wmaraci reklam
lidertakipci

Kısaca “SEO” ve “Google Seo” Nedir ?

11 Mesajlar 1.007 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

ertugrul ertugrul webwebi.net Kullanıcı
  • Üyelik 22.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek İşletme yöneticisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 1330
  • Beğeniler 33 / 260
  • Ticaret 74, (%100)
Merhaba arkadaşlar,

“SEO” arama motoru optimizasyonu demektir. Optimizasyon peki nedir diye oldukça sorularla karşılaşıyorum hemen açıklayalım.

Optimizasyon “En İyileme – İstenen sonuca ayak uydurma – İstenilene kendini entegre etmek” gibi çeşitli anlamlara gelir. Bir işin yapılmış olması demek, o işin en iyi şekilde yapıldığı anlamına gelmez. Optimizasyon teknikleri, yapılmış veya yapılmakta olan işin en iyi çözümünü ortaya koymak için kullanılır. Bu teknikler kullanılarak ortaya konulmuş olan çözüm, Optimum Çözüm olarak adlandırılır.

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir diye o zaman kendimize bir kez daha soralım ?

Google Arama Motoru Optimizasyonu, belli kelimeler için arama motorlarında ilk sıralarda çıkabilmek amacıyla yapılan web sayfası optimizasyonudur.

Yani belli kelimelerde – sitemizin ilgi alanına ait – arama motorunda iyi konumda olmak için kendimizi arama motoruna ve onun kurallarına uydurmalıyız ki arama motoru bizi tanısın. Nasıl ki tanıdığınız kişiye her yerde torpil vardır – istisnaları geçiyorum – arama motoru da tanıdığına torpil yapıp onu aranan içerikte ön sıralara çıkartmış olur.

Nasıl optimize olacağım diyorsanız; basitçe :

1) Optimizasyon teknikleri ile

2) İçeriğiniz ile

Optimizasyon teknikleri için yani “SEO” ile alakalı yapabilecekleriniz için makalelerimi okumak için tıklayınız.

İçeriğiniz ile ise ufak ipucu vereyim detaylar yine SEO ile ilgili makalerimde yer alıyor.

Mesela bu yazımın başlığı “kısaca seo” olabilirdi ancak ben ilave olarak “google seo” ekledim. Nedeni ise Google da yapılan aramalar da seo terimini arayan büyük popülasyon aynı zamanda google seo şeklinde de arama yapıyor bu da arama motorunda bulunurluğunuza etki ediyor. Böyle etkili anahtar kelimeler ile de SEO yapmış olursunuz.

Bu yazıya ait sayfaya ulaşmak için tıklayınız

wmaraci
reklam

NK1864 NK1864 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Medya
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad N** K**
  • Mesajlar 1309
  • Beğeniler 101 / 597
  • Ticaret 18, (%100)
Google Arama Motoru Optimizasyonu, belli kelimeler için arama motorlarında ilk sıralarda çıkabilmek amacıyla yapılan web sayfası optimizasyonudur.

Belli kelimeler için arama motorunda ilk sıralara çıkabilmek amacıyla yapılan web sayfası optimizasyonuna Arama Motoru Optimizasyonu denmez. SEO Rohit Bhargava'in 2006 yılında ortaya attığı bir terimdir.
SEO siteleri ya da anahtar kelimeleri üst sıralara çıkartma işlemi değildir. Sizin sitenizi SEO ile arama motorunun dikkat ettiği unsurları ön plana çıkartma yöntemidir ve bunun içinde birçok değişken vardır. Bu işlemler doğru yapılırsa size göre daha az doğru yapan sitelerin üstüne çıkarsınız.

arama motoru da tanıdığına torpil yapıp onu aranan içerikte ön sıralara çıkartmış olur.

Arama motoru içeriği ona uydurdunuz diye size torpil yapmaz. Arama motoru eğer seni listelememi istiyorsan benim kurallarıma uygun hareket edeceksin der. Ayrıca bir ödüllendirme sistemi yoktur. Uyup uymamak size kalır. Bunda kaybedecek taraf tektir sonuçta. Yani zaten siteni arama motoruna uydurmak zorunda olan sensin.

Nasıl optimize olacağım diyorsanız; basitçe :

1) Optimizasyon teknikleri ile

2) İçeriğiniz ile

İçerik genelden bağımsız bir SEO tekniği değildir. (basitçe bile)
Optimizasyon teknikleri içeriği de kapsar, dış seoyu da aynı zamanda bir bütün olarak her ikisini de. Bazı durumlarda kullanıcıların kafasında daha iyi yer etsin diye On Page - Off Page diye bazı makalelerde ikiye ayrılır ama bu illa böyle kabul edilmek zorunda diye birşey değildir.

Kusura bakmayın da genelde böyle arşiv bilgilerinden derleme ve içinde hatalar barındıran birçok benzer içerik paylaşılıyor ve insanlar hangisini okuyup uygulayacağını şaşırıyor. Sizin yazdığınız ya da derlediğiniz içerikte de benzer şeyleri okuyunca eklemek istedim.
İyi günler.
Karikaturname

kişi bu mesajı beğendi.

Karikaturname Karikaturname WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Muhasebe
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** G**
  • Mesajlar 780
  • Beğeniler 465 / 297
  • Ticaret 1, (%100)
SEO'nun kelime anlamı dışında yazdığın tüm bilgiler yanlış... İnsanları yanlış yönlendirmeyin arkadaşlar. SEO arama sonuçlarında üst sıralamalara çıkmayı amaçlamaz, SEO içeriklerimizi kullanıcıların kolayca bulması için yapılan çalışmaların tamamına denir. Google bile "benim için değil, kullanıcılar için kurun sitelerini" derken sen olayı iyice yanlış bir yerden yakalamışsın :)

Ağacı Sev Yeşili Koru Ayıyı Öp!

• Üyelik 22.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 1330
  • Beğeniler 33 / 260
  • Ticaret 74, (%100)

Karikatürname adlı üyeden alıntı

SEO'nun kelime anlamı dışında yazdığın tüm bilgiler yanlış... İnsanları yanlış yönlendirmeyin arkadaşlar. SEO arama sonuçlarında üst sıralamalara çıkmayı amaçlamaz, SEO içeriklerimizi kullanıcıların kolayca bulması için yapılan çalışmaların tamamına denir. Google bile "benim için değil, kullanıcılar için kurun sitelerini" derken sen olayı iyice yanlış bir yerden yakalamışsın :)

Hocam üst sıralarda yer almakla kullanıcıların kolayca içeriği bulması arasındaki bana farki söyler misin !? Bir arama.sonucu nda üst sıralarda oldukça kullanıcılar size kolayca erişir. Bu tamamen bağlantılı. Bir daha okuyun yazımı derim. elma ile armut u toplayıp olayı yanlış göstermeniz de yanlış !

Ek Olarak:

NK1864 adlı üyeden alıntı

Belli kelimeler için arama motorunda ilk sıralara çıkabilmek amacıyla yapılan web sayfası optimizasyonuna Arama Motoru Optimizasyonu denmez. SEO Rohit Bhargava'in 2006 yılında ortaya attığı bir terimdir.
SEO siteleri ya da anahtar kelimeleri üst sıralara çıkartma işlemi değildir. Sizin sitenizi SEO ile arama motorunun dikkat ettiği unsurları ön plana çıkartma yöntemidir ve bunun içinde birçok değişken vardır. Bu işlemler doğru yapılırsa size göre daha az doğru yapan sitelerin üstüne çıkarsınız.

Arama motoru içeriği ona uydurdunuz diye size torpil yapmaz. Arama motoru eğer seni listelememi istiyorsan benim kurallarıma uygun hareket edeceksin der. Ayrıca bir ödüllendirme sistemi yoktur. Uyup uymamak size kalır. Bunda kaybedecek taraf tektir sonuçta. Yani zaten siteni arama motoruna uydurmak zorunda olan sensin.

İçerik genelden bağımsız bir SEO tekniği değildir. (basitçe bile)
Optimizasyon teknikleri içeriği de kapsar, dış seoyu da aynı zamanda bir bütün olarak her ikisini de. Bazı durumlarda kullanıcıların kafasında daha iyi yer etsin diye On Page - Off Page diye bazı makalelerde ikiye ayrılır ama bu illa böyle kabul edilmek zorunda diye birşey değildir.

Kusura bakmayın da genelde böyle arşiv bilgilerinden derleme ve içinde hatalar barındıran birçok benzer içerik paylaşılıyor ve insanlar hangisini okuyup uygulayacağını şaşırıyor. Sizin yazdığınız ya da derlediğiniz içerikte de benzer şeyleri okuyunca eklemek istedim.
İyi günler.

Hocam içinizi döker gibi olmuş da bir iki yere vurgu yapayım.
Öncelikle torpil olayı tamamen olayı basit anlatmak için verdiğim bir örnekleme orada torpil i kelime anlamı ile kullanmadigim belli.
onun dışında bir yerde basitçe diye kelime kullanmışim bunun sebebi de başlık tan da belli olduğu gibi sizin eleştiri yaparken kullandığınız işe acemi olanların anlamayacagi tabirleri ortadan kaldırmakti.

sonuçta yazdığım diğer seo yazıları çok teknik belli seviyeye gelenler içinde ben sokaktan geçen bir adama ön bilgi vermek için basit e aldım.
Ama siz niye noktasal kelimelere takildinkz bilemedim. Türkçe hocasimisiniz bilmiyorum :)

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 16.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Muhasebe
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** G**
  • Mesajlar 780
  • Beğeniler 465 / 297
  • Ticaret 1, (%100)
Ben kullandığım dili önemsiyorum. Yukarıda yazdıkların meseleyi insanların yanlış bir yerden kavramasına yol açacak şekilde, yanlış yeri işaret ediyor. "Bakkala gidip ekmek almak" ile "Ekmek almak için bakkala gitmek" cümleleri aynı gibi görünse de birbirinden çok farklı durumlarda kullanılır. Birinde "bakkala gitmek" meselenin özü iken, diğerinde ekmek almak meselenin özüdür. SEO'da da "aramadalarda belli kelimelerde üst sıralara çıkmak" ile "site içeriğini kullanıcıların kolayca bulabileceği" şekilde düzenlemek farklıdır. İlkinde önemli olan sıra iken, ikincisinde içeriğe vurgu var. Bizim ülkemizde her alanda olduğu gibi bu alanda da bir kolaycılık var.

Ek Olarak: Google diyor ki; "bana beğendirmek, benim gözüme girmek için sayfa yapmayın. Siz kullanıcıları memnun edecek içerikler üretin, ben onun değerini veririm zaten" diyor. Ama genelde insanlar google'un gözüne girmek için içerik üretiyorlar, google beğensin diye site kuruyorlar. Bu nedenle de google ikide bir algoritma değiştiriyor, sonra bir dolu site çöpe dönüyor. Çünkü içerik açısından aslında çöp olarak kuruluyor, ama google algoritmasını bilen biri tarafından SEO yapılıp "değerli site" kategorisine giriyor. Google da bunu anladığı anda site güm diye çöküyor. İnsanlara google'ı kandırmayı değil de, güzel ve özgün site içerikleri hazırlamayı anlatmak SEO açısından daha faydalı olur bence.

• Üyelik 22.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 1330
  • Beğeniler 33 / 260
  • Ticaret 74, (%100)

Ben kullandığım dili önemsiyorum. Yukarıda yazdıkların meseleyi insanların yanlış bir yerden kavramasına yol açacak şekilde, yanlış yeri işaret ediyor. "Bakkala gidip ekmek almak" ile "Ekmek almak için bakkala gitmek" cümleleri aynı gibi görünse de birbirinden çok farklı durumlarda kullanılır. Birinde "bakkala gitmek" meselenin özü iken, diğerinde ekmek almak meselenin özüdür. SEO'da da "aramadalarda belli kelimelerde üst sıralara çıkmak" ile "site içeriğini kullanıcıların kolayca bulabileceği" şekilde düzenlemek farklıdır. İlkinde önemli olan sıra iken, ikincisinde içeriğe vurgu var. Bizim ülkemizde her alanda olduğu gibi bu alanda da bir kolaycılık var.

Ek Olarak: Google diyor ki; "bana beğendirmek, benim gözüme girmek için sayfa yapmayın. Siz kullanıcıları memnun edecek içerikler üretin, ben onun değerini veririm zaten" diyor. Ama genelde insanlar google'un gözüne girmek için içerik üretiyorlar, google beğensin diye site kuruyorlar. Bu nedenle de google ikide bir algoritma değiştiriyor, sonra bir dolu site çöpe dönüyor. Çünkü içerik açısından aslında çöp olarak kuruluyor, ama google algoritmasını bilen biri tarafından SEO yapılıp "değerli site" kategorisine giriyor. Google da bunu anladığı anda site güm diye çöküyor. İnsanlara google'ı kandırmayı değil de, güzel ve özgün site içerikleri hazırlamayı anlatmak SEO açısından daha faydalı olur bence.

Hocam şunu bana kanıtlar misiniz ?
Yani orjinal makaleyi paylaşır misiniz ? ::
Google diyor ki; "bana beğendirmek, benim gözüme girmek için sayfa yapmayın. Siz kullanıcıları memnun edecek içerikler üretin, ben onun değerini veririm zaten" diyor

Ek Olarak:

Ayrıca türkçe hocası değilim hocam derdimi anlattığımi düşünüyorum. Eleştiri yapmak için bir konuyu sabote etmek gerekmez. Bence bu deyip fikirleri yazmak da var. !

• Üyelik 16.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Muhasebe
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** G**
  • Mesajlar 780
  • Beğeniler 465 / 297
  • Ticaret 1, (%100)
Hocam mantığın baştan sona yanlış. İşin kötü tarafı da yanlışta ısrar ediyor olman. Google tarafından arama motorlarına yönelik değil, kullanıcı memnuniyeti sağlamaya yönelik siteler kurulmasının istendiğini bu işlerle uğraşan herkes bilir. Google o yüzden ikide bir algoritma değiştiriyor. Çünkü birileri algoritmayı biraz çözüp kullanıcıları memnun edecek içerikler ve siteler üretmek yerine arama motorlarını kandıracak şekilde optimizasyon yapıyor. Google aramada üste çık demiyor, içeriklerini kolayca bulunacak şekilde optimize et diyor.
Eğer senin mantığınla bakacak olursak meseleye; internet sitesi para kazanmak için açılır. Okula diploma almak için gidilir. İşte bu mantık internetteki çöp sitelerin mantığı. Oysaki her internet sitesi kullanıcılara başka sitelerde bulamayacağı yada daha zor bulacağı içerikleri sunmak ve bir değer yaratmak için açılır. Okula da öğrenmek için gidilir. İnternet sitesi sadece para kazanmak için açılıyor olsaydı herkes xxxxx sektöründe bir site açardı, paranın dibini bulurdu. Ben karikatür sitesi açmak yerine gidip mali müşavir olurdum, siteden siteden elde ettiğim 3-5 kuruşun yaklaşık 300-500 katı daha fazla kazanırdım.
Senin mantığınla olaya yaklaşıp arama motorlarını belirli bir süre kandıran siteler arama motorları algoritma değiştirdiğinde dibe çakılır. Oysaki içerikleri kolay bulunması ve değer yaratması için oluşturan siteler algoritma da değişse, arama motoru da değişse değer kaybetmezler.

• Üyelik 22.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 1330
  • Beğeniler 33 / 260
  • Ticaret 74, (%100)

Hocam mantığın baştan sona yanlış. İşin kötü tarafı da yanlışta ısrar ediyor olman. Google tarafından arama motorlarına yönelik değil, kullanıcı memnuniyeti sağlamaya yönelik siteler kurulmasının istendiğini bu işlerle uğraşan herkes bilir. Google o yüzden ikide bir algoritma değiştiriyor. Çünkü birileri algoritmayı biraz çözüp kullanıcıları memnun edecek içerikler ve siteler üretmek yerine arama motorlarını kandıracak şekilde optimizasyon yapıyor. Google aramada üste çık demiyor, içeriklerini kolayca bulunacak şekilde optimize et diyor.
Eğer senin mantığınla bakacak olursak meseleye; internet sitesi para kazanmak için açılır. Okula diploma almak için gidilir. İşte bu mantık internetteki çöp sitelerin mantığı. Oysaki her internet sitesi kullanıcılara başka sitelerde bulamayacağı yada daha zor bulacağı içerikleri sunmak ve bir değer yaratmak için açılır. Okula da öğrenmek için gidilir. İnternet sitesi sadece para kazanmak için açılıyor olsaydı herkes xxxxx sektöründe bir site açardı, paranın dibini bulurdu. Ben karikatür sitesi açmak yerine gidip mali müşavir olurdum, siteden siteden elde ettiğim 3-5 kuruşun yaklaşık 300-500 katı daha fazla kazanırdım.
Senin mantığınla olaya yaklaşıp arama motorlarını belirli bir süre kandıran siteler arama motorları algoritma değiştirdiğinde dibe çakılır. Oysaki içerikleri kolay bulunması ve değer yaratması için oluşturan siteler algoritma da değişse, arama motoru da değişse değer kaybetmezler.

Hocam ben sana birşey sordum google kaynaklı bir bağlantın varsa paylaş iki saat açıklama yapmana gerek yok. ben özgün içerik yapmayın 5 liraya seo yapın demedim ki ! be herhangi bir şeyde ısrarcı da olmadım sen şu an kuru inat gidiyorsun ! ya farkında değilsin ya ego tatmini sorunun var !
varsa kanıtın onu görmek isterim.
Ayrıca ben içerik önemli olmalı dedim ve bunda seo tekniklerini kullanırsanız ekstra başarı da olmuş olur dedim.
50 farklı örnekle saçmaca birşeyler yazıp sadece kafa karıştırıyorsun.
İşin karikatürse bırak sen karikatür yap ! Ben seo ile ilgili yazarım . Bilgili başka biri kendi fikrini yazarsa yazar bende evet doğru derim veya bence böyle derim olur biter.
Başka bir amacın varsa PM at hocam konu artık seo değil cacık oldu sayende.

icoren icoren Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek O bir Cyerol
  • Konum Çorum
  • Ad Soyad N** Y**
  • Mesajlar 139
  • Beğeniler 14 / 40
  • Ticaret 1, (%100)
Bence SEO demek sadece Googleye uyum sağlamak demek yani googleye uyum sağlarsan diğer arama motorlarınada sağlarsın zaten.

• Üyelik 22.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 1330
  • Beğeniler 33 / 260
  • Ticaret 74, (%100)

icoren adlı üyeden alıntı

Bence SEO demek sadece Googleye uyum sağlamak demek yani googleye uyum sağlarsan diğer arama motorlarınada sağlarsın zaten.

Sana canı yürekten katılıyorum hocam. Uyum sağlamak zaten arama motorunun kurallarını da içerecek şekilde içerik oluşturmaktan geçiyor demek istedim. Konu Türkçe dersine kaydı (:

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al