wmaraci reklam
lidertakipci

1 Tıkla WordPress Kurulumu (Digitalocean)

19 Mesajlar 2.072 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

pikshub pikshub WM Aracı E-Mail Onaysız
  • Üyelik 22.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** A**
  • Mesajlar 120
  • Beğeniler 25 / 39
  • Ticaret 3, (%100)
Bu yazıda Digitalocean’da bir tık ile nasıl WordPress kurulumunun nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağım. Öncelikle neden Digitalocean tercih etmeniz gerektiğini anlatacağım. Digitalocean, VPS hizmeti veren ve fiyatlarıyla herkese hitap etmeyi sağlayan dünyada popüler olan bir firmadır. En büyük avantajı fiyat ve size sağlayacağı performanstır. Türk firmaları genelde VPS hizmetini oldukca yüksek fiyatlara vermektedir. Digitalocean’a denk bir fiyata sahip hizmet veren firmalar SSD kullanmamaktır. (Hatta ben Türkiye’de SSD kullanan bir firma henüz görmedim.) Peki bu SSD neden önemlidir? SSD, okuma/yazma performansı konusunda klasik HDD’lere göre çok hızlıdır. Çoğu kaynakta SSD’lerin HDD’lere göre okuma/yazma konusunda 100 kat daha hızlı olduğu söylenmekte. Özetle SSD, performans demektir.

Digitalocean’ın avantajları burada bitmiyor. Herhangi bir pakete giriş yaptıktan sonra istediğiniz zaman bu paketi bir tıkla yükseltebiliyorsunuz. Yedekleme konusunda da oldukca iyidir. Seçtiğiniz paketin fiyatının üzerine %20 daha vererek haftalık olarak otomatik sunucunuzun yedeklenmesini sağlıyorsunuz ve bu yedekleri bir tıkla geri yüklüyebiliyorsunuz. Bir diğer yedekleme yöntemi ise Snapshot. Bu yöntem için sizden herhangi bir ücret istenmiyor. İstediğiniz zaman elle sununuzu kompile yedekleyebiliyor, bir tıkla da geri yükleyebiliyorsunuz. Aslında Digitalocean için söylenecek daha fazla şey var. Ben konuyu daha fazla dağıtmayarak asıl konuya dönüyorum.

Digitalocean kayıt

Alttaki “Digitalocean kayıt ol” yazısına tıklayarak Digitalocean sitesine gidin. Alttaki butona tıklayarak kayıt olmaya giderseniz size 10 dolar hediye gelecektir ve bana da katkıda bulunmuş olursunuz.

Digitalocean Kayıt Ol

Hemen üst tarafta bulunan “Sign up” butonuna tıklıyoruz.

Daha sonraki ekranda sizden eposta ve parola isteyecek. Onaylama işlemlerinizi gerçekleştikten sonra artık ilk damlacığımızı oluşturup bir tıkla WordPress kurulumumuzu gerçekleştiricez.

Damlacık oluşturma ve WordPress

Giriş yaptıktan sonra üstteki “Create Droplet” butonuna tıklıyoruz.

Droplet Hostname: Öncelikle bu damlacığa bir isim vereceğiz. Bu ismi daha sonra değiştirebiliyorsunuz. Bu damlacığa dilediğiniz bir ismi verin.

Choose a size: Ben aylık 10 dolar olan paketi kullanmanızı öneriyorum. WordPress için başlangıçta en ideal paket budur. 1 GB ram, 1 CPU, 30 GB SSD ve 2 TB trafik. Yani aslında bu paket size uzun bir süre sunucuyla ilgili bir şey düşündürtmeyecek. Bir başka deyişle kafanız rahat edecek.

Choose a datacenter region: Bu kısımda sizden sunucunuzun lokasyonunu seçmenizi istiyor. Türkiye’ye en yakın Amsterdam gözüküyor ve çok yüksek bir ping değeri olmuyor.

Bu kısımdan sunucumuzun tabanını seçiyoruz. Bu alanda Ubuntu 14.04 x64’ü seçiniz.

Daha sonra “One-click Apps” sekmesine tıklayın. Ve oradan “WordPress on 14.04” seçin.

Aşağı doğru iniyoruz ve orada “Backups” özelliğini açıyoruz. (Unutmadan belirteyim; Otomatik yedekleme özelliğini daha sonra açamıyorsunuz. Ancak yeni bir sunucu oluşturup (yedekleme özelliğini açarak), sunucunuzu oraya taşıyarak sağlayabiliyorsunuz.

ve “Create” diyoruz.

Damlacık 60 saniyede oluşuyor.

Sunucunuzun ip adresini adres çubuguna yazdığınızda “Please log into your droplet via SSH to enable your WordPress installation.” uyarısı alırsınız. Email adresinize oluşturduğunuz damlacığın SSH bilgileri gönderildi. Onlarla SSH olarak giriş yapmamız gerekiyor. SSH kullanabilmek için: Windows kullanıyorsanız; PuTTY kullanın. Eğer Mac kullanıyorsanız terminalden yapabilirsiniz.

PuTTY indirdik. Email adresimizdeki bilgilerle giriş yapacağız.

ssh root@droplet-ip-adresi

Şu şekilde giriş yapıyorum:

Giriş yaptığınızda bir uyarı çıkacak. Ona “Yes” deyin. Giriş yaptığınızda parolanızı girmenizi ister. Unutmayın parolayı yazarken ekranda herhangi bir şey hareket olmaz. Sanki yazmıyormuş hissine kapılabilirsiniz , yazıyorsunuz. Yazdıktan sonra “Enter” tıklayın. Giriş yaptıktan sonra UNIX password diye bir şey çıkacaktır. O alana parolayı tekrar girin.

Daha sonra “ENTER new UNIX password” gelecektir. Oraya yeni bir parola girin (güçlü olması önemli. Bu root parolanız olacak). Daha sonra bunu tekrar girmenizi isteyecek.

WordPress Kurulum

Şimdi sunucunuzun IP adresini adres çubuguna girip enter deyip kuruluma başlayın. (Bu ip adresi gelen mailde ve digitalocean panelinde yazar.)

İşlem bu kadar!

Domain Bağlama

Domaini nerden aldıysanız belli isim sunucularını digitalocean’a göre ayarlamanız gerekiyor.

nameservers: (Bu nameservers’ları domainize bağlayın) (Gerekli nameservers’ları domain’niniz ile bağladıktan sonra en az bir saat geçtiğinden emin olun)

ns1.digitalocean.com
ns2.digitalocean.com
ns3.digitalocean.com

Detaylı anlatım için

Damlacığınız ile domaininizi digitalocean üzerinden eşleştirin. (Bu kısımlar oldukca basit olduğu için anlatımına girmiyorum) Bunun için detaylı anlatım

Daha sonra “damlacık_ip_adresiniz/wp-admin/” gidip Ayarlar sekmesinin altında bulunan Genel sekmesinden “WordPress Adresi (URL)” ve “Site Adresi (URL)” alanlarını değiştirin.

Ek bilgiler

Mysql parolası gibi bilgiler SSH ile giriş yaptığınız vakit önünüzdeki bilgi notunda yazar. Aşağıdaki örnekte olduğu gibi. Ek olarak belli lokasyonlarda bu alanda verilir. Örneğin WordPress dosyaları /var/www/html yolundadır. SSH olarak oraya gitmek için şu komutu girebilirsiniz. “cd /var/www/html” ve gittiğiniz bu yolda hangi dosyaların olduğu görmek istiyorsanız “ls” komutunu girin.

Mysql parolası “/etc/motd.tail” dosyasında bulunmaktadır.

Güvenlik önlemleri için:

iptables ile güvenlik önlemleri
htaccess güvenlik önlemleri

wp-config ile güvenlik ayarları

Hız için:

WordPress site hızlandırma ve CPU kullanımını azaltma yöntemleri

Bu kurulumun daha basiti için:

Digitalocean Wordpress Kurulumu (Basitleştirilmiş)

Kaynak:

1 Tıkla WordPress Kurulumu (Digitalocean)
001

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

srhtycl srhtycl IBM Ambassador Kullanıcı
  • Üyelik 13.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Software Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 501
  • Beğeniler 86 / 124
  • Ticaret 12, (%100)
Türkiye'deki firmalardan hala VPS/Hosting alan insanlara acıyorum. Onların çektiği çileyi kimse çekmiyor. Güzel bir rehber olmuş, emeğinize sağlık.
Shrikeen

kişi bu mesajı beğendi.

Engin07 Engin07 Engin ÖZTÜRK Kullanıcı
  • Üyelik 20.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad E** Ö**
  • Mesajlar 1965
  • Beğeniler 700 / 560
  • Ticaret 36, (%100)
SSD VPS/VDS veren firma görmedim demek biraz yanlış o zaman yerli büyük firmaların hiçbirini daha önce görmediniz demek buda 0 araştırma demek. Netinternet ve Ozkula hatırladığım kadarıyla yıllardır SSD hizmet veriyorlar.
Fiyat olarak bakarsakta, düşük paketlerde DigitalOcean ucuz fakat 4 GB Ram ve üzeri olan paketlerde yerli firmalar inanılmaz bir farkla ucuz.
Zira digitalocean 120 Lira civarına geliyor 4 GB ram olan paketi, Ozkulada 70 TL, Netinternet ise 115 TL aşağı yukarı aynı orası.
Turhost'da veriyor ama orası daha pahalı digitalocean'dan.

Ama anlatım genel olarak başarılı, tabiki yabancılara hitap eden projeler için digitalocean daha yararlı olacaktır lokasyondan dolayı.

ismail03 ismail03 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Ameliyathane Hemşiresi
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad I** Ç**
  • Mesajlar 2633
  • Beğeniler 344 / 487
  • Ticaret 12, (%100)
srhtycl nedenki hocam ? merak ettim (Bi konuda haklısınız destek sistemi berbat )

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 22.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** A**
  • Mesajlar 120
  • Beğeniler 25 / 39
  • Ticaret 3, (%100)

srhtycl adlı üyeden alıntı

Türkiye'deki firmalardan hala VPS/Hosting alan insanlara acıyorum. Onların çektiği çileyi kimse çekmiyor. Güzel bir rehber olmuş, emeğinize sağlık.

Yorumun için teşekkür ederim.

001 001 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Otelci
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad V** C**
  • Mesajlar 89
  • Beğeniler 25 / 21
  • Ticaret 3, (%100)
sağol hocam denedim ama becerememiştim

• Üyelik 22.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** A**
  • Mesajlar 120
  • Beğeniler 25 / 39
  • Ticaret 3, (%100)

Engin07 adlı üyeden alıntı

SSD VPS/VDS veren firma görmedim demek biraz yanlış o zaman yerli büyük firmaların hiçbirini daha önce görmediniz demek buda 0 araştırma demek. Netinternet ve Ozkula hatırladığım kadarıyla yıllardır SSD hizmet veriyorlar.
Fiyat olarak bakarsakta, düşük paketlerde DigitalOcean ucuz fakat 4 GB Ram ve üzeri olan paketlerde yerli firmalar inanılmaz bir farkla ucuz.
Zira digitalocean 120 Lira civarına geliyor 4 GB ram olan paketi, Ozkulada 70 TL, Netinternet ise 115 TL aşağı yukarı aynı orası.

Ama anlatım genel olarak başarılı, tabiki yabancılara hitap eden projeler için digitalocean daha yararlı olacaktır lokasyondan dolayı.

Merhaba Engin07,

Hiçbir şekilde yok demedim. Sadece bu zamana kadar görmediğimi belirttim ki bunu da "Ben Türkiye’de SSD kullanan bir firma henüz görmedim" diye ifade ettim. Öznel bir şekilde söyledim. Dediğiniz gibi araştırma yapılabilirdi. Bu konuda bilgim yoktu, teşekkür ederim.

Lakin ben fiyatı ve fiziksel özelliklerinden bir yana verdiği özellikler ve kolaylık. Türk firmalar (eminim kaliteli hizmet verenleri vardır) verdikleri sözleri bile tutmamakta.

Ek Olarak:

ismail03 adlı üyeden alıntı

srhtycl nedenki hocam ? merak ettim (Bi konuda haklısınız destek sistemi berbat )

Türk firmaların eleştirilecek bir çok yanı var. Tabi avantajları da yok değil. Mesela paylaşımlı hosting konusunda Türk firmaları çok daha iyi ve esnek ki bunun yanında lokasyon avantajı da var.
Engin07

kişi bu mesajı beğendi.

Suistimal Suistimal Bismişah, Allah Allah Kullanıcı
  • Üyelik 14.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad H** G**
  • Mesajlar 320
  • Beğeniler 138 / 123
  • Ticaret 30, (%97)
Çok güzel bir anlatım olmuş. Forumda bu tarz konular artar umarım. Teşekkürler.

Çalış, Çabala.

• Üyelik 22.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** A**
  • Mesajlar 120
  • Beğeniler 25 / 39
  • Ticaret 3, (%100)

001 adlı üyeden alıntı

sağol hocam denedim ama becerememiştim

Yorumun için teşekkürler. Umarım becerirsin. Eğer yine yapamazsan, bu yönteme göre daha basit olan bir yol daha paylaşmıştım. Onu da uygulayabilirsin.

Ek Olarak:

Suistimal adlı üyeden alıntı

Çok güzel bir anlatım olmuş. Forumda bu tarz konular artar umarım. Teşekkürler.

Yorumun için teşekkürler, Suistimal

srhtycl srhtycl IBM Ambassador Kullanıcı
  • Üyelik 13.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Software Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 501
  • Beğeniler 86 / 124
  • Ticaret 12, (%100)

Engin07 adlı üyeden alıntı

Saydığınız tüm firmaların internet çıkışlarını üst üste koyun sonra birde DO ile kıyaslayın. İş depolama alanı ve trafikle bitmiyor. VPS'de lokasyonun hiçbir önemi yok. Zira server kullanmayı biliyorsanız DO'da elinizin altında über hızlı bir internet bulunuyor. Kullanıcıya yansımıyor. VPS alınacaksa kesinlikle Türk firmalarını tercih etmiyorum. En azından Turhost hariç tutulabilir. Türkiye'de kurumsalmış gibi gözüküp hiçbir halta aramayan bir sürü bilişim hizmeti veren site var. Öğrencilere eskiden 100$ çek veriliyordu şimdi 50$ olmuş, sağlık olsun. Bence öğrenci kardeşlerim DigitalOcean üzerinden hizmet alarak server yönetimi bilgilerini de çok ciddi şekilde ilerletebilirler. "Limitsiz özellikler!" diyip %20 CPU limiti koyan, bilmeyen kesimi bu şekilde dolandıran insanlardan almamaları bence gayet isabetli olur. Türkiye'deki birçok firma bunu yapıyor. Sınırsız hosting diye alıyorsunuz, 2.siteyi de wordpress tabanlı kurunca bir bakmışsınız siteniz askıya alınmış. Neden? CPU aşımı olduğu için. Desteğe yazarsınız ve konu şuraya gelir: "Bir üst paketimiz olan VPS hizmeti satın alırsanız sorununuz çözülür." Aaa mutlu müşteriler. :)

Çözümü basit 5 dolara frankfurt çözümlü Digital Ocean VPS. Öğrenciysen ilk 20 ay -yeni kodla ilk 10 ay- beleşe geldi bile. Daha ne olsun? :) Kur 3-5 tane wordpress sitesi. Hepsi alsın günlük 2k ziyaretçi, tertemiz.

Ayrıca neden herkes 4GB ramli VPS alıyormuş gibi bir algı oluştu ki? Burada takılan birçok insan öğrenci. Hatta site işleriyle uğraşan birçok insan öğrenci. +100TL'lik paketlerde sadece diğerlerine göre ucuza geliyorsa bunun ne anlamı var ki? İyi bir optimizeyle 512MB ramli VPS'de 3-5 wordpress siteyi yüksek hitle çalıştırabilirler.
pikshub

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al