wmaraci reklam

En iyi çekirdek tema hangisi? Önemli soru

6 Mesajlar 833 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Selamun aleyküm, fazla uzatmak istemiyorum. Wordpress için performanslı, kaliteli kodlanmış, işlevsel bir çekirdek tema arıyorum.

Üzerine CSS yazılıp kullanılacak onun için kesinlikle görünüşü, tasarımı güzel diye tema önermeyin lütfen. Genelde tema önerisi sorulduğu zaman bizim insanların dikkat ettiği tek şey görüntüsü oluyor. CSS ile tasarım çizilebilir.

Underscrores gibi starter temalar var ama onlar da işlevsellik yönünden düşük seviyede. Profesyonel yazılımcılara hitap ettiği icin.

Kaliteli çekirdek tema istemem sebebim, PHP bilgim nerdeyse yok. Mesleğim de yazılım değil yani profesyonel olmak için vakit ayıramam. Çekirdek temanın güvenliğini, performansını ve islevselliklerini kullanıcam üzerine CSS ile elimden geldiğince tasarım çizmeye çalışırım.

Ama güvenlik ve performans çok önemli. Premium temalar kullanılmayan binlerce kişiselleştirme ayarından dolayı çöplüğe dönmüş durumda.

İnşallah anlatabilmisimdir. Oceanwp, Astra temaları güzel gibi. Tabi ücretsiz sürümde bir çok özelliği kısmışlar.

Bir blog, viral, haber tarzı tema düşünüyorum. Zaten kategori ne olursa olsun herkes bu tip temaları kullanıyor.

Bazı ücretsiz temaların ücretli sürümlerinde (benim için aşırı gereksiz özellikler var) mesela woomerce kullanmicam, mega menü kullanmicam vb. Bunlara zaten gerek yok. Sadece gerekli olan şeyler önemli benim için.

Hatta ben admin panelindeki ozellestirmeleri bile çok gereksiz buluyorum. Sadece bir kez özelleştirme yapıyoruz sonra bir daha dokunmuyoruz. Ama admin panel özelleştirme ayarları, veritabanı vb sürekli kaynak tüketiyor. Bu konuda yapılan yabancı testler var.

Yani temel seviyede bir cekirdek kod arıyorum. Tabiki o kadar da boş olmasın underscores gibi. İşlevsellikler önemli, benzer konular mesela... Her bir özellik icin ayrı ayrı eklenti kurmak akıllıca olmaz. En azından gerekli şeyler temada bulunmali.
Öneri bekliyorum

wmaraci
reklam

yasinatagun yasinatagun Webtisyen.com Kullanıcı
  • Üyelik 20.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek WordPress Dev.
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** A**
  • Mesajlar 456
  • Beğeniler 117 / 95
  • Ticaret 0, (%0)
Genesis Framework üstünde geliştirme yapabilirsin. Bunun yanında Astra, OceanWP, Divi gibi temalardada pagebuilder + css yardımıyla 0'dan site kurabilirsiniz.

Ek olarak:

Cherry Framework
Tesla
Gantry
Headway
Thesis

bunlarada göz atabilirsin.
Bipixel webloggi

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
yasinatagun teşekkürler hocam bunların yarısını biliyorum zaten. Yani isim olarak da bulmakta sorun yaşamıyorum. Bunlar dışında daha yuzlercesi daha var. Ama hangisini tercih etmem daha mantıklı olur. Yukarıda gerekli bilgileri vermiştim bu şartlar altında hangisi en mantıklısı.

Genesis thesis vb frameworklar daha özelleştirilmiş frameworklar, geliştiriciler ve yazılımcılar için harika ama bunun dışında iyi bir öğrenme eğrisi gerekiyor. Yani belirttigim gibi uğraşmak ve zaman harcamak istemiyorum. Performanslı ve temel islevsellikleri olan hafif bir tema. Tasarımda ufak değişiklikler yapıp kullanmak istiyorum.

Yüzlerce seçenek var fakat seçmek sorun. Tek tek incele diyebilirsiniz evet son bir kaç yıldır bunu yapıyorum zaten ama hâlâ karar veremedim. SQL sorguları, kaynak tüketimi, performans, hafiflik, kaliteli kod yapısı bir çok kriter var.

Pagebuilder lar resmen performans katili hocam. Bunların SQL, kaynak ve performans kıyaslamaları var yabancı sitelerde bakmissinizdir herhalde. Bu kadar taviz vermek istemiyorum. Bir de zaten bir kere yapılıp bırakılan şeyler için bu kadar performans kaybetmeye gerek yok diye düşünüyorum. Yoksa gidip newspaper, bimber vb temalar kullanıp içinde yüzlerce kullanilmayan özellik 5-10 saniye sayfa yükleme süresi 2-3 MB sayfa boyutu kullanla farkı olmuyor. Şuan en hafif ve çok fonksiyonlu temayı arıyorum. Seçenekler belli evet ama hangisi ve neden bunu araştırıyorum.

Geliştiriciler daha iyi anlarlar ve kullanmayı tercih ettikleri çekirdek tema hangisi onu merak ettiğim için açtım konuyu teşekkürler.

• Üyelik 20.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek WordPress Dev.
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** A**
  • Mesajlar 456
  • Beğeniler 117 / 95
  • Ticaret 0, (%0)
Mfa şuanda en hızlı wordpress temaları listesinde Divi, Astra ve GeneratePress temaları da yer alıyor. Özellikle Astra'yı incelemeni tavsiye ederim.

Astra ile fazla kodlama bilgisine gerek kalmadan, hatta hiç gerek kalmadan çok düşük boyutta ve oldukça hızlı web siteler tasarlayabilirsin. Zaten şuanda en hızlı 3-4 tema içerisinde bulunuyor. Astra'nın bir özelliği de yukarıda bahsettiğin "kullanılmayan" özellikleri tek tek iptal edip silebiliyor oluşun. Tema sana sadece kullanacağın şeyleri yüklemene izin veriyor.

Page builder kullanıp kullanmaması önemli değil. Kod yazılımı ve kalitesi önemli olan. Tabi bunun yanında sitenizi yavaşlatan faktörleri sizin optimize etmenizde yarar sağlayacaktır.

Eğer hızlı temalar arıyorsan fazla zorlamadan zaten liste halinde bulabilirsin Google'da.

Örneğin MyThemeShop temaları da oldukça hızlıdır. Hemen her bir teması hız için özellikle optimize edilmiştir.

Bunların yanında senin ne istediğini tam olarak anlayamasamda (kod yazmak istemiyorsun, siteyi tasarlamak istiyorsun, hızlı olsun istiyorsun), umarım doğru bir cevap vermişimdir.

Kısacası, eğer kodlama ile uğraşmak, geliştirici gibi çalışıp baştan bir tema üretmek istemiyorsanız bu temalara göz atmalısınız.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 20.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek WordPress Dev.
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** A**
  • Mesajlar 456
  • Beğeniler 117 / 95
  • Ticaret 0, (%0)
Mfa Eğer hızlı ve kodlama yapmadan düzenlenebilir temalar arıyorsan ben sana aklımdakileri listeleyeyim.

Divi, Astra, OceanWP, GeneratePress, MyThemeShop'un hemen her teması, ThemeForest'taki Meks tema yapımcısının hemen her teması bunlara örnek gösterilebilir. Bu temaların kendi built-in ayarlamaları var. Renk, font, layout, tipografi, featured section gibi pek çok özelliği zaten tema içerisinde kendiniz ayarlayabilirsiniz.

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)

yasinatagun adlı üyeden alıntı

Mfa şuanda en hızlı wordpress temaları listesinde Divi, Astra ve GeneratePress temaları da yer alıyor. Özellikle Astra'yı incelemeni tavsiye ederim.

Astra ile fazla kodlama bilgisine gerek kalmadan, hatta hiç gerek kalmadan çok düşük boyutta ve oldukça hızlı web siteler tasarlayabilirsin. Zaten şuanda en hızlı 3-4 tema içerisinde bulunuyor. Astra'nın bir özelliği de yukarıda bahsettiğin "kullanılmayan" özellikleri tek tek iptal edip silebiliyor oluşun. Tema sana sadece kullanacağın şeyleri yüklemene izin veriyor.

Page builder kullanıp kullanmaması önemli değil. Kod yazılımı ve kalitesi önemli olan. Tabi bunun yanında sitenizi yavaşlatan faktörleri sizin optimize etmenizde yarar sağlayacaktır.

Eğer hızlı temalar arıyorsan fazla zorlamadan zaten liste halinde bulabilirsin Google'da.

Örneğin MyThemeShop temaları da oldukça hızlıdır. Hemen her bir teması hız için özellikle optimize edilmiştir.

Bunların yanında senin ne istediğini tam olarak anlayamasamda (kod yazmak istemiyorsun, siteyi tasarlamak istiyorsun, hızlı olsun istiyorsun), umarım doğru bir cevap vermişimdir.

Kısacası, eğer kodlama ile uğraşmak, geliştirici gibi çalışıp baştan bir tema üretmek istemiyorsanız bu temalara göz atmalısınız.

Teşekkürler hocam evet bunların hepsini biliyorum. Optimizasyon konusunda da şükür yeterli bilgim var. Tema geliştirmekle uğraşmak istemiyorum. Yani ekstra özellikler yazma, durmadan harici eklentiler yazma, güvenlik kodları yazma vb. Yoksa tabiki kodlarla oynuyorum sürekli. Çoğunlukla yüzlerce kod siliyorum kullandığım temalarda. Tabi her guncellemede yenilemek gerekiyor bunalttı artık. Bunun için daha minimal kod yapısına sahip bir tema arıyorum. Tasarımı ben yaparım derken amaç bu değildi, sürekli tema önerilerinde performansa bakmadan en cafcaflı temaları önerip duruyorlar. O yüzden tasarım önemli değil dedim.

Evet son söylediğiniz temaların hepsini daha önce defalarca kullandım. Google da da var bu yüzden konu açtım. Yoksa varolan birşeyi tekrar tekrar sormak değil amacım.

Bu temalarda özelleştirme seçenekleri fazla evet ama ben bunu istemiyorum işte. Bir kere ayarlayıp bir daha oynamadigimiz şeyler fazladan yük yapıyor. Veritabaninda saklanıyor bütün veriler boş yere. Bu yüzden özel tema yaptırmak veya özel yazılım yaptırmak daha akıllıca ama maliyetli. Gereksiz bir ton şey var.

Astra temayı da kullandım ama işlevsellik olarak az gibi gelmişti bana son durum nedir bilmiyorum. Pro sürümü olan
ücretsiz temalardaa genelde hayatı bazı özellikleri eklemiyorlar bu büyük sorun.

İstediğim şey olabildiğince kaliteli kodlanmış, makul işlevsellikleri olan (benzer yazılar, paylaşım vb) yani eklenti ihtiyacını en dusukte tutan, CSS ve js makul seviyede tutulmuş, SQL sorgusu minimalist edilmiş, gereksiz özelleştirmeler kullanılmamış bir haber/blog teması.

Bu tür temalar var ama daha çok tek sayfalar için hazırlanmış durumda. Haber sitesi islevsellikleri olan en minimalize temayi arıyorum.

Şuanda elimden gelen geliştirmeleri yaparım belli bir noktadan sonra da inşallah temayı daha da özelleştirebilecegim kadar gereksiz yükler olmaması lazım.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al