freelance iş ilanları

Siteler Arası Anlık Stok Güncelleme

13 Mesajlar 2.118 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

eka7a eka7a openix.io Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 651
  • Beğeniler 109 / 313
  • Ticaret 2, (%100)

etkiliadam adlı üyeden alıntı

Hocam merkezi bir katalog olması benim de işime gelir ama dediğim gibi karşı taraftaki sitelerin yazılımları farklı farklı olacağı için her site sahibi, bu katalogdaki verileri kendi veritabanlarına entegre etmek için bir döngü kurmak zorundalar. Xml olarak değil de mysql ya da mongo kullansam da aynı şey oluyor. Her site bu verileri kendilerine entegre etmek zorunda.

Ki entegrasyonu geçtim, bir de her satış işlemi yaptıktan sonra ana veritabanındaki stoğu güncellemesi, ardından da diğer tüm sitelere bunu belirtmesi (ki güncel stoğu alıp kendilerini güncellesinler) gerekiyor. Çok çetrefilli geliyor bana

XML ile ürünlerini dağıtan firmalarda her yazılıma göre düzenleme zaten sağlamıyor. Yapsalarda bunu her yazılıma göre yapmıyorlar. Açık kaynak eticaret yazılımlarına ya da anlaşma sağladıkları yazılım firmalarına bunu sağlıyorlar. Bunun dışındaki diğer yazılımlarda, yazılım sağlayıcı ücretli/ücretsiz destek sağlıyor ya da müşteri kendi kullandığı yazılıma göre entegrasyon yapıyor/yaptırıyor.

Stok olayında ise sürekli stok kontrolü yapmanız gerekli değil. Bir müşteriniz, sizin ürünlerinizden sattığında zaten sizden sipariş geçmek zorunda ya da siz bir ürün sattığınız yine kendi stoğunuzdan düşmeniz gerekiyor. Her iki durumda da sizden gelecek stok güncelleme isteğini karşılayacak şekilde bir sayfa hazırlamalarını isteyin. Hazırladıkları sayfa bağlantısını bayi panelinizden kayıt ederler ve sizde bu kayıtlı bağlantılara stok güncelleme istekleri gönderirsiniz. Böylece bayileriniz sürekli güncel stok miktarına sahip olurlar.

Openix.io | $9.90 PositiveSSL | $12.90 RapidSSL
wmaraci
reklam

BackendDeveloper BackendDeveloper Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 19.12.2018
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Backend Developer
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad İ** D**
  • Mesajlar 85
  • Beğeniler 6 / 28
  • Ticaret 0, (%0)
Merhabalar, bir çok faklı mantık ve yapı ile yapılabilir olsa da performans ve kaynak tüketimi ve dahi güvenlik gibi konuları da düşünmek zorundasınız.
1. Sizin dışarıya extract ettiğiniz veri ister xml ister json olsun. Bir sekilde kendi sistemlerine entegre edilerek sizin ürettiğiniz dosyayı iceri aktarmalilar bu sizin sorumluluğunuz değil. Bu yüzden her platform için ayrı bir api yazmak zorunda değilsiniz. İçeriye aktarmak müşterinizin yapmasi gereken bir durum. Siz veri kaynagini sunarsiniz ve belli basli alanlari kendi tablolarinda tutmalarini zorunlu olarak belirtirsiniz örneğin sizdeki ürün kodunun mutlaka onların da tablolarinda olması gibi. Bu neden gerekli. Çift yönlü bir akış sağlamak istiyorsanız ki bence son yazan arkadaşa katılıyorum ürün satan sizden siparis geçeceği icin stok ayarlamasini bu şekilde yapabilirsiniz. Değilse musterilerinize stok alani güncellemesi icin bir api kapısı daha yaratir ve satis isleminde bunu kullanıp size istek gönderirler buna mukabil iptal iade işlemleri içinde ayni kapıda güncelleme gerekecektir

etkiliadam etkiliadam WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** Y**
  • Mesajlar 251
  • Beğeniler 28 / 51
  • Ticaret 11, (%100)

YazılımMimarı adlı üyeden alıntı

Her site kendi veritabanını değil, sadece sağlanılacak yeni veritabanını kullanacak :)

Kısacası varolan yazılımlarda data source değişimi olacak.

Değişimi minimum halde yapabilmek için, tüm sistemlerin veri modelini alıp, hepsi için min. eforlu olabilecek veri modelini belirleyip, sonrasında ilgili değişiklikleri sitelere yaptırmak en basit çözüm, diğer türlüsü size sadece müşteri şikayeti, yüksek operasyon maliyeti çıkarmaktan başka bir şey değildir.

Kolaylıklar.

Dediğinize kesinlikle katılıyorum, burdaki tek çıkmazın şudur; ilerde eklenecek yeni siteler için de sürekli sıfırdan bir sistem kurmak istemiyorum. Ama zaten diğer mesajlardan anladığım kadarıyla bunu yapmama gerek kalmayacak.

eka7a adlı üyeden alıntı

XML ile ürünlerini dağıtan firmalarda her yazılıma göre düzenleme zaten sağlamıyor. Yapsalarda bunu her yazılıma göre yapmıyorlar. Açık kaynak eticaret yazılımlarına ya da anlaşma sağladıkları yazılım firmalarına bunu sağlıyorlar. Bunun dışındaki diğer yazılımlarda, yazılım sağlayıcı ücretli/ücretsiz destek sağlıyor ya da müşteri kendi kullandığı yazılıma göre entegrasyon yapıyor/yaptırıyor.

Ben bu entegrasyon siteleri bir şekilde tüm sitelere uyumlu entegrasyon sunuyorlar sanıyordum. Yani onlar sadece n11 gg benzeri sabit platformlara otomatik çalışıyorlar, özel yazılıma entegrasyon isterlerse ona göre ücretli yazılım yapıyorlar. Çok sağolun, bunu bilmek içimi rahatlattı.

eka7a adlı üyeden alıntı

Stok olayında ise sürekli stok kontrolü yapmanız gerekli değil. Bir müşteriniz, sizin ürünlerinizden sattığında zaten sizden sipariş geçmek zorunda ya da siz bir ürün sattığınız yine kendi stoğunuzdan düşmeniz gerekiyor. Her iki durumda da sizden gelecek stok güncelleme isteğini karşılayacak şekilde bir sayfa hazırlamalarını isteyin. Hazırladıkları sayfa bağlantısını bayi panelinizden kayıt ederler ve sizde bu kayıtlı bağlantılara stok güncelleme istekleri gönderirsiniz. Böylece bayileriniz sürekli güncel stok miktarına sahip olurlar.

Karmaşık şeyleri düşünüp durmaktan bu kadar basit bi olayı aklıma bile getirmemiştim. Gerçekten doğru söylüyorsunuz. Bu sayede diğer sitelerden stok durumu gibi bir veri çekmeme gerek kalmayacak, her zaman güncel stok benim sitemde olacak. Çok sağolun.

BackendDeveloper adlı üyeden alıntı

Merhabalar, bir çok faklı mantık ve yapı ile yapılabilir olsa da performans ve kaynak tüketimi ve dahi güvenlik gibi konuları da düşünmek zorundasınız.
1. Sizin dışarıya extract ettiğiniz veri ister xml ister json olsun. Bir sekilde kendi sistemlerine entegre edilerek sizin ürettiğiniz dosyayı iceri aktarmalilar bu sizin sorumluluğunuz değil. Bu yüzden her platform için ayrı bir api yazmak zorunda değilsiniz. İçeriye aktarmak müşterinizin yapmasi gereken bir durum. Siz veri kaynagini sunarsiniz ve belli basli alanlari kendi tablolarinda tutmalarini zorunlu olarak belirtirsiniz örneğin sizdeki ürün kodunun mutlaka onların da tablolarinda olması gibi. Bu neden gerekli. Çift yönlü bir akış sağlamak istiyorsanız ki bence son yazan arkadaşa katılıyorum ürün satan sizden siparis geçeceği icin stok ayarlamasini bu şekilde yapabilirsiniz. Değilse musterilerinize stok alani güncellemesi icin bir api kapısı daha yaratir ve satis isleminde bunu kullanıp size istek gönderirler buna mukabil iptal iade işlemleri içinde ayni kapıda güncelleme gerekecektir

Evet hocam bir önceki mesajda @eka7a hocamın açıklamaları gayet işime yaradı. Çok teşekkürler.

Tüm mesajlar çerçevesinde öncelikle şunu anlıyorum ki her özel yazılım siteye otomatik olarak xml'in insert olacağı bir sistem yapmam gerekmiyormuş. Zaten piyasadaki sistemler de bunu yapmıyormuş. Anlık stok bilgisi için de zaten tüm müşteriler sipariş sonrası benim sitemden satın alma yapacağı için benim sitemdeki stok güncel olacak. Çıkarttığım xml de sürekli güncel kalacak.

Yardımcı olan herkese çok teşekkürler, umarım konu başkalarıının da işine yarar.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al