wmaraci reklam
lidertakipci

Veritabanı önbelleklemenin bir yolu var mı?

8 Mesajlar 766 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Memcache ve redis kullanamıyorum paylaşımlı hostingte. Sırf veritabanı sorgusu 2-3 saniye sürüyor geri kalanı söylemiyorum bile. En azından statik soruları ayarlar, içerik vb onbelleklemenin başka yolu var mı?

Dosya tabanlı onbellekleme varmış eskiden ama 8 yıldır güncellenmiyor eklentiler. Güncel ve düzgün bir yöntem var mı?

Genel cache eklentisi önermeyin litespeed kullanıyorum

wmaraci
reklam

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Genel cache eklentisi, Redis, Memcached önermeyin geriye bir şey kalmadı ki :) Tabiki paylaşımlı hosting kullanıyor olabilirsiniz fakat bu durum zorlama ile ortaya iyi bir şey çıkacağını göstermez.

Veritabanı/nesne önbelleğini disk üzerinde tutmak -özellikle paylaşımlı hostinglerde- zarar vermesi hayli muhtemel bir durumdur. Ki 2-3 saniye süren döngü süreleri 10 saniyelere bile ulaşacaktır.

MySQL işlemleri ve performansı için en önemli etken RAM'dir. Memcached ve Redis verileri yine RAM üzerinde tutulur. Bu yüzden performansı artırırlar. Özellikle Redis, Memcached & Memcached yöntemlerine göre daha karmaşık ve performanslıdır.

SSD bile kullanılsa bu işlemleri disk üzerinden yürütmek hem hosting firması hem de müşteri açısından kayıp olması muhtemeldir.

Veritabanı sorgularınız yavaşsa eğer, firma taraflı MySQL/MariaDB iyi optimize edilmemiş olabilir, optimal seviyenin üzerinde kaynak tüketimi sisteme zarar veriyor olabilir, yine MySQL/MariaDB versiyonu etkili olabilir.

Hatta firmada hiçbir kusur olmayıp, tamamen temanızın&eklentilerinizin uyumsuzluğu, ağır olmaları bile başlıca bir sebep olabilir. Boş bir WordPress kurun ve cache eklentisi olmadan veritabanı sorgularını inceleyin. Hantallık, sorun vs. yoksa problem sitenizden kaynaklıdır.

Genel olarak paylaşımlı hostingi maksimum performansa çıkartmaya çalıştığınızı görüyorum. Tabiki denemekten, öğrenmekten güzel bir şey yoktur ama paylaşımlı hostinglerin çapı ve amacı ortada. Hosting kullanıyorsanız yapabileceğiniz bir kaç şey var: cache ve minify eklentileri kullanmak ve onları da başarılı bir şekilde ayarlamak. Bunun dışında sisteme zarar veren tema&eklenti gibi unsurları tespit edip alternatif aramak. Başka yapacağınız herhangi bir işlem zaten WordPress mantığının dışındadır ya da geliştirici olup temayı eklentileri A'dan Z'ye editlersiniz ki bu da WP kullanımına aykırıdır.

WordPress bunun için var; her şey kullanıcı dostu ve kolay olsun, kod ile uğraşmayalım ve kolayca güncellensin. Eğer kendinizi geliştirmek istiyorsanız sunucuya geçmelisiniz. Mesela GZIP sıkıştırma seviyesini 1'de ve 9'da kullanmanın sunucu yanıt süresine ve CPU'ya olumsuz etkilerini görürsünüz. Paylaşımlı hostingde GZIP sıkıştırma seviyesini değiştiremediğinizi varsayarak, dünyaları optimize etseniz bile o sunucunun yanıt süresi iyileşmeyebilir.

Veya yine sunucunuz varsa Google pagespeed modülünü kullanırsınız. Böylece hiçbir eklenti kullanmadan da lazy load, minify, combine gibi özellikleri kullanabildiğinizi görürsünüz, test etmiş olursunuz.

Aradığınız özellik için güncel ve aktif bir eklenti bulamama sebebiniz de bu zaten. Kimse zarar versin diye bir eklenti yazmaz.

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
sworks hocam paylaşımlı hosting için verilmiyor maalesef. Fakat bir ara w3 Total cacheydi galiba test etmiştim içerisinde veritabanı önbellekleme sistemi vardı ve gerçekten iyiydi. Yani yapılabiliyor demekki diye düşündüm.

Aslında bu konudaki amacım temel soruları önbelleklemek. Wordpress ayarları vb mesela.

Konuda belirtmeyi unutmuşum, sorun ağır bir tema kullanmamda. Fazlasıyla optimize ettim fakat kullanmayı istediğim 2 eklentiyi yükleyince SQL sorgusu 300 lere çıkıyor. Buddypress mesela çok fazla yavaşlatıyor veritabanını. Bu profesyonel kodlanmamis diyebilir miyiz?

Bu zamana kadarki testlerimde internette yazmayan çok şey buldum hocam. Deneme yanılmalar insanı geliştiriyor. Tabi vakit lazım.

Wordpress kullanma sebebim de SEO cache gibi eklentiler. Diğer yazılımlarda bu kadar gelişmiş değil maalesef. Hem kodlarını da az buz anlıyorum. Ama bu müdahale etmemek için sebep değil diye düşünüyorum.

Sunucular aşırı pahalı. Şuan öyle bir trafiğim yok maalesef. Aynı zamanda sunucu bilgim yok güvenlik endişem var ki destek verilmiyor galiba vps VDS lerde. Onun dışında litespeed i seviyorum. Lisans ücreti var (ücretsiz sürümde gerekli şeyler eksik) cpanel lisans ücreti var. Bir çok sorun.

Şu anda içinde bulunduğum durumu en verimli , en kaliteli hale getirmeye çalışıyorum sadece. Açtığım konularda da genelde mümkün olduğunu bildiğim şeyleri soruyorum hocam. İmkansız olan sorulara girmiyorum pek.

Bazı cache eklentilerinin kendi veritabanı onbellekleme bileşeni var. Redis memcache değil. Litespeed cache kullanıyorum değiştirmek istemiyorum. Sadece bu özelliği kullanmam lazım. Bunun bir yolu var mı? Çakışmadan

• Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Kullandığınız hostinge bağlı olarak mesela limitsiz hostingler aylık 15 lirayla, uygun fiyatlı sunucular da aylık 17-18 liraya mevcut. Ki neredeyse hiçbir yerde ücretsiz olupta kapsamlı bir hosting paketi sunan bir yer göremezsiniz. Ama Alibaba, DigitalOcean, Google Cloud, AWS, Azure, Vultr gibi yerlerde ücretsiz sunucular mevcuttur. Bu firmaları deneyerek bile toplamda 5 yıl sunucuya bir kuruş ödeme yapmanıza bile gerek kalmaz örneğin.

Ki iki arladaşınızı firmaya üye olmaya davet ettiğinizde bile neredeyse bir yıllık sunucu masrafınız tamamen ücretsiz olur. Bugüne kadar çoğunlukla sunucu kullandım ve şimdiye kadar toplamda 100 lira bile para ödememişimdir. Bunu söyleme sebebim kendinizi geliştirmek istediğiniz için. Yoksa tabiki kimse sunucu öğrenmek, yönetmek zorunda değil. Ama optimizasyon konusunda gerçekten bir yere varacaksanız mecburen sunucuya geçmek zorundasınız.

Buddypress elbette kötü kodlamadan değil ama WordPress’e entegreli bir forum olduğu için başlı başına kaynak açısından sorunlu olması yüksek ihtimal zaten.

Hatta duruma göre her güncellemeden sonra WordPress daha da fazla kaynak tüketimine ihtiyaç duyuyor. Özellikle WooCommerce, BuddyPress gibi eklentiler işin içine girdiğinde paylaşımlı hostingleri etkiliyor.

W3TC cache eklentisinden cok bir framework edasıyla çalışıyor ve dediğiniz özelliği sunuyor ama bu özellik paylaşımlı hostinglerde kullanılması tavsiye edilmez.

Tabiki zaten dediğiniz denemeleri yapmadıkça öğrenilmez ama bu denemeler de paylaşımlı hostinge ters düşebiliyor.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
sworks Google cloud, Amazon sunucularını denemeye çalıştım bir iki sene önce ama kredi kartını vermek istemedim hocam. Sanal kartları da kabul etmedi. Bir de Google cloud kurulum videolarına bakmıştım fazla karışık geldi. Durum nasıldır bilmiyorum.

Şimdilik ufak tefek optimizasyonlarla uğraşıyorum ama alanım bu değil o yüzden yakın zamanda uğraşmayı kesmem lazım. O zamana kadar işte sistemi oturtmaya çalışıyorum. Sunucuda bunu yapmak mümkün mü?

Yani sürekli ilgi ister mi? Bir kere bakarak ayarlasam bütün ayarları sonra bıraksam sadece içerik girmeye odaklansam olur mu bilmiyorum. Sürekli uğraşmak istemiyorum da yapamam da ileride. Tavsiyenizi bekliyorum.

ontedi ontedi www.ontedi.com Kullanıcı
  • Üyelik 03.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Yazılım Uzmanı, Matematikçi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** T**
  • Mesajlar 1119
  • Beğeniler 325 / 324
  • Ticaret 2, (%100)
Veritabanında indexler oluştursan. Mesela

Select isim,soyisim,sehir WHERE isim = 'Serkan' arama terimine göre isim,soyisim,sehir sütunlarını içeren index oluşturduğunuzda sorgularınız hızlanacaktır.

www.ontedi.com
www.cizgi.site

veriTakip veriTakip Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 07.01.2019
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek yazılım Geliştirme
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad S** M**
  • Mesajlar 89
  • Beğeniler 7 / 28
  • Ticaret 4, (%100)
Merhaba
Litespeed kullanıyorsanız işiniz aslında çok kolay. Wp kullanıyorsanız lscache eklentisi var laravel kullanıyorsanız yine lscache eklentisi var. Hiç birini kullanmıyorsanız standart web page cache kullanacaksınız. Çözüm çok yeterki siz isteyin.

• Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Mfa kuruluma göre değişir. Ücretsiz bir panel kuracaksanız zaten her şey panel üzerinden yürütülür güncellemeler vs.

Panelsiz sunucu daha performanslıdır fakat bu sefer kuruluma bağlı olarak bakım gerektirme durumu da olabilir.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al