wmaraci reklam

Turkcell Avukatı Mail Yolladı

145 Mesajlar 26.988 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

CivanDemir CivanDemir Merhaba Dünya Kullanıcı
  • Üyelik 30.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Teknisyen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad C** D**
  • Mesajlar 1500
  • Beğeniler 330 / 389
  • Ticaret 14, (%100)
Eğer bahsedildiği gibi (ki benim düşüncem de bu yönde) Turkcell'in bu şekilde domaini adamın elinden alma gibi bir hakkı yoksa ve bu avukatın yaptığı sadece göz korkutmaksa büyük üç kağıtçılık. Bu yüzden eğer dediğimiz gibiyse ve böyle insanı tedirgin ederek, korkutarak domaini almaya çalışıyorlarsa onlara müsamaha göstermemeniz gerekir. O yüzden siz de başka bir avukatla bu konuyu görüşün bir an önce. Domain para eder meselesinden de öte bir mesele bu aslında.

wmaraci
reklam

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)

anilcagliyan adlı üyeden alıntı

yilmaz70 örnek veremeyip, olayı farklı yerlere çekip beni doğruladığınız için teşekkür ederim.

Zaten sizin savunduğunuz birşey de yok. Ben turkcell alan adını alamaz ve kişiye yaptırım uygulayamaz diyorum. Ancak siteyi bu şekilde de kullanamaz. Siz direk turkcell şunu bunu yapar diyorsunuz. Siz firmaları gözünüzde bu kadar yükseğe çıkartmaya devam edin :D

Ben siz kendinizi tatmin edin diye bu şekilde cevap vermiştim ama siz bundan da anlamadınız.

Marka her zaman kendi tarzını yansıtır. İmaj mesela en önemlisidir.

Şimdi ben geldim ve markaya ait bir domain aldım kafama göre takılıyorum. Kime ne değil mi?

Ama öyle değil işte. Markaya zarar veriyorum aslında, bu kadar basit. İlla para mı kazanmam gerekiyor? Art niyetliyim belki?

Ben diyorum ki; marka sahibi domain almak zorunda değildir! Bunu değiştiremezsiniz. Dolayısı ile biri gelip fırsatçılık yapacak diye markaya ait domaini kullanırsa başına dert alır.

Yani turkcell seve seve o domaini alır. Firmalar milyonluk yatırımlar yapıyor ve siz küçümsüyorsunuz, ne hakla?

Örnekten ziyade hukuk üzerinde konuşacaksınız; kimin ne konuda ne hakkı var, buna kafa yoracaksınız.

Kanald örneğine sığınıp durmakla cahillik ediyorsunuz ayrıca. İyi araştırın konuyu.

TechnicaL TechnicaL Ruhumun Afrikası Kullanıcı
  • Üyelik 08.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek -
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad H** Ş**
  • Mesajlar 195
  • Beğeniler 13 / 81
  • Ticaret 2, (%100)
Size karşı kullanılan dil ile siz bile karşı tarafa dava açabilirsiniz, tabi bunun için sitenizin ''Turkcell'' çevresinde herhangi bir şekilde yayın yapmamış olmalısınız. Tane tane açıklayayım...

Kanun metninde yazan şu;

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Markanın Koruma Kapsamı
Marka tescilinden doğan hakların kapsamı
Madde 9 – (Değişik: 21/1/2009 – 5833/1 md.)
Marka tescilinden doğan haklar münhasıran marka sahibine aittir. Marka sahibi, aşağıda belirtilen fiillerin
önlenmesini talep edebilir:
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı mal ve/veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli marka ile aynı olan herhangi bir
işaretin kullanılması.
b) Tescilli marka ile aynı veya benzer olan ve tescilli markanın kapsadığı mal ve/veya hizmetlerin aynı veya benzeri
mal ve/veya hizmetleri kapsayan ve bu nedenle halk tarafından, işaret ile tescilli marka arasında ilişkilendirilme ihtimali de
dahil, karıştırılma ihtimali bulunan herhangi bir işaretin kullanılması.
815
c) Tescilli marka ile aynı veya benzer olan ve tescilli markanın kapsamına giren mal ve/veya hizmetlerle benzer
olmayan, ancak Türkiye'de ulaştığı tanınmışlık düzeyi nedeniyle tescilli markanın itibarından dolayı haksız bir yarar elde
edecek veya tescilli markanın itibarına zarar verecek veya tescilli markanın ayırt edici karakterini zedeleyecek nitelikteki
herhangi bir işaretin kullanılması.
Aşağıda belirtilen durumlar, birinci fıkra hükmü uyarınca yasaklanabilir:
a) İşaretin mal veya ambalajı üzerine konulması.
b) İşareti taşıyan malın piyasaya sürülmesi veya bu amaçla stoklanması, teslim edilebileceğinin teklif edilmesi veya o
işaret altında hizmetlerin sunulması veya sağlanması.
c) İşareti taşıyan malın gümrük bölgesine girmesi, gümrükçe onaylanmış bir işlem veya kullanıma tabi tutulması.
d) İşaretin, teşebbüsün iş evrakı ve reklamlarında kullanılması.
e) İşareti kullanan kişinin, işaretin kullanımına ilişkin hakkı veya meşru bir bağlantısı olmaması koşuluyla, işaretin
aynı veya benzerinin internet ortamında ticari etki yaratacak biçimde, alan adı,
yönlendirici kod, anahtar sözcük veya benzeri
biçimlerde kullanılması.

Az yukarıda kalın ve kırmızı renk olan cümleye dikkatinizi çekerim. Turkcell adı geçen alan adı marka tescile girer ama şu minvalde; Marka tescil dediğimiz olay ticari amaçla yapılan bir şeydir. Eğer, Turkcell marka ismi minvalinde kullanırsanız ya da benzeri kategoride ticari amaçla kullanırsanız marka tecavüzü olur. Fakat, içini fıkralarla doldurursanız size kimse bir şey YA-PA-MAZ!.. Mesajımın sonuna doğru bununla ilgili Candyland ve McDonalds örnekleri var ve alıntı yapılan kaynak ise Bakanlığın resmi sitesi.

İçinizin rahat etmesi için Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Resmi sitesinde yer alan bir yazıdan alıntı yapayım;

Internet alan isimleri de günümüzde markalar gibi bir özellik taşımakta ve aynı zamanda ticari markası da olan şirketlerin Internet sitelerine ulaşmak için kullanılmaktadır. Sanal ortamda marka sahipleri markaların yasal kullanımının kontrolünde büyük güçlüklerle karşılaşmaktadırlar. Belli bir sektörde faaliyet gösteren bir firma, Internet’te bir site edinmek suretiyle ürünlerini pazarlamak istediğinde, kendisinden daha önce davranan bir başka firma veya kişinin bu ismi adına tescil ettirmiş olması halinde, firma başka türlü anılmak istemiyorsa (örneğin, ABD‘de oyuncak sektöründe faaliyet gösteren “CANDYLAND” isimli firma ile aynı adı taşıyan Internet sitesinde ****ografik ürünlerin satışı yapılmaktadır), bu kişi veya firmadan alan ismini satın almak ya da en azından kiralamak zorunda kalmaktadır. Internetin dünya çapında ilk kullanılmaya başlandığı dönemde, pek çok tanınmış marka, ülke ve şahıs isimleri ve diğer ünlü işaret ve adlar sahiplerinden başka kişilerce tescil ettirilmiş daha sonra da gerçek sahiplerine yüksek meblağlar karşılığı satılmıştır. (örneğin; gazeteci Joshua Quitner “mcdonalds.com” işaretini alan ismi olarak kendi adına tescil ettirmiş, daha sonra 3500 USD karşılığında bu alan ismini McDonalds firmasına satmıştır).

Bu yazdıklarımı özetleyerek bir cevap yazın ve hatta alan adını satmak isterseniz bunu onlara belirterek ve miktar bilgisini de yazarak iyi de dalga geçersiniz. :)

Tekrar edeyim, bütün bu yazdıklarım Turkcell marka tescilinin hiçbir şekilde içerikte, logoda v.s kullanılmadığını varsayaraktan yazdım. Turkcell isminin sadece alan adında geçmesi sizi haklı çıkarır. İçerikte geçmesi, Turkcell ile aynı veya benzer kategoride ticari faaliyet göstermesi sizi değil onları haklı çıkarır.

Hanybal Hanybal WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Tercüman
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** S**
  • Mesajlar 45
  • Beğeniler 6 / 15
  • Ticaret 0, (%0)
Yanlış bilgilendirme yapıldığı için kısaca açıklayayım. Turkcell diye bir kelime ne Türkçe ne de diğer dillerde ki sözlükte olabilecek bir kelime değildir. Yani facebook, adidas vs gibi oluşturulmuş bir marka kelimedir. Bu gibi kelimenin sonuna başına bir şeyler ekleyerek bahsi geçen markadan önce almak alan kişiyi haklı çıkarmayacak hatta gelişmekte olan bu xG teknolojisinin ismini tanınmış marka için önceden kötü niyetli alındığını ortaya koyar. Bu işin bencesi olmaz. Almak isterlerse wipo davası ile alırlar. Zaten şu an yapılan ihtar wipo ya gidebilmek için yapılması gereken ilk doğru adımdır. Parasını tabiki ödemeyecekler çünkü wipoya verecekleri ücretle hem kazanılmış bu tip dava sayılarını artırıp ellerini güçlendirecekler hem de bedava reklam yapmış olacaklar. İhtiyaçları var mı? Demek ki bu açıdan daha pozitif olacağını bildikleri için var.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

Serbay54 Serbay54 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad S** S**
  • Mesajlar 217
  • Beğeniler 27 / 59
  • Ticaret 18, (%94)
Avukata yazdığım mail aşağıdaki gibidir.
Yanlış bir şey yazmış mıyım?

turkcell5g.com Alan adının karşılıklı olarak mutabık kalacağımız tutarda bedelinin ödenmesi durumunda transfer kodu paylaşarak alan adını hemen devir edebilirim, veya alan adı için herhangi bir süre uzatma işlemi yapmayacağımın taahhüdünü verebilir ve domainin boşa düşmesini sağlayabilirim.
Böylelikle 26.09.2020 Tarihinde domain boşa düşer ve kayıt etme imkanınız olur.

Söz konusu hususta karşılıklı mutabakata açık olduğumu bildirir ve iyi çalışmalar dilerim.

Saygılarımla
Serbay SANCAROĞLU

biXi biXi Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 20.10.2019
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad F** Ş**
  • Mesajlar 261
  • Beğeniler 137 / 115
  • Ticaret 2, (%100)
Arkadaşım 50 100 lira için bu riskleri almaya değer mi? hadi diyelim haklılar herhangi bir sorun olmadı hadi ya tam tersi olursa haksız çıkarsan bunun bedelini çok ağır ödersin.

gfo gfo WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.09.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek SEO & Content Manager
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad G** Ö**
  • Mesajlar 452
  • Beğeniler 159 / 160
  • Ticaret 2, (%100)
Gerçek Turkcell sitesi ile alakalı içerik, yazı, görsel vb. paylaşım yapmadığınız sürece, onlardan tamamen farklı bir site yaparsanız sorun olmaması gerekiyor. Bunu bi marka - patent avukatı ile görüşmek lazım.

Genel domainlere patent alınamıyor örneğin; bebek - portal - haber vb. Ancak 'Turkcell' gibi özel bir isme patent alınabiliyor. Sorun olur mu emin değilim.

Medium

lucifer93 lucifer93 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2019
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ş** B**
  • Mesajlar 327
  • Beğeniler 74 / 75
  • Ticaret 0, (%0)
eninde sonunda alsalar bile hapise girecek değilsiniz ya bırakın uğraşsın dursunlar dava ülkede 5g kullanımına başladıktan sonraya sarkarsa o zaman görürüm tutuşmalarını :D Alan adına sakın bir şey yapmayın site açmayın bırakın dursun öyle

onlinedetay onlinedetay WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek muhasebeci
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad U** K**
  • Mesajlar 120
  • Beğeniler 34 / 28
  • Ticaret 16, (%100)
ben olsan cinsel güç artırıcı ilaç vs satış sitesi yapacam, duracellden etkilendim ismi de boyle aldım . domaini almak istiyorsanız fiyatı da 10.000 usd der geçerdim.
Javadanadam

kişi bu mesajı beğendi.

gokenim gokenim WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Fotoğraf, Grafik, Radyoloji
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad G** Ç**
  • Mesajlar 1896
  • Beğeniler 766 / 351
  • Ticaret 4, (%100)
Bence domaini ver kurtul. TURKCELL'den bahsediyoruz. Vallahi bir kılıfını bulurlar onlar bu işin içinden çıkarlar durduk yere başının yanmasına değmez. Ama haklılar mı haklılar sonuçta ben de olsam iş yerimin tescilli adının başkası tarafından kullanılmasına müsaade etmezdim.

Selamunaleyküm.
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al