wmaraci reklam
lidertakipci

Kurumsal Kimlik

11 Mesajlar 1.902 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Holiqan Holiqan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 876
  • Beğeniler 211 / 116
  • Ticaret 10, (%100)
Kurumsal kimlik çalışmaları yapmayı planlıyorum ama günümüzde ne kadar işe yarar ne kadar yaramaz bilemiyorum. Tasarımlar bir yana , doğru müşteriye ulaşmak ve doğru pazarlama yapmanın çok daha önemli olduğuna inanıyorum. Tanıtım kısımlarını ve iş teslim süreçlerini detaylı bir şekilde öğrenmek istiyorum. Açıkcası bu iş hakkında detaylı bilgiler veren kaliteli bir kaynaklar aramaktayım. Detaylı bilgi verebilecek yada kaynak gösterebilecek arkadaşlar var mıdır ?

wmaraci
reklam

ErcanDinsel ErcanDinsel E' Kullanıcı
  • Üyelik 28.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Grafiker. / ercandinsel.org
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad E** D**
  • Mesajlar 670
  • Beğeniler 54 / 241
  • Ticaret 1, (%100)
Kardeşim tasarımlardan kastın nedir? Yani kurumsal kimlik dediğin olay amblem'den başlar, ticari araba kaplamasının tasarımına kadar gider. Ayrıca kurumsal kimlik çalışması yapacağın zaman firmalar senden vektörel çalışmalar ister.Vektörel dosyalar ile çalışabilirmisin? Kurumsal kimlik çalışmalarında kaynakdan çok fikire sahip olman gerekir. Ayrıca kurumsal kimlik yaptıracakları kişinin referansı çok önemlidir. Şimdilik freelance işlere odaklanmanı ve referans kazanmak amaçlı çalışmalar yaparak sergilemeni tavsiye ederim.

+Edit ; Ayrıca çalışmalarını düz bir şekilde değil mockup kullanarak müşterilerine sunmanı tavsiye ederim, sunumunu 2 kat profesyonel gösterecektir. Örnek mockuplar için ; http://graphicburger.com/mock-ups/
melankolia Holiqan riko

kişi bu mesajı beğendi.

blogalp blogalp Grafik & Tasarım Kullanıcı
  • Üyelik 28.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Grafik & Tasarım
  • Konum Karabük
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 161
  • Beğeniler 5 / 19
  • Ticaret 3, (%67)
ErcanDinsel gayet güzel bilgiler vermiş. Kurumsal kimlik konusuna gelecek olursak. Öncesinde bir tasarım geçmişin varsa yani logo, amblem, digital tasarımlar, dış mekan tasarımları gibi kurumsalda pek sorun yaşamazsın. Kurumsal kimliğin tek başına diğer parça işlerden farkı yoktur. Yani yeni bir teknik geliştirmen gerekmez. Fakat kurumsal kimlik tecrübe gerektiren bir iştir. Öyle ki tasarlanan antetli kağıt ve zarf bile senin tahminin çok dışında sıradan işlere dönüşebilir. Adı üstünde kurumsal kimlik olan bu çalışmada en önemli kural bütünlüktür. Promosyon ürünlerden tut rozet tasarımına kadar tüm grafik işlerini üstlendiğin ve bence uzun yıllar boyunca kaliteli firmaların senden bağımsız kalamadıkları, yüksek getirili işlerdir.

Müşteriye ulaşmak konusundaki kaygılarına gelecek olursak bu durum bir grafikerin her aşamada temel sorunudur. Ama kurumsal kimlik pazarlaması tamamen referans odaklıdır. Yapılmaz diye birşey yok ama yelpazeni geniş tutmalısın.İyi çalışmalar.
Holiqan

kişi bu mesajı beğendi.

FurkanEkmen FurkanEkmen think, move, design. Kullanıcı
  • Üyelik 14.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek think, move, design.
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad F** E**
  • Mesajlar 692
  • Beğeniler 164 / 167
  • Ticaret 5, (%100)
Öncelikle merhaba,

Kurumsal çalışmalar yapmak için öncelikle tasarım konusunda kendini iyi bir şekilde ilerletmiş olman gerekir. Ayrıca unutmamalısın ki kurumsal işler alman için kurumsal olman lazım. Öncelikle kendi markanı oluştur ve buna bir kurumsal kimlik çalışması yap. Ardından aklından çeşitli alanlarda markalar oluşturarak bunlara çalışmalar yap. Büyük firmaların logolarını kullanarak onlara çalışmalar yap. Ne kadar deneme yaparsan, hata payın ve kaliteli iş yapma tecrüben o kadar artar.

Henüz tasarıma başlamadıysanda önünde uzun bir yol olduğunu unutma.
Kolay gelsin.
Holiqan

kişi bu mesajı beğendi.

think, move, design.
IG: furkanekmen
wmaraci
wmaraci

• Üyelik 03.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 876
  • Beğeniler 211 / 116
  • Ticaret 10, (%100)

ErcanDinsel adlı üyeden alıntı

Kardeşim tasarımlardan kastın nedir? Yani kurumsal kimlik dediğin olay amblem'den başlar, ticari araba kaplamasının tasarımına kadar gider. Ayrıca kurumsal kimlik çalışması yapacağın zaman firmalar senden vektörel çalışmalar ister.Vektörel dosyalar ile çalışabilirmisin? Kurumsal kimlik çalışmalarında kaynakdan çok fikire sahip olman gerekir. Ayrıca kurumsal kimlik yaptıracakları kişinin referansı çok önemlidir. Şimdilik freelance işlere odaklanmanı ve referans kazanmak amaçlı çalışmalar yaparak sergilemeni tavsiye ederim.

+Edit ; Ayrıca çalışmalarını düz bir şekilde değil mockup kullanarak müşterilerine sunmanı tavsiye ederim, sunumunu 2 kat profesyonel gösterecektir. Örnek mockuplar için ; http://graphicburger.com/mock-ups/

blogalp adlı üyeden alıntı

ErcanDinsel gayet güzel bilgiler vermiş. Kurumsal kimlik konusuna gelecek olursak. Öncesinde bir tasarım geçmişin varsa yani logo, amblem, digital tasarımlar, dış mekan tasarımları gibi kurumsalda pek sorun yaşamazsın. Kurumsal kimliğin tek başına diğer parça işlerden farkı yoktur. Yani yeni bir teknik geliştirmen gerekmez. Fakat kurumsal kimlik tecrübe gerektiren bir iştir. Öyle ki tasarlanan antetli kağıt ve zarf bile senin tahminin çok dışında sıradan işlere dönüşebilir. Adı üstünde kurumsal kimlik olan bu çalışmada en önemli kural bütünlüktür. Promosyon ürünlerden tut rozet tasarımına kadar tüm grafik işlerini üstlendiğin ve bence uzun yıllar boyunca kaliteli firmaların senden bağımsız kalamadıkları, yüksek getirili işlerdir.

Müşteriye ulaşmak konusundaki kaygılarına gelecek olursak bu durum bir grafikerin her aşamada temel sorunudur. Ama kurumsal kimlik pazarlaması tamamen referans odaklıdır. Yapılmaz diye birşey yok ama yelpazeni geniş tutmalısın.İyi çalışmalar.

Furkan Ekmen adlı üyeden alıntı

Öncelikle merhaba,

Kurumsal çalışmalar yapmak için öncelikle tasarım konusunda kendini iyi bir şekilde ilerletmiş olman gerekir. Ayrıca unutmamalısın ki kurumsal işler alman için kurumsal olman lazım. Öncelikle kendi markanı oluştur ve buna bir kurumsal kimlik çalışması yap. Ardından aklından çeşitli alanlarda markalar oluşturarak bunlara çalışmalar yap. Büyük firmaların logolarını kullanarak onlara çalışmalar yap. Ne kadar deneme yaparsan, hata payın ve kaliteli iş yapma tecrüben o kadar artar.

Henüz tasarıma başlamadıysanda önünde uzun bir yol olduğunu unutma.
Kolay gelsin.

Beklediğim yanıtları tam olarak aldım diyebilirim. Şuan için kurumsal kimlikten kastım kartvizit,antetli kağıt,cd dvd cover,zarf tasarımlarından oluşacak yani bu şekilde planlıyorum.

Marka konusunda iki şık arasında kaldım. Marka için ad soyad mı kullanmalıyım yoksa xyz tasarım tarzında mı bir şeyler yapmalıyım ?

• Üyelik 28.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad E** D**
  • Mesajlar 670
  • Beğeniler 54 / 241
  • Ticaret 1, (%100)
Ad soyad kullanmamanı öneririm, nedenine gelecek olursak, ileride fazladan iş almış olabilir, çok daha büyük bir firma bile olabilirsin. Bu demekdir ki yanına bir çalışan daha alabilirsin, ortak işler yürütebilirsiniz.İki kişi bir firma altında toplayan bir firma, daha büyük gözükür. Benim görüşüm budur, başka görüşlerde olabilir ancak ben bu şekilde düşünüyorum.
Holiqan

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 03.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 876
  • Beğeniler 211 / 116
  • Ticaret 10, (%100)

Ad soyad kullanmamanı öneririm, nedenine gelecek olursak, ileride fazladan iş almış olabilir, çok daha büyük bir firma bile olabilirsin. Bu demekdir ki yanına bir çalışan daha alabilirsin, ortak işler yürütebilirsiniz.İki kişi bir firma altında toplayan bir firma, daha büyük gözükür. Benim görüşüm budur, başka görüşlerde olabilir ancak ben bu şekilde düşünüyorum.

Bu şekilde düşündüğümüzde kesinlikle haklısınız fakat isim bulmak isme domain bulmak da zor :D bakacağız artık.

• Üyelik 28.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad E** D**
  • Mesajlar 670
  • Beğeniler 54 / 241
  • Ticaret 1, (%100)
İsmin tamamen bir hayal ürünü isim olabilir, belirli noktaya geldikden sonra herkes ismini hatırlayacaktır zaten. Önemli olan senin çalışmaların. :) Kolay gelsin, bol şans diliyorum.
Holiqan

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 03.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 876
  • Beğeniler 211 / 116
  • Ticaret 10, (%100)

İsmin tamamen bir hayal ürünü isim olabilir, belirli noktaya geldikden sonra herkes ismini hatırlayacaktır zaten. Önemli olan senin çalışmaların. :) Kolay gelsin, bol şans diliyorum.

Teşekkürler hocam. İyi forumlar dilerim.
ErcanDinsel

kişi bu mesajı beğendi.

blogalp blogalp Grafik & Tasarım Kullanıcı
  • Üyelik 28.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Grafik & Tasarım
  • Konum Karabük
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 161
  • Beğeniler 5 / 19
  • Ticaret 3, (%67)
Daha önce firmalara isim önerisinde bulunan ve birçoğu için onay alan birisi olarak artık tecrübe olarak firma isminin çok az öneminin olduğunu düşünüyorum. Reklam dinamiklerini nasıl kullandığın çok önemli. Fakat elbette ilerisi için sorulduğunda ismin bir hikayesi olmalı.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al