freelance iş ilanları

Bir Yazıda Uyulması Gereken Seo Kuralları

10 Mesajlar 1.427 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

SuhaMete SuhaMete SEO Danışmanı Kullanıcı
  • Üyelik 31.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek SEO Danışmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** M**
  • Mesajlar 2548
  • Beğeniler 21 / 535
  • Ticaret 76, (%100)
Bir yazı yazarken dikkat edilecek şeyler serisinde 3. yazıya gelmiş bulunmaktayız. İkinci yazıda söylemiş olduğum gibi bu yazıda yazı içi seo’dan bahsedeceğim. Yazınızın arama motorları nezdinde değerlerini nasıl arttırabilirsiniz, bunları öğreneceksiniz. Konunun fazla uzamaması için elimden geldiğince az ve öz yazmaya çalışacağım. Gereken yerlerde ayrıntı vereceğim fakat sormak istediğinizi yorumlarda belirtirseniz, eksik kaldığım yerler için ikinci bir yazı yazıp sorularınıza daha iyi cevap verebilirim.

Birinci yazıdaki yazı içi seo maddesinde yazdıklarım şunlardı:

[*]Başlıkta anahtar kelime kullanımı
    [*]İlk paragrafta anahtar kelime kullanımı (Bunu yaparken lütfen itici gözükmemeye çalışın, bazı yazıları seo’ya uyumlu yapayım derken maymuna çevirenler oluyor.)
    [*]Bütün yazı içerisindeki kelime sayısına göre anahtar kelime kullanım sayısı
    [*]Url’de anahtar kelimenin bulunması
    [*]Meta Description’da anahtar kelimenin veya varyasyonlarının geçirilmesi
    [*]Yazı içindeki resimlerin isimlerinin ve alt etiketlerinde anahtar kelime bulunması

Bu maddelerin üzerinden tekrar geçelim hızlıca. Yazı başlığınızı ilgi çekici yapmanız gerektiği gibi yazıya ait anahtar kelimenizi başlıkta bulundurursanız ilk aşama tamamdır. Tabi bazı yazılar için aşırı ilgi çekici bir başlık, anahtar kelime kullanımının yerine geçebilir. Buna siz karar verirsiniz. URL yapınız siteadi.com/(bir şey olabilir veya olmayabilir/yazi-ismi/ şeklinde olması gerektiği için aynı zamanda url’de de anahtar kelimeniz bulunacaktır. Aşağıdaki örnekte görebileceğiniz gibi benim url yapım: herzamanileri.com/yazi-ismi.html şeklindedir.

Hatırlatma: Bazen wordpress yazı paneli, başlığı tam yazmadan yarım yamalak yazılmış olan kelimeleri url’ye koyuyor otomatik olarak. Sizin de manuel olarak bunu düzeltmeniz gerekir, yazıyı yayınlamadan önce komple yazıyı tekrardan okuyup seo kriterlerine tekrar göz atmakta fayda var.

Meta Description

Ben Yoast Seo eklentisini kullanmaktayım, size de Yoast’u tavsiye ederim. Oradaki talimatları yerine getirince yazınız zaten gayet uygun oluyor fakat tek tek açıklayalım. Google yazınıza ait etiketinizi indexliyor. Bu meta bilgisi 156 karakterden oluşmaktadır. Bu kısıma yazınız hakkında anahtar kelime veya varyasyonlarını geçireceğiniz anlamlı bir cümle yazmanız gerekmektedir. Bu anahtar kelime cümlenin ilk ögesi de olabilir (olursa aşırı bir faydası var mı gözlemleyemedim) son ögesi de olabilir. Fakat google arama sonuçlarını gözlemlediyseniz yazdığınız anahtar kelime arama sonuçlarında kalın halde gözükmekte. Bu kalın kelimelerin meta etiketinizin başlarına yakın tarafında olması daha şık bir görünüm kazandıracaktır. Örneği aşağıda; Mesela bu şık bir sonuç değil o üç kelimenin description başında olması daha güzel olurdu :)

Yazı İçindeki Anahtar Kelime Sayısı

Kelime sayınıza göre anahtar kelimenizi uygun sayıda metininizde geçirin. En azından bir tanesini kalın(strong veya b etiketi ile) yapın. Göze hoş geliyorsa daha fazla da yapabilirsiniz. Fakat seo’dan anlayan bir kişi makalenizi okumaya geldiğinizde “Bu ne la bütün anahtar kelime varyasyonlarını saçma saçma yerleştirmiş” demesin :)

Yazıya Resim Eklemek

Yazınıza resim koymak ziyaretçinin hoşuna gidebilecek bir durumdur, aynı zamanda bu resmin adı ve alt etiketi anahtar kelimenizi içeriyorsa arama motorlarının da ilgisini çeken bir durumdur. Ben seo friendly images(url) eklentisini kullanıyorum. Otomatik her resmin ismi neyse alt etiketini de aynısı yapıyor.

Site İçi Backlink

En temel olarak geriye backlink kalıyor. Fakat başlığıma yazı içi seoda dikkat edilmesi gerekenler dediğim için sınırlarımız maksimum site sınırlarıdır(tanıtım yazısı almayın vs demiyorum :) ). Bu yüzden alacağınız backlink’i de diğer yazılarınızdan almanız gerekmektedir. Bu nasıl olacak peki? Yazılarınızın tamamını dikkatli bir şekilde yazmanız gerekmektedir bunu yapabilmeniz için.

Örnek

Yazınızı yazarken konuyla ilgili başka bir makaleniz aklınıza geldi. (Mesela yazı böyle giderken “Bu arada blog yazarlarına tavsiyeler serimi de okumanızı tavsiye ederim. Yazı içi seoda yapılacaklar önemli olduğu gibi genel anlamda siteniz hakkında da önem vermeniz gereken çokça yer bulunmaktadır”) demek bu madde için iyi bir örnek olabilir.

Yükselmesini istediğiniz makaleye o yazının anahtar kelimesiyle link verin. Ha bunu başka bir site sahibi size yapmış ha kendiniz. Hatta sizin verdiğiniz link daha değerli. Eğer ki siz emin adımlarla sitenizi güçlendiriyor, değerini arttırıyorsanız verdiğiniz linkin değeri daha fazla olur. Bu yüzden yazılarınızı yazarken diğer yayınladığınız yazılar her zaman aklınızda olsun ve mümkünse bu link ağını güçlendirmeye çalışın her yazınızla. Ancak abartmaya da kalkışmayın.

Site içi seo ile yazı içi seo konusu birbirine çok yakın o yüzden bu yazıdaki yazılanları şiddetle uygulamanızı tavsiye ediyorum. Yoast Seo eklentisini kullananlar içinse yazınızın puanlamasındaki rengi muhakkak yeşil olsun. Sayfa analizi bölümünden basit hatalar yapmışsanız muhakkak düzeltin. Kendi gözlemim* olarak; “Yazı içi seo’su kuvvetli olmayan yazılar kolayca yükselmiyor veya tersini söylersek, yazı içi seosu güçlü olan yazılarınız hızlı bir şekilde iyi yerden sıralamaya girer (ister kurumsal ister blog) ardından yapacağınız işlemlerle hızlı da yükselir.”

Sizin sadece yazı içi seo için önereceğiniz şeyler nelerdir?

* koyduğum yeri yani kendi gözlemimi sitemde anlattım ;)

Kaynak: http://herzamanileri.com/bir-yazida-dikkat-edilmesi-gerekilen-seyler-3-yazi-ici-seo.html
weblozi bluecity kpssdelisi

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

KDOGAN KDOGAN Burada 13 Yıl Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad K** D**
  • Mesajlar 1901
  • Beğeniler 837 / 757
  • Ticaret 131, (%99)
Şöyle bir göz gezdirdim, tamamı bildiğim şeylerdi fakat yeni başlayan ve bilmeyen arkadaşların okuyup önem vermesi gereken bir yazı olmuş. Okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

SEO açısından yararlı bilgiler, teşekkürler.

fevzib fevzib WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Üniversite Öğrencisi
  • Konum Diyarbakır
  • Ad Soyad F** B**
  • Mesajlar 478
  • Beğeniler 396 / 113
  • Ticaret 78, (%100)
teşekkür ederim elinize sağlık

weblozi weblozi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek serbest girişimci
  • Konum Aksaray
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 380
  • Beğeniler 46 / 106
  • Ticaret 0, (%0)
o kadar emek verilmiş ,, ellerinize sağlık

Sana emredildiği gibi dosdoğru ol (HUD: 112)
wmaraci
wmaraci

kpssdelisi kpssdelisi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad O** D**
  • Mesajlar 550
  • Beğeniler 118 / 107
  • Ticaret 2, (%100)
----------------

KaRaKoSe53 KaRaKoSe53 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek E-Ticaret
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ü** K**
  • Mesajlar 375
  • Beğeniler 21 / 113
  • Ticaret 63, (%100)
eline sağlık faydalı makale olmuş

• Üyelik 31.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek SEO Danışmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** M**
  • Mesajlar 2548
  • Beğeniler 21 / 535
  • Ticaret 76, (%100)

KDOGAN adlı üyeden alıntı

Şöyle bir göz gezdirdim, tamamı bildiğim şeylerdi fakat yeni başlayan ve bilmeyen arkadaşların okuyup önem vermesi gereken bir yazı olmuş. Okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

SEO açısından yararlı bilgiler, teşekkürler.

Ben teşekkür ederim yorumunuz için.

fevzib adlı üyeden alıntı

teşekkür ederim elinize sağlık

Sağolun :)

weblozi adlı üyeden alıntı

o kadar emek verilmiş ,, ellerinize sağlık

Sağol :)

kpssdelisi adlı üyeden alıntı

Eline sağlık, ek olarak şunun da izlenmesini tavsiye ederim
http://youtu.be/KyCYyoGusqs?t=4m5s

İzleyelim bakalım :)

KaRaKoSe53 adlı üyeden alıntı

eline sağlık faydalı makale olmuş

Çok sağol :)

• Üyelik 31.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek SEO Danışmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** M**
  • Mesajlar 2548
  • Beğeniler 21 / 535
  • Ticaret 76, (%100)
İlginçtir ki yazı içi seo kelimesinde tepeye çıktım. Başka kelimelerde de deneyeyim bakalım :)

KTB KTB xxxx Kullanıcı
  • Üyelik 25.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad Ö** K**
  • Mesajlar 1233
  • Beğeniler 133 / 331
  • Ticaret 249, (%100)
Kelime sayısına göre anahtar kelime kullanımı konusunu biraz daha açar mısın? Örneğin 300 kelime var kaç adet anahtar kelime tekrarı doğru olur? Yani bu kuralın dışına çıkan çok site var ama bunu arama motoru yöneticilerinin bir açıklaması doğrultusunda mı söylüyorsunuz vs.. Teşekkür ederim.

• Üyelik 31.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek SEO Danışmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** M**
  • Mesajlar 2548
  • Beğeniler 21 / 535
  • Ticaret 76, (%100)

omerknet adlı üyeden alıntı

Kelime sayısına göre anahtar kelime kullanımı konusunu biraz daha açar mısın? Örneğin 300 kelime var kaç adet anahtar kelime tekrarı doğru olur? Yani bu kuralın dışına çıkan çok site var ama bunu arama motoru yöneticilerinin bir açıklaması doğrultusunda mı söylüyorsunuz vs.. Teşekkür ederim.

Yoast seo eklentisi bazen yazıda 5 kez anahtar kelimesi geçirmeme rağmen hiç geçirmediniz diyor o yüzden o eklentiyi kullanıyorsanız sitelerinizde kendinize güvenin daha iyi. Kendime güvendiğim bilgi ise %1 gibi bir oran var bence. 300 kelimelik yazıda iki üç kez geçirmek yeter de artar bence. Kendi yazdığım yazıların sonuçlarına göre bunu söylüyorum. Asıl önemli olan varyasyonlar gibi geliyor. Google cidden fark ediyor bence.

Mesela bu yazım için söylüyorum;

"Yazı içi seo" şu haliyle yani direk haliyle 5 kez + 1 de önceki yazı linki eklentisi sayesinde geçmiş. Yani ben metine aslında 5 kez keyword koydum 792 kelimelik bir yazı için. Fakat

"Yazı içi seo haliyle yazının içinde geçme sayısı ise 9 yani 5 kelime tam keyword 4 tane daha ise keyworde yapım eki çekim eki gelmiş.

Özetlersek yüzde 1 ideal fakat bu yüzde 1'i veya 2'yi varyasyonlar halinde dağıtmak daha iyi bence.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al