wmaraci reklam
lidertakipci

Yandex'te sitelerin sıralanması

36 Mesajlar 5.231 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

YandexDestek YandexDestek Yandex Destek Ekibi Yandex
  • Üyelik 01.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / K
  • Meslek Destek Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 75
  • Beğeniler 0 / 39
  • Ticaret 1, (%100)
Başlangıç için biraz teori
Webmasterlar’ın Yandex arama sistemiyle nasıl çalışabileceğinin anlatıldığı gönderilerimize devam ediyoruz. Bugün sitenin arama sistemindeki sıralaması (ranking) ile ilgili sorunlara değinmek istiyoruz.
Başlangıç için biraz teoriden bahsedeceğim.
Kim, hangi prensiplere göre arama sonuçlarındaki siteleri sıralamaktadır? Kullanıcıların aklında çoğunlukla oluşan soru da budur. Arama sistemi sonuç olarak, yapılan sorguyu içeren sayfalara bağlantılar göstermektedir. Genellikle bulunan sonuçlar çok fazladır; bu sebeple önemli olan, bu bağlantıları sıralamak ve arama sorgusuna en uygun olan bağlantıları üstte göstermektir. Yani en ilgili sonuçları kullanıcıya sunmaktır. Sanıyorum ki forum kullanıcıların çoğu bunu biliyordur :)
Sıralamada kullanılan başlıca terimler aşağıdaki gibidir:
İlgililik (relevancy) – Arama terimine uyumluluk. Yandex, dokümanın ve sorgunun binlerce çeşidini göz önünde bulundurarak karmaşık formüllerle ilgili sonuç için bulunan sayfaların ilgililiğini tamamen otomatik bulmaktadır.
Aramanın kalitesi - Tüm arama sistemleri için önemli noktadır. Şayet arama sisteminin kalitesi iyi değilse insanlar onu kullanmayı bırakır.
Makine öğrenimi (machine learning) - Bu süreç ile sıralama formülleri sürekli yapılandırılmakta ve optimize edilmektedir. Bu sistemde bilgisayarlar insanlara kolay gelen, hangi sonucun daha iyi olduğuna karar vermek gibi işleri öğrenmeye çalışmaktadır. Bu, bilgisayarlar için oldukça zor bir iştir. Bunun için arama sunucuları, web sayfalarının ve arama sorgularının özelliklerini analiz etmektedir. Her sayfanın birçok özelliği bulunmaktadır. Örneğin statik özellikler, internette bu sayfaya giden bağlantılar ile ilgilidir. Dinamik özellikler ise sayfa içeriği ve arama sorgusu ile aynı anda ilgilidir. Örneğin arama sorgusundaki kelimelerin, sayfada kaç kez geçtiği ve bunların yerleri gibi...
Matrixnet - Sıralama formülünün oluşturulmasında kullanılan, Yandex'in özel öğrenen makine metodudur. Matrixnet, birçok faktörü ve onların kombinasyonlarını göz önünde bulundurarak sıralama için karmaşık bir formül oluşturabilir. Arama, eş zamanlı olarak binlerce sunucu üzerinde yapılmaktadır. Her sunucu kendi indeks kısmında arama yapar ve en iyi sonuç listesini oluşturur. Bu listeye arama ile en ilgili sayfaların girmesi garantidir. Matrixnet hakkında https://sirket.yandex.com.tr/technologies/matrixnet.xml sayfamızda mümkün olduğunca ayrıntılı bilgi vermeye çalıştık.

Şimdi ise sitenin zenginleştirilmesi ve geliştirilmesine geçelim
Sitenin belirli bir sorguda üst sıralarda çıkması için site, sorguya yönelik en doğru ve tam cevabı içermeli ve diğer ilgili sitelere nazaran birçok faktörde daha iyi olmalıdır.
Bunun yanında aşağıdakiler de göz önünde bulundurulmaktadır;

[*]Sunulan bilginin kalitesi ve güvenilirliği
    [*]Sitede gezinebilme kolaylığı
    [*]Sitedeki reklamların karakteristiği
    [*]Metnin okunabilirliği

ve başka birçok faktör
Buraya yardım sayfamızda bulunan önerilerimizi tekrar yazmak yerine bunları okumanızı tavsiye ediyorum. Konu hakkında oldukça fazla bilgi bulunuyor;
http://yardim.yandex.com.tr/webmaster/recommendations/intro.xml
http://yardim.yandex.com.tr/webmaster/yandex-indexing/webmaster-advice.xml
Sitenizi geliştirirken ve ilerletirken birinci sırada kullanıcıyı ve içeriğin ona enteresan gelmesini düşünmek gerekiyor. Bunlar her arama sistemi için temel prensiplerdir.
Kullanıcılarınızın arama sorgusunda neyi aradıklarını anlamak önemlidir. Arama sonuçlarında sayfanın konumu "metinsel uyumluluk" (metnin arama sorgusuna uyumluluğu – text relevancy) özelliğine oldukça bağlıdır. Mesela kullanıcı "Aksaray'da İngilizce dersi" araması yaptığında sitenizin sayfalarında böyle kelimeler bulunmuyorsa siteniz tamamen Aksaray'da İngilizce öğrenimi hakkında olsa da arama sisteminin, kullanıcı sorgusuna sitenizin en iyi şekilde cevap verdiğini düşünmesi oldukça düşük bir ihtimaldir.
“Anahtar sözcük istatistikleri” servisimiz, kullanıcıların Yandex'e neleri ve nasıl sorduklarını analiz etmenize yardımcı olabilir. Ayrıntılı bilgileri burada bulabilirsiniz;
http://yardim.yandex.com.tr/webmaster/recommendations/targeting.xml .
Ayrıca webmasterlar için özel olarak hazırlanan Yandex.Webmaster servisi ile yeni eklenen ve silinen sayfaları Yandex'e bildirebilir, sitenin indekslenme sıklığını ayarlayabilir ve arama sonuçlarında sitenizin görünümünü iyileştirebilirsiniz. Şayet site haklarını serviste onayladıysanız "Arama sorguları" kısmında arama sonuçlarından direkt olarak sitenize geçilen popüler sorguları görebilirsiniz. Bu bilgileri mutlaka izleyin ve analiz edin.
Yandex’te yapılan sorguların büyük çoğunluğu yerel ve bölgesel cevap almak isteyen sorgulardır. Mesela, şehrindeki olaylar ya da hizmetler hakkındaki sorgular. Bu sorgular için Yandex, her bölge için farklı cevap vermektedir. Mesela "avukat hizmeti" sorgusu için Antalya'da yaşayanlar o şehirdeki bilgileri görürken farklı bir şehirde yaşayanlar ise o şehre özel avukat hizmetini bulabilirler. Konuma bağlı olan ve olmayan sorguları ayırt etmek, arama sisteminin kullanıcı sorgusunu daha iyi anlamasına ve uygun cevap vermesine yardımcı olmaktadır. Sitenin belirli bir konuma ait olmasının birçok belirtisi vardır. Sitede belirtilen iletişim bilgileri, IP adresi ve sitedeki birçok bilginin ait olduğu bölge bilgisi belirtiler arasındadır. Yandex.Webmaster servisinde de kolaylık olması açısından bölge ya da adres belirtebilirsiniz;
https://webmaster.yandex.com.tr/site/region.xml .
Son olarak Yandex'in diğer bir servisine dikkatinizi çekmek isterim: Yandex.Metrica. Şayet Google Analytics'i biliyor ancak bizim servisimizden habersizseniz Metrica'yı incelemek size enteresan gelebilir.
Gönderideki bilgilerin ve vermiş olduğum bağlantıların işinize yarayacağını umarım. Her türlü soru ve uyarılarınız da bizi mutlu eder. Bir sonraki gönderi konusu için istekleriniz varsa bunları da belirtmeniz bizi ayrıca memnun edecektir :)
Timur Batarya EscomeBilisim

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

deepstate deepstate WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Web yazılım
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 266
  • Beğeniler 64 / 31
  • Ticaret 0, (%0)
Yandex şuan siteler için yaptırımları yanlış. Tv reklamlarında kişinin sitesine gitmeden yandex üzerinden videosunu izleye bilecek olması bence etik degil.

bilal68 bilal68 www.silahlioyun.net Kullanıcı
  • Üyelik 14.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek CEO
  • Konum Aksaray
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 195
  • Beğeniler 56 / 27
  • Ticaret 6, (%100)
Kendi alanımda tüm rakiplerimden en iyisi olmama rağmen , atmışsınız beni ta 4. sayfalara google en azından ilk sayfada tutuyor. 2000 tane oyunun 1 tanesini bile ne botla ekledim, ne açıklamasını alıntı yaptım. Herşeyiyle özgün olan bir site sahibi olarak oraları hak etmiyorum.

'' Kuvvete Dayanmayan Aciz Adalet, Adalete Dayanmayan Kuvvet Zalimdir. ''

meclisiala meclisiala Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 17.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Blog
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 759
  • Beğeniler 649 / 185
  • Ticaret 65, (%100)
Yandexi'i sadece siteme ordan da geçmek için kullanıyorum.

wmaraci
wmaraci

YandexDestek YandexDestek Yandex Destek Ekibi Yandex
  • Üyelik 01.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / K
  • Meslek Destek Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 75
  • Beğeniler 0 / 39
  • Ticaret 1, (%100)

bilal68 adlı üyeden alıntı

Kendi alanımda tüm rakiplerimden en iyisi olmama rağmen , atmışsınız beni ta 4. sayfalara google en azından ilk sayfada tutuyor. 2000 tane oyunun 1 tanesini bile ne botla ekledim, ne açıklamasını alıntı yaptım. Herşeyiyle özgün olan bir site sahibi olarak oraları hak etmiyorum.

Hangi arama sorguları ile sitenizin düşük sıralamada olduğunu düşünüyorsunuz? Bu yeni olan bir durum mu? Acaba sitenizi, arama sorgunuzu ve sorunuzu da belirterek geri bildirim formundan benimle iletişime geçebilir misiniz?
bilal68 KadirHames

kişi bu mesajı beğendi.

bilal68 bilal68 www.silahlioyun.net Kullanıcı
  • Üyelik 14.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek CEO
  • Konum Aksaray
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 195
  • Beğeniler 56 / 27
  • Ticaret 6, (%100)

Yandex Destek adlı üyeden alıntı

Hangi arama sorguları ile sitenizin düşük sıralamada olduğunu düşünüyorsunuz? Bu yeni olan bir durum mu? Acaba sitenizi, arama sorgunuzu ve sorunuzu da belirterek geri bildirim formundan benimle iletişime geçebilir misiniz?

Geri dönüş bildirdim. İlginizden dolayı tşk ederim.

'' Kuvvete Dayanmayan Aciz Adalet, Adalete Dayanmayan Kuvvet Zalimdir. ''

nbrknk22 nbrknk22 SEO UZMANI Kullanıcı
  • Üyelik 18.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek SEO UZMANI
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 2770
  • Beğeniler 1194 / 724
  • Ticaret 129, (%100)
yandex arama yaptıktan sonra çıkan sonuçlar neden "_blank" olarak yan sekmede açılıyor bu ne garip işdir + olarak bazı aramalarda adamların siteye uğramasına bile gerek yok yandex üzerinden işleri hallediyor. ( HANİ KARDEŞTİK YANDEXX HANYYY ))

https://www.dopinger.com/tr

carpediem carpediem Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek muhasebe
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad İ** T**
  • Mesajlar 867
  • Beğeniler 166 / 127
  • Ticaret 15, (%93)
yandex, google'ın eski sıralama algoritmasını kullanıyormuş gibi geliyor bana. film izle kelimesinin ilk sayfası google'da ne ise, yandex'te de o şekilde. ilk 10 sayfada en az 20 tane çöp site vardır. biz de emeğimizle çalıştığımız yetmezmiş gibi seo'culara paketçilere para yedirelim:)

Timur Timur Porsuk Medya Kullanıcı
  • Üyelik 01.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Kartograf
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad T** G**
  • Mesajlar 346
  • Beğeniler 73 / 72
  • Ticaret 0, (%0)

nbrknk22 adlı üyeden alıntı

yandex arama yaptıktan sonra çıkan sonuçlar neden "_blank" olarak yan sekmede açılıyor bu ne garip işdir + olarak bazı aramalarda adamların siteye uğramasına bile gerek yok yandex üzerinden işleri hallediyor. ( HANİ KARDEŞTİK YANDEXX HANYYY ))

Arama sonuçlarının ayarları var.
http://yandex.com.tr/search/customize?&lr=11503

www.porsukmedya.com

nbrknk22 nbrknk22 SEO UZMANI Kullanıcı
  • Üyelik 18.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek SEO UZMANI
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 2770
  • Beğeniler 1194 / 724
  • Ticaret 129, (%100)

ayar yapılmadan _blank olması normal midir hocam çoğu kullanıcı bunu bilmiyorda.

https://www.dopinger.com/tr
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al