freelance iş ilanları

Wordpress sitem yavaş diyenler için rehber

60 Mesajlar 13.945 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1987
  • Ticaret 10, (%100)

vaveyla adlı üyeden alıntı

Ya etiketleyemedim :( @Mrtcn üstad yani stabil olmadığı için kullanılmaz diyorsunuz.

Sitenin ipsini gizleme ihtiyacı duyuluyorsa kullanılır. Ülkede cdn kullananların haberi yok ama, yönlendirmeler o kadar rezalet ki tr lokasyonu olan yerden cdn hizmetide alsanız trafik avrupadan dönüyor. Millet boşa para harcamış oluyor.

Routingler iyi değilse, millet ağzıyla kuş bile tutasa o network gecikmesini deli gibi hissedersin, türkiye içinde bile routingler bile leş.

Çok takmayın bu tarz gecikmeleri, orta doğuda sıradan bir gün yapcak hiç bişi yok
sterk yilmaz70

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

vaveyla vaveyla WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.12.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Konya
  • Ad Soyad R** C**
  • Mesajlar 338
  • Beğeniler 107 / 71
  • Ticaret 3, (%100)

yilmaz70 adlı üyeden alıntı

vaveyla Ben o konuyu da takip ediyorum. Orada yapılmak istenen; Cloudflare de ücretli olan bir uygulamayı hosting firmalarının ücretsiz olarak entegre etmesi yönünde bir baskı yapılmasıdır.

Ve açıkçası bazı siteleri kontrol ettiğimde; tarayıcıda sayfa geçişleri hızlı görünüyor ama açılış hızlarında maalesef olumlu bir etkisini göremedim.

Ben hız severim :) Site hızlı olsun diye yapılması gereken ne varsa yaparım. Eğer TR lokasyonda bulunan sitelerde Cloudflare faydalı olduğuna emin olsaydım inanın hiç itirazsız kullanın derdim.

Ne zaman stabil hale gelir, o zaman kullanılabilir derim.

Mesela BunnyCdn Asia & Oceania olmak üzere İstanbul lokasyonda Cdn hizmeti verdiğini beyan ediyor. Ve ben bir çok sitede bunu test ettim. Ancak ne hikmetse özelikle görsellerin Kanada üzerinden verildiğini gördüm. Bir sitemde Paris üzerinden sabitledim bir kaç gün bekledikten sonra göreceğim gerçek durumu.

Şimdi TR lokasyonda Cdn hizmeti veren ''en uygun fiyat'' olan yerleri araştırıyorum.

Üstad bu yorum çok açıkladı çok teşekkürler. @Mrtcn hocam sizede çok teşekkürler
yilmaz70

kişi bu mesajı beğendi.

MasterKazanc MasterKazanc WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek İçerik üreticisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** G**
  • Mesajlar 567
  • Beğeniler 178 / 341
  • Ticaret 1, (%100)
Paylaşımınız için çok teşekkür ederiz. Benim şöyle bir sorum olacak özel sunucuda bir çok wordpress site barındıranlar için memcached, redis, vernish gibi teknolojileri önerir misiniz? Bu teknolojilerin wordpress tarafında veya sunucu tarafında ne gibi dezavantajları olur?
yilmaz70

kişi bu mesajı beğendi.

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
MasterKazanç Sadece redis kullandım Nginx alt yapısında olan sunucuda. Anlık kesintiler olduğunu gördüm ve kullanmayı bıraktım.

Memcached tavsiye ediliyor açıkçası. Daha çok Litespeed sunucularda faydası olduğunu biliyorum.

Varnish ücretsiz olarak başarı sağlıyormu, emin değilim.

Bu konularda sworks daha deneyimlidir bence. Kendisinden rica edelim tecrübelerini aktarması için :)
sworks MasterKazanc

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 06.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** G**
  • Mesajlar 567
  • Beğeniler 178 / 341
  • Ticaret 1, (%100)
yilmaz70 Cevabınız için teşekkür ederim. Vallahi harika olur sworks Sunucu tarafında önbellekme konusunda bazı makaleler okudum. Ancak kayda değer bir verim alınır mı ne gibi sorunlar yaratır bilemedim. Litespeed evet gerçekten çok iyi ancak lisans maliyetleri çok yüksek. Karşılaştırma yaptığım zaman bu konuda wordpress için nginx'i maliyet/performans açısından daha uygun bulduğumu da belirtmek isterim.
yilmaz70

kişi bu mesajı beğendi.

SEBTURKA SEBTURKA WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.09.2019
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** T**
  • Mesajlar 351
  • Beğeniler 140 / 141
  • Ticaret 0, (%0)
Yazım bulunsun, müsait olunca bir gözden geçireyim. Teşekkürler.
yilmaz70

kişi bu mesajı beğendi.

http://www.ilgikolik.com

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
yilmaz70 Estağfurullah :) Yazıyı tekrar tekrar okudum bu arada gayet başarılı olmuş Yılmaz abi eline sağlık. :)

MasterKazanç Varnish hem Nginx hem Litespeed'in sundukları sunucu bazlı önbellek yöntemlerine göre geride kaldı. Bu yüzden Varnish kullanılması için hiçbir sebep göremiyorum.

Memcached veya Redis Object Cache yöntemleri gerçekten siteye bağlı olarak kimi durumlarda çok etkili olabiliyor, hatta hayat kurtarır diyebilirim. Redis, Memcached yöntemine göre daha hızlı ve kapsamlıdır.

Tabii, normal bir blog sitesinde Object Cache kullanılması için pek bir sebep yok. Çünkü ziyaretçileri bağlamaz sadece admin sayfasını kendiniz için hızlandırmış olursunuz. İlla blog sitesine object cache kuracağım diyorsanız tabiki zararı olmaz, bu durumda daha basit ve sade olması sebebiyle Memcached öneririm.

Hayat kurtarır dememin sebebi şu, sitenizde WooCommerce, üyelik sistemi, profil sistemi, BBPress , mesajlaşma sistemi, WPML çok dilli site eklentisinden biri veya tamamı bile varsa o zaman işler değişir işte. Ya da sahibinden gibi bir siteyi WordPress ile yapacaksanız eğer, Redis tam olarak bu tür karmaşık sistemler için birebir harika çalışır. Tabii böyle bir sistem için Redis kullanıldığında oldukça RAM de gerekecektir. W3TC eklentisi Redis ve Memcached konusunda oldukça etkili çalışıyor.

Bu arada bu tür komplike siteler için Nginx, web server olarak pek fazla yanıltmaz. :) Oldukça stabildir ve güvenilirdir.
sterk yilmaz70 MasterKazanc

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 06.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** G**
  • Mesajlar 567
  • Beğeniler 178 / 341
  • Ticaret 1, (%100)
sworks Merhaba, zamanınızı ayırıp böylesine güzel ve açıklayıcı cevap yazdığınız için teşekkür ederim. Herkese iyi çalışmalar dilerim.
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

vaveyla vaveyla WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.12.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Konya
  • Ad Soyad R** C**
  • Mesajlar 338
  • Beğeniler 107 / 71
  • Ticaret 3, (%100)
üstad nginx sunucuda supercache kurdum ama s.cachede css sıkıştırma js sıkıştırma vs yok. Bu yüzden w3 total kursam nasıl olur?

enerjiveguc enerjiveguc Wordpress Destek Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5151
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
Eline koluna yüreğine sağlık üstad... çok yerinde bir bilgiseli... umuyorum burada belirtilen işlemler yapıldıktan sonra sorun yaşayan arkadaşlar konu açarlar diyeceğim ama na'mümkün :)

Hiç olmazsa bir iki kişi faydalansa o da insanın yüzünü güldürmeye yetecek...

:Zafer el işareti: :Zafer el işareti:

:)
yilmaz70

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 3 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 3 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al