wmaraci reklam
lidertakipci

Sizce bu içerikte bir site ne kadar tutar ?

41 Mesajlar 4.453 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

KLavy3 KLavy3 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 29.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Army Design
  • Konum Ordu
  • Ad Soyad U** Y**
  • Mesajlar 556
  • Beğeniler 126 / 90
  • Ticaret 25, (%100)

MrAuTHoR adlı üyeden alıntı

En son cevap 9 gün önce atılmış. Hemen hemen bütün yorumları okudum ve çok merak ettiğim noktalar olduğu için soramadan yapamadım. Bu sizin bahsettiğiniz 100 kişilik ekip sıradan arkadaş çevresimi yoksa hepsi kodlamayı, site kurmayı, sunucu yönetimini, SEO, grafik tasarım işlerini bilen kişilerden mi oluşuyor?

Sorunuza cevap vericek olursak. Günümüzde sadece bir şirketi tanıtım amacıyla, wordpress site kurmasına rağmen 5.000 liraya web siteleri yapanlar var. Siz mynet gibi Türkiye'nin en çok ziyaret edilen 11. sitesine benzer bir şey yapmak istiyorsunuz. Siz 50.000'e çok diyorsunuz ama arkadaşlar çok fazla iyimser cevap vermişler.

Bundan 3 sene önce E-Ticaret işi yapacak birinin dahi 250 bin liradan aşağı parası olması durumunda iş yapamayacağı söyleniyordu. Bugün o rakam 400.000 civarı. Tamam siz bir ürün alıp satmayacaksınız ama kodlama ve sunucu masraflarınız çok fazla olacak. Sadece okey oyununu 10.000 liradan aşağı, sıfırdan yapabilecek adamın bulunacağını zannetmiyorum. Bu kodlamayı da o ekip dediğiniz kişiler yapmayacaksa değil 50.000'i 500.000'i gözden çıkarın derim.

Cevabınız teşekkür ederim. Yüz kişilik ekibin arasında sadece 10 kişi kodlama tasarım ve grafik işlerini baya iyi biliyor. Evet birkaç kişilerlede hatta şirketlerle de görüştük ve fiyatın 50bin değil 10 bin'e yapılabileceğini de öğrendik. Fakat sunucuların aylık masrafı 20bin üstü olduğu için şuan beklemedeyiz. Evet e-ticaret yapmak zor iş ama işi e-ticarete değil farklı yönlere dökerek maddi kazanç sağlamak oldukça kolay. Bugün bir kişi web sitesi açıp ikinci gün bin kişi sokabiliyorsa demek ki internet üzerinden ticaret yapmak bu kadar zor olmasa gerek.

wmaraci
reklam

MrAuTHoR MrAuTHoR WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 398
  • Beğeniler 72 / 145
  • Ticaret 1, (%100)

KLavy3 adlı üyeden alıntı

Cevabınız teşekkür ederim. Yüz kişilik ekibin arasında sadece 10 kişi kodlama tasarım ve grafik işlerini baya iyi biliyor. Evet birkaç kişilerlede hatta şirketlerle de görüştük ve fiyatın 50bin değil 10 bin'e yapılabileceğini de öğrendik. Fakat sunucuların aylık masrafı 20bin üstü olduğu için şuan beklemedeyiz. Evet e-ticaret yapmak zor iş ama işi e-ticarete değil farklı yönlere dökerek maddi kazanç sağlamak oldukça kolay. Bugün bir kişi web sitesi açıp ikinci gün bin kişi sokabiliyorsa demek ki internet üzerinden ticaret yapmak bu kadar zor olmasa gerek.

8 yıldır web tasarım,4 yıldır yazılımla uğraşıyorum, gerçekten ilk defa bu tarz bir trajikomik bir olayla karşılaşıyorum. Yanlış anlama, alay etmek yada başka bir niyetim yok fakat ortada çok saçma bir durum var.

Mynet benzeri, bir site istiyorsun. Üstelik oyunlar özel olarak yapılsın istiyorsun, ki söz konusu oyun 1 tane değil. Bununla beraber bir sürü özellik istiyorsun ve 10.000 lira. En kral, 10-15 kişilik bir yazılım ekibi bile bu siteyi minimum 6-7 ayda yapar. 7 aylık bir çalışmadan 10-15 kişiye düşecek kişi başı para asgari ücret bile değildir, ki adam gibi bir yazılımcı aylık 1.500 liradan aşağı çalışmaz.

Ayrıca daha açılmayan bir sitenin sunucusuyla ilgili nasıl oluyor da aylık 20 bin lira fiyat çekilebiliniyor. Bu sitenin ziyaretçi sayısının, içeriklerinin ne olacağı nereden biliniyor, kısacası sunucu ihtiyacının ne olacağını nereden biliniyorda bu kadar yüksek ücretli bir fiyat çekilebiliniyor. En kral hosting şirketinin en kral sunucusu aylık 400 lira. 1 milyon ziyaretçin olur o zaman belki aylık 20.000 lira verilir.

Ortada çok tezat bir durum var. Sitenin yapılması için çekilen fiyat çok düşük, sunucu için çekilen fiyat çok fazla. Bu durumda üç şey söz konusu;
1. O kişiler seni kandırıyor. Parayı alıp kaybolacaklar.
2. Ellerinde bu tarz hazır bir sistem var ve hiç uğraşmadan o sistemi kuracaklar yani senin istediğin gibi sana özel olmayacak.
3. Adamlar sitenin sadece kendi sunucularında barındırılmasına izin verecekler ki yazılımdan almaları gereken parayı sunucudan çıkarsınlar. Bu durumda sen adamlara git, siz siteyi yapın, ben sunucuyu başka bir yerden alıcam de bakalım ne diyecekler.

Son olarak bugün site kurup,ertesi gün reklam yapmadan 1.000 kişi ziyaretçi çeken kim var ALLAH aşkına söyle. Ben 8 yıldır bu işin içindeyim, yüzlerce site kurdum, bi ton kaynak okuyorum. O kişiyi söyle ki gideyim ondan ders alayım. Cebimde şu an 5 kuruş para yok ama gider bankadan kredi falan bulurum bana ertesi gün reklam yapmadan yada maddi bir güç harcamadan organik ziyaretçi çekebilme yöntemini anlatması için 1.000 lira veririm. Bende bu sayede herkes gibi ziyaretçi çekebilmek için SEO ile uğraşarak bir taraflarımı yırtmam.
ArizaNotlari KLavy3

kişi bu mesajı beğendi.

SanalTespit.Com
TemaDownload.Com
ETicaretBul.Com

hasbaly hasbaly Öğrenmek için uğraşıyor.. Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 410
  • Beğeniler 113 / 80
  • Ticaret 3, (%100)
Bir sürü yazılımcı iyi bir sermaye. Yani şöyle birkaç milyon dolar para lazım size. Ve adam gibi bir reklam ajansı ve bu reklam ajansı ile 1 yıl boyunca aktif olarak reklam. Ve bunun ekmeğini nasıl yersiniz siz düşünün artık.

• Üyelik 29.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 398
  • Beğeniler 72 / 145
  • Ticaret 1, (%100)

hasbaly adlı üyeden alıntı

Bir sürü yazılımcı iyi bir sermaye. Yani şöyle birkaç milyon dolar para lazım size. Ve adam gibi bir reklam ajansı ve bu reklam ajansı ile 1 yıl boyunca aktif olarak reklam. Ve bunun ekmeğini nasıl yersiniz siz düşünün artık.

Ben senin yanında yinede iyi fiyat çekmişim ama arkadaş bütün bu isteklerini 10.000 liraya, sıfırdan yaptıracak kişi bulmuş. Son mesajlarda yazıyor.

SanalTespit.Com
TemaDownload.Com
ETicaretBul.Com
wmaraci
wmaraci

• Üyelik 03.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 410
  • Beğeniler 113 / 80
  • Ticaret 3, (%100)

Ben senin yanında yinede iyi fiyat çekmişim ama arkadaş bütün bu isteklerini 10.000 liraya, sıfırdan yaptıracak kişi bulmuş. Son mesajlarda yazıyor.

Hocam hayırlı olsun o zaman. Benim dediğim fiyatlar böyle baya büyük kuruluşlar içindi. Her an güvenliği sorunsuz olan ve herkese güven veren bir site. Daha sonra bu içeriklere alışveriş segmentinide katan bir oluşum. Bana kalırsa baya ucuza yapılmış ama yıllar boyu geliştirici garantisi veremiyordur sanırım eğer veriyorsa baya baya ucuza kapatmışsınız derim.

• Üyelik 29.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 398
  • Beğeniler 72 / 145
  • Ticaret 1, (%100)

hasbaly adlı üyeden alıntı

Hocam hayırlı olsun o zaman. Benim dediğim fiyatlar böyle baya büyük kuruluşlar içindi. Her an güvenliği sorunsuz olan ve herkese güven veren bir site. Daha sonra bu içeriklere alışveriş segmentinide katan bir oluşum. Bana kalırsa baya ucuza yapılmış ama yıllar boyu geliştirici garantisi veremiyordur sanırım eğer veriyorsa baya baya ucuza kapatmışsınız derim.

Yahu yok be arkadaşım. Önceki mesajları okusana. :) Sadece 10.000 lira site yapımı için fiyat verilmiş. Aylık ise 20.000 liralık sunucu bedeli demişler. Daha ortada site yok.

SanalTespit.Com
TemaDownload.Com
ETicaretBul.Com

• Üyelik 03.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 410
  • Beğeniler 113 / 80
  • Ticaret 3, (%100)

Yahu yok be arkadaşım. Önceki mesajları okusana. :) Sadece 10.000 lira site yapımı için fiyat verilmiş. Aylık ise 20.000 liralık sunucu bedeli demişler. Daha ortada site yok.

Hocam genelde biz böyleyiz işte ilk mesaja bakar sonra ardına bakmadan sallarız mesajları, kusuruma bakma. :)
MrAuTHoR

kişi bu mesajı beğendi.

BurakALHAS BurakALHAS GRABRIS Agency Kullanıcı
  • Üyelik 11.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisliği
  • Konum Şanlıurfa
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 125
  • Beğeniler 48 / 28
  • Ticaret 2, (%100)
Size soyle aciklayayim madde madde olarak.

1- Ozel script yazdirimi ( ASP) Minumum 2000$
2- Oyunlar ozel yaptirilacaksa oda 3-5 bin tutar.
yani minumum 7 milyar bimasraf lazim bide bu site icin bi sunucu kiralanmasi lazim onunda kalitelisi olmasi lazim yuksek ozellikli o da 400lira gibi bi fiyat. siz hesaplayin artik. mynet i kucuk bi site sanmayin adamlar onun icin cok ugrasmislar. bisey daha var bu oyunlar icin yoneticiler . haberler feln icin editorler felan. bide mail sunucusu kiralanmasi gerekiyor mynet gibi mail dagitacaksaniz. yani uzun lafin kisasi minumum 12-13 bin paraniz olmasi lazim.

Front-end & Back-end Geliştirici

https://www.burakalhas.com.tr

KLavy3 KLavy3 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 29.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Army Design
  • Konum Ordu
  • Ad Soyad U** Y**
  • Mesajlar 556
  • Beğeniler 126 / 90
  • Ticaret 25, (%100)

8 yıldır web tasarım,4 yıldır yazılımla uğraşıyorum, gerçekten ilk defa bu tarz bir trajikomik bir olayla karşılaşıyorum. Yanlış anlama, alay etmek yada başka bir niyetim yok fakat ortada çok saçma bir durum var.

Mynet benzeri, bir site istiyorsun. Üstelik oyunlar özel olarak yapılsın istiyorsun, ki söz konusu oyun 1 tane değil. Bununla beraber bir sürü özellik istiyorsun ve 10.000 lira. En kral, 10-15 kişilik bir yazılım ekibi bile bu siteyi minimum 6-7 ayda yapar. 7 aylık bir çalışmadan 10-15 kişiye düşecek kişi başı para asgari ücret bile değildir, ki adam gibi bir yazılımcı aylık 1.500 liradan aşağı çalışmaz.

Ayrıca daha açılmayan bir sitenin sunucusuyla ilgili nasıl oluyor da aylık 20 bin lira fiyat çekilebiliniyor. Bu sitenin ziyaretçi sayısının, içeriklerinin ne olacağı nereden biliniyor, kısacası sunucu ihtiyacının ne olacağını nereden biliniyorda bu kadar yüksek ücretli bir fiyat çekilebiliniyor. En kral hosting şirketinin en kral sunucusu aylık 400 lira. 1 milyon ziyaretçin olur o zaman belki aylık 20.000 lira verilir.

Ortada çok tezat bir durum var. Sitenin yapılması için çekilen fiyat çok düşük, sunucu için çekilen fiyat çok fazla. Bu durumda üç şey söz konusu;
1. O kişiler seni kandırıyor. Parayı alıp kaybolacaklar.
2. Ellerinde bu tarz hazır bir sistem var ve hiç uğraşmadan o sistemi kuracaklar yani senin istediğin gibi sana özel olmayacak.
3. Adamlar sitenin sadece kendi sunucularında barındırılmasına izin verecekler ki yazılımdan almaları gereken parayı sunucudan çıkarsınlar. Bu durumda sen adamlara git, siz siteyi yapın, ben sunucuyu başka bir yerden alıcam de bakalım ne diyecekler.

Son olarak bugün site kurup,ertesi gün reklam yapmadan 1.000 kişi ziyaretçi çeken kim var ALLAH aşkına söyle. Ben 8 yıldır bu işin içindeyim, yüzlerce site kurdum, bi ton kaynak okuyorum. O kişiyi söyle ki gideyim ondan ders alayım. Cebimde şu an 5 kuruş para yok ama gider bankadan kredi falan bulurum bana ertesi gün reklam yapmadan yada maddi bir güç harcamadan organik ziyaretçi çekebilme yöntemini anlatması için 1.000 lira veririm. Bende bu sayede herkes gibi ziyaretçi çekebilmek için SEO ile uğraşarak bir taraflarımı yırtmam.

Verdiğiniz bu güzel yanıtlar için teşekkür ederim. 2003 yılından bu zamana kadar yazılım işiyle uğraşıyorum ve ben sadece alternatif bir çıkış arayış içerisindeyim. Çünkü bu iş bana geldi ve ben piyasa araştırması yapmak için böyle bir konu altında toplama yaptım. Bu sayede siz değerli yazılımcıların bu şekilde yorumlarını okuyarak neler çıkartabileceğimi ve nasıl bir fiyat söyleyeceğimi düşünmeme çok fazlasıyla yardımcı oldunuz. Evet bugün açılıp ve o gün 1 k hiti olmaz bir sitenin katılıyorum ama her yazılım işiyle uğraşanın başka taktikleri vardır sitenin index hızını arttırabilmek için. Ve söylediğiniz her söze harfiyen katılıyorum bu şekilde de düşüncelerimin nasıl olucağına daha iyi kanaat getiriyorum.

Tekrardan teşekkür ederim.
MrAuTHoR

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 29.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 398
  • Beğeniler 72 / 145
  • Ticaret 1, (%100)

KLavy3 adlı üyeden alıntı

Verdiğiniz bu güzel yanıtlar için teşekkür ederim. 2003 yılından bu zamana kadar yazılım işiyle uğraşıyorum ve ben sadece alternatif bir çıkış arayış içerisindeyim. Çünkü bu iş bana geldi ve ben piyasa araştırması yapmak için böyle bir konu altında toplama yaptım. Bu sayede siz değerli yazılımcıların bu şekilde yorumlarını okuyarak neler çıkartabileceğimi ve nasıl bir fiyat söyleyeceğimi düşünmeme çok fazlasıyla yardımcı oldunuz. Evet bugün açılıp ve o gün 1 k hiti olmaz bir sitenin katılıyorum ama her yazılım işiyle uğraşanın başka taktikleri vardır sitenin index hızını arttırabilmek için. Ve söylediğiniz her söze harfiyen katılıyorum bu şekilde de düşüncelerimin nasıl olucağına daha iyi kanaat getiriyorum.

Tekrardan teşekkür ederim.

Asıl ben sana teşekkür ediyorum arkadaşım. Söylediklerimi dikkate aldığın ve beni yanlış anlamadığın için. 2003 yılından beri yani 10 senedir bu işle uğraşıyorsan zaten biliyorsundur ne kadar zor bir iş olduğunu.

Bak ben geçen hafta bitirdim uğraştığım en son yazılımı. Gece gündüz, yeri geldi günde 12 saat yemek yemeden ve bilgisayar başından kalkmadan, günde bazen toplam 18 saat uğraşarak 1 ayda bitirdim Tema Yükleme ve indirme sitesini. Şimdi bana biri gelse, bunu bana sat dese 15-20 bin liradan aşağı satmam. Senin bahsettiğin site benim 1 ayda yaptığım sitenin neredeyse 10 katı.

Çok fazla yazılım şirketiyle çalıştım. Adamlar tek bir kişinin 2-3 günde yaptığı, hazır Wordpress siteleri bile 1.000-1.500 liradan aşağı yapmıyor. 10-15 kişilik bir ekiple bile sıfırdan 6-7 ay sürecek bir projenin ne kadar tutacağını sen düşün artık.

Bide "piyasada yapılacak olan iş atıyorum en düşük 10.000 liraya yapılıyor, ben müşteriyi kaçırmamak için 9.000 lira çekeyim" şeklinde hareket etme. Çünkü o 10.000 liraya yapacak olan kişinin işi nasıl yapacağını, senin kadar iyi yapıp yapamayacağını, sitede bir sorun olduğunda sorunu halledip halledemeyeceğini ve daha sayılabilinecek çok fazla sıkıntının kaynağı olmayacaklarını bilemezsin. Piyasada 200-300 liraya web sitesi yapanda var. Ben atıyorum 1.000 lira fiyat çekiyorum. Çünkü yaptığım işe, güveniyorum. Ha bende 200-300 lira fiyat çeksem bende kalitesiz iş yaparım çünkü bu işin hakkı 200-300 lira değil.

Sana tekrar teşekkür ediyorum ve senden bir ricam var. Eğer olur da bu bahsettiğin projeyi hayata geçirirsen lütfen beni fiyat, sitenin yapım süresi, yapan kişi sayısı ve bittiğinde nasıl bir şey olduğu yada olacağı konusunda beni bilgilendir.

SanalTespit.Com
TemaDownload.Com
ETicaretBul.Com
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al