lostyazilim

Adsense Yüksek Kazanç Ve Vergi

21 Mesajlar 5.128 Okunma
lstbozum
wmaraci reklam

1mp0ss1bLe 1mp0ss1bLe WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** S**
  • Mesajlar 32
  • Beğeniler 11 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
hocam peki siz internet üzerinden gelir elde ediyormusunuz ? Ediyorsanız ne kadar ediyorsunuz ? Sanırım ediyorsanız vermiyosunuzdur vergiyi o yüzden sormuyorum

wmaraci
reklam

dtmuratcan dtmuratcan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Doktor
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 517
  • Beğeniler 487 / 104
  • Ticaret 10, (%100)

TurkaWeb adlı üyeden alıntı

İnceledim ancak şunu anlamalısın. Sen eğer bir şirket isen bu nu fatura ettirip gider olarak kullanırsın. Şuan bunu isteseler muhasebeleştiririz doğrudur. Yani Bir şekilde gider olur. Ama senin açından bir sorun yok. Şöyle düşün yani sen web siteni sattın. Satış var karşı taraf için ise alış. Şimdi sorun daha çok büyüyor. Sen alan adı aldın hani faturan ? kim çalışıyor bunun için ? Vb. Birsürü şey daha var. Olayın başına gidersen çok iş var yani şuda var vergi müfettişleri bunu bilemez. Bu ülkede vergi ödemeyen resmi olarak bahsediyorum. Okadar insan varki sadece bazı şeylerden mahrum kalıyorlar. Kredi almak felan filan. Yani senin aldığın üç kuruş için vergi ödemeye kalksan attığın taş ürküttüğün kuşa gerçekten değmeyecek ve astar bezi geçecek.

Ek Olarak:

Öylemi diyorsun ozaman makale alım satımı yapmışsın Faturanı Görebilirmiyim ? Ödediğin Vergiyi yada ?

Senin dediğin gibi olsaydı insanlar bunu yapardı.
Sıcak satış olayı olduğundan amenna bakkal market vs.
Ama sanal ortamda eğer vergi ödemek istiyorsanız bu sadece vergi mükellefi olmakla bitmiyor.

Evet aynen böyle diyorum. Makale alımı yaptım, satımı yapmadım. Konuyu çarpıtıcı tarzda elma armut ve demogoji taraflarına girmeye gerek yok.

En basiti vergi dairesine gidersiniz, elinize geçen geliri beyan edersiniz onlar da size şu kadara meblağa kadar bir sorun teşkil etmez, eder diyebilirler.

Aslında teorikte her türlü kuruş dahi vergilendirilir. Ama bu konuda öyle düzenlemeler gelmiş ki örneğin kira gelirleri mükellefi olabilmeniz için yıllık belirli bir matrahı geçmeniz gerekiyor. Onun altında kalırsanız "kira gelirleri mükellefi" olamıyorsunuz ve muaf oluyorsunuz.

Bir işten gelir elde ediyorsanız her türlü vergi mükellefi olursunuz, ancak bunun da belirli kıstas ve şartları gündeme geliyor. Bu nedenle en güzeli vergi dairesine giderek konuyu danışın derim. Bunun memura göresi daireye göresi olmaz. Size en güzel cevabı orada bulunan memurlar verecektir.

Ayrıca şahsi ithamınızdan dolayı da şunu söyleyeyim, sitelerden kazanılan tüm paraların nokta kuruşlarına kadar "gelir" vergisi ve kdv'si ödeniyor, içiniz rahat olsun.

Neyse bu konuyu açan arkadaşımıza tavsiyem; maliye ile şaka olmaz. Küçük paralarda pek uğraşılmaz belki ama düzenli olarak iyi paralar kazanmaya başlarsanız bir gün bir şikayet veya benzeri durumda beyan edilmemiş gelir elde etmek sıkıntısı ile başbaşa kalırsınız. En güzeli vergi dairesine giderek bu konuda teftişten birinden şifaen bilgi almanız, ben konunun uzmanı değilim ama gerek poliklinik sahibi olduğum dönemde gerekse fizy'de yaptığımız "online" telif ödemeleri ve kabulünde karşılaştığımız konular nedeniyle yeteri kadar tecrübe edindim.
1mp0ss1bLe

kişi bu mesajı beğendi.

Engin07 Engin07 Engin ÖZTÜRK Kullanıcı
  • Üyelik 20.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad E** Ö**
  • Mesajlar 1965
  • Beğeniler 700 / 560
  • Ticaret 36, (%100)
Bu konuyu bende araştırdım zamanında herkes farklı bir telden konuşuyor sadece bunu diyebilirim biri ver biri verme diyor ver diyenler verdiğine dair hiçbir inancımda yok bu arada neyse onu geçelim ben 4 yıldır vermiyorum bir dönem araştırdığımda iyiki vermiyorum dedim mantıken verilmemesi lazım.
Çünkü şöyle düşün, sen reklamı yayınlıyorsun ve kazanç elde ediyorsun ama bu reklamın ücretini GOOGLE zaten şirketin bulunduğu ülkede reklamı alırken doğal olarak vergisinide alıyor / ödüyor sen sadece bir çalışansın gibi düşün. O ülkeyle bizim ülkemiz arasında çifte vergilendirme anlaşması bulunduğu için kafana takmana gerek yok.
Çifte vergileme, vergiye tabi bir gelirin birden fazla ülkede vergi konusu olması, aynı gelirin hem elde edildiği ülkede hem de geliri elde edenin mukim (yerleşik) olduğu ülkede vergilendirilmesidir. Ülkeler bu istenilmeyen durumu ortadan kaldırmak amacıyla aralarında vergi anlaşmaları yapmaktadırlar.

bilalguler5 bilalguler5 Emeksiz Ekmek Yok Kullanıcı
  • Üyelik 31.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Makina Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 157
  • Beğeniler 4 / 60
  • Ticaret 3, (%100)
Zamanında bende araştırdım bunu. Zamanında derken 4-5 ay önce. Dediğin gibi o kadar çok yazılıp çizilmiş ki ama ortada bir şey yok. Buda şunu gösteriyor biri cidden bunu ödüyor olsa derki kardeşim ben ödedim şöyle şöyle yaptım ödedim der. Ama hiç bir sitede buna benzer net bir açıklama duymadım hep kulaktan dolma efsanevi şeyler. Sanki adsense den herkes 100-200 TL mi kazanıyor. Aylık 4 bin 10 bin kazanan yok mu ?

3 tane mali müşavirle iki avukatla görüştüm sorduğumda hepsi evet ödemen lazım dediler. Ama işin detayını anlattıkça nasıl ödenmesi gerektiği bilinmiyor. Soracağın avukat muhasebeci veya mali müşavir artık kimse teknolojik gelişmelerden haberdar site işlerini bu işlerin nasıl döndüğünü bilen birine sorman lazım. Sana garanti veriyorum git maliyeye deki böyle böyle vergi vermek istiyorum. Memur aval aval bakıyor nasıl vergi alacağını bilmiyor. Hee sen illada verecem dersen devlet parayı almam demez. Ama hakkı ile almıyor. Çünkü bununla ilgili mevzuat düzenlemesi yok başka mevzuatlar buna adapte edilmeye çalışılıyor ama olay çok karışık.
Engin07 arkadaşın dediği gibi. Sen googlın çalışanı gibi görünüyorsun. Google parayı sana kendisi ödemiyor ki. Reklam verenlerden aldığı parayı bizler gibi çalışanına pay ediyor. Sen şimdi girdin bir mağazaya sattığın ürün başına 2 TL vercem send eişini iyi yaptın o ay 5 bin kazandın şimdi gidip 5000 TL vergisini mi vercen.

Olaya şöyle bak. Misalen google 1000 tane reklam verenden reklam parası alıyor. ve onun vergisini ödüyor. onbinlerce websitesinde reklamları gösteriyor. Esas parayı kim veriyor. Misal olarak verdiğimiz 1000 şirket google onları biliyor arasında anlaşma var ve vergisini veriyor bize kimin parası geliyor bu 1000 şirketin parası. Googlın parası gelmiyor çünkü google reklamı alıp biz satsa üzerine kar koyar google aldıı reklam gelirinin direk % de 70 gibi bilmem kaçını sitelere aktarıyor. Yani bize gelen para da bu 1000 şirketten geliyor. Peki biz biliyor muyuz bu 1000 şirket kim nerede. Biz googlın müşterisi değiliz çalışanıyız. Birde global olan siteleri düşün yabancı ziyaretçisi olan. Adamın sitesine 50 ayrı ülkeden aylık 500 bin kişi girmiş dolayısı ile senegalden giren kişiye sengaldeki şirketin reklamı çıkmıştır. Rusyadan girene Rus şirketin reklamı. Sen söyle şimdi nasıl fatura keseceğiz. Neye göre vergi vereceğiz.

Bununla ilgili net bir kanun koyulana kadar bu böyle. Yoksa sadece ben gidip 4000 TL kazanıyorum dersen hani 4000 kazandığının kaynağı faturası. Harcamaların nerede. Faturan nerede gibi sorunlar işte. Net çözümünü bulursam bende açıklarım veya bulan olursa yazsın.
Engin07 1mp0ss1bLe

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

Kotil Kotil Son oynayışlar.. Kullanıcı
  • Üyelik 13.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Ögrenci / Yazar / Editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad T** K**
  • Mesajlar 2157
  • Beğeniler 1092 / 743
  • Ticaret 90, (%99)
Adsenseden yüksek kazanç elde edelim de vergisine bakarız. :D
ekomer dtmuratcan

kişi bu mesajı beğendi.

Engin07 Engin07 Engin ÖZTÜRK Kullanıcı
  • Üyelik 20.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad E** Ö**
  • Mesajlar 1965
  • Beğeniler 700 / 560
  • Ticaret 36, (%100)
bilalguler5 aynen öyle, bu reklam işine şöyle örnek verebilirim net anlatabilmek için;
Yollarda, caddelerde vs. gördüğünüz reklam panolarını düşünün bunlar işte sizin sitenizdeki reklam alanları. Bu panoların sahibi bir şirket var arka planda ama şirketin sahibi gidip kendisi asmıyor oraya reklamları çalışanlarına iletiyor onlar gidiyor gerekli ilanları yapıştırıyor. Site sahipleride burada bu çalışanlar oluyor, reklamdan gelen para arka plandaki patronun üzerinde dönüyor olay onda bitiyor. Yolda çalışanı tutup sen bu reklamdan para alıyorsun ver bakayım vergi diye kimse çevirmiyorsa, aynı mantıkla bunu bir web sitesindeki reklam alanı içinde görebilirsiniz. Benim mantığıma bu uyuyor şuan için :)
bilalguler5

kişi bu mesajı beğendi.

27207 27207 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 02.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1852
  • Beğeniler 346 / 707
  • Ticaret 5, (%100)
İşin doğru cevabını ben vereyim ( mali müşavirden edinilen bilgilerle ):

Sen şuan serbest meslek erbabısın. 2 şekilde vergi ödeyebilirsin:

1- Şahıs Şirketi

Maliyeti 200 TL. Her 3 ayda bir 76 TL ödersin. %20 katma değer verirsin. Elektrik, su, doğalgaz, kira, bilgisayar amortismanı, web sitesi masraflarını vergiden düşürürsün. Muhasebecinin hesaplarıyla aylık 50 TL vergi anlaşmanıza göre de 50 TL civarı da muhasebeciye para verirsin.

Eğer yıllık faturalandırdığın gelirin 35.000 TL'yi geçerse daha fazla vergi verir ve limited tarzı şirket kurmak zorunda kalırsın. Şahıs şirketi kazanç sınırı 35 bindir.

2- Bir usta çırak ilişkisine dayalı mesleğin varsa serbest meslek erbabı faturası kesersin. Esnaf sanatkarlar odasına kayıtlı olursun. 550 TL kayıt masrafı vs vs daha masraflı olur. %20 + stopaj ödersin.

Eğer internetten elde ettiğin kazançları fatura şeklinde alıyorsan 35.000 TL'yi geçtiği zaman vergi memurları seninle görüşebilir. Altı durumlarda kimse dokunmaz sana. Ticarete girmez bu durum.

En mantıklısı şahıs şirketi kurmak. Kurarsan önün açılır. İş yapacağın kişilere fatura kesersin, fatura kesince müşterin de artar. Herkes fatura alayım da vergiden düşsün derdinde. Ayrıca büyük firmalardan reklam alamk için de fatura kesmen şart. O konuda da önün açılır.
dtmuratcan

kişi bu mesajı beğendi.

PoyrazMedya PoyrazMedya Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 08.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad H** Ş**
  • Mesajlar 1164
  • Beğeniler 740 / 478
  • Ticaret 24, (%96)
Bu konuyu bizim pedere danıştım kendisi tib'de görevli :D Yıllık gelir ve giderlerin sitenin giderleri ( alan adı, hosting, tasarım, editörler ) vs. dahil olmak üzere asgari ücretin üstünde ve para akışının 2 bin ve üstü rakamlara ulaştığı taktir'de vergi mükellefi sayılır ve bu konuda başvuru yapmanız gerekemtekdir.

Kısacası web sitenizi güvendiğiniz bir firmaya sahiplendirip veya kendiniz bir küçük çaplı bir şirket kurup hazırlayacağınız vergi numarası üzerin'den ödemelerinizi yapabilirsiniz.
dtmuratcan

kişi bu mesajı beğendi.

bilalguler5 bilalguler5 Emeksiz Ekmek Yok Kullanıcı
  • Üyelik 31.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Makina Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 157
  • Beğeniler 4 / 60
  • Ticaret 3, (%100)

PHPacemisi adlı üyeden alıntı

İşin doğru cevabını ben vereyim ( mali müşavirden edinilen bilgilerle ):

Sen şuan serbest meslek erbabısın. 2 şekilde vergi ödeyebilirsin:

1- Şahıs Şirketi

Maliyeti 200 TL. Her 3 ayda bir 76 TL ödersin. %20 katma değer verirsin. Elektrik, su, doğalgaz, kira, bilgisayar amortismanı, web sitesi masraflarını vergiden düşürürsün. Muhasebecinin hesaplarıyla aylık 50 TL vergi anlaşmanıza göre de 50 TL civarı da muhasebeciye para verirsin.

Eğer yıllık faturalandırdığın gelirin 35.000 TL'yi geçerse daha fazla vergi verir ve limited tarzı şirket kurmak zorunda kalırsın. Şahıs şirketi kazanç sınırı 35 bindir.

2- Bir usta çırak ilişkisine dayalı mesleğin varsa serbest meslek erbabı faturası kesersin. Esnaf sanatkarlar odasına kayıtlı olursun. 550 TL kayıt masrafı vs vs daha masraflı olur. %20 + stopaj ödersin.

Eğer internetten elde ettiğin kazançları fatura şeklinde alıyorsan 35.000 TL'yi geçtiği zaman vergi memurları seninle görüşebilir. Altı durumlarda kimse dokunmaz sana. Ticarete girmez bu durum.

En mantıklısı şahıs şirketi kurmak. Kurarsan önün açılır. İş yapacağın kişilere fatura kesersin, fatura kesince müşterin de artar. Herkes fatura alayım da vergiden düşsün derdinde. Ayrıca büyük firmalardan reklam alamk için de fatura kesmen şart. O konuda da önün açılır.

Kardeşim senin dediğini ben bahsettim. Bak o mali müşavir normal sistemlere göre konuşmuş .Bu adsense reklam geliri için değil. En fazla o kanuni maddeleri yamarsın. Adapte edersin. Google size para gönderirken fatura veriyor mu yok. Direk size parayı yolluyor. Eeee geliri nasıl beyan edicen. Yani kafa karışık hala.

Ek Olarak:

44Medya adlı üyeden alıntı

Bu konuyu bizim pedere danıştım kendisi tib'de görevli :D Yıllık gelir ve giderlerin sitenin giderleri ( alan adı, hosting, tasarım, editörler ) vs. dahil olmak üzere asgari ücretin üstünde ve para akışının 2 bin ve üstü rakamlara ulaştığı taktir'de vergi mükellefi sayılır ve bu konuda başvuru yapmanız gerekemtekdir.

Kısacası web sitenizi güvendiğiniz bir firmaya sahiplendirip veya kendiniz bir küçük çaplı bir şirket kurup hazırlayacağınız vergi numarası üzerin'den ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Dediğini anladım ama anlamadığım şu kısım var. Geliri beyan etme kısmı. google bildiğim kadarı ile fatura vermiyor. Ben nasıl gelirimi beyan edicem direk bankama para yatıyor gelirim bu mu diyecem. Ne iş yaptında bunu kazandın fatura resmi evrak bir şey lazım değil mi ? Yani işin içinde sistem eskikliği var. Para hesbına yatarken devlet vergi kesmiyor almıyor gelince sonradan nasıl alıyor.
Kastettiğim vergi verilmesin değil nasıl vereceğimizin bir usulü yok bu site işi için. Site işinde de adsense geliri için diyorum yoksa. Sen özel reklam alırsın buradan aldığın firma belli yaptığın işi belli faturası var gideri var. Gelir beyanı olarak sadece bankaya yatan para yı göstermek yeterli mi oluyor yani bana garip geldi neyse. Bence de buna bir düzen getirmeliler.
PoyrazMedya

kişi bu mesajı beğendi.

27207 27207 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 02.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1852
  • Beğeniler 346 / 707
  • Ticaret 5, (%100)
bilalguler5 Google Adsense gelirleri Mersis'e göre e-fatura yerine geçiyor. Yani vergi beyanı kapsamında. Normali anormali yok. Ticaret kanununda bunların hepsi var. İnternet gelirleri kanunların bir açık noktasıdır, kafana göre takıl durumu yok. Zaten şuan e-fatura da mecburi hale geldi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al