wmaraci reklam
lidertakipci

Domain hakkında soru (.com - .info)

23 Mesajlar 3.866 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

deeprock2 deeprock2 runApp Kullanıcı
  • Üyelik 07.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Mobil ve Web Geliştirme
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad F** M**
  • Mesajlar 1096
  • Beğeniler 271 / 270
  • Ticaret 12, (%100)

MMO Biti adlı üyeden alıntı

Mantık olarak fark olmaması gerekiyor ama gördüğüm tüm büyük siteler .com uzantıya sahip demek ki bir etkisi var.

O gördüğünüz .com uzantılı büyük iş yapan siteler; tecrübeli ve yaptığı işe güzel bütçe ayıran sitelerdir, eminim :) Bahsi geçen .com' lu sağlam rakibe çatacaksak eğer .net uzantısı bile almak risklidir. :D

wmaraci
reklam

Rekomedya Rekomedya Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad C** Ş**
  • Mesajlar 1930
  • Beğeniler 1527 / 1150
  • Ticaret 25, (%100)

MMO Biti adlı üyeden alıntı

Mantık olarak fark olmaması gerekiyor ama gördüğüm tüm büyük siteler .com uzantıya sahip demek ki bir etkisi var.

Etkisi prestij olarak var . Şöyle ki : örneksite.com varken açılan örneksite.co yada örneksite.net çakma versiyonlarmış gibi durur. .com daha güven verici görünür kullanıcının gözüne özfacebook gibi bi durum algılanıyor yani. Fakat iş sektöre geldiğinde aranma hacimli kelimelerde ilk sayfa da olmak bile büyük nemalanma sağlıyor. İçerik olarak da .com dan üstünseniz ve daha önce kullanıma açıdıysanız bu olay kullanıcı güzünden çıkıp google kararına geliyor. Kimi üste çıakrırsa o pastayı götürüyor.

Mesela aynı anahtar kelime de 1. sırada ben varım 7. sırada siz varsınız ve insanlar anahtar kelimeyi aradıklarında 1. sıradaki beni deneyip aradıklarına ulaşamıyorlar direk 7. sıradaki sizin sitenize giriyorlarsa google doğru olanın siz olduğuna karar verip sizi üste 1. sıraya alıyor beni aşağı çekiyor.

Bu arada sadecemantık yürütüyorum yanlışlarımı düzeltirseniz sevinirim. Seo falan pek anlamam bu google algoritmasını da anlamam ama adil olan bu gibigörünüyor. Bir de hedef kelimesi benim domainimle aynı olup 5 yıl emek vermiş site domaini farklı diye benim alt sıram da mı listelenecek yoksa 5 sene beklemelimiyim orası da muamma liste başına çıkarması da beni pek adil görünmüyor

Ek Olarak: çok güzel bir örnek buldum google da ankara yazıp aratabilirsiniz . listede .com en altta listelenme şekli fikir verebilir. içinde hiç bişey olmadığı için en üstte değil fakat direk kelime arandığı için de ilk sayfada bu mu diye listeleniyor

sasaleyte sasaleyte WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum Zonguldak
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 539
  • Beğeniler 25 / 69
  • Ticaret 1, (%100)
yakala.co wikipedia.org gibi birçok site sayabiliriz. | uzantıyla hiçbir alakası yok.Şu com seo'da iyidir diyenler tam anlamıyla saçmalıyor.

Büyük siteler neden çoğunlukla com'dur çünkü büyük siteler aynı zamanda en eskilerdir ve com alarak başlamışlardır.En çok bilinen uzantı olması dolayısıyla da tercih sebebidir.

Adres çubuğuna sen olsan com mu yazarsın net mi diyenler var.Facebook'u google'dan aratıp girecek kadar bilgisiz bir internet kullanıcısı var bu ülkede.Emin olun %95'ten fazladır bu kesim.Sitelerime yıllardır binlerce insan girmiştir.Akılda kalıcı domainler olmasına rağmen direk trafik yok denecek kadar az.

örnek vermek gerekirse haber.info şeklinde bir domain yerine haber724.com haberler1453.com gibi saçma sapan bir domainin akılda kalması daha mı kolay?Ama çoğunlukla bu batıl inançlı vatandaşlar dolayısı ile intyernette girdiğimiz sitelerin yarısına yakını ıvırzıvır546.com şeklinde.

en kısa ve anlamlı domain en temiz domaindir bence.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al