freelance iş ilanları

SEO aslında bir yalan mı?

73 Mesajlar 11.690 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Archer Archer WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Dijital Pazarlama
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad R** T**
  • Mesajlar 196
  • Beğeniler 43 / 53
  • Ticaret 1, (%100)

XperiaTR adlı üyeden alıntı

evet film sitesi,
eklediğiniz filmler kopya icerik miydi ?

Hepsi kopya içerikti. Üstelik backlink çalışması yapabilecek bir zamanımız yoktu. Üstelik videolar embed koduyla sitede yayınlandı. Çok kısa sürede böyle bir ziyaretçiye ulaşmasına sevinmekten çok şaşırır duruma gelmiştik.

digibakers.com - the power of thinking small...
wmaraci
reklam

0Derece 0Derece WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad O** U**
  • Mesajlar 355
  • Beğeniler 27 / 104
  • Ticaret 0, (%0)
Sanırım hepimiz Google'ın arama sonuçlarını oluştururken belirli kriterlerden yararlanarak Web sitelerini sıraladığı konusunda hem fikiriz. Yok efendim kafasına göre sıralıyor diyen var ise yazımın bundan sonrasını okumayıp metin2 de level kasmaya devam etmesi daha faydalı olur.

Arama motoru optimizasyonu demek de zaten Google'ın siteleri sıraya koyarken hangi kriterleri kullandığını, bunlardan hangisine daha fazla önem verdiğini çözüp bunları kendi çıkarların için kullanmak demektir.

Buradan hareket ile "SEO yalan mı?" sorusu yerine "bildiğimiz SEO yöntemleri işe yaramıyor mu?" dememiz daha doğru olacaktır.

XperiaTR XperiaTR SEO Uzmanı| Hitlendir.Com Kullanıcı
  • Üyelik 11.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Ş**
  • Mesajlar 53
  • Beğeniler 0 / 3
  • Ticaret 5, (%100)

Archer adlı üyeden alıntı

Hepsi kopya içerikti. Üstelik backlink çalışması yapabilecek bir zamanımız yoktu. Üstelik videolar embed koduyla sitede yayınlandı. Çok kısa sürede böyle bir ziyaretçiye ulaşmasına sevinmekten çok şaşırır duruma gelmiştik.

Ben özgün iceirk girdigim bir siteye kopya girerek nasıl spame girdigini düşüş yasadıgına sahit olduktan sonra asla kopya girmedim hocam su ana kadar hicbir sitemde kendi optimizasyon calısmalarım dısında backlink tanıtım v.s yapmadım özgünlük ile seo ile yükselttim hep ama dediğiniz sitenin uzun vadeli o hitte kaldıgını düsünmüyorum kopya icerikle kısa süreli yükselisler olabilir ancak sizinki şaşırtıcı gercekten

www.hitlendir.com Online SEO Danışmanınız

• Üyelik 26.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad R** T**
  • Mesajlar 196
  • Beğeniler 43 / 53
  • Ticaret 1, (%100)
Tamam kopya içerikle kısa süreli yükselişleri anlıyorum. Arama sonuçlarında yılların özgün sitelerini geçmek ne demek?

Hani nerede domain yaşının önemi?
Hani özgün içeriğin önemi?
Hani backlink önemi?

Bence SEO taktikleri değil SEO başlı başına bir yalan.

wmaraci
wmaraci

YenerK YenerK yenerkayahan.com Kullanıcı
  • Üyelik 11.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 883
  • Beğeniler 220 / 168
  • Ticaret 5, (%100)

Tamam kopya içerikle kısa süreli yükselişleri anlıyorum. Arama sonuçlarında yılların özgün sitelerini geçmek ne demek?

Hani nerede domain yaşının önemi?
Hani özgün içeriğin önemi?
Hani backlink önemi?

Bence SEO taktikleri değil SEO başlı başına bir yalan.

seo yalansa nasıl oluyor da istediğimiz siteyi istediğimiz kelimede sıralamaya sokabiliyoruz ?

• Üyelik 26.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad R** T**
  • Mesajlar 196
  • Beğeniler 43 / 53
  • Ticaret 1, (%100)
Peki seo gerçekten varsa SEO dan haberi olmayan biri sizin sıralamanızı nasıl değiştirebiliyor ?

YenerK YenerK yenerkayahan.com Kullanıcı
  • Üyelik 11.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 883
  • Beğeniler 220 / 168
  • Ticaret 5, (%100)

Peki seo gerçekten varsa SEO dan haberi olmayan biri sizin sıralamanızı nasıl değiştirebiliyor ?

onun değiştirdiğini nereden biliyorsunuz ? ayrıca değiştirebilir bu gayet normal anti seo bunun için var anti seo hakkında bu yazımı okuyabilirsiniz : http://www.siberfelsefe.com/2013/11/anti-negatif-seo.html

mavice mavice WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.11.2010
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 542
  • Beğeniler 145 / 133
  • Ticaret 1, (%100)
Wordpress genel blog sitesinde ;

Konu açıyordum. Etiket girerken internete yabancı olsam, hangi kelimeyle arardım bu konuyu diye düşünerek o şekilde etiketler giriyordum.

All in seo eklentisi kuruluydu. Konu ekleme sayfasında konuya özel etiketler, konu hakkında kısa bilgi falan hepsini giriyordum.

Konuya resim ekleyeceksem internetten bulup ekliyordum. İndirdiğim resmin boyunu paintle boyutunu küçültüp, isim değişikliği yaparak, konuyla alakalı bir isimle ekliyordum. ( indirdiğiniz gibi eklerseniz aynı boyut,aynı isim ile, googlebot daha önce bu resmi tanıdığı,taradığı için bir daha veri olarak almaz hafızasına. bu sayede resimlerden bayağı bir hit almıştım. Neredeyse konuların önüne geçiyordu sıralamalarda.. )

Sitedeki kategorilerle alakalı twitter hesapları açmıştım zamanında. Teknoloji ise teknoloji twitter hesabı, film ise film, eğlence ise eğlence twitter hesabı. Hangi konu hangi kategorideyse o kategorinin twitter hesabında paylaşıyordum konuyu.

Aynı şekilde facebook hesapları.

Bu sayede hedef kitleye ulaşmak daha kolay oluyordu.Kişisel hesaplardan paylaşılan çoğu konu tam olarak tanıtılmış sayılmıyor. Gelen üç beş kişi. Ama belli kategoride açılmış facebook , twitter hesaplarını zaten o konuyla alakalı kişilse takip ettiğinden neredeyse tamamı konuyu okumak için geliyorlardı..

Bir kaç arkadaşın sitesinde konuk yazar olarak yazılar yazıyor, konuyla alakalı sitemdeki konularında linkini paylaşıyordum etiket misali. Bu sayede de insanlar gelip gidiyordu.

Sitenizle alakalı keywords, description önemli. Siteyle alakasız yazarsanız google ne yapacağını şaşırır, diğer ilgili siteyi önde çıkarır. Ona kendinizi doğru tanıtmazsanız sizi tanımasını bekleyemezsiniz.

ve daha böyle üç beş şey.

Siz kendi sektörünüzde bir siteye girdiğinizde ne görmek isterdiniz. Onu düşünün öncelikle.
Ziyaretçi geldiğinde bilgiye çabuk ulaşabiliyor mu ? Arama yapıp geldiği an sitede onu daha fazla tutacak neler var ? "Aaaa şuna da bir bakayım" demeli. Öyle tutmalısınız ki ziyaretçiyi , sonunda sitenizi sık kullanılanlara almalı, sizi sürekli ziyaret etmeli.

Bana göre seo, siz kendinizsiniz. Siz ne kadar özen gösterirseniz, ne kadar çok çalışır ziyaretçi gibi düşünürseniz ona göre yükselmeniz an meselesi.

Elbette kalıplaşmış yapılması gerekli şeyler var. Aynı sektörde, konularda sitelere bularak link değişimi, reklam vs. falan..

Konu içeriklerinde güncel olmaya bakın deniliyor. Özgün olsun yazılar deniliyor. Bu gerçekten de doğru. Konu içeriğinde konuyla alakalı kelimeleri bold yapın, gerektiğinde site içi etiketleri konularınızın içerisinde göstermeyi ihmal etmeyin. Belli başlı kelimelere title vermeyi ihmal etmeyin. Resimlerinizde mutlaka "title" veriyorsanız "alt"ta verin.

mavice.net

SynapseMm SynapseMm Yalan Dünya... Kullanıcı
  • Üyelik 31.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Serbest Meslek
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad E** D**
  • Mesajlar 1129
  • Beğeniler 200 / 201
  • Ticaret 4, (%100)
Seo kimsenin tam olarak bilemediği googlenin sürekli değiştirdği bi kavramdır kanımca
emre57

kişi bu mesajı beğendi.

Derdi Dünya olanın Dünya kadar derdi olurmuş.

BuraySavasANIL BuraySavasANIL Founder & CEO Geliyoo Kullanıcı
  • Üyelik 02.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 543
  • Beğeniler 294 / 332
  • Ticaret 1, (%100)
Açıkcası tüm değerli arkadaşların yorumlarını okudum ancak kimse şu konudan bahsetmemiş. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) bunu doğru anlamalıyız. Arama motorları için en iyi optimize edilmiş site kavramını taşır. Arama Motorlarının ne istediğini bilen bunları uygunve ciddi şekilde yapan kişilere (SEO'cu) diyoruz. SEO başlı başına bir iştir, bu işin bedeli ise kesinlikle üç beş makale üç beş backlink yada kimilerinin yanlış bilgisi sayesinde oluşan Hacklink değildir.

SEO arama motorunun sitenizi index altına alma süresinden tutunda sayfa boyutuna, yogunluk oranına, kullanıcı taleplerine, tıklamalara, ClickStream dediğimiz tıklama uyumluluğu ve tutarlılığına, link paylaşımına (ki bu br dakika iinde alınmış yüzbinlerce link anlamına gelmiyor) daha saymak ile bitiremeyeceğimiz kadar çok şeye dayanıyor, CDN, DNSSEC, DNS güvenliği, html comptess, gzip, sayfa boyutu, browser uyumluluğu, php için htaccess konfigürasyonu, cache configurasyonu ve daha bir çok şey.

SEO'ya yalan demek doğru olmaz. Ancak (Türkiye'nin bildiği SEO'ya yalan demek doğru olabilir) Çünkü SEO'cu var bu işi aylık 2,000 dolara yapar. sözüm ona seo'cu var aylık 20 dolara yapar.

İnsanlar biliçsiz kişileri kandırmak için önemli bir iletişim aracını interneti kullanıyor ancak bunun cuç oldugunu bilmeden yapıyor. Nitelikli **************lığa girer aynı zamanda kamu kurum ve kuruluşlarını internet, telefom ve iletişim araçlarını kullanarak nitelikli **************lık ile suçlanabilir ve alacağı ceza da oyle hafif şeler değildir.

Sonuç olarak eğer biri size yalan söylüyor ise ve sahtekarlık yapıyor ise bu işi ciddiye dökerek hak ettiği cezayı verdirmelisiniz. Çünkü insanların elindeki 20 -30 dolara göz dikerek hayatını sürdüren kişiler ileride daha fazlasına göz dikerek kolay paranın keyfini sürme peşine düşerler.

Değerli arkadaşlar sizlerden ricam önce SEO'nun kelime anlamını doğru anlayalım, Arama Motoru Optimizasyonu yani uyumluluğu.

İyi forumlar.
skandeniz SynapseMm

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al