wmaraci reklam

PHP bilen üstadlar hangi yolu izlemeliyim ?

16 Mesajlar 1.772 Okunma
wmaraci reklam

phponur phponur WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 114
  • Beğeniler 16 / 11
  • Ticaret 0, (%0)
Fonksiyonları belirli kullanım amaçlarına göre kullanarak Script oluşturmayı nasıl pratik hale getirebilirim?

Sürekli sıfırdan birşey mi yapmalıyım yoksa daha tam hakim olmadığım için hazır scriptlerin bazı yerlerini mi editlemeliyim?

Bir websitem yok web dünyasını anlamak için hazır bir scriptle site açmalı mıyım yoksa php 'de daha iyi bir seviyeye gelip sıfırdan yazdığım bir site ile mi başlamalıyım? (olayın sadece PHP'de bitmediğinin farkındayım javascript, ajax vs.gibi konulara php'den sonra geçmeyi düşünüyorum)

Ayrıca verebileceğiniz tavsiyelere de sonuna kadar açığım :D

NOT:Yazımda bir yanlışım varsa affola :) Herkese TEŞEKKÜR EDERİM :)

wmaraci
reklam

MehmetARIK MehmetARIK Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 26.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 626
  • Beğeniler 13 / 260
  • Ticaret 2, (%100)
En baştan öğreneyim, yiyeyim içeyim diyorsan yanlış yaparsın. Uygulamaya gerekli zamanı ayırmalısın, ayrıca PHP öğrenmen, profesyonelce bile öğrensen birşeyler yapabileceğin anlamına gelmez. Önemli olan yaratıcılık. Mesela sen fonksiyon yapılarını, şartları falan herşeyi öğrendin diyelim. Ama yinede bir script gibi birşey yazamazsın. Çünkü böyle şeyler kitaplarda öğretilmez. kitaplar sana temeli verir, ayrıntıyı verir ama bildiklerini bir araya getirip birşeyle ortaya koymak sana kalır. O da deneyim meselesi.

Sana tavsiyem ihtiyacın ne ise onu öğrenip uygulamaya koyman. Form oluşturma istiyorsan sadece form oluşturmayı öğren. Zaten form oluşturmayı öğrenip kendine bir form örneği yapınca aynı zamanda PHP açılış ve kapanış etikelerini, noktalama işaretleri kullanımını falanda öğrenmiş olursun.

Bende zamanında kitapladan yalayıp yutmuştum PHP'yi. Ama bir baktım bazı özel şeyleri yapamıyordum. Araştırdığmda ise ne kadar kolay olduğunu anlıyordum. Ya ben biliyorum bunların hepsini diyordum. Ama bildiklerimi bir araya getirip farklı birşeyler ortaya koyamadığımı anladım işte.

Videolardaki adamlara da bakma sen :) Onlar video hazırlayacağım diye bakark yazıyorlardır. Ya da aynı şeyle uğraşa uğraşa hızlanmışlardır. Sende ileride hızlanırsın ama her zaman kullandığın kodlarda.

Okuyanların gözüne sağlık gece gece :D
ismer phponur ubrtrade

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 18.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 114
  • Beğeniler 16 / 11
  • Ticaret 0, (%0)

Mehmet ARIK adlı üyeden alıntı

En baştan öğreneyim, yiyeyim içeyim diyorsan yanlış yaparsın. Uygulamaya gerekli zamanı ayırmalısın, ayrıca PHP öğrenmen, profesyonelce bile öğrensen birşeyler yapabileceğin anlamına gelmez. Önemli olan yaratıcılık. Mesela sen fonksiyon yapılarını, şartları falan herşeyi öğrendin diyelim. Ama yinede bir script gibi birşey yazamazsın. Çünkü böyle şeyler kitaplarda öğretilmez. kitaplar sana temeli verir, ayrıntıyı verir ama bildiklerini bir araya getirip birşeyle ortaya koymak sana kalır. O da deneyim meselesi.

Sana tavsiyem ihtiyacın ne ise onu öğrenip uygulamaya koyman. Form oluşturma istiyorsan sadece form oluşturmayı öğren. Zaten form oluşturmayı öğrenip kendine bir form örneği yapınca aynı zamanda PHP açılış ve kapanış etikelerini, noktalama işaretleri kullanımını falanda öğrenmiş olursun.

Bende zamanında kitapladan yalayıp yutmuştum PHP'yi. Ama bir baktım bazı özel şeyleri yapamıyordum. Araştırdığmda ise ne kadar kolay olduğunu anlıyordum. Ya ben biliyorum bunların hepsini diyordum. Ama bildiklerimi bir araya getirip farklı birşeyler ortaya koyamadığımı anladım işte.

Videolardaki adamlara da bakma sen :) Onlar video hazırlayacağım diye bakark yazıyorlardır. Ya da aynı şeyle uğraşa uğraşa hızlanmışlardır. Sende ileride hızlanırsın ama her zaman kullandığın kodlarda.

Okuyanların gözüne sağlık gece gece :D

Hocam deneyim meselesi demişsiniz de o deneyimi sadece ihtiyacım olduğu zaman o kodu uygulamaya koyduğum zaman mı kazanacağım sadece ? :confused:

• Üyelik 26.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 626
  • Beğeniler 13 / 260
  • Ticaret 2, (%100)
Tabii. Ezberlesen ne olacakki? Kullanmadığın zaman unutacaksın. E bütün kodları içine alan bir çalışmayıda yapamayacağına göre en iyisi sadece ihtiyacın olduğu konularda araştırma yapıp uygulamak. Uyguladıkçada o yaptığın kodu öğrenirsin. Herşeyi ezberleyerek bir yere varamazsın.
Mesela if ve while kullanımını öğrendin diyelim. Bunlarla işini görecek, ihtiyacını karşılayacak bir kod yazman senin deneyimine bağlı. Ne kadar çok kullanım alanı, çeşit gördüysen o kadar yaratıcı olursun. Yoksa 1 if 2 tane de $xx ile bir web sayfasını istenmeyen ziyaretcilerden saklamayı nasıl akıl edebileceksin? Sonuçta senin öğrendiğin if yazınca işte fonksiyona koşul getirir. koşul sağlanmazsa olmaz falan filan işte :)

Ek Olarak: Senin öğrendiğin demekten kastım kitapların sana öğrettiği

wmaraci
wmaraci

kelebek kelebek WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Geliştirici
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 3142
  • Beğeniler 60 / 764
  • Ticaret 5, (%100)
Hocam hızlı yazmak istiyorsanız size tavsiyem bol bol örnek yapın boş zamanlarınızda sürekli kod yazın bir seviyeden sonra kodları ezbere bilecek ve hızlı yazacaksınız. Php biraz da yaratıcılık meselesidir yani kod bilebilirsin fakat neyi nerede kullanacağını da bilmen gerek bir plan hazırlaman gerek ben genelde önce bir taslak oluştururum yani şu bölümde şu fonksiyonu kullanacağım diye kafamda bir taslak oluşur sonra uygulama aşamasına geçerim

• Üyelik 18.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 114
  • Beğeniler 16 / 11
  • Ticaret 0, (%0)

Mehmet hocam ilk önce yanlış anlamadan dolayı çok özür dilerim yanlış açıklama yaptım sanırım, zaten sağ olsun eğitim sistemimiz yüzünden ezbere iş yapmanın ne olduğunu her yıl anlıyoruz zaten programlama yaratıcılık gerektirir, algoritma bilgi vesaire benim hızlı yazmadan kastım zaten yeni birşeyler oluşturarak yani fonksiyonları kullanım amaçlarına göre kullanarak işe yarar bir Script fikrini akla hızlı getirmekti, evet bu yazdığıma göre verdiğim örnek saçma oldu editleyeceğim. Bende bu dert var hocam düşündüğüm şeyi karşı tarafa düzgün aktaramıyorum Tekrar özür dilerim

adige adige jinepsmedia.com Kullanıcı
  • Üyelik 11.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek yok
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** S**
  • Mesajlar 150
  • Beğeniler 4 / 29
  • Ticaret 0, (%0)
Kendine bir script kur, yada googledan bul php scriptleri localhostuna kur sabah dal içine akşam çık.

Ama tavsiyem aynı zamanda bir kitap al sadece tecrübe ile de olmuyor bu işler.Sana teknik bilgi olarak faydası olucak.

• Üyelik 26.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 626
  • Beğeniler 13 / 260
  • Ticaret 2, (%100)
Kusura bakma.
Ama işte işe yarar birşeyler ortaya çıkarmak kod bilmenin yanısıra senin deneyimine de çok dayanıyor. Bende anlatmadım tam ne demek istediğimi.
Şöyle anlatayım. Ben bir e-ticaret scripti satın almıştım. Lisans şifresi giriyorsun ve etkinleştiriyorsun, domaine göre lisanslama yapıyor. Tabii lisanslama işini yapan PHP dosyalarını kat kat şifrelemiş yapan kişi. Ben günlerce uğraştım nasıl yapılmış diye çözmek için. Elimde saçma sapan bir lisans kodu var. Yok base64 çözdürüyorum yok md5 kırdırıyorm falan o lisans kodundan birşeyler çıkartmaya çalışıyorum. En sonunda PHP dosyasını ücretli olarak birine çözdürdüm ve ne göreyim. İçinde sadece 2 satır kod yazıyor. Mantıkda şu: w yerine #½${} kullan, a yerine #$½$½ bunu kullan falan diye bir tanımlama. Yani yer değiştirme. O da lisans şifresini ortaya koyuyor. O zamanlar 40 yıl düşünsem bu replace olayının bu şekilde kullanılabileceği ve böyle bir sistem oluşturulabileceği aklıma gelmezdi. Helal olsun dedim. Sadece bir fonksiyon döngüsüyle ne yapmış adam.
Bahsettiğim şey bu. Deneyimle, bol bol örnekle , araştırmayla yaratıcılığını geliştirirsin. Kalıpların dışına çıkıp kendi sistemini oluşturursun.

• Üyelik 18.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 114
  • Beğeniler 16 / 11
  • Ticaret 0, (%0)

adige adlı üyeden alıntı

Kendine bir script kur, yada googledan bul php scriptleri localhostuna kur sabah dal içine akşam çık.

Ama tavsiyem aynı zamanda bir kitap al sadece tecrübe ile de olmuyor bu işler.Sana teknik bilgi olarak faydası olucak.

Kitabım var hocam ama internetim yok yani şuan nereden yazıyorsun dersen mobil veri :D oda malum dayanmıyor

adige adige jinepsmedia.com Kullanıcı
  • Üyelik 11.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek yok
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** S**
  • Mesajlar 150
  • Beğeniler 4 / 29
  • Ticaret 0, (%0)
İnternete şuan için ihtiyacın yok aslında, elinde kitap var çok güzel.İnternete girdiğinde de 1,2 script ve e-kitap indir.Bilgisayarına localhost kur başla hemen.İnternetin olmaması daha güzel, daha kolay konsantre olursun.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al