wmaraci reklam

E-ticaret sitesi açacağım birkaç sorum var

13 Mesajlar 2.302 Okunma
smmexpress

Morbid Morbid proje.co Kullanıcı
  • Üyelik 11.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Creator
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** A**
  • Mesajlar 448
  • Beğeniler 22 / 60
  • Ticaret 5, (%80)
Herkese merhabalar. 1 haftadır sürekli düşündüğüm bir e-ticaret(alışveriş) sitesi açmayı istiyorum.

Sitede bilgisayar aksesuarları, telefon aksesuarları, oyun konsolları, elektronik ürünler ve benzeri ürünler satmayı düşünüyorum. Fakat aklımdaki ilk soru şu;

Sanal POS'u şuanlık satın almayacağım. Ödemeler kapıda ödeme ve PayPal ile gerçekleşecek. Kapıda ödeme için PTT veya Yurtiçi Kargo ile anlaşacağım. Fakat kapıda ödeme nasıl işliyor ? Ben ekstradan onlara ücret ödüyor muyum ? (Kargo parası dışında)

Ücretsiz ecommerce sistemlerini kullanacağım sitede(Magento, Proticaret vs.) ürünleri piyasalarındaki fiyatlarda satacağım. Yani en ucuz olmayacak. Normal ortalama fiyatla satışa sunacağım. Diğer sitelerden fark kapıda ödeme olması. Google Adsense'e, Google Adwords'e, teknoloji ve elektronik ile ilgili internet sitelerine, Kadıköy ve Eminönü'nde el ilanları vs. dağıtacağım.

Sizce bu alışveriş sitesi tutar mı ? Siz olsaydınız alışveriş yapar mıydınız ?

Yorumlarınızı bekliyorum.

wmaraci
reklam

MrAuTHoR MrAuTHoR WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 398
  • Beğeniler 72 / 145
  • Ticaret 1, (%100)
Öncelikle Google Adsense ve Adword birbirinden farklı bunu öğrenmen gerek. Adsense sitende reklam yayınlamana ve para kazanmana olanak sağlar. Adwords Google aramalarında ve Adsense kullanarak para kazanmaya çalışanların sitelerinde reklam yayınlamanı sağlar.

Kargo şirketlerinden kapıda ödeme hizmeti alabilmek için şirket olman lazım. Senin şirket olma gibi bir planın var mı?

SanalTespit.Com
TemaDownload.Com
ETicaretBul.Com

• Üyelik 11.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Creator
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** A**
  • Mesajlar 448
  • Beğeniler 22 / 60
  • Ticaret 5, (%80)

MrAuTHoR adlı üyeden alıntı

Öncelikle Google Adsense ve Adword birbirinden farklı bunu öğrenmen gerek. Adsense sitende reklam yayınlamana ve para kazanmana olanak sağlar. Adwords Google aramalarında ve Adsense kullanarak para kazanmaya çalışanların sitelerinde para kazanmanı sağlar.

Kargo şirketlerinden kapıda ödeme hizmeti alabilmek için şirket olman lazım. Senin şirket olma gibi bir planın var mı?

Şirket olmadan da gönderim yapılıyormuş. Konuyu açtıktan sonra şimdi araştırıyorum hala. Kargoların sitelerine baktım orada da yazıyor.

MrAuTHoR MrAuTHoR WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 398
  • Beğeniler 72 / 145
  • Ticaret 1, (%100)

Morbid adlı üyeden alıntı

Şirket olmadan da gönderim yapılıyormuş. Konuyu açtıktan sonra şimdi araştırıyorum hala. Kargoların sitelerine baktım orada da yazıyor.

Aras Kargo'da bu yazıyor: http://www.araskargo.com.tr/web_18712_1/neuralnetwork.aspx?type=1517

Tahsilâtlı Kargo hizmetimizden Ticari ünvana sahip sözleşmeli tüm müşterilerimiz yararlanabilir. yazıyor.

Yurtiçi Kargo'da bu yazıyor:

http://www.yurticikargo.com/urun-ve-hizmetler/ozel-cozumler-ve-hizmetler/Sayfalar/tahsilatli-gonderi.aspx

Kimler kullanır?

Tüm E-Ticaret siteleri, Tamir – Bakım servisleri, Tele-marketing ve tüm uzaktan satış yapan firmalar, malını satmak isteyen ancak malın bedelini almadan teslim etmek istemeyen tüm firmalar bu hizmetimizi kullanabilir.

Bi kere yasalar gereği toplu iğne bile satsan bunun vergisini ödemen gerek. Aksi taktirde yasa dışı bir iş yapmış olursun. Kargo şirketleri de buna vesile olmak istemez ;)

SanalTespit.Com
TemaDownload.Com
ETicaretBul.Com
wmaraci
wmaraci

• Üyelik 11.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Creator
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** A**
  • Mesajlar 448
  • Beğeniler 22 / 60
  • Ticaret 5, (%80)

MrAuTHoR adlı üyeden alıntı

Aras Kargo'da bu yazıyor: http://www.araskargo.com.tr/web_18712_1/neuralnetwork.aspx?type=1517

Tahsilâtlı Kargo hizmetimizden Ticari ünvana sahip sözleşmeli tüm müşterilerimiz yararlanabilir. yazıyor.

Yurtiçi Kargo'da bu yazıyor:

http://www.yurticikargo.com/urun-ve-hizmetler/ozel-cozumler-ve-hizmetler/Sayfalar/tahsilatli-gonderi.aspx

Kimler kullanır?

Tüm E-Ticaret siteleri, Tamir – Bakım servisleri, Tele-marketing ve tüm uzaktan satış yapan firmalar, malını satmak isteyen ancak malın bedelini almadan teslim etmek istemeyen tüm firmalar bu hizmetimizi kullanabilir.

Bi kere yasalar gereği toplu iğne bile satsan bunun vergisini ödemen gerek. Aksi taktirde yasa dışı bir iş yapmış olursun. Kargo şirketleri de buna vesile olmak istemez ;)

Hocam forumların birçoğuna baktım bireysel yapanlar var. En iyisi ben PTT ve Yurtiçi Kargo'ya bugün gideyim tüm detayları alayım. :)

Konuyla ilgilendiğiniz için size de teşekkür ederim.
MrAuTHoR

kişi bu mesajı beğendi.

Giyimkabini Giyimkabini Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 13.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek giyim tekstil
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad N** Ç**
  • Mesajlar 49
  • Beğeniler 2 / 2
  • Ticaret 0, (%0)
e-ticaret ile uğraşan birisi olarak yapman gerekenleri yazıyorum.
1- şahıs şirketi açman gerekiyor şahıs şirketleri öyle teferruat istemeyen birşey küçük bir ofisin olması yada hom ofisin olması yeterli bunun için yani vergi mükellefi olman şart birde fazla bir maliyeti yok 300 TL civarında bir harcaman olur.

2- şahıs şirketini kurduktan sonra kargo firması ile anlaşma yapman gerekiyor kapıda ödeme olarak anlaşmalarında kargonun belirleyeceği bir ücret yani kargo ücreti haricinde senin anlaşmana bağlı olarak 3 tl 4 tl 5tl gibi ücretlerle kapıda ödeme alıyorlar.

3- sizce bu alışveriş sitesi tutarmı:! sana tutar yada tutmaz diyemeyiz bu sizin azminize uğraşınıza bağlı sizin söylediğiniz ürünleri internet üzerinden satan firma sayısı yüksek. yani sizi çok ciddi bir rekabet bekliyor. bu ürünler yerine ilginç ilgi çekici ve internette rekabeti fazla olmayan ürünler keşvedip satışa sunmak daha mantıklı yani sizin hevesinizi kırmak istemem ama satmak istediğiniz ürünlerin rekabetinin büyük olduğunu bilmenizi ve zamanınızın bir çok kısmını bu işe harcamanız gerektiğini bilmeni isterim. tabiki sadece el ilanı dağıtmak adwords reklamlarını vermekle olmaz.

ayrıca bu işe başlamak için kapıda ödeme ve şahıs şirketini kurmakla bitmiyor birçok detay çıkacak karşınıza. sorun oldukça cevaplamaya çalışıyırım şimdiden hayırlısı olsun.

neticaret neticaret Kabul Edilmedi Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 15.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Seo
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 372
  • Beğeniler 82 / 93
  • Ticaret 6, (%100)
Merhaba;

http://www.neticaret.com.tr/blog/e-ticaret makalesini okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

http://wmaraci.com/forum/genel-alisveris/e-ticaret-sitesi-acmak-isteyenler-buraya-96856.html konusunu da incelemenizi tavsiye ederim.

kadirizma kadirizma WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek WM Aracı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 104
  • Beğeniler 6 / 5
  • Ticaret 0, (%0)
Kargo konusunda PTT Hesabı açtırıyorsun ve kargoyu gönderirken ödemeli olarak belirtip hesap numarnı yazıyorsun senden 6.5o tl adresten alma ücretini yani kargo parasını peşin ödüyorsun kargo teslim olduktan sonra hesabına 1 tl işlem ücreti kesilerek geri kalanı yatırılıyor.
Yurt içi kargo biraz pahalıdır. Bu konuda aras kargo en uygun fiyatılısı Normalde anlaşmalı bedelsiz 4.50 tl giderken kapıda ödemeli olarak 6.75 tl civarı gidiyor. nakit gönderilerde ödeme hesabına 7 iş günü kredi kartı ödemesi 45 gün sonra yatırılıyor. 100 tl , 200 tl, 300 tl, 400 tl diye ödemeli kargo seçenekleri var ve her fiyat için farklı komisyon alıyor ama çok fazla değil 2-3 tl kadar. ayrıca en az şahız şirketi olman gerekli ve banka hesap numaran olmalı. Ayrıca aylık gönderi sayısına görede kargo fiyatı düşebiliyor. 50 adet için 6,75 tl öderken 100 adet aylık gönderi için 6,20tl ödüyorsun.
Kısacası 250 tl lik bir ödemeli kargodan
6,75 tl. kargo parası 3 tl komisyon ödüyorsun hesabına 240,25 tl geçiyor.

candemiralp candemiralp http://www.enderajans.com Kullanıcı
  • Üyelik 17.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 34
  • Beğeniler 0 / 8
  • Ticaret 0, (%0)
Selamlar,

Karşıdaki site kurumsal görünümüyle güven veriyorsa neden alışveriş yapılmasın. Öncelikle eğer internet üzerinden birşeyler satmak istiyorsan, sabit adres ve sabit telefon numarası göstermek güven verecektir. Bu iş için kullanabileceğin bir adresin varsa akabinde şahsi vergi mükellefi (şahıs şirketi diye bilinir, ama aslında kişisel olarak iş yapacağını maliyeye bildirmendir.) olman gerekir. Çünkü göndereceğin her üründe taşıma irsaliyesi ve fatura ya da irsaliyeli fatura bulunması gerekir. Yoksa, ve yakalanırsan ciddi cezalar söz konusu.

Şahsi vergi mükellefi olabilmen için bir malimüşavir ile anlaşman, kendi adına fatura bastırman ve sabit bir adresinin olması yeterlidir. Mükellefiyetin aylık maliyetin kira, telefon vs hariç 500-600 TL (sadece vergiler, bağkur ve malimüşavir ücreti) civarı olur. Ardından tüm satış işlemlerine başlayabilirsin. İstediğin zaman da tek bir dilekçeyle hemen kapatırsın.

Ödeme kısmını iyi hesapla, PayPal çok akılcı durmuyor. Her ödeme için 50 kuruş + alınan ödemenin %3'ü şeklinde bir komisyon sistemleri var bildiğim kadarıyla ve ciddi rakamlara ulaşıyor. Bu noktada güvenlik sertifikalarına para ödememek için Garanti Güvenli Ödeme Noktası'nı kullanabilirsin.

Benim tavsiyelerim ve yukarıda daha önceden söylenenler için vergi mükellefi olman şart, ama ardından iyi planlama, temiz hizmet ve kurumsal duruşunla güzel paralar kazanabilirsin.

Kolay Gelsin...

• Üyelik 11.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Creator
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** A**
  • Mesajlar 448
  • Beğeniler 22 / 60
  • Ticaret 5, (%80)
Herkese çok teşekkür ederim yazdıkları için. Sanırım şimdilik yapamayacağım. Ben aslında küçük bir şeyler yapmayı düşünüyordum. Böyle aylık 100-150 TL masrafı olan bir şey. Ama gerçekten çok fazla masraf olacak gibi gözüküyor. Şimdilik iptal ediyorum. :) Yeniden herkese teşekkürler.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al