wmaraci reklam
lidertakipci

Sitem Yükselişteyken Birden Neden Çakıldı?

18 Mesajlar 2.220 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Dralix Dralix WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.09.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Web Tasarım / SEO
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad Y** U**
  • Mesajlar 11
  • Beğeniler 0 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Sitem ilginç hit düşüşü yaşadı ancak sorunun tam olarak neyden kaynakladığını bulamadım. Yaklaşık 1 Aydır araştırma yapıyorum ancak işin içinden çıkamadım çünkü sorun bir çok nedenden olabilir.

1-) Çalıntı İçerik?

Yeni konu girişlerinde bazı kısımları alıntı yapıyorum, testlerde ortalama olarak %60 çalıntı içerik değil, %40 çalıntı içerik sonucu alıyorum. Ancak bu durum sitenin açılışından beri böyle, yaklaşık 3-4 senedir paylaşımları bu şekilde yapıyorum. Eğer bu sitenin sıralamada geriye düşmesine sebep oluyorsa, neden yükseldim?

2-) Yenilenen İçerik?

Yeni konu girişlerinde ana sayfa 1 paylaşım, subdomain forum'da ise birbirine benzer 3 farklı içerik yayınlıyorum. Bu içerikler ana sayfa'daki paylaşım ile %30, forumdaki içeriklerde kendi aralarında %70 benzerlik gösteriyor. Bu yenilenen içerik sayılır mı? Yine bu durum da site açılışından beri aynı.

3-) Bad Backlink (Toxic) Sorunu mu Var?

Moz'dan aldığım bilgiler doğrultusunda kötü görünen ve %40'dan fazla ve aralarında %95 seviyelerinde spam score'si bulunan linkleri disavow aracı ile reddettim. Doğru bir hareket mi? Eğer doğru bir hareketse bu durum ne zaman düzelir?

4-) Google Algoritma Güncellemesi ile Alakalı mı?

Aslında düşüşü yaşadığımdan beri bunun Google Algoritma güncellemesi ile bağlantılı olduğunu düşündüm. Ancak google start'ı 25 Ocak tarihinde verdi, sitem ise 10-15 Ocak arası düşmeye başladı. Bu beni tekrar düşündürdü ancak yine de, bağlantılı olabilir mi?

wmaraci
reklam

Muslera Muslera WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.10.2019
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** N**
  • Mesajlar 230
  • Beğeniler 7 / 64
  • Ticaret 0, (%0)
hocam kendi sorularınızı sorup cevaplarını vermişsiniz aslında. Bence sorununuz 1-3 ve 4. başlık ile alakalı.

• Üyelik 17.09.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad Y** U**
  • Mesajlar 11
  • Beğeniler 0 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Yenilenen içerik için örnek atabilirim. Sizce sorun burdan kaynaklı olamaz mı? Ayrıca 1. Başlık ile alakalı ise neden daha önce bu sorunu yaşamadım? 2 Yıldır aynı tarz paylaşımlar yapıyorum

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
2 yıldan bahsediyorsunuz, ancak google amca uzun zamandır güncelleme üstüne güncelleme yapıyor.

https://searchengineland.com/library/google/google-algorithm-updates bunlar mesela ana başlıklar.

Mobil indexe odaklanmanızı öneririm. Mobil versiyonda mobil uyum açılış hızı gibi kriterler artık çok önemli.

https://www.accuranker.com/grump mesela bu site google güncellemeleri ile alakalı günlük durum raporu gönderiyor mail ile. 1 ay öncesine kadar kaos durumundaydı google. Daha yeni yeni sakinleşmeye başladı.

İçerik en önemlisi. Yapabiliyorsanız içeriklerinizi düzenleyin. Bu google tarafından olumlu yönde algılanacaktır. Kopyaya dair olasılığı mümkün olduğunca en düşük seviyede tutmaya bakın.

wmaraci
wmaraci

receponder receponder WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Dijital Pazarlama Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad R** Ö**
  • Mesajlar 53
  • Beğeniler 5 / 25
  • Ticaret 0, (%0)
Son güncelleme ile ilgili olabilir

www.receponder.com

KDOGAN KDOGAN Burada 13 Yıl Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad K** D**
  • Mesajlar 1901
  • Beğeniler 837 / 757
  • Ticaret 131, (%99)
Merhaba. Tahminimce sorununuz duplicate content. Bu yüzden eksi score yemiş ve algoritmalardan birine yakalanmış olabilirsiniz. Araştırmanızı öneririm.

• Üyelik 17.09.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad Y** U**
  • Mesajlar 11
  • Beğeniler 0 / 1
  • Ticaret 0, (%0)

yilmaz70 adlı üyeden alıntı

2 yıldan bahsediyorsunuz, ancak google amca uzun zamandır güncelleme üstüne güncelleme yapıyor.

https://searchengineland.com/library/google/google-algorithm-updates bunlar mesela ana başlıklar.

Mobil indexe odaklanmanızı öneririm. Mobil versiyonda mobil uyum açılış hızı gibi kriterler artık çok önemli.

https://www.accuranker.com/grump mesela bu site google güncellemeleri ile alakalı günlük durum raporu gönderiyor mail ile. 1 ay öncesine kadar kaos durumundaydı google. Daha yeni yeni sakinleşmeye başladı.

İçerik en önemlisi. Yapabiliyorsanız içeriklerinizi düzenleyin. Bu google tarafından olumlu yönde algılanacaktır. Kopyaya dair olasılığı mümkün olduğunca en düşük seviyede tutmaya bakın.

Mobil Indexlerim Masaüstüne göre daha iyi seviyelerde.
Açılış hızı tüm yaptığım testlerde %90+ puan alıyor, Alexa'da Very Fast seviyede. Güncelleme ile alakalı haklı olabilirsiniz. Teşekkürler
Sorun kopya içerik olabilir ama emin olamıyorum çünkü tam anlamıyla kopya içerik diyemiyorum %100 aynı değiller.

receponder adlı üyeden alıntı

Son güncelleme ile ilgili olabilir

Teşekkürler.

KDOGAN adlı üyeden alıntı

Merhaba. Tahminimce sorununuz duplicate content. Bu yüzden eksi score yemiş ve algoritmalardan birine yakalanmış olabilirsiniz. Araştırmanızı öneririm.

Bu durumda rel = canonical etiketini kullanırsam çözüm olabilir mi? Ancak şunu söylemeliyim ki konular tam olarak duplicate değil, yani içerideki linkler, infolar farklı. Ancak İmgler ve konu olarak aynı sayılır en az %70 benzerlik var. rel = canonical bildiğim kadarı ile tamamen duplicate content için kullanılıyor. Daha yanlış sonuçlar doğurabilir. Kullanmam uygun olur mu?

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
https://www.thinkwithgoogle.com/intl/tr-tr/feature/testmysite/ mobil analizi bu şekilde yapmanız daha sağlıklı olur. Hem hit alan siteleri de kıyaslama imkanı veriyor.

Alexa pek baz almayın derim.

jorphy jorphy WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Profesyonel Editör
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 968
  • Beğeniler 101 / 284
  • Ticaret 9, (%100)

KDOGAN adlı üyeden alıntı

hocam yanlış bir bilgilendirme söz konusu, normalde yazmayacaktım fakat kişi yanlış yönlendirildiği için yazıyorum

içeriğin ilk girişindeki google sıralamasından sonra 10 günlük sıra dalgalanmasından sonra asıl yerini bulacaktır, eğer içerik ile ilgili bir sorun olursa güzel bir yere yerleştirip hit çekmenize olanak sağlamayacağı gibi bir anda hit almış olduğunuz makaleden hitler geriye düştüyse o içeriğinizdeki rakipleriniz sizden daha iyi içerikler girmiş olabilir.

hit gelen içeriklerinizi search console üzerinden kontrol ettikten sonra bu anahtar kelimelere 2500 kelimelik içerik girmenizden sonra hitleriniz düzelecektir.

ayrıca kendiniz hazır tasarım programları veya sitelerinden özgün resim tasarlayıp site isminizi ve logonuzu yapıştırıp makalelere ekleyin.

normalde bu tür teknik detayları ücretli veriyorum fakat yanlış yönlendirildiğiniz için yardımcı olmak istedim, saygılar.

üstteki dediklerimi yapmanız durumunda hitler düzelecektir.

not: eklentilerinizin ve cache durumunuzun hit gelen dönemle aynı olduğu varsayılarak yazılmıştır.

eğer google insightda veya gtmetrixde site yavaşlığı başlama durumu sözkonusu ise o konuda destek alınız.

• Üyelik 17.09.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad Y** U**
  • Mesajlar 11
  • Beğeniler 0 / 1
  • Ticaret 0, (%0)

yilmaz70 adlı üyeden alıntı

https://www.thinkwithgoogle.com/intl/tr-tr/feature/testmysite/ mobil analizi bu şekilde yapmanız daha sağlıklı olur. Hem hit alan siteleri de kıyaslama imkanı veriyor.

Alexa pek baz almayın derim.

Teşekkürler hocam. Testleri yaptım 2.1 Saniye sonuç aldım. Hedef kelimede ki 5 site ile kıyasladım ve 2. Sıra da kalıyorum. Bu konu da 1 küsür saniyeler düşmek için çaba göstereceğim. Tekrar teşekkürler.

jorphy adlı üyeden alıntı

hocam yanlış bir bilgilendirme söz konusu, normalde yazmayacaktım fakat kişi yanlış yönlendirildiği için yazıyorum

içeriğin ilk girişindeki google sıralamasından sonra 10 günlük sıra dalgalanmasından sonra asıl yerini bulacaktır, eğer içerik ile ilgili bir sorun olursa güzel bir yere yerleştirip hit çekmenize olanak sağlamayacağı gibi bir anda hit almış olduğunuz makaleden hitler geriye düştüyse o içeriğinizdeki rakipleriniz sizden daha iyi içerikler girmiş olabilir.

hit gelen içeriklerinizi search console üzerinden kontrol ettikten sonra bu anahtar kelimelere 2500 kelimelik içerik girmenizden sonra hitleriniz düzelecektir.

ayrıca kendiniz hazır tasarım programları veya sitelerinden özgün resim tasarlayıp site isminizi ve logonuzu yapıştırıp makalelere ekleyin.

normalde bu tür teknik detayları ücretli veriyorum fakat yanlış yönlendirildiğiniz için yardımcı olmak istedim, saygılar.

üstteki dediklerimi yapmanız durumunda hitler düzelecektir.

not: eklentilerinizin ve cache durumunuzun hit gelen dönemle aynı olduğu varsayılarak yazılmıştır.

eğer google insightda veya gtmetrixde site yavaşlığı başlama durumu sözkonusu ise o konuda destek alınız.

Öncelikle ilginiz için teşekkürler hocam. Galiba yanlış anladınız. Bu durum sitede ki belirli içerikler için değil, ön sıralarda çıkan içerikler yerini koruyor sorun ana anahtar kelimem de. İlk sayfadan 2. Sayfaya ardından da iyice gerilere düştüm ve en sonunda tamamen o kelimede indexden silindim. Zaten ana anahtar kelime olmadan o içeriklerin iyi hitler alması da mümkün değil, çünkü içeriklerin hedef anahtar kelimeleri çok düşük aranıyor. Bu yüzden de hitlerim düştü.

Sitede yavaşlama söz konusu değil. Tekrar ilginiz için çok teşekkür ederim.
yilmaz70

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al