
Red etme hakkı var her zaman ama mahkeme en az 2.5 sene sürüyor :)
yine alacağı 2.5 sene sonrasında 13+13+2.5 senelik faiz.

Bizde öyle düşündük. Mahkemeye gidilse dahi yine yasalara göre hesaplanan tutar üzerinden tazminat ödenir değil mi hocam? Yani ek bir ücret durumu olmaz.
Browland

kişi bu mesajı beğendi.

vardarli24 vardarli24 Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 21.03.2019
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Oyun Tasarımı
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad G** V**
  • Mesajlar 108
  • Beğeniler 5 / 37
  • Ticaret 0, (%0)
brütten hesaplanıyor hocam 2 yıla 30 bin olması için brüt maaşı 15 bin falan olması lazım.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al