freelance iş ilanları

Beyin Fırtınası Yapalım mı?

23 Mesajlar 3.930 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

siyahh siyahh SEO Danışmanlığı Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek SEO DANIŞMANI / E.E Mühendisi
  • Konum Adana
  • Ad Soyad E** G**
  • Mesajlar 2199
  • Beğeniler 771 / 487
  • Ticaret 18, (%100)
Arkadaşlar soru gayet açık ve net. Lütfen soru dışında yorumlar ve vb... şeyler yazmayın.Yazıldığından demiyorum ancak baştan uyarayım.

wmaraci
reklam

kasparow116 kasparow116 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek öğretmenlik
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 359
  • Beğeniler 74 / 96
  • Ticaret 10, (%100)
Arkadaşım seo çalışmaları yaptık diyorsun ne yaptınız diye soruyorum cevap yok. Konuyu açan arkadaş, konu google arama motoru optimizasyonu değil mi? Search engine optimization . Dalgalanma da pek tabii SEO konusudur. Konu dışı değildir.

Dalgalanmalara ne sebep olur? Yüzyıllardır sorulan konuşulan bir konu. Dalgalanmanın tek sebebi yoktur.

1. Google algoritmasına yeni değişlenler-etkenler atıyor. Örneğin: Eskiden forum profil linklerinin iyi olması ama şimdi kötü olması ve sosyal sinyallere yüklenen pozitif değer.

2.Yaptığınız veya yaptırdığınız seo çalışmaları veritabanında yer ediniyor-Bunları hesaba katarak 100 binlerce site arasında yeniden sıralamaya çalışıyor. (diğer sitelerin yaptığı çalışmaları da düşünürsen bu muazzam bir matematik hesaplamayı gerektirir.)

3. Güncelliği ile öne çıkan siteler güncelliğini yitiren ama hala otorite olan siteler arasında Google, kendi algoritmasına göre bir dengeleme yapıyor.

4. Kelime baslı sıralamadan bahsediyoruz. O kelimele alınan backlinklerin semantik alakası ve linklerin geldiği yerlerin otoriteleri, konuya alakaları ve backlink veren sitenin kendisine aldığı backlinklerin konuyla alakası, otoritesi ve içeriği de işin içine giriyor. (Dikkat edin sadece backlink kısmı bu :))

5. Ve diyelim ki hiç hesapta olmayan aşırı otorite bir A sitesinin sizin kelimenizde bir içerik yayınlamasıyla Google, içeriği tamamen bu kelimeyle ilgili olan siteyi mi çıkarayım, yoksa aşırı otorite A sitesi yayınladıysa en doğru ve faydalı bilgi A sitesindedir diye (kendi algoritmasına has sinyallerle) A sitesini mi çıkarayım derken geri dönüşüm-bounce rate ve daha bilmediğimiz bir sürü etkenler ile- bir süre sıralamayı test ediyor. Bu da dalgalanmalara sebep oluyor.

Not: Yukarıdaki maddeler aceleyle yazılmıştır ve konuyu sığ bir şekilde özetlemiştir.

Tartışma ortamından ziyade sorunlara çözüm olması açısından bir soru sordum bir önceki yazımda. Sevgiler.
siyahh conestoga May

kişi bu mesajı beğendi.

Öğretmenlikte.

• Üyelik 03.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Konum Adana
  • Ad Soyad E** G**
  • Mesajlar 2199
  • Beğeniler 771 / 487
  • Ticaret 18, (%100)

kasparow116 adlı üyeden alıntı

Arkadaşım seo çalışmaları yaptık diyorsun ne yaptınız diye soruyorum cevap yok. Konuyu açan arkadaş, konu google arama motoru optimizasyonu değil mi? Search engine optimization . Dalgalanma da pek tabii SEO konusudur. Konu dışı değildir.

Dalgalanmalara ne sebep olur? Yüzyıllardır sorulan konuşulan bir konu. Dalgalanmanın tek sebebi yoktur.

1. Google algoritmasına yeni değişlenler-etkenler atıyor. Örneğin: Eskiden forum profil linklerinin iyi olması ama şimdi kötü olması ve sosyal sinyallere yüklenen pozitif değer.

2.Yaptığınız veya yaptırdığınız seo çalışmaları veritabanında yer ediniyor-Bunları hesaba katarak 100 binlerce site arasında yeniden sıralamaya çalışıyor. (diğer sitelerin yaptığı çalışmaları da düşünürsen bu muazzam bir matematik hesaplamayı gerektirir.)

3. Güncelliği ile öne çıkan siteler güncelliğini yitiren ama hala otorite olan siteler arasında Google, kendi algoritmasına göre bir dengeleme yapıyor.

4. Kelime baslı sıralamadan bahsediyoruz. O kelimele alınan backlinklerin semantik alakası ve linklerin geldiği yerlerin otoriteleri, konuya alakaları ve backlink veren sitenin kendisine aldığı backlinklerin konuyla alakası, otoritesi ve içeriği de işin içine giriyor. (Dikkat edin sadece backlink kısmı bu :))

5. Ve diyelim ki hiç hesapta olmayan aşırı otorite bir A sitesinin sizin kelimenizde bir içerik yayınlamasıyla Google, içeriği tamamen bu kelimeyle ilgili olan siteyi mi çıkarayım, yoksa aşırı otorite A sitesi yayınladıysa en doğru ve faydalı bilgi A sitesindedir diye (kendi algoritmasına has sinyallerle) A sitesini mi çıkarayım derken geri dönüşüm-bounce rate ve daha bilmediğimiz bir sürü etkenler ile- bir süre sıralamayı test ediyor. Bu da dalgalanmalara sebep oluyor.

Not: Yukarıdaki maddeler aceleyle yazılmıştır ve konuyu sığ bir şekilde özetlemiştir.

Tartışma ortamından ziyade sorunlara çözüm olması açısından bir soru sordum bir önceki yazımda. Sevgiler.

"Arkadaşlar soru gayet açık ve net. Lütfen soru dışında yorumlar ve vb... şeyler yazmayın.Yazıldığından demiyorum ancak baştan uyarayım."

Ne yazıyor hocam kırmızı ile çizdiğim yerde? Ben kimse yazdı diyor muyum? Sadece uyarıyorum.Lütfen dikkat edin.

Teşekkürler...

Saygılarımla,

Görüşler için teşekkürler

kulturelbellek kulturelbellek Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 1387
  • Beğeniler 357 / 363
  • Ticaret 0, (%0)
Son değişikliklerden sonra yeni adım atmış,yeni açılan siteler nasıl yol izlemeli?

Bu soruyu kendi sitemi düşünerek yazıyorum. Ben bu ülkede bir kültür sitesinin eksik olduğunu düşündüğüm için kültürel bellek sitesini açtım. Ayrıca ben bu işin eğitimini almış biriyim yani bildiğim alanda bir çalışma yapıyorum.

Öncelikle eksik olan veya eksik olduğunuzu düşündüğünüz bir alanda site açın. Sonra bu işin içinde olan biri olun. Yani eğitimini almış olmanız size büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Forum tanıtımıda başta olmak üzere, hiçbir yerden tanıtım yazısı almayın. Backlink çalışması yaptırmayın. Sitenin doğal akışı içerisinde büyümesini ve gelişmesini bekleyin. Özgün içeriğe önem verin. Ayrıca bir arkadaşımz haber sitelerini örnek göstermiş. Haber sitesiyle bir blog sitesini google aynı şekilde değerlendirmez artık bunun farkına varın.

Son olarak orjinal bir fikir, buna uygun bir site; özgün ve güncel içerik
siyahh

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

Optimus Optimus Optimus Kullanıcı
  • Üyelik 26.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Bilişim / İnternet
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 380
  • Beğeniler 55 / 103
  • Ticaret 13, (%100)
Bir müddet bekleyip hafiften imleme yapmak sonrası ise klasik, parayı bastırıp otorite 1-2 siteden link satın almak.
siyahh

kişi bu mesajı beğendi.

sametweb sametweb WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek software developer
  • Konum ABD
  • Ad Soyad S** M**
  • Mesajlar 615
  • Beğeniler 52 / 196
  • Ticaret 1, (%100)
Çok basit düşünüldüğünü düşünüyorum. kasparow116'nın belirttiği gibi, o kadar çok değişken varki. Sosyal backlink, direk backlink, özgün yazı deniyor ve bitiriliyor maddeler. Google hangi sitenin üstte olmasına karar verirken bu üç değişken kararın yüzde kaçını etkiliyor dersiniz? Bence %5 - %10 arasında bile değildir. Ben size bütün algoritmayı bildiğimi iddia etmiyorum. Ama bazı şeylere gereğinden fazla değer veriyoruz. Bunu nereden mi anlıyorum? Bu konu altında, kopyala / yapıştır ile pr2 olan site gibi örneklerden. Yapmamız gereken, arama motorunun hoşuna gidebileceğini düşündüğümüz ve bildiğimiz bütün parametreleri aşırıya kaçmadan devreye sokmalı. Sitenin a'dan z'ye hiçbir eksiği olmamalı. RSS'sinden tutun da site haritasına, tasarımından tutun da açılma hızına, link alımına, sosyal medyasına, vs. herşeyine dikkat edilmeli. Bu sayede başarı geleceğini düşünüyorum. Siteyi yükseltmek için bir faktöre aşırı yüklenmek zarar getirir düşüncesindeyim. 1000 profil backlink, 10000 yorum backlink gibi...

Benim düşüncelerim bunlar.
siyahh

kişi bu mesajı beğendi.

React Dersleri YouTube Kanalı
https://www.youtube.com/c/reactdersleri

kulturelbellek kulturelbellek Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 1387
  • Beğeniler 357 / 363
  • Ticaret 0, (%0)
PR Değerinin bir sitenin kalitesini göstermediğini söylememize gerek yok. Hiçbir seo çalışması yapılmadan özgün ve güncel içerikle birçok siteyi geride bırakmış olarak bunu rahatlıkla söyleyebilirim.
siyahh

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 03.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Konum Adana
  • Ad Soyad E** G**
  • Mesajlar 2199
  • Beğeniler 771 / 487
  • Ticaret 18, (%100)
Yarına mesajımı yazacağım.Şu anlık değerlendirme yapıyorum.

Saygılarımla,Kolay Gelsin...

kasparow116 kasparow116 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek öğretmenlik
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 359
  • Beğeniler 74 / 96
  • Ticaret 10, (%100)
@kulturelbellek katılıyorum. hacklink ile pr artırılabiliyorsa güvenilemeyeceği anlamına geliyor.
siyahh conestoga

kişi bu mesajı beğendi.

Öğretmenlikte.

iskorpitx iskorpitx Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 17.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 63 / E
  • Meslek Mali müşavir
  • Mesajlar 35
  • Beğeniler 0 / 10
  • Ticaret 0, (%0)

May adlı üyeden alıntı

Sırf özgün makale olayını test için bir çalışma yaptım. İçeriği pagerank getirebilecek bir siteden günlük konuları kopyala-yapıştır yaptım. Sonuç benim site pagerank 2 oldu, konu çektiğim site pagerank 0 .

Pagerank olayının özgünlükle alakası yoktur. Bu konu hep yanlış değerlendiriliyor.
Pagerank almanın en önemli unsuru=yüksekpageranklı sitelerden backlink almak.

saatli içerik çeken botlar her gün aynı saatte içerik çekiyorsanız bunun bir yolunu bulun ve değiştirin.
Google içerikleri indexlerken her gün aynı saatte gereğinden fazla konuyu indexlemesine indexler ama botla içerik çektiğinizide bilir. :) Bunu hitleriniz çok hızlı düşüşe geçtiğinde anlarsınız ama iş işten geçmiştir.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al