wmaraci reklam
lidertakipci

Azcık tarih, birazcık bilgi ve cehaletin giderilmesi

31 Mesajlar 4.737 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

anonymated anonymated Webnoloji.net Kullanıcı
  • Üyelik 01.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Teknoloji ve Psikoloji
  • Konum Niğde
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 2005
  • Beğeniler 1489 / 657
  • Ticaret 15, (%100)

Caesar adlı üyeden alıntı

Eski türkler noel kutlar nerede demişsim? Eski türkler yılbaşını kutlardı kendi bayramları vardı demişim.

Daha okumayı bilmiyorsun, 3 dil bildiğini iddia ediyorsun.

Nasıl öğrendin sen o 3 dili hangi universiteyi bitirdin 20 yaşında?

Saygılar.

3 dil bildiğimi iddia etmiyorum, 3 dil bildiğimi söylüyorum.

İlkokul ve lisede öğrendim. Ufak ayrıntılara takılacak olursak, yalnızca 1 mesajınızda 20 küsür imla hatası var. Konudaki tüm mesajlarınızda ise onlarcası daha...

Türkçeyi öğrenmek bu kadar zor olmasa gerek.

Her neyse hayırlı geceler diliyorum uzatmaya gerek yok.

wmaraci
reklam

Ogulcan Ogulcan (K)af(S)in(K)af Kullanıcı
  • Üyelik 28.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek -
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 2185
  • Beğeniler 165 / 388
  • Ticaret 13, (%100)

isousluer adlı üyeden alıntı

Burada doğru olanı sırf batılılardan alıyoruz diye yapmayacağız gibi bir söylemde bulunmadım. Benim batıdan kastım da zaten dünyanın bir bölümü değil bir zihniyettir. Keşke batının doğrularını, gelişmişliklerini alabilsek her zaman. Ama biz batının doğrusunu değil ahlaksızlığını, yanlışlarını alıyoruz.

Günümüze kadar gelip günümüzdeki 1 Ocak yılbaşının temelini oluşturduğu sanılmaktadır cümlesini anlamamış olamazsın. Dediğin gibi yazılanı doğru okumak ve yorumlamak çok mühim.

Yılbaşının kutlanılmasının 'ahlaksızlık' ve 'yanlış' olduğunu nerden çıkardınız? Doğum günü kutlanır, özel yıl dönümleri kutlanırken takvimin yıl dönümünün kutlanılması neden böyle bir bakış açısına sahip?

Kaldı ki her ne kadar siz doğru bi yorumla Noel ve Yılbaşını ayırabildiğinizi söyleseniz de bir çok kişi yılbaşı kutlamanın noel olduğunu sanıyor ne yazıkki.

Ek Olarak: Dini bilginiz olduğunu düşündüğüm için soruyorum, yorumlarda da yer almış. Hz. İsa'da Hristiyanlık dininin bir peygamberiyken, onları da onların kültürleriyle yıldönümünü anmak (tabii ki yılbaşından farklı, işte bu noel) gerçekten dini açıdan zararlı mı?

isousluer isousluer Usluer Kullanıcı
  • Üyelik 05.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirici
  • Konum Konya
  • Ad Soyad İ** U**
  • Mesajlar 4900
  • Beğeniler 1419 / 2962
  • Ticaret 45, (%100)

Oğulcan adlı üyeden alıntı

Yılbaşının kutlanılmasının 'ahlaksızlık' ve 'yanlış' olduğunu nerden çıkardınız? Doğum günü kutlanır, özel yıl dönümleri kutlanırken takvimin yıl dönümünün kutlanılması neden böyle bir bakış açısına sahip?

Kaldı ki her ne kadar siz doğru bi yorumla Noel ve Yılbaşını ayırabildiğinizi söyleseniz de bir çok kişi yılbaşı kutlamanın noel olduğunu sanıyor ne yazıkki.

Ek Olarak: Dini bilginiz olduğunu düşündüğüm için soruyorum, yorumlarda da yer almış. Hz. İsa'da Hristiyanlık dininin bir peygamberiyken, onları da onların kültürleriyle yıldönümünü anmak (tabii ki yılbaşından farklı, işte bu noel) gerçekten dini açıdan zararlı mı?

Öncelikle şunu söyleyim, ben ne doğum günü kutlarım ne özel bir gün. Böyle günlerle hiç alakam olmaz. Yılbaşı da benim için sıradan bir gündür. Elbetteki noel ve yılbaşı farklıdır. Fakat her yıl aradaki fark azalmaktadır. Benim inancıma göre yılbaşında dansöz, alkol, sınırsız eğlence vs. ahlaksızlıktır. Bu sadece yılbaşında değil genel olarak böyle ama bunlar sırf yılbaşına özel yapıldığı için örnek veriyorum. Sana göre bunlar ahlaksızlık olmayabilir.

Bir Müslüman için İslamiyet dışında hak din yoktur. Bu yüzden Hristiyanlar'ın noelini kutlamak, hem de onların kültürleriyle kutlamak sakıncalıdır.
anonymated

kişi bu mesajı beğendi.

kendoka kendoka Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Geleneksel Tedavi Usulleri Uzmanı
  • Konum Konya
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 1393
  • Beğeniler 257 / 275
  • Ticaret 25, (%100)
Neden kimse kimseye müslüman ol ya da gayrı müslim ol diye baskı yapmazken, islam dini hakkında hiç bir bilgiye sahip olmayan insanlar konuşuyor. Arkadas ben sizin dininiz inanışınız hakkında fetva vermiyorsam siz de vermeyeceksiniz. Buradaki en az okuyan kişi lise okumuştur. Hiç mi öğrenmediniz delilsiz mesnetsiz konuşulmaz. Sana biri müslüman ol diye baskı yapmıyor. İstediğini yaşa hesabını sen vereceksin. Ben sana alırsan nasihat ederim yok dersen yoluna git.
İslam hakkında şu helal bu haram diye konuşma selahiyetini sana kim veriyor. Ben de senin kutsalların hakkında atıp tutayım o zaman.

Eğer müslüman olduğunu düşünüyorsan veya islam hakkında konuşacaksan bunun kuran ve sünnete dayanması gerekir.

"Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- (hicretten sonra Mekke'den) Medine'ye geldiklerinde, Medinelilerin (Nevruz günü ile Mehricân günü diye) eğlendikleri iki günleri vardı.

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-:

- Bu günler nedir? Diye sordu.

Medineliler:

- Biz (İslâm'dan önce), câhiliyet devrinden beri bu günlerde eğleniriz, dediler.

Bunun üzerine Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu

- Şüphesiz Allah size, o iki günün yerine daha hayırlı olan iki bayramı: Kurban bayramı ile Ramazan bayramını vermiştir." (Ebu Davud; hadis no: 1134. Nesâî; hadis no: 1556. Elbânî de; "Silsiletu'l-Ehâdîsi's-Sahîha"; hadis no: 2021'de hadisin sahih olduğunu belirtmiştir.)

Arapçada bayram "id" kelimesiyle söylenir. Bu genel bir terimdir. Toplanıp eğlenilen her durum için geçerlidir. İster inan ister inanma. Ama yeter ki islam hakkında cahilce konuşma.
Eğer algınız dinin kuran ve sünnete dayalı olduğuna yönelik olsaydı buraya bu ve benzeri bir çok delil daha getirirdim. Fakat malesef din kişilerin heva heveslerine göre oyuncak edinilmiş.

Bugün bu yılbaşı veya noel farketmeksizin en çok karşı çıkanlar tarikatlar ve tasavvuf ehli. Böyle komik komik resimler falan koyuyorlar. Ama beraat, recep ve mevlüd diye özel geceler uyduranlar da kendileri. Peygamber (as) yapmamış, sahabesi yapmamış, ilk 3 asır yapmamış ama sonrada çıkanlar uydurmuş. Eğer bu kutlanan kandiller hayırlı olsaydı onu herkesten önce peygamber yapardı değil mi ?

Ha şimdi bi tane mükemmel ötesi zeka diyecek ki " o zaman hacca ucakla gitme deveyle git" sayın ileri zeka. Peygamberimiz eğer uçak olsaydı uçakla da giderdi. O gün olmayan şeyleri olmayan imkanları konuşmanın anlamı yok. Ama eğer haırlı olsaydı beraat gecesi dediğiniz o gecede herkesten çok Peygamber efendimiz namaz kılardı.

İşte kendi dinini bile kuran ve sünnete dayalı bilemediğin için herkes seninle dalga geçiyor.

Yine aynı seyi söylüyorum. Ben bu forumda kimseye şu veya bu şekilde inancını değiştir diye baskı yapmadım. Amaa mevzu benim dinim hakkında atıp tutmaya gelirse " az ötede oyanyın" demek zorunda kalıyorum.

O milyonlar kaldıran gül cemalli hocalarınız da dese ya hadi haram diye.

Baknız piyango kimsenin ama kimsenin ihtlifaı olmaksızın kumardır haramdır. Noel yılbaşı diye hoplayanlar piyango bileti alırken ağzını açmıyor ama. Kumar devlet eliyle olunca caiz çünkü !

wmaraci
wmaraci

Caesar Caesar ich bin /root Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 837
  • Beğeniler 77 / 558
  • Ticaret 10, (%100)

>/dev/null 2>&1

ibrahimgun ibrahimgun ibrahimgun.com Kullanıcı
  • Üyelik 21.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Kütahya
  • Ad Soyad İ** G**
  • Mesajlar 376
  • Beğeniler 66 / 98
  • Ticaret 1, (%100)
Merhabalar ;
Başlığı okuduktan sonra başlığı destekler nitelikte postların atıldığını gördüm. Yılbaşını nereden geldiği belli olmayan sebeplerle Müslümanlar'a caizmiş gibi gösterenler , buna kılıf uyduranlar için Peygamberimiz ;
“Yemin ederim ki bir zaman gelir siz, Hıristiyan ve Yahudilere öylesine tâbi olursunuz ki, âdetlerinin peşinde, karış karış, onların ardı sıra yürürsünüz, arşın arşın, saat saat, adım adım onları takip edersiniz hatta öyle olur ki, eğer onlar kertenkele deliğine girseler, oranın tehlikeli olduğunu, zehirli olduğunu düşünmeyerek siz de oraya girersiniz.” (Hadis-i İmamı Süyûtî) buyurmuşlar.

"Kim bir kavme benzerse onlardandır." hadisi şerifinde ise yılbaşı günü aynısı olmasın benzer faaliyet gösterenlere de bir işaret vardır.
anonymated

kişi bu mesajı beğendi.

kendoka kendoka Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Geleneksel Tedavi Usulleri Uzmanı
  • Konum Konya
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 1393
  • Beğeniler 257 / 275
  • Ticaret 25, (%100)
ibrahimgun ustam peki. Yahudi bayramı kutlamak bu hükmün neresinde kalır ? Noel denince köpürenler, neden yahudi bayramına destek oluyorlar.

oksijen oksijen WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad O** Ü**
  • Mesajlar 4
  • Beğeniler 1 / 2
  • Ticaret 0, (%0)
Nereden düştüm buralara bilemiyorum. Teknolojiden haber versin diye kullandığım program buralara getirdi. Kısaca iki karşıt görüş ve birbirine saldırma var. Ancak kısa ve net düşündüklerimi söylemem gerekirse isteyen kutlar isteyen kutlamaz. Dinle ilgisi olmayan bir günü dine göre bakıp bana kutlamayacağımı söyleyenlere pek inanmıyorum. Ben saf Müslümanım çoğunuzun meshepsel görüşleriyle ilgilenmem. Kutsal Kuranda var mı yok mu ona bakarım. Bağnaz insanların fikirlerine göre hareket etmem. Eğer Allah bu konuda büyük bir sıkıntı olduğunu Kuranda söyleseydi uymaya çalışırdım. Yalan söyleme diyor, hırsızlık yapma, zina yapma diyor. Namaz kıl oruç tut, Rabbine dua et diyor. Bunları yapın illa dine uyacaksanız.

İlk duyduğumda şok olduğum bir olayı anlatayım size. Anadolu yıllarca tarımla uğraştı, neredeyse insanlık kadar eskidir Anadoluda tarım. Ancak gün gelir kara sabanın yerini traktörler alır. Toprağa gübre atılmaya başlar. Ancak Anadolu halkı karşı çıkar zira Allah'ın işine karışılmaz derler. Ancak gübre atan tarlalarda ürün daha çok vermeye, gübre atanlar daha çok zenginleşmeye başlayınca işler değişir. Demem o ki yobazlık düşüncenin fikirlerin önündeki en büyük engeldir.

10679 10679 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 03.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 458
  • Beğeniler 124 / 125
  • Ticaret 7, (%100)
Ya olduğu gibi görün yada göründüğün gibi ol. Gerçekten büyük bir söz. Yılbaşını kutlayacak mısın kutla. Kutlamayacakmısın kutlama. Ama kutlamaya veya kutlamamaya kılıf uydurmanın hiç bir anlamı yok. İslam dininde yılbaşının hiç bir yeri yoktur. Madem kutlayacaksın be güzel kardeşim kutlamayanlardan ne istiyorsun:) Sırf sen günah işlerken vicdanın rahat olsun diye kusura bakma ben günaha giremem. Özet yapınca biraz karışık oldu ama işin aslı budur.
anonymated

kişi bu mesajı beğendi.

FatalRhymeR FatalRhymeR WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Bilgisayar Programcısı
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 457
  • Beğeniler 140 / 77
  • Ticaret 2, (%100)
İslamiyet; arap olmak değil, müslüman olmaktır.

Şu koskoca konudan aklımda olan birçok soruya cevap niteliğinde ve birçok cahili susturacak nitelikte bir söz kazdım şuan aklıma... Helal olsun hocam süper bir söz cidden.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al