wmaraci reklam
lidertakipci

C# mı? - C++ mı?

27 Mesajlar 5.731 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

ibrahimgun ibrahimgun ibrahimgun.com Kullanıcı
  • Üyelik 21.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Kütahya
  • Ad Soyad İ** G**
  • Mesajlar 376
  • Beğeniler 66 / 98
  • Ticaret 1, (%100)
Programcıların çok büyük çoğunluğu programcılık yaşamları boyunca en az bir kez C/C++’ı öğrenmeye çalışmışlardır. Fakat C/C++ iyi bilen programcılarının sayısı çok azdır.

wmaraci
reklam

THEX3T4R THEX3T4R @Back-End Developer. Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek @Back-End Developer.
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad R** E**
  • Mesajlar 693
  • Beğeniler 24 / 200
  • Ticaret 1, (%100)

YazılımMimarı adlı üyeden alıntı

:) Bolca bilgi kirliliği olmuş.. c# desktop sınırlı yani? :(( yapma be güzel kardeşim.

opp -> oop mantığı nedir :)

c++ 'ta olupta, daha üst seviye c++ atası olan c# ve java gibi dillerde olmayan tek kayda değer özellik oop bakımında multi inheritance'tır.. Genişleyen projelerde Multi inheritance'ta kolaylığından daha çok, başa bela bir özellik olmaya başlar ..

C++ yazmak yani ekstrem bir ihtiyaç yoksa hamallıktır. İşte sağlam bir grafik rendering kit yazmayacaksan, yüksek ölçekte bir io işlemi yapıp kendi işine serializer'ını yazıp, yüksek ölçekte datayı manupile etmeyeceksen.. herhani bir engine yada

@mrgun, sorduğu soru konu içindeki en makul post..

ihtiyaca göre dil.. C++ yazınca dünyayı kurtarmıyorsun, C# yazıncada sınırlı kalmıyorsun. Mikisoft'u sevmesemde C# adam akıllı yaptığı ender ve güzel şeylerden birisidir + WebAPI2 ve WCF'te güzel frameworkler.

Hocam dedikleriniz bence daha cok kafa karıştırmış. :confused:

Ek Olarak:

ibrahimgun adlı üyeden alıntı

Programcıların çok büyük çoğunluğu programcılık yaşamları boyunca en az bir kez C/C++’ı öğrenmeye çalışmışlardır. Fakat C/C++ iyi bilen programcılarının sayısı çok azdır.

Buna Kuşkusuz bende katılıyorum. ama benimki heves yerine bellirtli bir ciddiyet ile yapıcagım :)

Elefteria Elefteria ELFYAZILIM İNTERNET HİZ. Kullanıcı
  • Üyelik 13.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad F** B**
  • Mesajlar 367
  • Beğeniler 28 / 42
  • Ticaret 14, (%100)
C# = asp.net

demircanuzer demircanuzer Yazılım Uzmanı Kullanıcı
  • Üyelik 29.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Dijital Pazarlama & SEO Uzmanı
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad D** U**
  • Mesajlar 1320
  • Beğeniler 270 / 414
  • Ticaret 24, (%100)
c# favori

Dijital Pazarlama ve SEO Uzmanı: Demircan Uzer - demircanuzer.com
wmaraci
wmaraci

AliYmn AliYmn Python Developer Kullanıcı
  • Üyelik 25.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Kontrol ve Otomasyon Teknikeri
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 397
  • Beğeniler 120 / 131
  • Ticaret 19, (%100)
hocam Neden C# kullanmalıyız adlı bir makale yazmiştim , istersen link vereyim bi oku
kafandaki sorular kalkcaktır , eğer C++ ve c# dili karşılaştirirsa C# dili önde gelir cünkü platform desteği ve kaynak konusunda önde. Masa üstü , web , mobil , tablet hertürlü işini görecek işler yapabilirsin o dille.

Detaylı Bilgi için : https://www.aliymn.com/neden-c-kullanmaliyiz.html
mhalat

kişi bu mesajı beğendi.

THEX3T4R THEX3T4R @Back-End Developer. Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek @Back-End Developer.
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad R** E**
  • Mesajlar 693
  • Beğeniler 24 / 200
  • Ticaret 1, (%100)

hocam amacım asp.net'ide görenmek var ama asp.net düşebilir diye tahmin ediyorum :)

Ek Olarak:

AliYmn adlı üyeden alıntı

hocam Neden C# kullanmalıyız adlı bir makale yazmiştim , istersen link vereyim bi oku
kafandaki sorular kalkcaktır , eğer C++ ve c# dili karşılaştirirsa C# dili önde gelir cünkü platform desteği ve kaynak konusunda önde. Masa üstü , web , mobil , tablet hertürlü işini görecek işler yapabilirsin o dille.

Detaylı Bilgi için : https://www.aliymn.com/neden-c-kullanmaliyiz.html

Ben aksi düşünüyorum. C# Arkasında microsoft oldugu icin cok şanslı :) bunun yanında c++ multiplatform bence c# ile yapılıcaklar c# karşılıştırlmamalı. yıllardır kod yazan biri degilim ama c++ daha köklü bir dil bunun yanında bence c++ tek + sı ASP.NET ve Visual S. bana göre yannış düşünüyor olabilirim :)

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)

THEX3T4R adlı üyeden alıntı

hocam amacım asp.net'ide görenmek var ama asp.net düşebilir diye tahmin ediyorum :)

Ek Olarak:

Ben aksi düşünüyorum. C# Arkasında microsoft oldugu icin cok şanslı :) bunun yanında c++ multiplatform bence c++ ile yapılıcaklar c# karşılıştırlmamalı. yıllardır kod yazan biri degilim ama c++ daha köklü bir dil bunun yanında bence c++ tek + sı ASP.NET ve Visual S. bana göre yannış düşünüyor olabilirim :)

Hocam Java,C,C++ üçünden birini seçin derim ben :) Ama Temele bi Python atıp sonra üzerine Java zorlaştırarak ilerlerseniz tadından yenmez :)

BrutalStar BrutalStar Yazılımcı Kullanıcı
  • Üyelik 26.02.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad U** C**
  • Mesajlar 697
  • Beğeniler 149 / 137
  • Ticaret 0, (%0)

Mrtcn adlı üyeden alıntı

c++ ile multiplatform bir ürün yapmak varken niye C# ile sadece windowscuları hedef alasınız ki ?

Qt ile yazıp her sistemde çalışmasını sağlayabilirsiniz c++ bulunmaz bir nimettir.C# çok gereksiz bir dil C# yarıne java öğren daha iyi aynı şekilde gene multiplatform ve daha iyi bir dil androide bile uygulama yazabilirsiniz yani C# boş bir dil

Multiplatform olamayan dil değil frameworklerdir. C# ile .NET yazmak zorunda değilsiniz.

BCanKARA adlı üyeden alıntı

Dünya genelinde açık kaynak kodlu bir şeyi nasıl satın alacak microsoft bunu pek anlamadım. Bence gereksiz bir söylenti. :) Çok büyük projelerde isminiz geçmeyecekse c++ ile uğraşmak anlamlı mı sorusunu hep sormuşumdur.

Graybilisim adlı üyeden alıntı

ikiside işe yar ikiside ekmek kapısı , c ++ başla c# öğren

C++ zor iş, cidden zor. Yani oop öğrenince bitmiyor işler, sonuçta her dilin idiomları farklı. C# Türkiye'de güzel para kazandırabilecek iki dilden biri (diğeri de java).
C++ öğrenip sonra c# öğren gibi saçma bir tavsiyeyi neden yaptınız anlamadım...

Graybilisim hocam böyle bir şeyi ilkkez senden duyorum insanlar c#'den c++ geciyor sen c++'dan c#'a gec diyorsun ? c++ daha köklü ve daha saglam degilmi ?

C# daha programcı dostudur. .net framework sayesinde çok geniş çaplı projelerde bile bir kaç satır kodla işlerinizi halledebilirsiniz. Dolayısıyla öğrenme aşamasında kolaylık sağlayacaktır. C++ ise, biraz daha low-level'dir ucundan bucağından vs de olsa hafıza yönetimi/ram çalışma mantığı, pointerlar gibi konularda bilgili olmalısınız. (tabi efektif kullanmak için, yoksa basit bir CRM yazacaksanız C++ kullanmanın hiç bir akıllıca gerekçesi olamaz)

Graybilisim adlı üyeden alıntı

köklü fakat bana kalsa c den başlarım ilk sonra da c++ geçerim sonra c# ama her dile hakim olmak diye birşey yok. opp mantığını anlaman gerek.

Ben tam şuanda programlamaya başlayacak olsam, python, golang ve swift üçlüsünden birini seçerdim (ki halihazırda python yazıyorum). C++, C gibi diller kendi başına öğrenmek için fazla efor isteyen diller.

Graybilisim c++ opp mantıgı daha geniş diye biliyorum nesne yönelik cünki ? c# ise detkop sınırlı yani ? c++ da daha iyi ögrenmezmiyim

Hayır, c# desktop sınırlı değil. Hayır oop mantığı c++'da daha geniş değil. Hayır, C++'ı daha iyi öğrenemezsin. İnan bana C# çok daha fazla işini görür.
Ama bana kalırsa, tercihini açık kaynak dillerden yana kullanmalısın.

Ek Olarak:

Ben aksi düşünüyorum. C# Arkasında microsoft oldugu icin cok şanslı :) bunun yanında c++ multiplatform bence c# ile yapılıcaklar c# karşılıştırlmamalı. yıllardır kod yazan biri degilim ama c++ daha köklü bir dil bunun yanında bence c++ tek + sı ASP.NET ve Visual S. bana göre yannış düşünüyor olabilirim :)

Kısmen haklısın, Visual Studio C#'ın (ve Microsoft'un) nükleer silahı. Ancak C++ için de VStudio kullanılabilir, ya da açık kaynak alternatifleri de var.

BLOG | http://safkaninsan.blogspot.com/

BCanKARA BCanKARA Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum -
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 621
  • Beğeniler 168 / 255
  • Ticaret 2, (%100)
BrutalStar bana verdiğin cevabı anlamadım. :) Düşüncelerimde haklı olduğumu bir programcının teyit etmesini isterim. Dediğim gibi büyük(atıyorum bir kargo şirketinin stok takibi vs yada pes gibi oyunlar.) yapılmayacaksa ve basit sıradan veri al kaydet gibi programlar yapılacaksa c# kullanmak daha mantıklı geliyor bana.

BrutalStar BrutalStar Yazılımcı Kullanıcı
  • Üyelik 26.02.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad U** C**
  • Mesajlar 697
  • Beğeniler 149 / 137
  • Ticaret 0, (%0)

BCanKARA adlı üyeden alıntı

BrutalStar bana verdiğin cevabı anlamadım. :) Düşüncelerimde haklı olduğumu bir programcının teyit etmesini isterim. Dediğim gibi büyük(atıyorum bir kargo şirketinin stok takibi vs yada pes gibi oyunlar.) yapılmayacaksa ve basit sıradan veri al kaydet gibi programlar yapılacaksa c# kullanmak daha mantıklı geliyor bana.

Aslında tam olarak uygulamanın büyüklüğüyle değil de performans ihtiyacı ile alakalı bir konu hocam. Örneğin, siz en büyük asal sayıyı bulan bir program yaptınız. Bu program bir kaç satır koddan da oluşuyor olabilir, ancak bunu C# ile bulmak yıllarınızı alabilir. :)

C# ile yazılmış oyıunlar da var, hem de çok var hemen her platforma oyun geliştirebileceğiniz frameworkler var. Ancak AAA bir oyunun C# ile geliştirilip pazarlanmak istenebileceğine ihtimal vermiyorum. Kimse milisaniyelik çalışması gereken shader programlarken C# ile uğraşmaz.

Ancak tam tersi, bir kargo şirketinin stok takibi C# ile yazılabilir. Hem de tam isabet olur. Server MSSQL, web servisleri ASP.NET ve client programlar C# ile yazılır ve muhteşem de olur. Bunun yanında MVC, EntityFramework, Silverlight gibi araçlar da var tabi...

Mesela dünyanın lider sitelerinden bir örnek: http://blog.stackoverflow.com/2008/09/what-was-stack-overflow-built-with/

BLOG | http://safkaninsan.blogspot.com/
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al