wmaraci reklam

Bana Kimse Türk Ekonomisi iyi Demesin !

56 Mesajlar 7.315 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Rekomedya Rekomedya Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad C** Ş**
  • Mesajlar 1930
  • Beğeniler 1527 / 1150
  • Ticaret 25, (%100)
Ekonomik olarak nasıl perişan hale geldiğimizi aslında hepimiz yaşayarak görüyoruz fakat tüketim çılgınlığı sanki zenginleşmişiz gibi kandırıyor bizleri.

1998 de Romanya ve Bulgaristan'a gittim, zaten babam dolayısıyla hemen her ülkenin gelişme düzeyini ezbere biliyorum adamlar yoktan köyden ülke varettiler, biz ise eskisinden daha kötü haldeyiz, onlar bize kaçak işçi gelirken bizimkiler oralara kaçak işçi gitmeye başladı.

Arnavutluk benim ülkem zaten, şundan 15 yıl önce bidonla ev altı dükkanlarda benzin satılıyordu o kadar geri kalmış bir ülkeydi, şimdi ise AB üyesi bizden 10 yıl ileride. Gelişmişlik ve yaşam endeksleri bizden üstün duruma geldi, 15 sene önce arada uçurum vardı.

Ekonomi Türkiye de 2002 den 2008 yılına kadar iyiydi fakat bu iyiliğin nedeni özelleştirmeler, tam liberal ekonomiye geçiş ve Kemal Derviş'in kemer sıkma politikalarının aynen uygulanmasından kaynaklıydı, bankacılık kanunları da değişip devlet garantör olunca krediler de açıldı vs. herşey güzeldi fakat 2008 den sonra geriye gidiş başladı zaten tüm ekonomistlerin söylediği de bu olay, çok ucuz düşük faizle krediler alındı özelleştirmeler yapıldı fakat bu paralar doğru kullanılmadı, üretim değil tüketim ve betona para yatırma teşvik edildi. Ekonomi iyiye gidiyor sanılan her gün daha da kötüleşti ama kimse bunu farkedemedi. Sadece deprem ve ekonomik kriz için getirilen kemer sıkma politikaları ÖTV gibi geçici vergiler devlete tatlı gelince geçicilikten çıktı baki kaldı.

Bir araca bir sigaraya içkiye telefona bilgisayara bunca vergi vermemizin, diğer ülkelerle olan fiyat farkının sebebi bu kemer sıkma günlerinden sonra kaldırılması gereken ama israfçı yönetimler yüzünden kaldırılamayan ÖTV. Devlet yolunu buldu, ülkemde telefon üretilmesine ne gerek var ? Telefonun değeri kadar vergi koyarım böylece işi çözerim dedi, araba için vs. her bok için böyle yaptı ve sonuç da çoluk çocuk çalışıp geçinemeyen bir halk ortaya çıktı.

Amcamlar Makedonya da yaşıyor ve buraya geldiklerinde gördükleri fiyatlara inanamıyorlar, et 2 kat pahalı süt peynir sebze araba içki sigara yemek memek aklınıza gelen herşey Türkiye de 2 kat daha pahalı, Makedonya da fakirler bile etsiz yemek yemiyorken et bu ülkede lüks sayılıyor.

Benim bildiğim ekonomi soframla yaşam standartımla ölçülür, soframda sabah peynir zeytinin yanına bal da salam da kaşar da koyabiliyorsam ve bu sürekli artan bir haldeyse ekonomi iyidir, aksine soframda yediğim azalıyorlar ekonomi kötüdür. Türkiye de yediğimiz içtiğimiz 2008 yılından beri sürekli azalıyor. İnsanlar eskiden daha huzurluydu, şimdi huzur da kalmadı herkesin sinirli olmasının çılgınca şeyler yapılmasının, basit sebeplerle kavga çıkmasının nedeni de ekonomik sıkıntılardan kaynaklı stres aslında, bu halk borçla yaşamaya alışkın geniş geniş takılan bir yapıda değil, 10 sene boyunca ödeyeceği korkunç paraları düşündükçe geçim zorluğunu çektikçe çıldırıyor insanlar. 15 sene önce kimsenin borcu yokken şimdi selam verdiğinizin 10 yıl boyunca ödeyeceği kredileri var, yediğimiz içtiğimiz bindiğimiz giydiğimiz bankadan aldığımız borç ise bize ait ne kalmış, donumuza kadar başkasına ait ... 15 yıl önceye oranla 10 kat kötü durumdayız kimsenin haberi yok.
sterk

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

hsynnr hsynnr SEO Hizmetleri Kullanıcı
  • Üyelik 11.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad H** O**
  • Mesajlar 889
  • Beğeniler 350 / 216
  • Ticaret 64, (%100)
Ekonomi iyi falan değil

SEO 

Kingjames Kingjames WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Satış temsilcisi
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad K** Ö**
  • Mesajlar 900
  • Beğeniler 235 / 265
  • Ticaret 9, (%100)
Yine biri ortaya taş attı . yiyin birbirinizi :D
host1tl

kişi bu mesajı beğendi.

Rekomedya Rekomedya Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad C** Ş**
  • Mesajlar 1930
  • Beğeniler 1527 / 1150
  • Ticaret 25, (%100)

Kingjames adlı üyeden alıntı

Yalnız bu konuda herkes aynı fikirde :) Henüz muhalefet olan yok kardeşim nesi kötü her şey çok güzel diyen çıkmadı. 2002 2008 arası net çok güzel geçti bak hiç lafım yok ama onun ceremesini daha uzun yıllar çekeceğiz, zaten o güzel geçti algısı da deprem sonrası yaşanan büyük ekonomik krizde ki perişanlığın farkındalığı aslında. Hani çok çok çok acıkırsın da basit bir yemek bile çok lezzetli gelir ya öyle bir durumdu. 6 yıl normalleştik sonra tekrar başa sardık.

Zenginin daha zengin fakirin daha fakir olduğu, milletin emeğini borsanın %67+ bir oranla sahibi olan yabancıların ve bankaların sömürdüğü bir dönemi yaşıyoruz. Hoş mecliste ki diğer partilere yönetimi versek birden şimşek çakmış gibi refaha kavuşuruz falan da diyemiyorum, ot bok özelleşti ve devletin vergiden başka geliri kalmadı her adımın bedelini yeni bir vergi ile halk yüklenmek zorunda :) Genelde reklamlar ile gerçekler bambaşka oluyor :) Bana göre dönülmez bir çıkmaza girdik, ileri tarihlerde daha da beterleşecek her şey, zaten ekonomiyi herkesten iyi bilen Mehmet Şimşek de aynı şeyi söylüyor.

Emin Çapa araştırmalarını falan takip ediyorum Mahfi Eğilmez gibi bir çok insanı takip ediyorum ve onların da en iyimser yol haritaları eğitime dayalı, eğitim ar-ge ve nitelikli üretimle düze çıkarız diyorlar, bu bahsettikleri şeyi sıfırdan şekillendirip meyvelerini yemek de temizinden 10 yıldan fazla bir zaman demek, yine bunun yanında kent yaşamına alışan insanları tekrar tarıma hayvancılığa yönlendirmek de gerekiyor bunların hiç biri kolay şeyler değil.

Vatan haini demek şimdi meşhur oldu ama bence bu ülkenin asıl hainleri , Köy Enstitülerini kapatanlar, Köy Kent gibi bir projeyi çöpe atanlar, Erbakanın Fabrika üreten Fabrikalar hayalini yani ağır sanayi atılımını yapmayıp yok sayanlar engel olan ciddiye almayanlar. Her gelen ucuz siyasi hesaplarla bir yerlerden takoz koyduğundan ülke bu hale düştü. Mükemmel projeleri siyasi çıkarlarına ters düşüyor diye çöpe ata ata 50 yıl 100 yıl geride kaldık. Allah var şimdi bütün bunlar 15 yılda olmadı tabi ama bu son 15 yılda bundan farklı olmadı ne yazık ki. Boru değil 80 milyon nüfuslu ülkeyiz ama ne arabamız var ne silahımız var ne uçağımız var ne elektronik markamız var ne tarımımız kaldı ne adam gibi sanayimiz var bir bokumuz yok. Koca toprağımız olduğu halde bir iki yıl önce saman ithal etmeye kadar düştük, marketlerde pirinç mercimek nohut vs. arkasını okuyun kanadadan amerikadan falandan filandan geliyor. Yani ne köylü olabildik ne şehirli :) ne tarım ülkesi olabildik ne sanayi.
ontedi sterk AzX66

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

Sirius Sirius WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Youtube
  • Konum ABD
  • Ad Soyad B** M**
  • Mesajlar 1332
  • Beğeniler 0 / 468
  • Ticaret 17, (%100)

Kingjames adlı üyeden alıntı

Hahaha hocam tam ben diyecektim. Yiyin birbiririnizi.

AdonisBG AdonisBG Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Bilgisayar Programcısı
  • Konum Bulgaristan
  • Ad Soyad C** Ç**
  • Mesajlar 464
  • Beğeniler 18 / 218
  • Ticaret 25, (%100)
ortaya taş atılma olarak görmeyin. TR de yaşarken bunun farkına varamazsınız emin olun.şöyle bir örnek vereyim bulgar halkındada üretim yok denecek kadar az.ekonomisi berbat ama duruma bak 14 sene önce 1 Türk Lirası 3 bulgar levası iken şimdi 1 Bulgar levası 1.78 Türk Lirası.. adamlar avrupa birliği ülkesi ve Euro'ya gecemiyor. ama paraları bizi katlıyor. yurtdışında avrupanın diğer ülkelerinde yaşayanlar neden ses çıkarsınki ? TR de olmuş Euro 3,5 TL adam kasiyerlik yaparak 1500 Euro alıp her ay 400 Euro arttırıyor. Benimde TR de yaşayan Türk vatandaşım 1500 TL maaş alarak her ay 1000 TL içeri giriyor.. Ondan sonra herkes ben icraata bakarım diyor. İcraat nerde ? Ekonomiyi mahvederek fakirlestirmek icraatsa bunu onceki donem partileride yaptı.

MobilHerif MobilHerif WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad Y** Ö**
  • Mesajlar 46
  • Beğeniler 5 / 18
  • Ticaret 2, (%100)
Beyler konu siyasete çekilecekse bundan bi 20 30 yıl öncesini yaşayan babalarınızla dedelerinizle de bu konuyu tartışmanızda fayda var. Eski insanların (gençlere oranla) daha fazla iktidara yakın olmasının sebebi budur.

Not: Parti propagandası gibi anlaşılmasın, farklı bir bakış açısı getirmek istedim.
AhmetCakmak34 sadrazam narinhosting

kişi bu mesajı beğendi.

AdonisBG AdonisBG Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Bilgisayar Programcısı
  • Konum Bulgaristan
  • Ad Soyad C** Ç**
  • Mesajlar 464
  • Beğeniler 18 / 218
  • Ticaret 25, (%100)
MobilHerif işte en büyük sorunlarımızdan biride okuduğumuzu anlamamak.

siyasiye çekilecekse diye bir kelimeye baslamadan once keşke su son satırı iyice okusaydık.

"Ekonomiyi mahvederek fakirlestirmek icraatsa bunu onceki donem partileride yaptı."

Birde şu var.şimdi söylemek istemiyordum ama söyleyeceğim. 600 milyon dolara saray yapmak nedir? hangi amacı temsil eder? neyin gerekliliğidir ? Saray olmadan ülkemiz temsil edilemiyormu ? ülkemizde saray mı yok ? beylerbeyi sarayı , dolmabahçe sarayı , yıldız sarayı vb.. saraylar varken 600 Milyon dolarlık saray neden ? 600 milyon dolar ne demek biliyormusunuz ?
derya

kişi bu mesajı beğendi.

UNKEF UNKEF WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek ARGE
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad F** Ç**
  • Mesajlar 2423
  • Beğeniler 995 / 744
  • Ticaret 17, (%100)
Yahu 600 milyon$'a yapılan sarayın faturasını mı gördünüz? Ayrıca orayı üstüne mi alacak yapan hükümet? Ya da beyaz sarayın maliyetini mi söyliyelim burada? Ne alaka yorumlar görüyorum. Tamam ekonomi yönünden kötü olduğunu okuduğumda bunun tartışılacağını sanarak konuyu sevmiştim ama gitmişsiniz yine köy kahvesinde siyaset yapan dayılar gibi yorumlar yapmışsınız. Neyse yazmak istemiyorum bu konuda.
AhmetCakmak34 sadrazam

kişi bu mesajı beğendi.

narinhosting narinhosting narinhosting.com Kullanıcı
  • Üyelik 23.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek İnternet Danışmanı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad Ş** N**
  • Mesajlar 1390
  • Beğeniler 217 / 455
  • Ticaret 15, (%93)
Geçmişinizi ve Bulunduğunuz Devri ve Geleceğin gelişatını şu videoyu izleyerek görebilirsiniz.

Ya 1990-2000 lerin ekonomisine sahip olsaydık ? Çamaşır makinesi buzdolabı yoktu bu ülkede ?

Hey gidi hey...Ekonomi tabi kötü olur ülkeyi alıp parçalamaya çalışıyorlar.

AdonisBG Özellikle sen izle :) Hemen Saray illa saray neymiş be bu SARAY

Geçmişini bilmeyen bazı insanlar bulunduğu durumdan şikayetçi oluyor ? Biliyorlarmı 40 sene önce 2 ay telefon sırası beklendiğini ? Şimdi 2-3 telefonu olan var.
Vallahi yazık arkadaş...
>>> http://video.haber7.com/video-galeri/70768-mustafa-kemalden-erdogana-iste-turkiye-gercegi

Ek Olarak:
webmaestro3 host1tl AhmetCakmak34

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al