wmaraci reklam

AMP Eklentisini Silmeli miyim?

5 Mesajlar 789 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

birhabervar birhabervar WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 378
  • Beğeniler 169 / 125
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba arkadaşlar.

Siteyi görsel anlamda daha da işlevsel kılmak için 2 geliştirme yaptım. Ancak bu geliştirmeler AMP ile uyumlu değil.

Birincisi, sitede header kısmına bir kod yapıştırdım. Bu kod, google aramalarında etiket sayfam çıkınca etiketin ait olduğu yazıya doğrudan yönlendirme yapıyor.

Kullanmak isteyen olursa:

if(is_tag() && $wp_query->found_posts < 2):
global $post;
$link = get_permalink($post->ID);
header("Location: ".$link);
endif;
?>

İkincisi, siteiçi linkleme yapmak ve bu linklerin daha göz önünde bulunması hem de estetik durması için "Inline Related Post" eklentisini kurdum.

Ancak, AMP sayfalarda inline related post ile uyguladığım linkler çok daha çirkin ve sayfa bütünlüğünü bozan bir şekilde görünüyor.

Ayrıca etiket sayfaları doğrudan yazıya yönlenmiyor.

Bu durumda ne tavsiye edersiniz? Boş verip böyle devam mı etmeliyim, yoksa AMP eklentisini kaldırmalı mıyım?

wmaraci
reklam

cnrsgr cnrsgr Caner Sağır Kullanıcı
  • Üyelik 04.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Ajans Direktörü
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad C** S**
  • Mesajlar 738
  • Beğeniler 58 / 463
  • Ticaret 46, (%98)
AMP Google'ın önemsediği bir proje. İnternet kullanımının önemli bir kısmının mobil kullanıcılar tarafından gerçekleştirilmesi, başta Google olmak üzere sektördeki tüm firmaları yeni atılımlar yapmaya itiyor. Birkaç sene öncesine kadar responsive tema responsive tema diye Google'ın altını üstüne getirirken, şimdi mobil uyumlu olmayan tema neredeyse kalmadı diyebilirim. Hatta birçok tema üreticisi, kendi temalarına özel AMP sürümlerini de yayınlıyor.

Bu kısmı sürü psikolojisi olarak yorumlamak değil de, kullanıcı deneyimi açısından yorumlamak gerekir. İnternet sitesine gelen kullanıcıların kaç tanesi mobil kullanıcı? Bu kullanıcılar ne kadar süre geçiriyor? Adsense görüntülenmelerinin ne kadarı mobil kullanıcılara yapılıyor ve gelirin ne kadarı mobil kullanıcılardan sağlanıyor? Bunların hepsi cevaplanması gereken önemli sorular. Bu sorulara yanıt verirken; AMP'nin kullanıcı dostu daha düşük boyutlu sayfalar oluşturduğunu, oluşan sayfaların okunmasının daha kolay olduğunu da kabul etmek gerekir.

Birinci düzenleme, etiket sayfasına gelenleri, yazıya yönlendirme işlemi bence siteyi gereksiz yere dolduran bir işlem. Bu işlem yerine izleyebileceğin iki yol var.

1. Robots.txt dosyasından tüm etiket indekslerinin kaldırılmasını sağlamak
2. Bu yönlendirmeyi .htcaccess üzerinden gerçekleştirmek.

İkininci düzenlemeye gelecek olursak; Inline Related Post eklendisi, AMP sayfalarda sadece text olarak gözüküyor. Bu kullanımı eklentinin CSS dosyalarında değişiklik yaparak görünümünde minimal değişiklikler yapabilirsin. AMP izin veriyor mu bilmiyorum yazıya arka plan rengi ekleme, yazıyı sayfaya ortalama, "Okumalısın: Başlık Bu Şekilde" haline getirme gibi yöntemler izleyebilirsin. Ki bu sadece estetik bir kaygı.

Ben şahsen sadece içerik sayfalarında Amp yönlendirmesi yapıyorum. Geri kalan sayfalar, web düzenimle aynı düzende.
birhabervar sworks

kişi bu mesajı beğendi.

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
AMPforWP eklentisi kullanıyorsanız eğer eklenti sahibiyle iletişime geçin. 1 gün sonra cevap verdikleri oluyor ama ilgileniyorlar yinede.

Ziyaretçilerin yaptığı yorumlarda profil resimleri, gravatar yerine benim seçtiğim avatar oluyordu ama AMP sayfasına uyarlayamamıştım bunu sadece normal sitede bu özellik vardı. Mail attıktan sonra benden wp-admin ve ftp bilgilerimi istediler ve sorunu doğrudan çözdüler. Hatta yetmedi güncellemeyi yanlış yaptığım için adamların yaptıkları tüm değişiklikler kayboldu tekrar rica ettim tekrar bilgilerimi kullanarak sorunu ikinci kez düzelttiler.

İngilizce sorununuzu açıklayın yardımcı olacaklardır ücretsiz. Tek dezavantajı 1 gün sonra falan dönüyorlar ortalama.

İkinci önerim ise şu, AMP sayfalarını kapatın sadece yazılarınızı AMP'ye göre ayarlayın. Yani mobil tarayıcıdan url yazıp giren birisi doğrudan AMP olmayan sayfa ile karşılaşacak. Sadece Google'dan gelen mobil kullanıcılar AMP sayfanız ile karşılaşacak. Google aracılığıyla o sayfaya giren kullanıcı en fazla içeriğinizi okuyabilecek. Logonuza tıklayıp anasayfaya gittiğinde veya menüden iletişim vs. sayfalara tıkladığı an normal mobil görünüme gidecek.

Ben siteye gece, gündüz modu gibi görsel şeyler eklediğim için şahsen bu şekilde kullanıyorum AMP'yi, o da mecburiyetten. Baktığında Site hız testlerinde normal site görünümüm, AMP görünümünden daha optimize. Tabi AMP 'nin sayfa boyutu, normal görünümün boyutunun yarısı değerinde o başka. :)
birhabervar

kişi bu mesajı beğendi.

birhabervar birhabervar WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 378
  • Beğeniler 169 / 125
  • Ticaret 0, (%0)
teşekkür ederim.

kocakserdar7 AMP for WP kullanıyorum ancak premium değil. Ayarlarını da ben yapmadım zaten, bir arkadaşım yaptı. Onun için nasıl kurulduğuna dahil daha hiç bakmadım. Sadece google'dan gelen kullanıcıları ayarlamak için kurcalayabilirim, çok mantıklı. Çok teşekkür ederim.

cnrsgr Çok teşekkür ederim. Bu konuları gözden geçireceğim. Özellikle eklentinin yazıya altçizgi eklenmesi işe yarayabilirdi ancak böyle bir özellik yok. Fakat yazı rengi değişebiliyor. Bunu kurcalayabilirim AMP için.

Ayrıca bu kodu yerleştirmek sayfayı nasıl yorabiliyor? Fayda/zarar eğrisinde baktığımızda şöyle bir sonuçla karşılaşıyorum.

Geçen gün etiketi google'da ilk 5'te yer alan bir sayfama 8 kişi girmişti. Bunlardan 3'ü yazıya girmiş. Yani dönüşüm yaklaşık %40 iken, bu kodu yapıştırdıktan sonra (dünden beri) O sayfaya doğrudan gelenlerin sayısı 18. Kaçı yönlendirmeyle geldi bilmiyorum ancak önceki gün bu konunun görüntülenmesi 15'ti. Yani 12 kişi doğrudan gelmişti. Rakamlar çok düşük evet, ama oranlarına baktığımızda siteyi azıcık yavaşlatmasına değer gibi görüyorum. Bu konuda ne düşünürsünüz?

Bu istatistiklerin sağlamasını şu anda yapamıyorum. Search konsola yansımadı daha.

Gelirlere gelince: Son 1 haftalık gelirin yaklaşık %70-75 kadarı telefon ve tabletten. Trafiğin de %61,7'si telefon ve tabletten. Yani yakın bir orantı var.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

cnrsgr cnrsgr Caner Sağır Kullanıcı
  • Üyelik 04.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Ajans Direktörü
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad C** S**
  • Mesajlar 738
  • Beğeniler 58 / 463
  • Ticaret 46, (%98)

birhabervar adlı üyeden alıntı

teşekkür ederim.

kocakserdar7 AMP for WP kullanıyorum ancak premium değil. Ayarlarını da ben yapmadım zaten, bir arkadaşım yaptı. Onun için nasıl kurulduğuna dahil daha hiç bakmadım. Sadece google'dan gelen kullanıcıları ayarlamak için kurcalayabilirim, çok mantıklı. Çok teşekkür ederim.

cnrsgr Çok teşekkür ederim. Bu konuları gözden geçireceğim. Özellikle eklentinin yazıya altçizgi eklenmesi işe yarayabilirdi ancak böyle bir özellik yok. Fakat yazı rengi değişebiliyor. Bunu kurcalayabilirim AMP için.

Ayrıca bu kodu yerleştirmek sayfayı nasıl yorabiliyor? Fayda/zarar eğrisinde baktığımızda şöyle bir sonuçla karşılaşıyorum.

Geçen gün etiketi google'da ilk 5'te yer alan bir sayfama 8 kişi girmişti. Bunlardan 3'ü yazıya girmiş. Yani dönüşüm yaklaşık %40 iken, bu kodu yapıştırdıktan sonra (dünden beri) O sayfaya doğrudan gelenlerin sayısı 18. Kaçı yönlendirmeyle geldi bilmiyorum ancak önceki gün bu konunun görüntülenmesi 15'ti. Yani 12 kişi doğrudan gelmişti. Rakamlar çok düşük evet, ama oranlarına baktığımızda siteyi azıcık yavaşlatmasına değer gibi görüyorum. Bu konuda ne düşünürsünüz?

Bu istatistiklerin sağlamasını şu anda yapamıyorum. Search konsola yansımadı daha.

Gelirlere gelince: Son 1 haftalık gelirin yaklaşık %70-75 kadarı telefon ve tabletten. Trafiğin de %61,7'si telefon ve tabletten. Yani yakın bir orantı var.

İlk olarak aşırı içerik sahibi olmayan sitelerin etiketlerinin hiçbir şekilde indekslenmemesi gerektiğine inanıyorum. Şahsen tüm projelerde site açılmadan önce etiketlerin indekslenmesini kapatıyorum, devamında bir kategori kadar içeriğe sahip olan etiketleri indeksletiyorum sadece. Bunu da aşama aşama, etiket doldukça takip ederek gerçekleştiriyorum. Çünkü çok fazla indeks, çok fazla hit diye bir mantık yok. Doğru indeks, doğru içerik ve doğru kullanıcıya ulaşmak diye bir mantık var. Eğer sen de bu yöntemi kullanırsan, bence etiketi sayfaya yönlendirmene gerek dahi kalmaz.

Yorma konusuna gelecek olursak; site içerisinde ne kadar az yönlendirme/sorgu olursa, o kadar verimli olur düşüncesiyle hareket ediyorum hep. Yazı tiplerinden, font boyutlarına kadar tek tip haline getirip, renk kodlarını da olabildiğince aza indirgemeye gayret ediyorum. O yüzden tekrar bir kod ekleyip, bu kodla da etiketleri içeriğe yönlendirmek siteyi yormaya da hiç lüzum görmüyorum.
nettebilgi birhabervar

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al