wmaraci reklam

Gürcistan Nasıldır ?

14 Mesajlar 2.910 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

theharunuysal theharunuysal WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek .
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** U**
  • Mesajlar 1879
  • Beğeniler 596 / 202
  • Ticaret 19, (%95)
Merhaba arkadaşlar Gürcistan nasıldır gideniniz var mı ?
Bende sürekli başka ülkelere gitme isteği var küçüklükten beri çocukluğum köyde ve gelişmemiş yerde geçtiği için pahalı yerleri sevmem araştırma yaptım Türkiye'den uzak olanlar zaten pahalı ilk başta yolculuk. İlerleyen zaman da gidip gezmeyi düşünüyorum biraz kalabilirim de sorun yok webmaster olduğum için zaten geçimimi internet üzerinden sağlıyorum. İnternetten araştırma yaptığımda bazılarının ucuz bazılarının çok kazık dediklerini gördüm yürüttüğüm mantıkla bir polis memuru 400 ₺ alıyorsa ve onunla 1 ay boyunca geçiniyorsa çokta pahalı olmaması lazım sadece bilgi sahibi olan arkadaşların yada gidip görmüş arkadaşların yorum yapmasını istiyorum.

wmaraci
reklam

contentwriter contentwriter Kendi halimdeyim Kullanıcı
  • Üyelik 22.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Kendi halimdeyim
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** Y**
  • Mesajlar 4130
  • Beğeniler 1136 / 1842
  • Ticaret 21, (%100)
LikeSend
Rekomedya theharunuysal

kişi bu mesajı beğendi.

Sungmert Sungmert carpe diem ne diyem Kullanıcı
  • Üyelik 12.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 1233
  • Beğeniler 506 / 407
  • Ticaret 39, (%100)
takip+

Referee19 Referee19 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.02.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Futbol Hakemi / Referee
  • Mesajlar 399
  • Beğeniler 21 / 103
  • Ticaret 8, (%88)
theharunuysal Tam üstüne geldin bende Çorumluyum :) Çorumdan her sene tur düzenliyorum oraya. Neredeyse her şey ucuz orada kısaca Türk yemeklerini kıyaslayım;

Burada Servis Et Döner + Salata + İçecek = Min. 25 tl
Orada aynı menü Türk lirasına göre 12 lira felan bu menü fiyatı da 8-9 lari orada.

Orada ki insanlar eskiden beri farklı sigaraya alışmışlar ve bizden farklı sigara kullanıyorlar.
En kaliteli sigara 2.5-3 lari onun fiyatı ise Türkiye'ye göre 4-5 lira.

Alkol, Petrol'De %100 fark ediyor. Burada benzin 5 lira ise orada şuan 2.5 liradır.
Alkol keza öyle burada en iyi şarap 150-200 e varsa orada en kalitelisi ( Kendileri üretiyorlar ) 115 Türk Lirasına denk geliyor.

Daha sonra araba al-sat demiyeceğim sadece kiralama deyim.
Burada özellikle bazı şehirlerde çok uçuk fiyata araba kiralıyorsun.

atıyorum çorumda en kötü araba fiat kiraladın günlüğü 120-130 lira
orada ise Bmw cip kirala günlüğü 40-50 Türk lirası

Yani orada kazancının bir önemi yok. Her şey ucuz. Standart bir iş ile krallar gibi yaşarsın.

Burada ki fiyatla orada ki fiyat arasında dağ kadar fark var. Türkiye'ye göre RAKAMsal olarak 3/1 maaşın olsa bile oradan aldığın ürün Türkiye'ye göre 5/1 oranın da ucuzdur genelde.

Daha açık bir şey sorarsan cevaplayabilirim.
theharunuysal cetvel

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 21.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek .
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** U**
  • Mesajlar 1879
  • Beğeniler 596 / 202
  • Ticaret 19, (%95)
Referee19 , Uzun bir açıklama yapmışsın üşenmeyip yazdığın için çok teşekkür ederim.

Türkiye'de kazandığım paranın bir anlamı kalmıyor hepsi gidiyor zaten elimden istediğim gibi yaşayamadığım halde en azından orada bir süre kalırım burada harcadığım parayı orada harcarım çok daha konforlu yaşarım diye düşündüm.

Birde Gürcistan'dan araba alıp Türkiye'ye getirenler var araştırdığımda böyle bir şey mümkün olmadığını öğrendim sadece orada yaşayanlar getirebiliyormuş 6 ay sanırım 6 ay orada yaşasam sonrasında araba alsam Türkiye'ye getirsem zaten süresi dolduğunda da geri satarım Gürcistan'da.

Misafirperverlikleri nasıl mesela buradaki gibi insanları çok mu kaba eğlenebileceğim hoş vakit geçirebileceğim yerler var mı Türkiye'ye göre yaşam kalitesi nasıl ? Herhangi bir yerde çalışmasaydın sadece internet üzerinden gelir elde etseydin Gürcistan'da yaşamayı düşünürmüydün ?

Aracımla gitsem herhangi bir sorun olmaz sanırım. Birde orada arabalar baya lüx ise benim ki baya eski kalacaktır aracım hyundai accent 1.3 lx 2000 model araç ile gitmek istemem eşimle birlikte gidecek olmam giderken 300 ₺ yakıyorum gelirken depo fullerim 200 ₺ falan da öyle yakmış olsam 500 ₺ ye gelmiş oluyor gidip gelmem.

• Üyelik 21.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek .
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** U**
  • Mesajlar 1879
  • Beğeniler 596 / 202
  • Ticaret 19, (%95)
https://yoldaolmak.com/batum-gezisi-hakkinda-pratik-bilgiler.html

Yorumlarını okur musunuz ? Neler yazmışlar öyle zaten ben gece hayatı vs peşinde değilim içki bira işim olmaz ben dürüstçe gidip görüp geleceğim sadece.

Referee19 Referee19 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.02.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Futbol Hakemi / Referee
  • Mesajlar 399
  • Beğeniler 21 / 103
  • Ticaret 8, (%88)

theharunuysal adlı üyeden alıntı

Referee19 , Uzun bir açıklama yapmışsın üşenmeyip yazdığın için çok teşekkür ederim.

Türkiye'de kazandığım paranın bir anlamı kalmıyor hepsi gidiyor zaten elimden istediğim gibi yaşayamadığım halde en azından orada bir süre kalırım burada harcadığım parayı orada harcarım çok daha konforlu yaşarım diye düşündüm.

Birde Gürcistan'dan araba alıp Türkiye'ye getirenler var araştırdığımda böyle bir şey mümkün olmadığını öğrendim sadece orada yaşayanlar getirebiliyormuş 6 ay sanırım 6 ay orada yaşasam sonrasında araba alsam Türkiye'ye getirsem zaten süresi dolduğunda da geri satarım Gürcistan'da.

Misafirperverlikleri nasıl mesela buradaki gibi insanları çok mu kaba eğlenebileceğim hoş vakit geçirebileceğim yerler var mı Türkiye'ye göre yaşam kalitesi nasıl ? Herhangi bir yerde çalışmasaydın sadece internet üzerinden gelir elde etseydin Gürcistan'da yaşamayı düşünürmüydün ?

Sıcakkanlı insanlar ben genel de paskalya bayramına denk getirip götürüyorum insanları. Vakit geçirmen için bir çok mekan var. Bunun haricinde özellikle kızlar Türklere karşı daha yakın sürekli keserler sizi :) Yaşam kalitesi çok iyi çünkü her istediğini yapabilirsin her şey mümkün orada. Polis bile çok zor görürsün memlekette :) yabancılık çekmezsin fazla çünkü çok fazla turist vardır. Son olarak tabi ki yaşamayı isterim orada hatta teklif bekliyorum turizm firmasından güzel teklif gelirse değil arkama gözlerimi kapatıp giderim. Türkiye'de yaşanmaz.

• Üyelik 21.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek .
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** U**
  • Mesajlar 1879
  • Beğeniler 596 / 202
  • Ticaret 19, (%95)
Referee19 , Kira ne kadar veririm orta halli bir ev için ?

Rekomedya Rekomedya Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad C** Ş**
  • Mesajlar 1930
  • Beğeniler 1527 / 1150
  • Ticaret 25, (%100)

Ben çok araştırdım fakat sadece bir kez gittim.

Yukarıda diğer arkadaş daha çok bilgi vermiş zaten yazacak pek bir şey yok.

Trabzona uçakla + oradan direk giden otobüsler de var ya da rizeye gidip oradan direk giden otobüslere binebilirsiniz. Ben Gürcü firmasının minibüsüyle gitmiştim. Kaç paraydı onu bile hatırlamıyorum :)

Gözlemlerim : Ne kadar pis iş var hepsini Türkler yapıyor :) nerede batakhane var işleten Türkler. Sokaklarda pavyon kumarhane vs kartı verenlerden bunaldık biz gezerken, hep türk çocuklar, bu cami çevresini gezdik bi kaç tanıdıkla konuştuk onlar da aynısını söylüyordu. Gürcü insanlarının yapısı kültürü için köyleri kuzeyi falan dolaşmak lazım, Batum da Tiflis de falan bunları gözlemleyemezsiniz. Halkı ezgin fakir insanlar, iyi niyetliler genelde, kuzeyde köylerini falan gezen birini tanıyordum o da hayallerdeki Türkiye gibi, geçenlere ikram vermeden bırakmazlar, yabani karşılamazlar, köylerde evlerinde misafir ederler falan diye anlatmıştı. Tabi Batum da falan bunları göremezsiniz, kim kimi tutarsa durumu hakim :)

Gürcistan için çok yazacak kadar görmediğimden daha fazla bir şey söyleyemeyeceğim. Fakat konuyu açan arkadaşın yazdığı gibi 400 liraya falan geçinmek mümkün değil, kendi evin olursa eker biçer ya da pazardan alır pişirirsen paso Giresunlular gibi yeşil yeşil yemekler yemeye katlanırsan içki sigara gezme olmazsa, suyu elektriği gıdım gıdım kullanırsan belki 400 lirayla yaşarsın ama onun da adı yaşamak olmaz. Öyle Türkiyede de 400 liraya hayatta kalınır, heh yaşamak değil hayatta kalmak o :)

Referee19 orada çalışsan gül gibi yaşarsın kısmına katılmıyorum. 3 kuruş para verirler öyle gül gibi de yaşanmaz :) yerel halk da öyle gül gibi yaşamıyor, hangisiyle hayat nasıl diye 2 kelam etsen dertleri anlatmaya başlıyorlar.

Alt yapısında çok sıkıntılar var, yolları sıkıntılı, hastaneler de sıkıntılıdır diye düşünüyorum, yani bir çok konuda Türkiye ile kıyas edemezsiniz bile. Türkiye de 1000 yıldır devlet var, öncesinde bizans mizans derken oradan da gelenekler aktarılmış, bunların kazanımları var, ne kadar da çalsalar kırıntıları ile bile hizmet verseler, uzun süreler olduğu için sorunlar büyük ölçüde çözülmüş oluyor, Gürcistanda bu yok, içeri girer girmez hissettiriyor zaten. 90-91 yıllarında bile aşmış olduğumuz sorunlar Gürcistanda hala mevcut. Vizesiz dolaşımı da hem hristiyan kültürlerinden dolayı hem de mevsimlik dönemlik falan çalışarak kalkınmaları istendiğinden Ab verdi denilebilir. İyi de oldu yazık günah karadenizde 3 kuruşa canları çıkana kadar çalıştırıyorlar bu insanları, onlar da 3 kuruş fazla kazanayım düşüncesiyle gelmeye devam ediyorlar. Çay kırma fındık toplama işi hep bunlarda, ne kadar ağır işler olduğunu karadenizliler bilir.

Yurtdışı yaşam tecrübem var, öyle evdeki hesap çarşıya uymuyor, kesinlikle Türkiyeden daha az para ile yaşanır fakat 3-5 kat falan olmuyor bu, ülke ucuz olunca harcamalar da artıyor otomatik olarak, ben mesela kahvemi evde içerdim şimdi dışarıda içiyorum, et fazla almazdım şimdi her hafta 2-3 kilo et alıyorum, yabancı ülkede olmanın sıkıntıları da var bir anda tüm çevreniz kayboluyor bu biraz sıkıcı oluyor, tabi bunun da maddi getirileri oluyor daha fazla geziyor daha fazla sigara içiyor ne bileyim bu şekilde harcamalarınızı artırıyorsunuz. Ne kadar da artsa Türkiye ile yarı yarıya falan oluyor orası kesin yani, eğer internetten sabit gelir varsa daha ucuz bir ülkede yaşamak çok mantıklı oluyor. Tehlikeleri de yok değil, yabancı olmanız sizi göz önünde tutuyor ve hırsızların radarında oluyorsunuz, kimin ne olduğunu bilmediklerinden direk olarak zengin olduğunuzu falan sanıyorlar, hırsızlığın yaygın olduğu bir ülke ise ayda bir iki kez hırsızlık vakası ile karşılaşabilirsiniz. Mutfak masraflarınız yerel yemekleri yemediğinizden artıyor, ithal ürünler almak zorunda kalıyorsunuz çünkü lezzet farkı oluyor, bu da yerlinin 1 liraya aldığı bir şeye yeri geliyor 5 lira vermenize sebep oluyor. Şimdi mesela Şahin sucuk bulsam şurada kilosu 200 lira deseler pazarlık bile etmeden alabilirim :) yok çünkü boşnak vs yerel sucuklar benim damak zevkime uymuyor. Bunlar işte hep harcamaları artırıyor. Bunu bir tek karadenizliler yaşamaz Gürcistanda, diğer her millet kesin yaşar :)

Genel anlamda sıkıntıları olsa bile güzel bir tecrübe, ailece giderseniz Türkiyede de kiracı iseniz ciddi para biriktirirsiniz, fakat internetten kazandığınızı varsayarak bunu söylüyorum, hem ufkunuz açılıyor, farklı kültürleri yaşamları görüp aklınızda fikirler canlanabiliyor, bulunduğunuz ülkeye bir aidiyet hissedene kadar her şey güzel mutlusunuz, fakat orayla bir bağınız varsa aidiyet hissetmeye başlarsanız o fakirliği size üzüntü vermeye başlıyor, gülen yüzünüz yerel halkın çaresiz bakışlarına evriliyor, bunlar dışarıdan bakınca anlamsız fakat yaşarsanız daha iyi anlarsınız demek istediklerimi.

mustafa9859 mustafa9859 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Ziraat Mühendisi
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 693
  • Beğeniler 137 / 142
  • Ticaret 11, (%100)
Gürcistan Batum'a gittim. Gürcistan'a gidersen en kötü karşılaşacağın olay arabayla gittiysen eğer (araba senin üzerine olmak zorunda) polis ceza yazmak için bahane arıyor.
Rekomedya

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al