Sitenizin tüm seo sorunlarını bu başlık altında yanıtlıyorum

876 Mesajlar 154.020 Okunma
smmexpress

AhmetYilmaz AhmetYilmaz Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 15.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Seo Danışmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 258
  • Beğeniler 11 / 315
  • Ticaret 7, (%100)

ElmasCreative adlı üyeden alıntı

adana web tasarım sitem anında index alıyordu Google Son Güncellemeden Sonra 4 Gunde Zor İndex Almaya Başladı neden Olabilir?

İndex sıklığı değişkenliği birçok sebebe bağlı olabilir. Aslında cevap birazda sizde. Sitenizde herhangi bir değişiklik yapıldı mı?
İp değişti mi?
Script Değişti mi?
Url leriniz değişti mi?
Birden yoğun içerik girişi yapıldı mı?
Yahut uzun zamandır yeni bir içerik girişi olmadı mı?
Sitemap dosyası düzgün çalışıyor mu?
Wp sitemap eklentisi aktif ise url puanı 0,? mı?
Sunucunuzda son zamanlarda başka domainler barındırılmaya başlandı mı ve bu domain sayısı 30'dan fazla mı?
Siteniz son zamanlarda herhangi bir sebepten erişime kapalı kaldı mı? (server error, trafik aşımı vs)
Domain son zamanlarda başka bir hesaba transfer edildi mi?
Son zamanlarda aynı ip adresinden sitenize çok sayıda ping attınız mı?
Sitenizde şüpheli işlem veya hacklink olmadığından emin misiniz?
wp ayarlarında arama motorlarının indexlemesine izin ver seçeneği aktif mi?
Son zamanlarda çok sayıda url nizi kaybettiniz mi? (İçerik kaldırma silme vs)

Sebepler çoğu zaman hiç beklenmeyen noktalardan kaynaklanabiliyor. Kısaca, bu gecikmeden önce sitede ne değişti? Yoksa hiçbir şey değişmedi, hep aynı idi yukarıdaki işlemlerde olmadı mı diyorsunuz? Eğer olmadı ise siteyi teknik olarak incelemem gerekecek.

Ek Olarak:

wallpaperstr.com_nature_doga_55_1920x1080.jpg

site adresinizi isimlere eklemeyin.
Resimleri birebir kullanmayın. Ya boyut değiştirin, ya resime bir nokta da olsa bir yenilik katın. En kolay index görseldedir ama yeni olmalısınız içerikte.

Ek Olarak:

eparim adlı üyeden alıntı

merhaba çok güzel bilgiler veriyorsunuz benim sağlık sitem var hit almak için neler yapmalıyım wiki tanıtım yapan programların en iyileri neler bir de blog tanıtım yapan otomatik program var mı? paylaşımlarınız için şimdiden teşkkrüler mutfaksaglik.com

Birçok sağlık sitesi varken neden eskisini bırakıp sizin sitenizi tercih etmeliler? Bu soruya odaklanın. Öncelikle sitenizin tasarımını değiştirin.

rejm(nokta)net
hurriyet com tr/saglik/

Gibi bir tasarım daha görsel ve yakışır olacaktır.

Sitede olmayan hiçbir kelimeyi ne etiketlere nede metalara eklemeyin. İçeriklerinizdeki başlıklarda h1 kullanın. İçeriklerde görsel kullanın. Trustrankı düşük sitelerde google kaliteye bakar. Bu sayfa kalitesi Pr değildir. Sitenizin görsellik kalitesidir. Doğru dizilim yapılmış mı yoksa herşey gelişi güzel mi? Buna da biraz değinmek gerekirse,

Sitenin en üst kısmı karşılama alanıdır. Size gelen ziyaretçiyi nasıl karşılıyorsunuz buna bakılır. Sol üst kısım site logosu olması gereken yerdir. Site için sosyal ağ kullanılıyor ise yine karşılama alanında olmalıdır (ve footer kısımda) Siz bu konuya uyuyorsunuz. Fakat iş burdan sonrası. Öncelikle iki kolonlu bir tema seçmişsiniz. İş dahada zorlaşıyor. İki kolon müşteri memnuniyeti için yeterli görülmüyor. Blog kategorisi altına girmeniz muhtemel. Girdiğiniz zaman başarı uzun vadede sağlanır. Bloglar şahsi görüşlerdir ve google bu yüzden kullanıcıya doğru bilgi vermek için size gözü kapalı güvenmez. Bu yüzden 3 kolon bir temaya geçmeniz avantajlı olacaktır.

Sitenin sağ kolonu boşluklarla dolu. Bunu yapmamalısınız. Ya doldurun ya kaldırın. Anasayfada etiket kullanmayın. Kategori ve iç sayfalarda kullanın. (sağ blok etiketler başlığı)

Toplist mantığından vazgeçin. İstatistliklere gizli kodla bakın. analytics gibi.

Footer alanına "kullanıcı sözleşmesi" ekleyin.

Site renklerinizi yaymayın. Örneğin sitede 6 farklı renk kullanılmış.

Manşetlerdeki resimler tam boy değil. Basıklık var. Tam çözünülürlük olmalı.

Aynı eklentiyi 2 kez kullanmayın. (Örn. ara butonu)

Kısaca siteyi elden geçirmelisiniz ilk. Aklınıza şu gelebilir, ne siteler var berbat ama ilk sayfada ilk sırada. Elbette. Fakat o site sahipleri ne çekiyor bir bilseniz. Dilerseniz parayı basın linkler alın, tanıtım yazıları basın, etiketler girin çalışın bu strateji ile. Ama her güncellemede aman sitem ne olacak şüphesi yaşayacaksınız. Hep tetikte olacaksınız. Güncelleme arkasından hemen, dalgalanma mı var, sitem düştü vs vs demeyin, yeriniz sabit olsun. Yeri sabitlemek içinde dış etkene bağlı kalmamalısınız. Yükselişin sebebi backlink değil bizzat sitenin kendisi olmalı. Bu yüzden site görünümü kalite standartına uygun bir tema olmalı.

Ek Olarak:

gokenim adlı üyeden alıntı

Google'da "kızlar ne diyor" şeklinde aratınca 5. sırada çıkıyorum. İlk 4'de kızlar soruyor sitesi var.. neden?

Arkadaşların verdiği cevaplar doğrudur. Henüz o kelimede yeterli değilsiniz ve çalışmaya devam. O site neden 4 sonuç çıkarıyor diyorsanız, bu kelime rekabeti neredeyse olmayan bir kelime öbeği. O site oturmuş bir site olduğu için google henüz daha iyi bir alternatif bulamamış demektir.

Ek Olarak:

furkandemirci adlı üyeden alıntı

http://www.kampanyamerkez.com/ kampanya kelimesinde 1. sırada olmak istiyorum. Nasıl sağlayabilirim bunu?

Bir önceki soruyla çok yakın buda. Sitenizin kategorisi gereği öncelikle sitede, turuncu, yeşil, beyaz tonları kullanın. İmkanınız varsa temayı 3 kolon bir tema ile değiştirin.

Meta kısmından, "kampanyalar." bu kelimedeki noktayı ve "KampanyaMerkez" bu kelimeyi çıkarın. Ayrıca "campaign" kelimesine de yer verin.

İç url de geçen kampanya kelimelerine ana domaine gidecek şekilde link verin ve bu linkte muse etiketi kullanın.

Görsel dosyaları isimlendirirken kampanya_1, 2-3-4-5 gibi isimlendirin.

Daha yüksek puanlandırılması için güncel kampanyalar kategorisini Anasayfanın yanına koyun. Öncelik sabit sayfalara gidiyor boş yere. (İletişim-hakkımızda vs)

Değişiklikleri hallettikten sonra tekrar 2. adıma geçeriz beraber.
gokenim

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

msahin msahin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek IT Webentwickler / Rollout
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 35
  • Beğeniler 1 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
merhaba hocam benim sitemide degerlendirir misiniz lütfen Site adresi : http://bit.ly/XaR898

ne yaptiysam ziyaretci gelmiyor malesef !

Benim anladigim sorun su sitede alt sayfalar indexleniyor fakat aramalarda ya cikmiyor ya da cikarsa cok cok gerilerde cikiyor
örnek: Jaguar Daimler 2.EL daimler double six cümlesi aynen title gecen alt sayfamda var fakat bu arama yapinca sonuclarda cikmiyor ancak cift tirnak koyarak ararsak sonuca ulasabiliyoruz. ya da site :siteadim.com gibi indexlere bakinca görebiliyoruz.

kisacasi bence alt sayfalarda benim sitemle google'in bi sorunu var aslinda durum 2 sene önce böyle degildi her alt sayfa aramalarda cikiyordu! birden böyle oldu. ne link aldim ne de baska bisey.

Yandexte sonuc böyle degil yandexte ayni kelimeyi aradigimda sitemin alt sayfasi hemen 4. sirada geliyor.

Bir Örnek daha su cümleyi aynen copy paste edip yandex.com.tr de arayin hocam: Renault Clio 2.EL Farkimiz Olmali

birde google.com.tr de arayin. sonuc=yok fakat google.com da ararsaniz 2. sayfada cikiyor ??? Nedir hocam bunun cözümü ne sorun var? bu örnekleri cogaltabilirim title lar alt sayfalar ayni sekilde ya yok ya gerilerde.

Nerde eksik var ? ne yapmak lazim ? belki de ben yaniliyorumdur incelerseniz sevinirim.

eparim eparim Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 01.02.2013
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek serbest meslek
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 56
  • Beğeniler 0 / 4
  • Ticaret 0, (%0)
hocam peki ücretsiz tema olarak sağlık sitesi için hangisini önerirsiniz? mutfaksaglik.com

gencolusum gencolusum Güç işLerin zoraki adamı Kullanıcı
  • Üyelik 03.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek eLeman
  • Konum Konya
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 315
  • Beğeniler 13 / 43
  • Ticaret 18, (%100)
adsense reklamlarına stil uygulama ve önbellekleme ayarı hakkında bilgi verir misiniz?

wmaraci
wmaraci

firatonline firatonline WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek öğretmen
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad F** Y**
  • Mesajlar 214
  • Beğeniler 35 / 34
  • Ticaret 12, (%100)
hocam selamlar, ben genel olarak google indexinin az olmasınından şikayetçiyim, bunu nasıl artırabilirim, yahoo 1890 iken google'ın 503 oluşu üzüyor gerçekten. http://goo.gl/F0HuR

elegance elegance Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 21.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek grafik & web tasarım
  • Mesajlar 233
  • Beğeniler 91 / 33
  • Ticaret 4, (%100)
Hocam selam.. www.miraraf.com benim sitem market raf sistemleri kelimesine 25 tane filan paravan açtım.. ilk sayfa 9. sıradaydı ikinci sayfaya gitti bugün.. bu denli hızlı düşmenin nedeni ne olabilir? paravanları hep aynı makale ile açıyorum. sürekli de farklı makale yazan var mı ki bi anahtar kelime için? cevap vermenizi rica eder kolaylıklar dilerim..

tRiumph tRiumph WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.02.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek pilot
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 37
  • Beğeniler 3 / 4
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba,
Verdiğiniz kıymetli bilgiler için çok teşekkürler.

15 günlük ve 2 aylık domainler için yapılacak ilk seo çalışmaları nelerdir ?

durancan durancan Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 97
  • Beğeniler 57 / 17
  • Ticaret 0, (%0)
hocam bazı kelimelerde 3. sırada bazılarında 5. sıradayım araya google görselleri giriyor. Şimdi sorun şu seo kasmamın bir yararı var mı 1. sıraya oturabilir miyim ? 1. sıradaki 2 site aynı yani biri diğerine yönlendirme yapıyor . Bir arkadaşım o site senden 3 yıl önce kurulmuş geçemezsin diyor doğrumudur ?

maxmajestic maxmajestic Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 11.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Gezi Yazarı, Veteriner Hekim,
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 31
  • Beğeniler 75 / 6
  • Ticaret 0, (%0)
Ahmet Hocam birkaç soru:

SEO anahtar kelimeleri ile uyumlu oldukça kaliteli bir makale yazdık diyelim.
Yazı diyelim Su Sporları kategorisine ait oldun. Etiketine de Su Sporları yazalım. Post Tittle ve URL de Su Sporları olsun.

Google sayfayı arama sorgularında getirirken neye göre belirliyor?

Benim anladığım; eğer kategoride aynı anahtar kelimeyi refere eden veya çeşitli yerlerden link alan varsa o daha güçlü oluyor.

Ancak benim sorunum şu ki, ben bazı kelime aramalarında Google etiket sayfalarımı getiriyor. Oysa o etikete ait sadece 1 post var. Neden direkt post'un kendisini getirmiyor?

XML Site Haritası eklentisindeki ayarların da bunun için önemli olduğunu düşünüyorum.
Kategori odaklı bir sitede bu eklentideki değerlerin en doğrusu nasıl olabilir?

Haftada 3 post giren ve sitesinde 500+ post olan birisi için, Site haritasına aşağıdakilerden hangilerini dahil edelim.

WordPress standard content:
Anasayfayı dahil et
Blog yazılarını dahil et
Çoklu sayfalardan aşağıdakileri dahil et (Bellek kullanımını ve site haritası kurulum süresini uzatır!)
Sabit sayfaları dahil et
Kategorileri dahil et
Arşivleri dahil et
Yazar sayfalarını dahil et
Etiket sayfalarını dahil et
Custom post types:
Include custom post type Videos
Include custom post type WPZOOM Exporter

Arama motoru robotlarına ne sıklıkta aşağıdaki sayfaları taramalarını söyleyelim?
Günde bir, haftada, ayda, yılda?

Anasayfa
Blog yazıları
Sabit sayfalar
Kategoriler
Bu ayın arşivi (anasayfanızla aynı olacaktır)
Daha eski arşivler (Yalnızca eski bir blog yazısını düzenlerseniz güncellenir)
Etiket sayfaları
Yazar sayfaları

Arama motoru robotlarına hangi öncelikte aşağıdaki sayfaları taramalarını söyleyelim
0,1-0,2-0,3-....1 ?
Anasayfa
Blog yazıları (yalnızca otomatik hesaplama devre dışıysa)
En düşük blog yazısı önceliği (otomatik hesaplama devre dışı olsa bile)
Sabit sayfalar
Kategoriler
Arşivler
Etiket sayfaları
Yazar sayfaları

Teşekkürler, katkıalrın ve ayırdığın değerli zaman için. Bu aralar çok yoğun olduğunu biliyoruz.

AhmetYilmaz AhmetYilmaz Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 15.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Seo Danışmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 258
  • Beğeniler 11 / 315
  • Ticaret 7, (%100)

msahin adlı üyeden alıntı

merhaba hocam benim sitemide degerlendirir misiniz lütfen Site adresi : http://bit.ly/XaR898

ne yaptiysam ziyaretci gelmiyor malesef !

Benim anladigim sorun su sitede alt sayfalar indexleniyor fakat aramalarda ya cikmiyor ya da cikarsa cok cok gerilerde cikiyor
örnek: Jaguar Daimler 2.EL daimler double six cümlesi aynen title gecen alt sayfamda var fakat bu arama yapinca sonuclarda cikmiyor ancak cift tirnak koyarak ararsak sonuca ulasabiliyoruz. ya da site :siteadim.com gibi indexlere bakinca görebiliyoruz.

kisacasi bence alt sayfalarda benim sitemle google'in bi sorunu var aslinda durum 2 sene önce böyle degildi her alt sayfa aramalarda cikiyordu! birden böyle oldu. ne link aldim ne de baska bisey.

Yandexte sonuc böyle degil yandexte ayni kelimeyi aradigimda sitemin alt sayfasi hemen 4. sirada geliyor.

Bir Örnek daha su cümleyi aynen copy paste edip yandex.com.tr de arayin hocam: Renault Clio 2.EL Farkimiz Olmali

birde google.com.tr de arayin. sonuc=yok fakat google.com da ararsaniz 2. sayfada cikiyor ??? Nedir hocam bunun cözümü ne sorun var? bu örnekleri cogaltabilirim title lar alt sayfalar ayni sekilde ya yok ya gerilerde.

Nerde eksik var ? ne yapmak lazim ? belki de ben yaniliyorumdur incelerseniz sevinirim.

Merhaba, öncelikle anahtar kelime ile içeriğiniz bahsettiğiniz gibi tam eşleşme sağlamıyor. Siz url leri baz alıyorsunuz. Durum böyle olsaydı /topic9.asp gibi url lere sahip domainlerin hiç yeri olmamalıydı. Yani url nin içerikle benzer olması artı getirir ama başlı başına herşeyi çözmez.

Bir gün iki adam boks maçına çıkmış. Birisi maç başlamadan önce boynundaki haç'ı öpmüş. Meraklı izleyicilerden birisi yanında bir papaz olduğunu görünce dayanamayıp sormuş. Papaz efendi adam maçtan önce haç'ı öptü, bu bi işe yarar mı? Papaz cevap verir : Eğer dövüş bilmiyorsa hiç bir işe yaramaz..

Url ler de böyledir. İçerik varsa işe yarar. Örnek kelimeniz : Jaguar Daimler 2.EL daimler double six, ama başlık : Satılık ikinci el oto jaguar daimler.

Anahtar cümle içeriğinizde url den başka hiçbir yerde tam olarak geçmiyor.

Diğer örnek verdiğiniz, Renault Clio 2.EL Farkimiz Olmali kelimesi 2. sayfada değil 2. sırada.

Domain ismi projelik jenerik bir isim. Ama almanız gereken verimi tam olarak kullanamıyorsunuz. Öncelikle temel seo kurallarına uymanızı öneririm. İçerikleri ne kadar sağlam girerseniz o kadar iyi. Ama script url yapılarınız buna çok müsait değil. Scripti değiştirme imkanınız varsa çok iyi olur

Ek Olarak:

eparim adlı üyeden alıntı

hocam peki ücretsiz tema olarak sağlık sitesi için hangisini önerirsiniz? mutfaksaglik.com

Bakmak lazım. Özel mesaj atıp hatırlatırsan uygun güzel bi tema araştırırız beraber. Şu an saat itibari ile pek verimli olamayabilirim çünkü seçim konusunda

Ek Olarak:

gencolusum adlı üyeden alıntı

adsense reklamlarına stil uygulama ve önbellekleme ayarı hakkında bilgi verir misiniz?

Neyi kastettiğinizi tam olarak anlayamadım. Bunun için özür dilerim. Vakit kısıtlılığı nedeniyle her ihtimali ayrı ayrı cevaplandıramıyorum. Bu ayarlar nasıl yapılır diye mi, seo açısından nasıl olmalı mı diye mi? Eğer 2.si ise örnek bir site adresi verebilirseniz onun üstünden daha net bir şeyler söylemek mümkün olur.

Ek Olarak:

Fırat Yalçın adlı üyeden alıntı

hocam selamlar, ben genel olarak google indexinin az olmasınından şikayetçiyim, bunu nasıl artırabilirim, yahoo 1890 iken google'ın 503 oluşu üzüyor gerçekten. http://goo.gl/F0HuR

Gece gece güldürdün beni gerçekten. Dmca ile içeriğini içerik hırsızlarına karşı korumuşsun, ama sitenin içeriği piyasada parayla satılan oyunların ziyaretçilere korsan dağıtımı:) Bir başkadır benim memleketim. Probleminiz kodlama ile ilgili sizde özel mesaj atarsanız daha sağlam bir kafayla incelemem gerekiyor. Çözülecek bir konu ama merak etmeyin

Ek Olarak:

elegance adlı üyeden alıntı

Hocam selam.. www.miraraf.com benim sitem market raf sistemleri kelimesine 25 tane filan paravan açtım.. ilk sayfa 9. sıradaydı ikinci sayfaya gitti bugün.. bu denli hızlı düşmenin nedeni ne olabilir? paravanları hep aynı makale ile açıyorum. sürekli de farklı makale yazan var mı ki bi anahtar kelime için? cevap vermenizi rica eder kolaylıklar dilerim..

Bu önemli bir kelime değil. Paravanlardan ziyade iç linkleme yapın daha hızlı fayda sağlayacaktır. Ayrıca rakipleriniz güçlü değil, yükselmeniz bu sayede dahada kolaylaşacaktır. Anahtar kelimeniz için iç linkleme yapın. İndex alın gerisini arama motoruna bırakın gereken yere sizi yükseltecektir.

Ek Olarak:

tRiumph adlı üyeden alıntı

Merhaba,
Verdiğiniz kıymetli bilgiler için çok teşekkürler.

15 günlük ve 2 aylık domainler için yapılacak ilk seo çalışmaları nelerdir ?

Seo çalışmalarının bir zamanı yok ki, 15 gün yada 2 ay diye sınıflandıralım. Bu konuyu artık aşmak gerekiyor. Bakın, örneğin, Aydın doğan bir gazete daha çıkarttı diyelim. Diğer tüm bünyesindeki sitelerin footer alanına o siteyi; aman domaini yeni aldık 3 aydan önce backlink çalışması yapmayalım. mı diyecek? Yayına girdiği gibi linkler basılır. İşin en büyük hatası da burda zaten. Balık baştan kokar.. Siz domaini alın. İlk iş arama motorlarına kaydedin. 2 gün acaba hangi scripti kursam diye geçirin. Yalpalayın. İçeriği yavaş yavaş girip seoya zaman tanıyın, sonra sitem indexlenmiyor sonuçlarda yokum diyin. Bu normal bir sonuç.

Domaini aldığınız gibi arama motorlarına kaydolmayın öncelikle. Önce siteyi yayına hazır hale getirin. Kesin budur sitem bu şekilde olacak dediğinizde kaydedin, zaten 1 saat gibi bi sürede alır ilk kayıtları. Ne geliyorsa elinizden onu zaman kaybetmeden yapın. Yeni site eski site olmaz seo için.

Ek Olarak:

durancan adlı üyeden alıntı

hocam bazı kelimelerde 3. sırada bazılarında 5. sıradayım araya google görselleri giriyor. Şimdi sorun şu seo kasmamın bir yararı var mı 1. sıraya oturabilir miyim ? 1. sıradaki 2 site aynı yani biri diğerine yönlendirme yapıyor . Bir arkadaşım o site senden 3 yıl önce kurulmuş geçemezsin diyor doğrumudur ?

Google domain yaşına göre sonuç çıkartmıyor. Ankara'da maydonoz ajans adında bir yer vardı. Bazı x kelimelerde 1. çıkmış ve bana gelen kişiye geçemezsin hiç ihtimal bile yok demiş. Sonuç; elbette al aşağı..

Burdaki durum bilmemezlikle alakalı. 30 yıllık bir domain olsada geçilir kısaca. Sorunun geri kalanı tamamen özel. Yani kelime ve siteyi bilmeden birşey diyemem. Duruma göre strateji de zamanda değişkendir.

wmaraci
Konuyu toplam 3 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 3 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al