wmaraci reklam

Opencart vs Magento vs PrestaShop

15 Mesajlar 8.816 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

hypnoyzes hypnoyzes WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Geliştirici
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 106
  • Beğeniler 12 / 28
  • Ticaret 0, (%0)
Birisini seçip tema ve eklenti geliştirmek , müşteri ihtiyaçlarında ticaret yazılımı olarak kullanmak istiyorum.
Çekincelerime geirsek
Opencart, genel geçer olarak en amatörlerin dahi kullandığı en yaygın sistem ama patlakların sorunların eksik olmaması gibi sorunları da var.
Baz ıözellikler eksik olarak geliyor, en küçük eklentiler için bile inanılmaz paralar harcamınıza neden olabiliyor.

Magento

Genel olarak çok ağır. 2gb aşan bir yazılım gördüm. Daha bunun veritabanı ve trafiği var. Bana da inanılmaz hantal geldiği doğrudur.

Prestashop
Şimdiye kadar en bulduğum en iyisi diyebileceğim bazılarının önyargıyla yaklaşabildiği bir sistem ama opencart kadar yaygın olmayabilir. Ona oranla daha az sorunsuz.

Şimdi oturup eticaret sistemi yazmak için 3-3.5 ay ayıramayacağım. Sizin tercihleriniz veya tercih etmiyorsanız nedenleri nelerdir ? Savaştıralım bu cmsleri.

wmaraci
reklam

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Opencart; patlaklar, sorunlar nedir? Açarsanız biz de öğrenir ve ona göre ihtiyaç halinde yardımcı olmaya çalışırız elimizden geldiğince.

Magento; kesinlikle paylaşımlı hosting de verim alamazsınız. Sunucu kiralamanız gerekir. Sunucu kiralamakla bitmez, site hızlandırma için oldukça emek harcarsınız.

Prestashop; en az yardım alabileceğiniz bir yazılımdır, bu yüzden yaygınlık oranı azdır.

Zaten kendiniz açıklamışsınız hangisinin en ideal olduğunu aslında.
melankolia inan02

kişi bu mesajı beğendi.

Kiroglumarket Kiroglumarket Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Esnaf
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 1681
  • Beğeniler 631 / 817
  • Ticaret 1, (%100)
yilmaz70

hypnoyzes

madem bu kadar geliştirmeyeme meraklı arkadaş ozaman kendisi bir yazılım geliştirsinde bizde türkiye olarak gurur duyalım ve onun yazılımını kullanalım. Ben bir opencart geliştirici olarak bu açıklama ancak acemi ve yazılımdan anlamayan bir insanın açıklaması olarak kabul edilebilir görüyorum . Belirttiğiniz bütün sistemler bazı farklılıklar gösterilsede temeli php + mysql den ibarettir. Bunları bilmeden hangi yazılım sistemi olursa olsun bocalarsınız.
melankolia inan02 yilmaz70

kişi bu mesajı beğendi.

inan02 inan02 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** İ**
  • Mesajlar 747
  • Beğeniler 64 / 258
  • Ticaret 11, (%100)
yilmaz70 Kiroglumarket %100 haklısınız. Şuana kadar 0 sıkıntı opencart. Bu arada yardımlarınız için teşekkür ederim tekrardan.
Kiroglumarket yilmaz70

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 11.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Geliştirici
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 106
  • Beğeniler 12 / 28
  • Ticaret 0, (%0)

Kiroglumarket adlı üyeden alıntı

yilmaz70

hypnoyzes

madem bu kadar geliştirmeyeme meraklı arkadaş ozaman kendisi bir yazılım geliştirsinde bizde türkiye olarak gurur duyalım ve onun yazılımını kullanalım. Ben bir opencart geliştirici olarak bu açıklama ancak acemi ve yazılımdan anlamayan bir insanın açıklaması olarak kabul edilebilir görüyorum . Belirttiğiniz bütün sistemler bazı farklılıklar gösterilsede temeli php + mysql den ibarettir. Bunları bilmeden hangi yazılım sistemi olursa olsun bocalarsınız.

Yazılımdan anlamayan acemi ? Afedersiniz ama sanırım opencart sizin kutsalınız filan oluyor! Opencart içlerinden en kötüsü bana kalırsa hemende s*dik yarışına bağlamışsın tebrik ederim bir opencart yorumu üzerinden bu kendini bilmez yorum.

Laravel, Symfony, Wordpress, hepsinde geliştirmişliğim var vuejs, nodejs javascript etkin olarak kullanıyorumda. Biraz yavaş gel.

ben anlamıyorum varsay soruyorum. Türkiye genelinde yaygın ama bu sistemle çok alay eden hatta sırf kullananlara dahi neler söyleyen insanlar var. :) Sırf tartışmak için yazıyorsunuz. Bu tartışmayı daha fazla sürdürme niyetim yok. Sıkıtnıları ortada. Her ağzı olan konuşuyor ne yazıkki. İnsanı herşeyden soğutursunuz. Neyin tribini yaşıyorsanız artık. İnsan gibi iletişim kurmayı beceremeyip agrefis karşı tavır alan biriyle ne konuşulabilir ?
"Opencart kullanmayanlar amatör ? " diyorsun açıkça :D

Hayatında magento, prestashop woocommerce filan kullanmışlığında yoktur senin. Opencart kurup opencart geliştiricisi de olunmuyor söyleyeyim. Bizde niye böyle insanlar var arkadaş anlam veremiyorum. Yabancı gruba gitsem bu gibi tripler atacak kimse çıkmaz. Adamın kuyruğuna basmışız gibi kendini kanıtlamaya çalışır tavırlar. Bunlara hiç gerek yok.

Cms'leri savaştıralım dedim, bana saldırın savaşalım demedim.

Bak bakalım gözünle görebiliyor musun? Sen kullanıyorsun diye bir cms en iyisi olamaz. %3 dilimlik bir kullanıma sahip

Böyle çıkıntılar yüzünden şimdi konuda baltalanmış olacak ne yazıkki :(
Bayro

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 06.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Esnaf
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 1681
  • Beğeniler 631 / 817
  • Ticaret 1, (%100)
hypnoyzes

evet ben sizi tanımıyorum ve yaptığınız bu yorumdan ötürü eleştiriyorum. Evet sizde beni tanımıyorsunuz ve bu yorumdan ötürü eleştirmenizde haklısınız. Ben opencart geliştiricisiyim evet ve sadece opencart kurup kaldırmıyorumda bunuda bilmeniz gerekmektedir. Opencart benim kutsalım değil ama yıllarca emek verip kullandığım ve geliştirmelerde bulunduğum bir sistem.

Ayrıca bu sistemde yapılmayanı yapan ve onlarca para karşılığında bir çok düzenlemeler ve geliştirmeleri ücretsiz sunan birisiyim. Eleştiri yaparken bunuda kaaliye almanız gerekiyor. Yani eleştirecek olan insanı da iyi tanımaız gerekmektedir. Belirttiğiniz diğer sistemleride kullandım merak etmeyin ama opencart anlaşılır alt yapısı ve düzgün mvc sistemi hiyerarşisi nedeniyle bu sistemde geliştirmeyi uygun gördüm. Ben diğer sistemleri kullanmadım (Laravel, Symfony, Wordpress vb) ama kullandığım ve neyin ne olduğunu da bildiğim bir sisteme böyle kötülemeyide uygun görmüyorum.
hypnoyzes

kişi bu mesajı beğendi.

Komut Komut www.d-help.com Kullanıcı
  • Üyelik 23.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek E-Ticaret Yöneticisi
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 552
  • Beğeniler 17 / 169
  • Ticaret 29, (%100)
Merhaba, öncelikle son verdiğiniz grafik belirli bir ülkeye aittir. Genele ait değildir.

Prestashop nedir diye merak ediyorsan BURADA bir konu açtım. Okumanı tavsiye ederim. Ancak genelde ülke olarak araştırmayı sevmediğimiz için bu tip şeyler ilginizi çekmemiş olabilir.

Prestashop: ülkemizde geliştiricisi bir elin parmak sayısını geçmeyecek kadar az. Destek alabileceğin neredeyse kimse yok RESMİ FORUM DAHİL. Yapacağınız ticarete göre geliştirme yazabilecek firmada yok denecek kadar az ve hepsi ayrı bir havada. Türkiye'de önemli derecede kullanılıp değiştirilen bir yazılım. Benim 2 sitem hala prestashop altyapısına sahiptir.

Magento: Türkiye'de bir kaç profesyonel lisanslı geliştiricisi mevcuttur. Eğer paran varsa kullanabilirsin. Flo bu sistemi kullanan sitelerden birisidir. 3 versiyonu bulunmaktadır. Bunlardan 2 tanesi ücretlidir. Türkiye'de ücretsiz destek bulman neredeyse yok gibi birşey. Bir dönem kullandım sonra bıraktım.

Opencart: Bu sistemi nedense ülke olarak sevdik. Diğerlerine nazaran belki kullanımı daha kolay ondan olabilir. Türkiye'de desteği yeterince mevcut. Temada felanda çok sorun yaşamazsın. Bir sitemde de opencart kurdum kullanıyorum (düzenleme bitince yayına alacağım).

Woocommerce: Wordpress eklentisinden henüz bir tık ileriye gidemedi. Eklenti üzerine eklentilerle çalışan bir sistem. 5 gün öncesine kadar kullanıyordum. Bunda kritik sorun wordpress ve woocommerce arasında versiyon farklılığı yaşarsan cpu sorununa neden oluyor. Ancak en nihayetinde wordpress bilindiği üzere Google arama motorunda 1-0 kazançlı başlıyor.

Ben yazılımcıyım dediğine göre; Senin için kullanacağın sistemin ne olduğunun bir önemi olmaması lazım. Ne dili bildiğini bilmiyorum ancak Php biliyorsan ve framework lerde de bilindikleri kullanıp yönetebiliyorsan adı presta olmuş opencart olmuş bi önemi olmaması lazım senin için. Ha yok ben amatörüm bu işlerde diyorsan EN ÇOK DESTEĞİ KİMDEN ALIYORSAN O ALTYAPIYI KULLAN. Yoksa yalnız kalırsın ve forum forum sorunlarına çözüm ararsın. Kolay gelsin.
eka7a hypnoyzes

kişi bu mesajı beğendi.

Kodespa Kodespa Rabbyte.net Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Eski Hosting provider :)
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 1819
  • Beğeniler 572 / 572
  • Ticaret 2, (%100)
Benim düşüncemi sorarsanız arkadaşlar uzun uzadiye tartışmaya açık bir konu ancak kısaca şöyle söylemek doğru olur sanırım;
Opencart - Başlangıç ve hiç tecrübesi olmayanlar için ideal
Magento - Desteği de kullanımı da barındırması da zor bir sistem başlangıç seviyesine hitap etmiyor.
Prestashop - Her ikisinin ortasında kalan bir sistem orta düzey kullanıcılar için ideal.

Bunlar kendi düşüncelerim ve işin içinde ciddi yatırım varsa sıfırdan yapılmasından yanayım her zaman.
hypnoyzes

kişi bu mesajı beğendi.

Türkiyenin ilk Hosting Forumu; Rabbyte.net Hepiniz davetlisiniz...

• Üyelik 11.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Geliştirici
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 106
  • Beğeniler 12 / 28
  • Ticaret 0, (%0)
Vav konunun bu kadar hızlı toparlanacağını beklemiyordum. Değerlenmeye başlamış. Açıkası biliyorsan neden soruyorsun denmiş ancak bir yatırım yapmayı planlıyorum geleceğe yönelik bununda iyi olmasını istiyorum.
Bu nedenle başkalarının tecrübeleri önemli.

Opencart ile dalga geçilmesine sebep olacak çok fazla şey var. Yıllardır ara ara ihtiyaç olunca kullanıyoruz. Kurup geçmesi uğraşmaması bir anlamda pratik olabilir ama ürün filtrelemesinde bir iki tanesi dışında yok. Varsayılan olarak toplu silme özelliği bile gelmiyor.

Prestashop forumlarında ingilizcem problem olmadığı için eski çözümlerde geziniyordum fakat oralar sessiz. Nasıl eklenti ve tema giydirileceği hakkında sayısız kaynak ve video var. Sormaya da ihtiyaç yok pek. Bir hata anında stackoverflow ile birlikte düzinelerce çözüm var. Kaldı ki bu tür hatalar kolay çözümlenebilir olur %90 oranında. Yani kaynak sıkıntısı görmüyorum. Tabi Türkçeye indirgememeliyiz.
Bunun için üst düzey ingilizce bile gerekmiyor.

Sonuç olarak ben müşteriye kuracağım için bu sistem üzerinden devam etmeliyim ve hepsinde projelerle uğraşmışlığım var. Opencart yeni tema giydirip, fixlemelerini yaptım. prestashop için küçük pluginler yazdım. Magento'nun da açık kaynak sürümü yayımda. Woocommerce de "themeforest" gibi havuzlarda yerini hiç eksik etmiyor.

Ancak benim şu aşamada seçimim prestashop'tan yana olacak.

Benzer bir istatistik burada yer alıyor. Opencart diğer ülkelerde hiçte yaygın değil. Buna hiç şaşırmıyorum da zaten.

Son olarak kendi eticaret sistemimi yazmaktan konu açılırsa bunun için 3-4 aylık bir dilim gerekli benim düşündüğüm süreçte. Denenebilir ben denemeyi düşünmüyorum şahsen biri karşıma iyi bir teklifle gelip yaptırmak istemediği sürece. Normal müşterilere hazır sistem gayet ideal. Farklı projelerde extreme işler bulabiliriz.

• Üyelik 06.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Esnaf
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 1681
  • Beğeniler 631 / 817
  • Ticaret 1, (%100)
hypnoyzes

Opencart ile ilgili geliştirmelere yönelik planlarınız varsa whatsapp görüşmek isterim. Bu konuyu karşılıklı diyalog halinde görüşmek daha faydalı olacağını düşünüyorum. Aklımda bu sistemle alakalı bir çok geliştirme fikrleri var bunlardan bir örnek vermek gerekirse buradaki yapmış olduğum bir düzenlemeyi paylaşmayı uygun görüyorum. Bilgi ve tecrübe paylaştıkça çoğalır.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al