wmaraci reklam

Lisanslı temayı satmak doğru mudur?

25 Mesajlar 3.028 Okunma
smmexpress

Onur89TR Onur89TR Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
    • Üyelik 04.12.2011
    • Yaş/Cinsiyet 34 / E
    • Meslek .
    • Konum İzmir
    • Ad Soyad ** **
    • Mesajlar 2376
    • Beğeniler 704 / 791
    • Ticaret 1, (%100)

FilmlerBizden adlı üyeden alıntı

Şimdi tepki gelecek ama ne kadar çok etik davranışı düşünen insan varmış yurdumda da haberim yokmuş benim...
    Naçizane fikrim;
    Satarım. babalar gibi satarım hemde. parasını verdim aldım sonuçta. yapan arkadaşta bunu istemiyorsa en üst seviyede tedbirlerini almalı. gidip tasdiklettirsin, patent alsın bişeyler yapsın. onun haricinde almışsam satarım, bir allahın kuluda bunun hesabını hukuken soramaz zaten.
    Öyle ioncube ile şifreleyip bırakmasın.
    Farklı yerlerdede buna benzer şeyler tartışıldı. Kimisi tema yapımcılarının havadan kazandığı parayı hesapladı az kazansın dedi. Kimisi daha farklı konuştu. O havadan para kazanıyor diyen arkadaşında lafına bir yere kadar katılırım, kazanıyorsa, değer veriyorsa emeğine önlemlerini alsın. almıyorsada kimseye bunun hesabını sormasın.
    Sorsan dinden imandan girerler mevzuya hemen zaten. Kul hakkından girerler başka yerden çıkarlar çoğuda.

konu karışmış gerçektende. şu yukarıdaki arkadaşa cevap vereyim.
    Bu kişilerin kaçı vergi veriyor? Kaçı tasdikle çalışıyor?
    Havadan kaanmaksa bir yere kadar doğru. 1 tane yapıp o da herkese aynısını satmıyor mu? oturup ayrı ayrımı yazıyor herkese?
    özgün bir tema yazmışsa birisine o kişi satarsa farklı bir konu. ancak ortalık yerde konu açıp fiyat biçip 500 kişiye satabiliyorsa vergi vermiyorsa tasdiklettirmiyorsa masraflar artaak diye, o zaman alan kişide satsın.
    ben vergi veerilmesine önem veririm en çokta.

esas konuya gelince.
    Sanıyorum çoğu yapımcı bu durumu hoş karşılar (diye düşünüyorum)

Temayı satan kişinin vergi vermesi gerektiğini, fakat bir temayı aldığın gibi satabileceğini söylüyorsun. Üstelik anlaşma koşullarında domain'e lisanslı olduğu belirtilmesine rağmen. Temayı yapan mı kazanacak, alıp satan mı? Sorarlar adama, sen ne ayaksın kardeş?

wmaraci
    reklam

karolla karolla WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 22.06.2012
    • Yaş/Cinsiyet 37 / E
    • Meslek Yazar
    • Mesajlar 398
    • Beğeniler 13 / 67
    • Ticaret 6, (%100)
    hakkatten çok saçma yorumlar var. O zaman samsungda laptop üretiyor 1 kişiye satsın o laptopı. Sen laptop alınca da sana özel üretsin. Sana özel üretimin de parasını nasıl ödeyecekse bu arkadaşlar. Saçma sapan yorumlar var. Bir de temayı yapan vergi veriyor mu diyor. Sen alıp satınca sanki veriyorsun.
    Onur89TR

kişi bu mesajı beğendi.

FilmlerBizden FilmlerBizden Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
    • Üyelik 14.03.2013
    • Yaş/Cinsiyet 42 / E
    • Meslek SERBEST MESLEK
    • Konum İstanbul Anadolu
    • Ad Soyad ** **
    • Mesajlar 523
    • Beğeniler 263 / 82
    • Ticaret 2, (%100)

Onur89TR adlı üyeden alıntı

Temayı satan kişinin vergi vermesi gerektiğini, fakat bir temayı aldığın gibi satabileceğini söylüyorsun. Üstelik anlaşma koşullarında domain'e lisanslı olduğu belirtilmesine rağmen. Temayı yapan mı kazanacak, alıp satan mı? Sorarlar adama, sen ne ayaksın kardeş?

yapımcı vergi vermiyorsa sattığı kişi satarsa rahat ol sen kardeşşşşş....
    çok dert ediyorsa kişi bir dosyasını kendi hostunda tutup temasında kendi sunucusundan çağırsın kardeşşşşşş....
    ioncube kırmak 5 saniye sürüyor kardeşşşşş
    cubleyip vermekle bitmiyor iş kardeşşşşşş
    derler adama kardeşşşş..

Ek Olarak:

karolla adlı üyeden alıntı

hakkatten çok saçma yorumlar var. O zaman samsungda laptop üretiyor 1 kişiye satsın o laptopı. Sen laptop alınca da sana özel üretsin. Sana özel üretimin de parasını nasıl ödeyecekse bu arkadaşlar. Saçma sapan yorumlar var. Bir de temayı yapan vergi veriyor mu diyor. Sen alıp satınca sanki veriyorsun.

zoruna gidiyorsa yaptığının ele ayağa düşmesi o zaman her türlü önlemini alacaksın. birisi satarsada laf etmeyeceksin.
    sen vergini ver rahat ol bulaşan olmaz. bulaşırsada oda verir vergisini.

ne yapsın iki satır ekleyip kendi yapımımmmı desin?

zorunuza gidiyorsa bu durum yapmayacaksınız. Satmayacaksınız.
    Yaparım, satarım diyorsan bu yapılanlar başına gelirse ah edip vah edip forumlara konu açmayacaksın..

hoş zaten aldığı temayı satan birisiyle karşılaşmadım hiç ama vardır elbet.

karolla karolla WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 22.06.2012
    • Yaş/Cinsiyet 37 / E
    • Meslek Yazar
    • Mesajlar 398
    • Beğeniler 13 / 67
    • Ticaret 6, (%100)

yapımcı vergi vermiyorsa sattığı kişi satarsa rahat ol sen kardeşşşşş....
    çok dert ediyorsa kişi bir dosyasını kendi hostunda tutup temasında kendi sunucusundan çağırsın kardeşşşşşş....
    ioncube kırmak 5 saniye sürüyor kardeşşşşş
    cubleyip vermekle bitmiyor iş kardeşşşşşş
    derler adama kardeşşşş..

Ek Olarak:

zoruna gidiyorsa yaptığının ele ayağa düşmesi o zaman her türlü önlemini alacaksın. birisi satarsada laf etmeyeceksin.
    sen vergini ver rahat ol bulaşan olmaz. bulaşırsada oda verir vergisini.

ne yapsın iki satır ekleyip kendi yapımımmmı desin?

zorunuza gidiyorsa bu durum yapmayacaksınız. Satmayacaksınız.
    Yaparım, satarım diyorsan bu yapılanlar başına gelirse ah edip vah edip forumlara konu açmayacaksın..

hoş zaten aldığı temayı satan birisiyle karşılaşmadım hiç ama vardır elbet.

bence çok yanlış düşünüyorsun. Şimdi ben mesela bir arkadaşımla beraber sıfırdan sözlük yazıyoruz. ekşisözlük gibi değil normal sözlük. O kodluyor ben tasarlıyorum. Şimdi biz bu sözlük scriptini sattık diyelim. Bir kişi de bizim aylardır uğraştığımız sözlüğü satın alacak bakacak içinde güvenlik kodu yok dur ben bunu satayım diyecek? Neymiş efendim ben önlemini almamışım. Böyle bir şey hukuk önünde yok. Hukuksal açıdan %100 suçlusun. Çıkıp da mahkemede önlemini alsaydı diyemezsin. Mesela bir kitap yazarı kitabı yazar satar. Birisi gelir alır çoğaltır korsanını satar. korsancı çıkıp da çoğaltmasını engelleseydi diyemez. Böyle bir dünya yok. Senin bu düşünce yapın çok yanlış ve hiç bir hukuk kuralı içermiyor. Ben bir tema yazsam vergisi vermeden dahi satsam sen bana ait olan bir eseri alıp sattığında sen gene suçlusundur. Gelip de vergisini vermiyor diyemezsin. O seni alakadar eden bir şey değil. O maliyeyi bağlar. Sen ister fatura kes ister kesme. Haaa desenki adam vergi vermiyor diye başı maliyeyle derde girmesin diye benim satış yapmama ses çıkarmaz ben de bu açıktan faydalanıp satarım. O da bu şekilde düşünüp satan kişinin karakteri ile alakalı bir durum.
    Onur89TR

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
    wmaraci

FilmlerBizden FilmlerBizden Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
    • Üyelik 14.03.2013
    • Yaş/Cinsiyet 42 / E
    • Meslek SERBEST MESLEK
    • Konum İstanbul Anadolu
    • Ad Soyad ** **
    • Mesajlar 523
    • Beğeniler 263 / 82
    • Ticaret 2, (%100)

bence çok yanlış düşünüyorsun. Şimdi ben mesela bir arkadaşımla beraber sıfırdan sözlük yazıyoruz. ekşisözlük gibi değil normal sözlük. O kodluyor ben tasarlıyorum. Şimdi biz bu sözlük scriptini sattık diyelim. Bir kişi de bizim aylardır uğraştığımız sözlüğü satın alacak bakacak içinde güvenlik kodu yok dur ben bunu satayım diyecek? Neymiş efendim ben önlemini almamışım. Böyle bir şey hukuk önünde yok. Hukuksal açıdan %100 suçlusun. Çıkıp da mahkemede önlemini alsaydı diyemezsin. Mesela bir kitap yazarı kitabı yazar satar. Birisi gelir alır çoğaltır korsanını satar. korsancı çıkıp da çoğaltmasını engelleseydi diyemez. Böyle bir dünya yok. Senin bu düşünce yapın çok yanlış ve hiç bir hukuk kuralı içermiyor. Ben bir tema yazsam vergisi vermeden dahi satsam sen bana ait olan bir eseri alıp sattığında sen gene suçlusundur. Gelip de vergisini vermiyor diyemezsin. O seni alakadar eden bir şey değil. O maliyeyi bağlar. Sen ister fatura kes ister kesme. Haaa desenki adam vergi vermiyor diye başı maliyeyle derde girmesin diye benim satış yapmama ses çıkarmaz ben de bu açıktan faydalanıp satarım. O da bu şekilde düşünüp satan kişinin karakteri ile alakalı bir durum.

istersen bunu hukuksal anlamda test edebiliriz.. problem yok. unutmaki hukukta hırsızlık yapıyorsan şekline göre değişir durum ve suç.
    Kasanı açık bıraktığında çalınmasıyla kapalı kasanın açılması çok farklı durumlar olarak değerlendirilir.
    Ayrıca hırsızlık için evine giren birisi evinde yaralandığında seni dava edebiliyorsa demekki önlem almak herkese mahsus birşeymiş üstadım.

Verdiğin korsan kitap örneğide zaten benim dediğim sonuca varıyor.
    Fikri eserler kapsamında korunduğundan bu durum suç unsurudur.
    Sen, ben, bir başkası yaptığı şeyleri bu kapsamda tescil ettirirse aynı kanunlar onun içinde geçerli olur.
    Üstadım bir şeyden hak iddia edebilmen için vergisini vermen gerekir. Bu kanunlarla gayet açık belirtilir.
    Vergi vermiyorsan hak iddia edemezsin.
    Açıkça söylüyorum işte sana. sözlük scriptini tescil ettirme. Bana ver. ben kullanayım. yada satayım (parasını yine sana vermek kaydıyla) beni şikayet et.
    neye dayanarak edeceksin?
    halbuki tescil ettirdiğinde bir vergide vereceksin. belli meblağlar ödeyeceksin. koruma altında olacak eserinde.

ben sanırım durumu baştan yanlış anlattım. ve sonrasındada dağıldı konu iyice. kısaca şöyle özetleyeyim durumu;
    eserini tescil ettirmediysen alınıp satılmasına karşı yasal bir hakkın olamaz.

Ek Olarak:

samsungun o ürünü tescilli.. satabiliyorsan satar ve gerisine katlanırsın. bahsettiğim böyle bir durum. marka tescili fikri vs..

wmaraci
    Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
    Site Ayarları
    • Tema Seçeneği
    • Site Sesleri
    • Bildirimler
    • Özel Mesaj Al