freelance iş ilanları

Dışarı verilen linklerin seoya etkisi?

19 Mesajlar 2.906 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Yunusemre Yunusemre Kabul Edilmedi Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 08.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Adana
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1548
  • Beğeniler 963 / 278
  • Ticaret 97, (%100)
Takipteyim,

Dışarıya çıkan linklerin sayısı fazla olursa zararlı diyen de var, birşey olmaz diyen de var.

Merak ettim bunu bende. Acaba hangisi?.

wmaraci
reklam

cnkymz cnkymz Araştır Dur ! Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Kimya Mühendisliği
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 169
  • Beğeniler 41 / 43
  • Ticaret 0, (%0)

Atakan adlı üyeden alıntı

Bu konuyu ben de merak ediyor ve takip ediyorum fakat herkes farklı birşey dediği için (sağolsunlar) bir türlü netlik kazanamıyor.

Dışarıya çıkan link sayısı 60'ı geçen site / blog gördüm. Dışarıya çıkan linklerin sayısı fazla olursa zararlı diyen de var, birşey olmaz diyen de var.

Yok mu bu konuda kesin bilgi sahibi olan? :)

Ben kendi bildiğimi söyleyeyim. Konu hakkında daha bilgili arkadaşlar varsa aydınlatabilirler. Ben araştırıp, deneyimli kişilerle görüşüp bilgi paylaşıyorum. Blogumun sloganı da zaten "Bir Araştırma Blogu" şeklinde. Araştırıp öğrendiklerime göre:

Şöyle düşünün, bir siteniz var toplamda 100 yazınız var. Dışarıya verdiğiniz linkler 30-40 adet olsun. Şimdi bu kadar çok içerik olan bir sitede bu kadar link olması doğal. Fakat 20 yazınız var ama 40 tanede dış linkiniz var. İşte o zaman abes. Google gelir, "20 yazı 40 link, burası içerik sitesinden çok link sitesi olmuş" diyebilir. Fakat çok yazınız varsa, gelir "içerikler bol, kaynak gösterilmiş belli yerlere iyi hoş güzel" diyebilir. Tabi bunlar benim yorumlarım :)

Demek istediğim içeriklerle orantılı olmalıdır. Şimdi en basiti, wmaracı'nda binlerce konu var. Ve sürekli olarak da linkler var dışarıya. Eğer sıkıntı olsaydı wmaracı dış linkleri kapatırdı ;) demek ki dış linkle doldurmadığımız sürece, pek de sorun yok. Bir içerikte 500 kelime varsa, bunların 20'sine link koymazsınız heralde dışa dönük. 1 tane yada 2 tane falan olur.

Tabi yine söylüyorum bunlar yorumlarım. Deneyimli arkadaşlar daha fazla aydınlatacaktır.
Atakan

kişi bu mesajı beğendi.

myenes myenes $php = new PHP(); Kullanıcı
  • Üyelik 28.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Back-end Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** G**
  • Mesajlar 1051
  • Beğeniler 253 / 258
  • Ticaret 5, (%100)
Ben de anasayfa da bulunan linkleri önemsiyorum örnek olarak ücretsiz temalarda bulunan linkleri silip sadece adını yazıyorum yapan kişinin zaten o temayı merak edenler isminden bulabilir kişinin. Ayriyeten ücretli temalar da zaten link varsa onu almam yada o linki nofollow yapmasını isterim satıcıdan.
Birde toplam sayı var bence dışarıdan aldığın linkler ile senin verdiğin linkler orantılı olmalıdır. benim kısa ve net düşüncem. :)
cnkymz

kişi bu mesajı beğendi.

sanaldunyali sanaldunyali WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Öğretmen
  • Mesajlar 104
  • Beğeniler 34 / 22
  • Ticaret 1, (%100)

cnkymz adlı üyeden alıntı

Link olarak ver bence de. Ama sitenin içeriği hakkında da bilgi sahibi ol. Mesela seninle aynı kategoride mi bir şeyler paylaşıyor. Eğer öyleyse dofollow ver. Ama yok farklı konuda yazıyorsa ve bir makalesi sana denk ise, o zaman nofollow ver. Kısacası link olarak ver ama sitenin nasıl olduğuna göre do-no ayarla :)

nofollow ne dofollow konusunda biraz daha ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?

wmaraci
wmaraci

cnkymz cnkymz Araştır Dur ! Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Kimya Mühendisliği
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 169
  • Beğeniler 41 / 43
  • Ticaret 0, (%0)

sanaldunyali adlı üyeden alıntı

nofollow ne dofollow konusunda biraz daha ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?

Tabi ki, ama öncelikle şunu söylemeliyim, daha tecrübeli kişilerden edineceğin bilgiler sana daha fazla fayda sağlar :)

Velhasıl şöyle özetleyeyim. rel="" ifadesinin içinde kullanıyorsun bu iki seçeneği. Ne işe yarıyorlar kısmına gelirsekte nofollow yazarsan tırnak işaretlerinin içine, o linki google gördüğünde şu anlamı çıkartır..

"Ben bu linki verdim ama, bu siteye referans olmuyorum. Beni bu siteden ayrı tut. Sadece verdim ben alakam yok"

gibi kabaca bir anlam çıkar... dofollow yazarsanda

"Ben bu linki veriyorum ve referans oluyorum. Linkteki site / sayfaya güveniyorum iyidir hoştur"

demektir. Sen bunları kullanırken, örneğin bir kaynak göstereceksin ama sitenin içeriği kopya ya da bilmiyorsun siteyi, güvenemedin de bakınmana rağmen nofollow ver. Ama baktın kaliteli güzel bir site. Özgün sıkıntısız bir site ise kısacası güveniyorsan dofollow ver.

Genel tabirlerle anlattım, detaylarını atlamışımdır. Dediğim gibi konuya hakim arkadaşlar sana çok daha detaylı anlatacaktır. Ayrıca google'a dofollow - nofollow nedir gibi aratıp bilgilerde edinebilirsin. Yararlı içerikler var :)
sanaldunyali

kişi bu mesajı beğendi.

sanaldunyali sanaldunyali WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Öğretmen
  • Mesajlar 104
  • Beğeniler 34 / 22
  • Ticaret 1, (%100)
Çok teşekkür ederim bilgi için.
cnkymz

kişi bu mesajı beğendi.

ChuckBartowsKi ChuckBartowsKi www.mustafacelikm.com Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 476
  • Beğeniler 45 / 124
  • Ticaret 1, (%100)
Sadece seo açısından düşünmeyin ben açıkcası o linki kopyalamak yerine direk tıklamayı tercih ederim bir yabancı olarak :)

ChuckBartowsKi

nettebilgi nettebilgi Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek grafiker
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** O**
  • Mesajlar 1454
  • Beğeniler 254 / 430
  • Ticaret 8, (%100)
toplistlerde nofollow olmadan yayınlıyor siteyi. AMa seolarına hiçbir etki etmiyor. Ben daha zararını yada yararını görmedim ama sitenizdeki linkler adult değilse veya spam dağıtmıyorsa bir zararı olmaz kanatindeyim ama tabi bu işin uzmanları daha iyi bilir ben düşüncemi söyledim kızmayın :D

political political ... Kullanıcı
  • Üyelik 26.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad İ** A**
  • Mesajlar 428
  • Beğeniler 9 / 105
  • Ticaret 38, (%100)
Link vermekten korkmayın arkadaşlar. Önermek, önerilmek, referans ve kaynak olarak gösterilmek ve göstermek google gözünde değerlidir. Hele hele wikipedia gibi tüm bilgileri barındıran sitelere link vermek daha bir güzeldir. Google'ın gözünde size ayrı bir değer katar.

Şuan forumlarda yapılan link satışları, makale satışları vs. web'in doğal akışı çerçevesinde gerçekleşiyor olsaydı sıralamalar o kadar doğal olurduki spam denilen olay biterdi. Ama yok nerde. Bu yüzden buna önem verir. Doğaldır çünkü. Sen gitmişsindir o siteden yararlanıp orayıda kaynak göstermişsindir. Bundan daha doğal bir olay olabilir mi ?

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al